Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2012., 16:16   #201
Internet plaća korisnik. Uostalom ,ugostiteljima se smanjuje porez na 10% od 1.1. tako da će si time olakšati prijelaz na fiskalizaciju.

Oni koji nemaju mogućnost pristupa internetu (fiksni ili mobilni) biti će izuzeti od procesa fiskalizacije tj. rješavati će se na drugi način. Njih sigurno nema više od 1%
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 22:11   #202
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Internet plaća korisnik. Uostalom ,ugostiteljima se smanjuje porez na 10% od 1.1. tako da će si time olakšati prijelaz na fiskalizaciju.

Oni koji nemaju mogućnost pristupa internetu (fiksni ili mobilni) biti će izuzeti od procesa fiskalizacije tj. rješavati će se na drugi način. Njih sigurno nema više od 1%
Znaci ugostitelji ce 60 kn liniju placati plus trosak prometa, tj. svaki mjesec 100 kuna.
Super.
Nisam nigdje procitao da ce biti izuzeti.
Stvarno rade gluparije sa tim, tj. moraju i oni ugostitelji koji imaju kontrolne kase uzimati te nove.
Kontrolna kasa ima kontrolnu traku koju nikako ne mozes obrisati i staviti drugi racun i tome slicno.
To je tako kad se netko uhvati posla o kojem ne zna puno.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 22:24   #203
Ne bih rekao, prijedlog zakona je takav da su malverzacije svedene na minimum.

I još je k tome spriječen monopol bilo kojeg proizvođača hardwarea ili softwarea. Za razliku od bosne gdje je par firmi imalo monopol na fiskalne pisače ili srbije gdje si morao dobiti certifikat za program.

Jedini problem je što moraš kupiti računalo. Ali njega ionako imaju skoro svi ugostitelji. Možeš biti i "mali obveznik fiskalizacije", onda ti ne treba računalo već dobiješ blok
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 00:12   #204
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao, prijedlog zakona je takav da su malverzacije svedene na minimum.

I još je k tome spriječen monopol bilo kojeg proizvođača hardwarea ili softwarea. Za razliku od bosne gdje je par firmi imalo monopol na fiskalne pisače ili srbije gdje si morao dobiti certifikat za program.

Jedini problem je što moraš kupiti računalo. Ali njega ionako imaju skoro svi ugostitelji. Možeš biti i "mali obveznik fiskalizacije", onda ti ne treba računalo već dobiješ blok
U BiH (gdje ja inače živim) "monopol" imaju one firme koje su se prijavile da se žele baviti proizvodnjom fiskalnih uređaja. Znači nije bio u pitanju nikakav tender nego javni poziv. Oni koji su se prijavili i sada se time bave. Ja tu ne vidim nikakvog monopola. To što je neko ranije prilagodio firmware i drajver zakonu je bio njegov plus. Btw. u oba BH entiteta su kase bugarskog Datecsa prve dobile certifikate.
U Srbiji je ne početku primjene fiskalizacije trebalo dobiti certifikat za program. Na kraju su odustali od toga i sada imaju riješenje slično onom u BiH (certifikovani drajver + certifikovani uređaj ili samo certifikovani uređaj za standalone kase).
Ovo riješenje u RH je dobro, ali bi bilo još bolje da su ostavili mogućnost i upotrebe certifikovanih uređaja za neke manje biznise. Npr. neko nema fizički mogućnost da postavi svu tu skalameriju (PC, POS ili obični printer), da se obučava na POS softveru itd. Za njega bi bolje i jeftinije riješenje bilo da nabavi certifikovanu standalone malu kasu (cijena cca 250 EUR) i plaća GPRS promet prema PU.
Priča kako se neće ništa uvoziti (neko od vaših političara je tako rekao) je takođe prazna. Koliko znam RH ne proizvodi ništa od IT opreme, možda samo papir za printere. Ovako ili onako će se uvoziti, možda ne iz Bugarske, ali iz Kine sigurno (ili iz EU polovna oprema).
brko192 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 00:25   #205
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao, prijedlog zakona je takav da su malverzacije svedene na minimum.

I još je k tome spriječen monopol bilo kojeg proizvođača hardwarea ili softwarea. Za razliku od bosne gdje je par firmi imalo monopol na fiskalne pisače ili srbije gdje si morao dobiti certifikat za program.

Jedini problem je što moraš kupiti računalo. Ali njega ionako imaju skoro svi ugostitelji. Možeš biti i "mali obveznik fiskalizacije", onda ti ne treba računalo već dobiješ blok
Prvi put cujem za taj blok.
Kakav je to sistem?
Stvar je da oni koji nemaju racunalo u objektu ne mogu imati malverzacije sa prometom jer za sve postoji kopija racuna.
Ukoliko pokusas smuljati morao bi izrezati skaricama taj doticni racun i zlijepiti prethodni i onaj poslje doticnog ljepilom, a to se naravno primjeti, a i tko bi isao rezati racune.
Takodjer ne mozes kasu bubmnuti na 0 pa ponovno kucati doticni dan.
Bezveze da ce i ti obrtnici morati uzimati racunala za rad, a racunalo nije jeftino.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 11:08   #206
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Jedini problem je što moraš kupiti računalo. Ali njega ionako imaju skoro svi ugostitelji. Možeš biti i "mali obveznik fiskalizacije", onda ti ne treba računalo već dobiješ blok
Ugostitelji ne mogu biti "mali obveznici fiskalizacije" (niti maliprodaja) i u tome je kvaka. To im ne dozvoljavaju drugi propisi (paušalno oporezivanje).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:51   #207
Zašto ne?

Možda mi je promakao neki propis. Ako nisu obveznici PDV-a i ako plaćaju paušalni porez mogli bi biti.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 01:48   #208
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Zašto ne?

Možda mi je promakao neki propis. Ako nisu obveznici PDV-a i ako plaćaju paušalni porez mogli bi biti.

Nažalost, ne mogu to biti jer ih ograničava članak 2. Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti (NN 143/06, 61/12).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 17:36   #209
ako nema internet veze morat će evidentirat račune u knjigama (nove neke koliko sam shvatio)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 01:00   #210
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
ako nema internet veze morat će evidentirat račune u knjigama (nove neke koliko sam shvatio)
Morat će evidentirati račune (povezani računi u "buntovima" i prije toga ovjereni u poreznoj upravi) i u vremenu od dva dana ponovo uspostaviti internet vezu i dobiti za njih JIR.
Ispada da dobivene JIR-ove treba, po primitku, dopisati na te račune (nadam se da griješim).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 17:19   #211
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Internet plaća korisnik. Uostalom ,ugostiteljima se smanjuje porez na 10% od 1.1. tako da će si time olakšati prijelaz na fiskalizaciju.
a što je sa svim ostalim mali obrtnicima i poduzetnicima? oni plivaju u lovi pa ko ih j***?

baš me zanima hoće li fiskalizacija pokupiti i one koji rade pod krinkom udruge građana ili će se takvi opet izvuć
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 17:27   #212
Quote:
Ivan Bajlo kaže: Pogledaj post
a što je sa svim ostalim mali obrtnicima i poduzetnicima? oni plivaju u lovi pa ko ih j***?

baš me zanima hoće li fiskalizacija pokupiti i one koji rade pod krinkom udruge građana ili će se takvi opet izvuć
Eh, nisam ja radio zakon , ide se na ruku Konzumu i sličnima jer će na ovaj način dokrajčiti kvartovske trgovine.

Koliko je meni poznato svi koji rade sa gotovinom moraju ući u proces fiskalizacije.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 23:14   #213
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Eh, nisam ja radio zakon , ide se na ruku Konzumu i sličnima jer će na ovaj način dokrajčiti kvartovske trgovine.

Koliko je meni poznato svi koji rade sa gotovinom moraju ući u proces fiskalizacije.
Ovaj tehnički dio fiskalizacije je dobar. Ali zašto stati na tome???
Dobro je da se FINA profilira kao agencija koja će distriburati digitalne potpise.

Kroz par godina mogla bi se "fiskalizirati" cjelokupna državna administracija.
Zašto koncept "fiskalizacije" lagano ne proširiti dalje?

U biti pričam o digitalnom potpisivanju i digitalnoj distribuciji dokumeneta te o njihovoj obradi. Država bi se velikim dijelom riješila utega državnih službenika...desetine, desetine tisuća...

Ovo sa digitalnim potpisivanjem je OSNOVA buduće "fiskalizacije" državne uprave...
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 20:06   #214
Quote:
Ferrari kaže: Pogledaj post
U biti pričam o digitalnom potpisivanju i digitalnoj distribuciji dokumeneta te o njihovoj obradi. Država bi se velikim dijelom riješila utega državnih službenika...desetine, desetine tisuća...
Obrnuto, treba ih zaposliti još više da mogu nadgledati kako se provode noviteti... pa treba zaposliti i stričeve i ujne i svu rodbinu koja do sada nije zaposlena... Iz dosadašnjeg iskustva vidimo da ova vlada nije ništa bolje od prethodne po tom pitanju... Nema otpuštenih, a novozaposlenih kao u priči...

Toliko o fislkalizaciji kao isprici za smanjivanje državnog aparata...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 20:42   #215
Postoji li ikakav iole relevantan podatak koliko korisnika jos koristi DOS software za blagajne? Moj je dojam da je toga jos jako, jako puno. Kad bih morao reci onako od oka bubnuo bih minimalno 40ak %.

Anybody?
forumhrusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 20:53   #216
Ovo je procjena :



Ako zbrojimo "čisti" DOS i DOS pod Windowsima onda si dobro si bubnuo
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 21:25   #217
jel moguce nekakvo proprietary rjesenje, znaci ministartsvo financija ima svoje servere i ja isprogramiram client stranu i vrtim na cemu god vec hocu, neki mali linux recimo ? koja je shema sa tim printerima, jel mora bit neki poseban u smislu da ima nekakvu zastitu, watermark ili nesto, mozda cak i printer nakacen na mrezu od ministarstva na neki nacin ili moze bit bilo kakav printer ?
ako bi se islo radit takav software da li trebam kupit licencu od ministarstva, cak i ako bi samo ja to koristio, a opet ako bi kupio licencu da li mogu onda svoje rjesenje prodavat u hrvatskoj (i naravno vasa procjena da li bi se isplatilo ) ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 21:45   #218
Pročitaj zadnjih par stranica ove teme. Ok, naslov je zbunjujući jer se mislilo da će se ići sa fiskalnim pisačima ali toga neće biti.

Ukratko, ne treba ti nikakav posebni hardware ili software. Prije izdavanja računa moraš se internetom spojiti na poreznu upravu, poslati im podatke o računu a oni tebi jedinstveni broj koji mora biti vezan baš za taj račun.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 21:46   #219
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ovo je procjena :

---

Ako zbrojimo "čisti" DOS i DOS pod Windowsima onda si dobro si bubnuo
puno hvala na ovome!

da, svakako mislim na DOS software, neovisno vrti li se na DOS ili Windows OSu posto je ionako za ocekivati da sve to zavrsi na Windowsima.
forumhrusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 13:25   #220
baphomet i oni 20% pod DOS (koji je na windowsima) nebi trebao biti problem.
A ni linux ne bi trebao imat problema osim ako su loši programeri

Jedini iole problem su ovi koji imaju DOS kao operativni sustav.

i molio bih moderatore (kao otvarač teme) da promjene naslov teme u Fiskalizacija, jer više ne odgovara stvarnoj situaciji
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.