Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2009., 20:14   #1
Zadržavanje refleksa

Otvaram temu potaknuta jednim problemom koji ima sinčić mog prijatelja.
Dijete je staro 4 godine i od kad je krenuo u vrtić (dakle već 2 godine) ne želi kakati To mu stvara jako puno problema i bolova.

Pošto je dijete odvedeno k liječniku, tj., ka nekolicini njih i njihov je zaključak da je dijete savršeno zdravo fizički, moj zaključak je bio da to dijete iz nekog razloga svjesno nastoji zadržati refleks izmjene tvari. Jako plače, skače, drži se čvrsto za bilo šta za što stigne i grči.

Možda sam u krivu.. ne znam, situacija je nelijepa, roditeljima je rečeno da je problem psihičkog porijekla i da će se najvjerojatnije riješiti sam od sebe u pubertetu
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:30   #2
je li dijete bilo kod psihologa?
__________________
Djevojka bez duše, interesa, osjećaja i mogućnosti završetka faxa.
koza nora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:36   #3
Quote:
koza nora kaže: Pogledaj post
je li dijete bilo kod psihologa?
Je, rekao je da čekaju pubertet, ništa konkretno nije rekao
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:36   #4
Stolicu zadržava samo kad je u vrtiću ili i kući?

Ako se sumnja na psihološki uzrok problema, najbolje je za početak otići na savjetovanje kod dječjeg psihologa. Iako će nakon što problem perzistira već dvije godine problem biti teže riješiti, pretpostavljam da je rješenje moguće i prije puberteta.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:39   #5
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Je, rekao je da čekaju pubertet, ništa konkretno nije rekao
Lijepo se naručiti kod nekog drugog psihologa koji inače radi s djecom te dobi. Na temelju jednog susreta i ako nije pokušana nikakva tehnika koja bi pomogla u rješavanju problema, uz praćenje rezultata, sumnjam u tu izjavu "čekati do puberteta".
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:40   #6
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Stolicu zadržava samo kad je u vrtiću ili i kući?
Stalno, nikada dobrovoljno ne ide na WC. Zapravo mislim da uopće više ne ide, nego mu samo pobjegne po noći dok spava.

Quote:
Ako se sumnja na psihološki uzrok problema, najbolje je za početak otići na savjetovanje kod dječjeg psihologa. Iako će nakon što problem perzistira već dvije godine problem biti teže riješiti, pretpostavljam da je rješenje moguće i prije puberteta.
Bio je i kad su ga pitali zašto prvo je šutio, uopće ne želi pričati o tome, a onda je nakon inzistiranja rekao da se boji.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:46   #7
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Bio je i kad su ga pitali zašto prvo je šutio, uopće ne želi pričati o tome, a onda je nakon inzistiranja rekao da se boji.
Čega je rekao da se boji?

Može se raditi o više toga, zato treba baš psiholog s iskustvom s djecom napraviti intervju i širu procjenu djetetove psihosocijalne okoline, kako bi utvrdio moguće stresore koji su do toga doprinjeli, ovako mi zvuči kao reakcija na vrtić, iako možda može biti i nešto drugo.

Sad mi nije 100% jasno je li ga psiholog baš uzeo u tretman pa su radili na problemu ili je bio samo jednom?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:52   #8
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Čega je rekao da se boji?

Može se raditi o više toga, zato treba baš psiholog s iskustvom s djecom napraviti intervju i širu procjenu djetetove psihosocijalne okoline, kako bi utvrdio moguće stresore koji su do toga doprinjeli, ovako mi zvuči kao reakcija na vrtić, iako možda može biti i nešto drugo.

Sad mi nije 100% jasno je li ga psiholog baš uzeo u tretman pa su radili na problemu ili je bio samo jednom?
U tome i jest problem, nemoguće je doprijeti do njega. Kaže da se boji i onda zaveže usta i ni riječi više.

Koliko ja znam bio je samo jednom i roditelji više nisu imali volje ići kod njega. Taj im je samo rekao da je to vjerojatno posljedica nekog stresa. Možda bi stvarno bilo zgodno otići kod nekog drugog.

Uglavnom, maleni je u principu vrlo boležljivo dijete i redovito, barem jednom mjesečno su bili kod doktora s njim. Stalno neke prehladice i temperatura iako ništa pretjerano ozbiljno.

Ne znam možda je doživio nekakav stres kad su mu mjerili temperaturu.. pojma nemam.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 20:57   #9
hm pa ni ne moze doprijeti do malog u samo jednom razgovoru. trebao bi ici kod psihologa bas za djecu, strucnjak bi morao nac nacina da stekne djetetovo povjerenje, ne mora mali pricat, moze mu i nacrtat to cega se boji...
__________________
Djevojka bez duše, interesa, osjećaja i mogućnosti završetka faxa.
koza nora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 21:01   #10
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam bio je samo jednom i roditelji više nisu imali volje ići kod njega. Taj im je samo rekao da je to vjerojatno posljedica nekog stresa. Možda bi stvarno bilo zgodno otići kod nekog drugog.
Nisu svi stručnjaci, tako i psiholozi, na istoj razini znanja, sposobnosti pa i volje raditi na nekom problemu. Jedan susret za takav problem nije dovoljan, pogotovo zato što ispada da nije ništa ni pokušao, samo je komentrao o stresu kao uzroku, pa ako je stvar psihološka i dječak je rekao da se boji, sigurno je tu i nekakav stres umiješan, za to ne treba četiri godine studiranja + staž.
Najbolje je ići i kod nekog drugog, zašto ne i psihoterapeuta, glavno da ima iskustva s djecom.
Na tom problemu se može raditi npr. s tehnikama opuštanja uz korištenje laksativa (u suradnji s pedijatrom), stvarajući klimu povjerenja da mu bude lakše govoriti o strahu, a za to treba bar nekoliko susreta. Naravno da je najbolje da to radi netko stručan za rad s djecom, a ne ići na svoju ruku.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 21:52   #11
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Otvaram temu potaknuta jednim problemom koji ima sinčić mog prijatelja.
Dijete je staro 4 godine i od kad je krenuo u vrtić (dakle već 2 godine) ne želi kakati To mu stvara jako puno problema i bolova.

Pošto je dijete odvedeno k liječniku, tj., ka nekolicini njih i njihov je zaključak da je dijete savršeno zdravo fizički, moj zaključak je bio da to dijete iz nekog razloga svjesno nastoji zadržati refleks izmjene tvari. Jako plače, skače, drži se čvrsto za bilo šta za što stigne i grči.

Možda sam u krivu.. ne znam, situacija je nelijepa, roditeljima je rečeno da je problem psihičkog porijekla i da će se najvjerojatnije riješiti sam od sebe u pubertetu


.. no nevjerojatno je da od dvije godine neće, možda je bilo "nasilno" odvajanje od pelena .. da i prijedlog Cocaine Nights je odličan ali bih preporučiio šljive a ne tablete bez obzira što su biljnog porijekla
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 00:56   #12
nije to nista neobicno, cula sam to vise puta a i imala slucaj takav u obitelji..
u svakom slucaju najbolje da ga se ne tretira nikako drugacije niti voda po doktorima zbog toga jer mu samo traumu pravi.. nemojte ga silit niti gubit zivce zbog toga (bar ne pred njim).
sjedni ga i objasni mu da je to normalno i svi to rade, mozda cak i otici na wc s njim al to je cini mi se krajnja linija. i lagano zapoceti s nekom "terapijom", suhe sljive ili slicni PRIRODNI laksativ, ako treba nek bude i u pelenama.

vrlo vjerovatno se boji da ce ga bolit ili je neki slicni iracionalni strah u pitanju, mozda trivijalno zvuci al dvogodisnjaku je to itekako ozbiljna stvar.

dug je i naporan proces ka izljecenju (da se tako izrazim), ali uspjeti ce.. ovaj konkretni slucaj koji ja znam se sredio cini mi se u 4. osnovne, ali koliko me sjecanje sluzi pocelo je kasnije nego tvom klincu a i nitko nije bio tu da pomogne, upravo suprotno, odmagalo se preko svake mjere..

poslusaj moj savjet, iz prve ruke ti govorim, nadam se da ce pomoci
__________________
The lord giveth and the lord taketh away. Sometimes the giveth seems a little disproportionate to the taketh. There seems to be a lot more takething going on... But there it is.
yabooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 02:24   #13
Quote:
yabooka kaže: Pogledaj post
nije to nista neobicno, cula sam to vise puta a i imala slucaj takav u obitelji..

....

sjedni ga i objasni mu da je to normalno i svi to rade, mozda cak i otici na wc s njim al to je cini mi se krajnja linija. i lagano zapoceti s nekom "terapijom", suhe sljive ili slicni PRIRODNI laksativ, ako treba nek bude i u pelenama.

......

poslusaj moj savjet, iz prve ruke ti govorim, nadam se da ce pomoci
podržavam ovaj prijedlog, vidljivo i gore da sam slično napisao.
A šljive mogu biti i svježe .. smokve su isto dobre.

florine dobila si dobar savjet, ti to možeš.
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 04:29   #14
alo ljudi nista to nece pomoc ...
zao mi je sto to moram reci alis vi pomalo pametujete ...
uljecem ovjde ko seljacina ali isti takav sam ja bio kao mali ...
i da vam ustedim godine i godine ...
i muke koje cete zadati djetetu sa ricinusovim uljem i pijenjem penicina ...
reci cu vam ovako ...
to je psiholoske prirode sto smo vec zakljucili ...
zasto ?
zato sto djete moze jedino tako pokazati da ne zeli a da nebude nepristojno ...
probajte uzeti bolovanje ili tako nesto i biti s djetetom par dana cijelo vrijeme
i ond amu zaprijetiti da cete ga tuzizi simpatiji da nezna kakati ...
isti sam takav i ja bio ... nisam vrsio nuzdu 28 dana ...
i upalilo je ... kod mene je isto to trajalo godinama i na kraju se to razvije u
gadjenje ... i dan danas mi se iznadprosjecno gadi ic vrsiti nuzdu ali sada
sam odrastao pa malo bolje kuzim i mogu se izborit za sebe na bolji nacin ...
i da djete se boji bas kao sto sam se ja bojao ici "srat" zato sto taj štraj predstavlja tu neku tvrdoglavost i njegov stav za paznjom ...
ako ode kakati cijeli taj zid pada i kula od karata se srusi ...


hvala na citanju
AbAdd0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 08:53   #15
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
... od kad je krenuo u vrtić (dakle već 2 godine) ...
očigledno se dogodilo nešto u vrtiću..
teta u vrtiću posramila ga je možda što je nešto krivo napravio.. na tuti ili slično..
nešto poprljao, promašio, tko zna, možda pokazala da joj je gadljivo što je učinio,
posramila što mu nije uspjelo (jadni mali - 2 godinice!) kako je ona zamislila
i kako je očekivala
(nije ni njoj lako s tolikim tutama i malim guzama, ali oni tek uče.. )
možda ga je kaznila, a možda samo izgrdila ili posramila..

dobro bi bilo istražiti što je to čega ga je sram ili slično,
i poraditi upravo na tome.

ne smije se predugo čekati, dijete se razvija dalje,
šteta je da raste tako obilježen..
a njegova jadna mala crijeva stradavaju iz dana u dan, i sve ostalo s tim povezano...
valja čuvati nježno malo (4 godinice!) tijelce
i nježnu mladu dušicu..
spasite ga, drago dijete,



dobro bi bilo istražiti što je to čega ga je sram ili slično,
i poraditi upravo na tome.
mali oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 09:38   #16
Quote:
AbAdd0n kaže: Pogledaj post
alo ljudi nista to nece pomoc ...
zao mi je sto to moram reci alis vi pomalo pametujete ...
uljecem ovjde ko seljacina ali isti takav sam ja bio kao mali ...
i da vam ustedim godine i godine ...
i muke koje cete zadati djetetu sa ricinusovim uljem i pijenjem penicina ...
reci cu vam ovako ...
to je psiholoske prirode sto smo vec zakljucili ...
zasto ?
zato sto djete moze jedino tako pokazati da ne zeli a da nebude nepristojno ...
probajte uzeti bolovanje ili tako nesto i biti s djetetom par dana cijelo vrijeme
i ond amu zaprijetiti da cete ga tuzizi simpatiji da nezna kakati ...
isti sam takav i ja bio ... nisam vrsio nuzdu 28 dana ...
i upalilo je ... kod mene je isto to trajalo godinama i na kraju se to razvije u
gadjenje ... i dan danas mi se iznadprosjecno gadi ic vrsiti nuzdu ali sada
sam odrastao pa malo bolje kuzim i mogu se izborit za sebe na bolji nacin ...
i da djete se boji bas kao sto sam se ja bojao ici "srat" zato sto taj štraj predstavlja tu neku tvrdoglavost i njegov stav za paznjom ...
ako ode kakati cijeli taj zid pada i kula od karata se srusi ...


hvala na citanju
hvala što si to podijelio sa nama. uvijek je malo lakše kad znaš da nisi jedini..
koliko god da to grozno zvučalo

Quote:
mali oblak kaže: Pogledaj post

ne smije se predugo čekati, dijete se razvija dalje,
šteta je da raste tako obilježen..
a njegova jadna mala crijeva stradavaju iz dana u dan, i sve ostalo s tim povezano...
u tome i jest problem, što se njegov cijeli crijevni sustav s vremenom deformira i mogu nastati ozbiljne komplikacije.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 10:20   #17
Cocaine je sve rekao.. treba ic psihoterapeutu koji ima iskustva s djecom... ili koji je dosta kreativan da nadje neko rjesenje, a da se djetetu svidi..


Naravno,ako ga roditelji odvedu terpaeutu i objasne mu da je to jer ne zeli ic na wc naravno da dijete odmah ima otpor.. i jos ako ocekuju da ce se odmah problem rijesiti po duhu svetom nakon jednog susreta.. ja bih im oduzeo to dijete...

Nece tu pomoc nikakvo zakljucivanje forumasa u cemu je problem.. s tim djetetom treba radit..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:31   #18
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post

Sad mi nije 100% jasno je li ga psiholog baš uzeo u tretman pa su radili na problemu ili je bio samo jednom?
Dakle ovako. Bio je kod jedne iskusne dječje psihologinje na rebru. Bio je na desetak tretmana koji su uključili i laksative, no ništa nije pomoglo. Ona je sama rekla da ona tu ne može ništa i da čekaju pubertet.

No znam da to nije usamljen slučaj.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:34   #19
Quote:
mali oblak kaže: Pogledaj post

dobro bi bilo istražiti što je to čega ga je sram ili slično,
i poraditi upravo na tome.
Nije ga sram, strah ga je... s tom namjerom sam i otvorila topic, da čujem mišljenja, šta sve može djecu potaknuti na odluku da ne vrše veliku nuždu, pošto s malom nema ama baš nikakvih poteškoća.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:37   #20
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Dakle ovako. Bio je kod jedne iskusne dječje psihologinje na rebru. Bio je na desetak tretmana koji su uključili i laksative, no ništa nije pomoglo. Ona je sama rekla da ona tu ne može ništa i da čekaju pubertet.
Mislim da je time sve receno, kao i sto dalje raditi
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.