Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2006., 11:18   #1
Putni nalozi

Ova tema zaslužuje zasebni topic, a za uvod evo što prema odredbama članka 14. stavka 2. Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine broj 95/05.) putni nalog treba sadržavati:
  1. datum izdavanja,
  2. ime i prezime osobe koja se upućuje na službeno putovanje,
  3. mjesto u koje se putuje,
  4. svrhu putovanja,
  5. vrijeme trajanja putovanja (vrijeme polaska na putovanje i vrijeme povratka),
  6. podatke o prijevoznom sredstvu kojim se putuje (ako se putuje osobnim automobilom potrebno je navesti marku i registarsku oznaku automobila, početno i završno stanje brojila - kilometar/sat),
  7. pečat i potpis ovlaštene osobe,
  8. izvješće s puta,
  9. obračun troškova,
  10. likvidaciju obračuna.
Uz putni nalog obvezno se prilažu isprave kojima se dokazuju nastali izdaci, a osobito:
  • računi za utrošeno gorivo (ako se putuje osobnim automobilom),
  • računi za cestarine,
  • putne karte,
  • računi za smještaj, i dr.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 11:20   #2
Tu je i jedan dobar komentar iz časopisa Računovodstvo i financije koji uočava i nelogičnosti novog propisa.

Quote:
Svrha ovako detaljnog propisivanja sadržaja putnog naloga, zacijelo je omogućavanje efikasnijeg poreznog nadzora troškova službenog putovanja. No, upitno je hoće li navođenje pojedinih podataka u putnom nalogu (marka vozila, registarski broj, početno i završno stanje brojila) ispuniti očekivanu svrhu. Naime, putni nalozi se kontroliraju kada je putovanje završeno (a ne tijekom samog putovanja), pa će, u slučaju sumnje, porezni nadzor naknadno teško dokazati (posebno u slučaju korištenja privatnog automobila u službene svrhe) je li osoba stvarno za određeno službeno putovanje koristila vozilo određene marke i registarskog broja. Upitna je i svrha navođenja početnog i završnog stanja brojila osobnog automobila koji se koristi na službenom putovanju budući da u određenom broju slučajeva iskazani broj kilometara neće biti osnova za utvrđivanje prava na naknadu troškova prijevoza. Naime, odredbe članka 13. stavka 3. Pravilnika izrijekom propisuju da se prijevoz u mjestu u koje je osoba upućena na službeno putovanje nadoknađuje iz dnevnice, što podrazumijeva da se prijeđeni kilometri u mjestu u koje je osoba upućena na službeno putovanje ne mogu nadoknaditi kao trošak prijevoza, kroz obračun ukupne kilometraže iskazane kao razlike između početnog i završnog stanja brojila.

Uz putni nalog, treba obvezno priložiti, između ostale dokumentacije, i račune za utrošeno gorivo. Ova će obveza u praksi dovesti da brojnih dvojbi. Ako se za službeno putovanje koristi privatni osobni automobil, naknada troškova prijevoza ne utvrđuje se na temelju utrošenog goriva, već na temelju prijeđenih kilometara tijekom službenog putovanja (2,00 kn po prijeđenom kilometru), pa nije jasno koja je svrha prilaganja uz putni nalog računa za utrošeno gorivo. Ako se, pak putuje službenim vozilom, gorivo iskazano na jednom računu može se koristiti za nekoliko službenih putovanja, pa se postavlja pitanje uz koji putni nalog priložiti račun, odnosno treba li račun kopirati, pa uz jedan putni nalog priložiti izvorni račun, a uz ostale putne naloge njegove preslike, itd.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 11:50   #3
ne vidim prevelike svrhe što se uz nalog sada prilaže i izvješće sa službenog puta, samo jedan papir više koji nije teško uskladiti, baš sam danas jedan nalog na 5 dana provedenih na terenu "krivotvorila", treba nam keš, a to je najjednostavniji način kako do njega doći...
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 12:32   #4
Quote:
emili kaže:
ne vidim prevelike svrhe što se uz nalog sada prilaže i izvješće sa službenog puta, samo jedan papir više koji nije teško uskladiti, baš sam danas jedan nalog na 5 dana provedenih na terenu "krivotvorila", treba nam keš, a to je najjednostavniji način kako do njega doći...
Početno i završno stanje brojila se mora dodat za godinu dana unazad, a navode da će se sad to stanje brojila provjeravati pri registraciji. Čini mi se da će se sad brojači kilometara ručno okretat u drugom pravcu od onog koji je bio pri prodaji polovnog automobila
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 13:14   #5
vozila su tak i tak od renta cara, čak je poželjno da imaju puuuuno km da opravdaju svoj najam
kod nas to vrijedi od 01.01.06., s prošlom godinom nemamo niš...nema retroaktivnog pisanja izvješća
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 13:46   #6
Quote:
banderas kaže:
Početno i završno stanje brojila se mora dodat za godinu dana unazad, a navode da će se sad to stanje brojila provjeravati pri registraciji. Čini mi se da će se sad brojači kilometara ručno okretat u drugom pravcu od onog koji je bio pri prodaji polovnog automobila
Glupost, samo još jedna udar na papirologiju. Lova se ionako i ovako može dizati na putnjake, jest da ti treba malo više truda i ništa više. Ionako svi imaju auto i tankiraju ga a to brojilo je i sto diskutabilno jer....
ako je recimo zg-st 390 km od naplatnih kućica, a neki ruteri imaju početnu točku centar grada gajeva recimo, usto ti imaš loko vožnje po svojem gradu zg i gradu destinacije puta u splitu.
Imati ćeš više od 800 kilometara na brojilu pogotovo ako stanuješ u Remetama zbog loko vožnje a usto ako ideš u Split imaš isto tako gradske vožnje.

Neki poslodavci govore da kilometražu priznaju od sjedišta poslodavca pa sad....metre u ruke i mjeri i broji. Ionako oni koji putuju su u gubitku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 17:01   #7
Cijela stvar je prilično šuplja. Ništa te ne spriječava da na put ideš bilo kojim autom, od prijatelja, susjeda, rođaka... bitno je samo da znaš njegovo stanje brojila i da ga informiraš da ti je posudio auto. Mislim, nije da ja to sugeriram, sačuvaj bože, već pitam kako to mogu kontrolirati.

Ja mislim da bi oni trebali organizirati štandove u svim gradovima Hrvatske, na kojima bi lupali žigiće na putni nalog, pa nek se točno zna.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 17:43   #8
Quote:
banderas kaže:
Vođenje evidencije o svakom preveženom kilometru, uz striktno odvajanje privatnih i službenih kilometara. Odvajanje, u smislu da privatni + službeni ne smiju prelaziti stanje na kilometar satu, a najavljuje se da će se to stanje kilometara provjeravati čak i pri registraciji vozila. Najljepša stvar je to što se to sad treba napraviti retroaktivno za prošlu godinu dana. Računovotkinja nam ima živčani slom upravo

pa nije to ništa novo
samo prije nigdje nije bilo jasno napisano, a poreznici su mogli drapnut kaznu ako ne štima

treba savjet kak zaobić 30% porezno nepriznatog troška službenog auta ?
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 17:50   #9
Quote:
polly kaže:
treba savjet kak zaobić 30% porezno nepriznatog troška službenog auta ?
Čisto informativno me zanima, naravno. Da postavim trik pitanje knjigovođama.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 18:02   #10
napišem ti ukratko
ako te zanimaju detalji (zakon, pravilnik, članak, tko kome, zašto,..) javi pa ti to tipnem drugi put

ovako, piše ti u zakonu da su svi troškovi u 100%-tnom iznosu za osobne automobile porezno priznati ako se na temelju njihove upotrebe utvrđuje dohodak
fora je u tome što zakonodavac nigdje nije propisao koliki se to dohodak treba utvrdit i koliko se auto mora službeno ili privatno voziti da bi se troškovi 100% priznali
znači iznajmiš auto nekom zaposleniku odlukom uprave (npr. Juri se odobrava korištenje službenog auta u privatne svrhe 15.04-17.04.06. za relaciju x i kilometara y) tu kilometražu pomnožiš sa 2,00 kn (u te 2 kunice je uračunat i PDV, dakle treba ga izbit a ne pridodat) i taj račun mu prikažeš kao plaću, tj platiš na taj iznos sve poreze, prireze i doprinose iz i na

kako si utvrdio dohodak po tom autu, svi troškovi su porezno priznati, nema nepriznatog PDV-a, nema na 30%+PDV poreza na dobit

mala, zgodna rupica u zakonu
provjerena na više strana (kod revizora, poreznih savjetnika i dobrodušnih poreznih inspektora)
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 18:33   #11
Ja također smatram da je stanje brojila notorna glupost. I sad npr, ti kreneš na put, zapamtiš početno stanje, usput odvezeš punicu na plac, dijete u vrtić i ženu u kemijsku čistionu na kraju grada i opičiš za Varaždin. Ispadne ti barem 20 km više neg kaj je stvarna kilometraža do Vž, samim time dobiš više para i varaš poslodavca. Sa stajališta internih kontrola i revizije: mogućnost kontrole jednaka nuli, stoga ne vidim poantu odredbe. Dalje,
račun za benzin je po meni opravdana stavka samo ako poslodavac isplaćuje putne troškove od mjesta stanovanja do mjesta rada. U drugim slučajevima - kaj će ti kad ionak refund dobiješ samo za prijeđene km.

Registracija je, gledano opet sa stajališta kontrole, opravdana utoliko ak će netko provjeravat postoji li takav auto te registracije ili ne. U kaj čisto sumnjam ali dobro ajde, nije tak strašno da se ne bi moglo napisat.

Nadalje smatram da bi se o ovome:

Quote:
odredbe članka 13. stavka 3. Pravilnika izrijekom propisuju da se prijevoz u mjestu u koje je osoba upućena na službeno putovanje nadoknađuje iz dnevnice
također dalo raspravljati. Po meni, ovo je tek sranje na kvadrat. Znači, odem ja tako avionom u Split i uzmem taxi do radnog mjesta, zasigurno će me taxi doć više neg što je cijela dnevnica za HR (170 kn ) samim time si financiram firmu jel. Sad kad neki pametnjaković kaže pa ne idi taxijem...pih!
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 19:50   #12
Quote:
emili kaže:
ne vidim prevelike svrhe što se uz nalog sada prilaže i izvješće sa službenog puta, samo jedan papir više koji nije teško uskladiti, baš sam danas jedan nalog na 5 dana provedenih na terenu "krivotvorila", treba nam keš, a to je najjednostavniji način kako do njega doći...
u komadu?
ako da pa to su ti i prije poreznici sporili ako nema računa hotela
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 07:24   #13
pošalješ ga na radilište gdje je organiziran smještaj na terenu na teret firme
uostalom, radim u velikoj terenskoj firmi gdje postoje razno razne kombinacije oko ostvarivanja materijalnih prava, a kak smo veliki lakše ti je te kombinacije i upotrebljavati kad ti nešto zatreba mimo reda
u malim sitnim firmama vjerujem da je puno teže, a neke stvari i nemoguće
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 08:32   #14
Quote:
polly kaže:
u komadu?
ako da pa to su ti i prije poreznici sporili ako nema računa hotela
Uvijek imaš opciju noćenja iz usluge...hebi ga netko ima ljubavnicu u drugom gradu. Da treba račun od hotela nitko više ne bi otvarao nalog.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 08:48   #15
Quote:
emili kaže:
u malim sitnim firmama vjerujem da je puno teže, a neke stvari i nemoguće
to da

ovo sa smještajem kod ljubavnice, familije, prijatelja kod poreznjaka ne prolazi
jedino ako neka dobrica dođe pa propusti
najlakše je otvorit putni nalog i isplatit nofce, treba to poslije i pravdat a da se jednog dana ne plati kakva kazna
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 09:00   #16
Quote:
polly kaže:
to da

ovo sa smještajem kod ljubavnice, familije, prijatelja kod poreznjaka ne prolazi
jedino ako neka dobrica dođe pa propusti
najlakše je otvorit putni nalog i isplatit nofce, treba to poslije i pravdat a da se jednog dana ne plati kakva kazna
Poreznjaci će ti ionako nešto naći da te kazne a za noćenje iz usluge kod ljubavnice ili kod babe Kate ne mogu ti ništa. Nema dokaza da si noćio a oni nek šalju tajnu policiju koja bi istraživala tko je s kime noćio i zašto.

Putni su uvijek bili sredstvo da se namakne crna lova.
Tako će i biti i niti jedna uredba neće ih moći posve suzbiti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 09:09   #17
Quote:
polly kaže:
...
kako si utvrdio dohodak po tom autu, svi troškovi su porezno priznati, nema nepriznatog PDV-a, nema na 30%+PDV poreza na dobit

mala, zgodna rupica u zakonu
provjerena na više strana (kod revizora, poreznih savjetnika i dobrodušnih poreznih inspektora)
Kako ovu "rupu" iskoristiti kod obveznika poreza na dohodak ?
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 09:23   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Poreznjaci će ti ionako nešto naći da te kazne a za noćenje iz usluge kod ljubavnice ili kod babe Kate ne mogu ti ništa. Nema dokaza da si noćio a oni nek šalju tajnu policiju koja bi istraživala tko je s kime noćio i zašto.

Putni su uvijek bili sredstvo da se namakne crna lova.
Tako će i biti i niti jedna uredba neće ih moći posve suzbiti.
yep
ali onda nemaš dokaz da si tamo boravio, pa nemaš osnove za dnevnice i kilometražu, pa si izvukao lovu na crno, pa trebaš temeljem toga utvrdit dobit (ili dohodak) i platit poreze i kaznicu

to je smisao izrečenog, a ne s kim si spavao
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 09:25   #19
Quote:
Juraj2 kaže:
Kako ovu "rupu" iskoristiti kod obveznika poreza na dohodak ?
ja ti radim za dobitaša, ne dohodaša, koji mi daje uredski dnevni smještaj 10-12 sati
a trenutno i reviziju imam na plečima
kad ulovim vremena ti pogledam
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 09:29   #20
Quote:
polly kaže:
yep
ali onda nemaš dokaz da si tamo boravio, pa nemaš osnove za dnevnice i kilometražu, pa si izvukao lovu na crno, pa trebaš temeljem toga utvrdit dobit (ili dohodak) i platit poreze i kaznicu

to je smisao izrečenog, a ne s kim si spavao
Ali nema dokaza da NISI bio.
Ili je osumnjičeni unaprijed kriv.....dok mu se ne dokaže da je kriv?

Da u mojoj firmi svi plaćaju noćenje propala bi firma.

Koja je onda svrha putnog kad se putni mora događati po previdljivom scenariju....a imaš terenski rad, rad sa ljudima, i posebne situacije.....i da ne nabrajam više.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:08.