Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2003., 02:18   #1
Posao u državnoj i javnoj službi - skupna tema

Da li je bolje raditi u državnoj firmi za manju plaću ili kod privatnika za veću? Da možete birati bi li radilli kod priv. za npr. 4000 kn ili u drž. firmi za npr. 2500 kn mjesečno?
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 12:14   #2
Da si ponudila pod drugi izbor 3500 za državnu tvrku možda bi se još i razmišljao... ali ovako, soma i pol razlike je prevelika stvar da ju zanemarim. Dakle, 4000 kod privatnika, garant.
(btw, nisam siguran da bi državni posao bio puno sigurniji od privatnog, svejedno te mogu spucat' kad se sjete...)
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 14:34   #3
Definitvno za državnu službu.
Nije mi bitna toliko razlika u plaći, koliko radno vrijeme - od 7 - 15, odnosno jutarnje radno vrijeme.
Prednosti državne službe ima nekoliko, npr.
- pravo na g.o. te korištenje g.o. onoliko dana koliko Vam po
stažu pripada;
- kao što sam gore navela, jutarnje radno vrijeme, poslije 15h-16h
ti si slobodan čovjek i cijelo poslijepodne pripada samo tebi i
tvojoj obitelji;
- još jedna prednost jutarnjeg radnog vremena su hobiji koji se
uglavnom odvijaju u poslijepodnevnim satima;
- slobodan vikend (subota i nedjelja - su svetinja i nitko ti ih ne
može oduzeti). Evenutualan rad subotom, razna dežurstva se
plačaju duplo;
- slobodni praznici i blagdani;
- redovna plaća, svi uplaćeni doprinosi - nema muljanja
- nema prekovremenih sati, ako i ima onda se plaćaju duplo;
- nitko te u državnoj službi neće izrabljivati, barem ne na načine
na koji to čine privatnici...

Razloga općenito ima mnogo, sve ovo pišem, tj. radim usporedbu mene koja radim kod privatnika i moje mame koja radi u državnoj službi. Razlika je nebo i zemlja.
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 15:17   #4
drzavna firma, sto ne znaci da necu nikad izaci iz nje. Za sad mi daje sigurnu mrezu za sve moje male uspone i padove.

Glavni razlog za je sigurnost radnog mjesta. Oni koji zive vani znaju kakvu to tezinu ima zadnjih par godina.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 17:37   #5
Quote:
Paw kaže:
[B]Definitvno za državnu službu.
Nije mi bitna toliko razlika u plaći, koliko radno vrijeme - od 7 - 15, odnosno jutarnje radno vrijeme.
? Radno vrijeme tijela državne uprave je u pravilu 8:30-16:30. Istina, lokalna uprava zna počinjati ranije, ali to nije državna služba.

Quote:
Prednosti državne službe ima nekoliko, npr.
- pravo na g.o. te korištenje g.o. onoliko dana koliko Vam po
stažu pripada;
To imaš i u svakoj normalnoj privatnoj firmi.


Quote:
- kao što sam gore navela, jutarnje radno vrijeme, poslije 15h-16h
ti si slobodan čovjek i cijelo poslijepodne pripada samo tebi i
tvojoj obitelji;
Osim ako ne radiš u nekom ministarstvu na VSS radnom mjestu, ili nedaj bože kao činovnik pri Vladi ili Saboru, jer prije mraka kuće nećeš vidjeti. Preporuka: ići u lokalnu samoupravu, pogtovo ako je u pitanju manja i bogata općina/grad.

Quote:
- slobodan vikend (subota i nedjelja - su svetinja i nitko ti ih ne
može oduzeti). Evenutualan rad subotom, razna dežurstva se
plačaju duplo;
Ne plaćaju se duplo, pogledaj kolektivni ugovor... Duplo se plaćaju u nekim većim trgovačkim društvima u državnom vlasništvu, koji su se granskim ugovorom izborili za to. U državnoj službi, sukladno jednom zaključku/odluci Vlade iz 2000. dobivaš u pravilu slobodne dane koje onda - opet u pravilu - ne stigneš iskoristiti.

Kolektivni ugovor za Državne službenike i namještenike:

Osnovna plaća službenika i namještenika uvećat će se:

– za rad noću 40%

– za prekovremeni rad 50%

– za rad subotom 25%

– za rad nedje____ljom 35%




Quote:
- slobodni praznici i blagdani;
To se na svih odnosi....

Quote:
- redovna plaća, svi uplaćeni doprinosi - nema muljanja
Po Zakonu o radu, plaća je do 15. u mjesecu za sve zaposlene u RH.

Quote:
- nema prekovremenih sati, ako i ima onda se plaćaju duplo;
Ovi što su tijekom ljeta po ministarstvima odgovarali na upitnik EU na gore navedeno bi se slatko nasmijali...

Quote:
- nitko te u državnoj službi neće izrabljivati, barem ne na načine
na koji to čine privatnici...;
To stoji, ali nećeš moći ni napredovati.

Državna služba je dobra ako si mladi VSS koji ide na poslijediplomski, jer možeš slobodnije ići na faks, uzimaiti plaćeni dopust, upoznati djelatnost i ljude i sl... Ako je shef od volje, dobiješ i neko školovanje na račun države.

Također, dobra je pred penziju, jer imaš status gosp. višeg savjetnika, i dodatke na staž, godišnji od 30 dana. Zgodno je i ako si mlada majka i sl.

Ako si slućajno SSS moraš prihvatiti da bez obzira koliko se trudio, maksimum ti je 3000 kuna. Za VŠS 3.500.

A što se sigurnosti posla tiče - pitaj one policajce na Trgu Sv. Marka kako je sigurna državna služba. Opet, ako si VSS za vrijeme raspolaganja bi ti se nešto i otvorilo, ali bez faksa teško...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 20:50   #6
Pitam jer trenutno radim (nedavno sam dobila posao) u državnoj firmi kao pripravnik, a vjerojatno će mi za par dana jedan privatnik ponuditi posao u svojoj firmi, ovdje bi imala plaću 3000 kn (imam SSS), a kod privatnika bi vjerojatno bila veća. Istina da je drž. sigurnija i imam slobodne vikende i praznike...Neki govore da nebi mjenjali državnu firmu za deset privatnika, a neki da se isplati tak da sam sad u dilemi.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 21:26   #7
Quote:
strijelčic@ kaže:
Neki govore da nebi mjenjali državnu firmu za deset privatnika, a neki da se isplati tak da sam sad u dilemi.
Ovako ti je:

- ako nemaš nekih ambicija u životu, nego voliš onako lakši radni ritam + plaćica = državna firma

- ako želiš upisati faks i studirati uz rad = državna firma

- ako skoro planiraš djecu = državna firma

- ako se ne plašiš dosta radit = privatna firma

- ako želiš brzo napredovati = privatna firma

- ako ti je bitna lova = privatna firma

Nema previše filozofije...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 22:42   #8
Naravno da imam ambicija svi ih imaju i naravno da je bitna lova jer nitko ne radi za čavle no stvar je u tome da je u državnoj firmi plaća redovna i siugurna iako je manja nego kod privatnika dok kod nekih privatnika nije jer može ti reć da nema love ovo ono. Studiram inače izvanredno i živim sa starcima tako da nemam nekih obaveza.

Quote:
Vojky kaže:
- ako se ne plašiš dosta radit = privatna firma
Čuj ovdje gdje ja radim ima posla jako puno i non stop tako da se ne plašim raditi.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 00:03   #9
Puno radije bih radio u državnoj firmi. Nažalost, često su plaće kod privatnika dosta veće. Ali nije pravilo. Kako god, radio sam godinu dana u državnoj (škola), i sve, osim novca, je odlično. No, nalazim se u prosvjeti (radije na fakultetu nego u školama) i svakako ću tamo tražiti posao. Sa završenim studijem, mislim da će mi tamo biti i mjesto (po nekoj logici)(ne mislim samo zbog studija, već zbog usmjerenja).
__________________
That's how IT goes, Everybody knows...
ZiggyStardust is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 07:50   #10
Ja ću samo rezimirati što su drugi rekli - ovisi o tome što tebi u ovom trenu treba.

Netko tko je sam, nema svoj stan i ako plaća ne dođe neće imat za hranu i internet, možda bolje da radi u državnoj službi ili kod JAKO solidnog privatnika.

A ako taj netko ima svoj stan, stanovit background, nekog iza sebe i nešto ušteđevine da pokrije onu narodnu tko ne riskira ne profitira - svakako da može ić okušat se u privatnicima.

Ti imaš još i studij, što nije argument ni za ni protiv; netko bolje uči kad je zadovoljniji, netko kad je pod većim stresom, a netko kad ima više vremena. To sam ti znaš.

Obavještavaj nas i javi što si odlučila. Da ti držimo fige
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 11:28   #11
Quote:
Paw kaže:
Definitvno za državnu službu.
Nije mi bitna toliko razlika u plaći, koliko radno vrijeme - od 7 - 15, odnosno jutarnje radno vrijeme.
Prednosti državne službe ima nekoliko, npr.
- pravo na g.o. te korištenje g.o. onoliko dana koliko Vam po
stažu pripada;
- kao što sam gore navela, jutarnje radno vrijeme, poslije 15h-16h
ti si slobodan čovjek i cijelo poslijepodne pripada samo tebi i
tvojoj obitelji;
- još jedna prednost jutarnjeg radnog vremena su hobiji koji se
uglavnom odvijaju u poslijepodnevnim satima;
- slobodan vikend (subota i nedjelja - su svetinja i nitko ti ih ne
može oduzeti). Evenutualan rad subotom, razna dežurstva se
plačaju duplo;
- slobodni praznici i blagdani;
- redovna plaća, svi uplaćeni doprinosi - nema muljanja
- nema prekovremenih sati, ako i ima onda se plaćaju duplo;
- nitko te u državnoj službi neće izrabljivati, barem ne na načine
na koji to čine privatnici...



Razloga općenito ima mnogo, sve ovo pišem, tj. radim usporedbu mene koja radim kod privatnika i moje mame koja radi u državnoj službi. Razlika u državnoj firmi i pot je nebo i zemlja.

Potpisujem
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 14:47   #12
Vidim da se tu najcesce spominje kao prednost rada u drzavnoj sluzbi jutarnje radno vrijeme no bojim se da to nece biti jos dugo jer samim uskladivanjem sa EU slijedi i promjena radnog vremena u svim drzavnim sluzbama.Nece proci jos puno i svi cemo imati radna vremena do 17 ili 18 h navecer sa pauzama od 1h za rucak.Po meni prednost drzavne sluzbe je u tome sto nisi na trzistu pa samim time imas sporiji i laksi ritam a ipak nismo svi rodeni za trzisnu utakmicu.No to mora covjek svatko sam za sebe odluciti.
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 15:14   #13
Uredba o načelima za unutarnje ustrojstvo i o radnom vremenu tijela državne uprave:

Tijela državne uprave rade u pravilu dnevno od 8,30 do 16,30 sati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 20:06   #14
Hvala svima na odgovorima, ja radim od 8-16 javit ću šta sam odlučila jer još nije došla ponuda od privatnika.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 23:49   #15
Vojky - u pravu si za neke stvari, ali ne za sve;
npr. u nekim državnim službama je radno vrijeme od 07-15, a u nekim od 08-08:30 - 16., što je meni posve nebitno i nemjerivo sa radom u smjenama ili poslijepodnevnim radom - govorim to iz iskustva.
Drugo: pravo na korištenje g.o.: kod malo češ privatnika dobiti pravo na korištenje g.o. u cjelosti/koliko ti pripada, a još manje korištenje g.o. u komadu. Zapravo možeš biti sretan ako ga uopće i dobiješ. Od uvijek radim za privatnike jer izgleda "još" nisam te sreće da upadnem u državnu službu, pa znam kakva je situacija "na terenu".
U privatnoj firmi nemaš nikakve zaštite, samo jedna firma u kojoj sam radila imala je sindikat u koji se nitko nije usudio učlaniti zbog velikog pritiska "odozgo". Od cca 100 ljudi učlanilo se njih desetak "provjerenih" - vodim papire pa sam bila u toku sa svim zbivanjima. Ljudima se prijetilo otkazom. Uglavnom nešto strašno.
Kada sam se zapošljavala u ovoj firmi u kojoj sada radim, direktor mi je "dao do znanja" da moje učlanjenje u sindikat isto tako znači gubitak ponuđenog radnog mjesta.

Divim se tvojoj hrabrosti ili neupućenosti, no ja bih radije ipak i dalje radila nego se s "rogatim bola", a posljedice od jednog takvog natjecanja sa privatnim poslodavcem osjećam još i danas.

Zato i jesam za državnu službu, koja ne samo da je u prednosti pred privatnim službama, nego joj nema ravne.

Usput, ja sam sss, govorim glasom običnog malog radnika zbog toga vjerovatno i ne razumiješ moj položaj niti poslovnu stvarnost malog radnika u Hr.
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 11:11   #16
Državno vs. privatno...

Quote:
Paw kaže:
Vojky - u pravu si za neke stvari, ali ne za sve;
npr. u nekim državnim službama je radno vrijeme od 07-15, a u nekim od 08-08:30 - 16., što je meni posve nebitno i nemjerivo sa radom u smjenama ili poslijepodnevnim radom - govorim to iz iskustva.
7-15 ti pretežno imaju javne službe i lokalna uprava, ali i to će se sve više okretati prema 8:30-16:30. U budućnosti ćemo se valjda početi prilagođavati u tom pogledu SAD, pa će javne službe koje rade s građanima imati radno vrijeme negdje do 22 sata, da ljudi koji rade ujutro ne bi prekidali posao ako trebaju štogod obaviti. I to je sasvim O.K. - javna i državna uprava se trebaju prilagođavati onima koji nešto konkretno proizvode.

Quote:
Drugo: pravo na korištenje g.o.: kod malo češ privatnika dobiti pravo na korištenje g.o. u cjelosti/koliko ti pripada, a još manje korištenje g.o. u komadu.
Korištenje u komadu ćeš teško imati i u državnoj službi. Ovog ljeta konkretno za mnoge je bilo ograničeno odlaženje na godišnji - radi udarničkog rada na upitniku EU. Inače, Zakon o radu kaže koliko ti pripada minimalno i ispod toga nije dozvoljeno ići.

Quote:
Zapravo možeš biti sretan ako ga uopće i dobiješ.
To pitanje nema veze sa srećom jer je regulirano Zakonom o radu. Godišnji odmor je obveza kako poslodavca tako i radnika

Quote:
U privatnoj firmi nemaš nikakve zaštite, samo jedna firma u kojoj sam radila imala je sindikat u koji se nitko nije usudio učlaniti zbog velikog pritiska "odozgo". Od cca 100 ljudi učlanilo se njih desetak "provjerenih" - vodim papire pa sam bila u toku sa svim zbivanjima. Ljudima se prijetilo otkazom. Uglavnom nešto strašno.
Pa da ste se učlanili svi i u slučaju prijetnje organizirali otkaz i vas 100 blokiralo firmu i pozvalo državni inspektorat i novinare, priča bi bila i malo drugačija.

Uostalom, vjerojatno niste ni zaposleničko vijeće imali, što društvo od 100 ljudi mora imati - a za to ste mogli i anonimno dati prijavu protiv Uprave.

Quote:
Kada sam se zapošljavala u ovoj firmi u kojoj sada radim, direktor mi je "dao do znanja" da moje učlanjenje u sindikat isto tako znači gubitak ponuđenog radnog mjesta.
Pretpostavljam da nisi to napisala na A4 papiru i poslala državnom inspektoratu (ne moraš se ni potpisati).

Quote:
Zato i jesam za državnu službu, koja ne samo da je u prednosti pred privatnim službama, nego joj nema ravne.
Ovisi što i kako te zanima. Državna služba danas je djelatnost s vjerojatno najvećim odlivom ljudi u Hrvatskoj! Naravno, odlazi VŠS, VSS, informatičari, pravnici, ekonomisti, inžinjeri. Od SSS uglavnom knjigovođe i slična zanimanja.

Quote:
Usput, ja sam sss, govorim glasom običnog malog radnika zbog toga vjerovatno i ne razumiješ moj položaj niti poslovnu stvarnost malog radnika u Hr.
Poslovna stvarnost malog radnika će biti točno takva kako se mali radnik za nju izbori kod poslodavca. Ako sam dozvoljava nezakonite postupke poslodavca i ne prijavljuje ih nadležnim tijelima, nema toga tko će mu pomoći.

Inače, ja osobno imam iskustva i kod privatnih poslodavaca i kao državni službenik. A državnu službu sam napustio radi kvalitetnijeg i bolje plaćenog posla u potpuno privatnom trgovačkom društvu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 16:33   #17
Quote:
U buducnosti cemo se valjda poceti prilagodavati u tom pogledu SAD, pa ce javne službe koje rade s gradanima imati radno vrijeme negdje do 22 sata, da ljudi koji rade ujutro ne bi prekidali posao ako trebaju štogod obaviti. I
Mislim da cete se prije okrneuti Europi nego SAD_u a u Europi je tako da ako su javne sluzbe uopce otvorene izvan klasicnog uredovnog vremena onda je to sat ili dva ranije, ujutro.

Onaj tko radi od devet do sest moze privatne poslove obaviti od 7 ujutro ( tako radi dobar dio javnih ureda ovdje)

Quote:
To pitanje nema veze sa srecom jer je regulirano Zakonom o radu. Godišnji odmor je obveza kako poslodavca tako i radnika
moram reci da iz ovoga proizlazi da nisi nikad susreo nekoga tko radi kod TIPICNOG HRVATSKOG PRIVATNIKA .

Bio nedavno topic od plavve ovdje, mislim da si se cak i javio tamo, ali problematiku stotine ljudi koji su prisiljeni raditi cak i u takvim uvjetima nisi spoznao.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 21:02   #18
Quote:
Winona kaže:
moram reci da iz ovoga proizlazi da nisi nikad susreo nekoga tko radi kod TIPICNOG HRVATSKOG PRIVATNIKA .

Bio nedavno topic od plavve ovdje, mislim da si se cak i javio tamo, ali problematiku stotine ljudi koji su prisiljeni raditi cak i u takvim uvjetima nisi spoznao. [/B]


Potpisujem
I na žalost to je na koncu surova stvarnost.
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 21:52   #19
Quote:
Winona kaže:
Bio nedavno topic od plavve ovdje, mislim da si se cak i javio tamo, ali problematiku stotine ljudi koji su prisiljeni raditi cak i u takvim uvjetima nisi spoznao.
Ako se ljudi ne žale, a ne žale se jer tužbi nema, onda nema ni problema. Da su nezadovoljni, pisali bi državnom inspektoratu da pokrene postupak protiv poslodavca.

Ima tu još jedna slična stvar. Za vrijeme pretvorbe unšteno je desetke trgovačkih društava u kojima je bilo tzv. malih dioničara. Prema Zakonu o trgovačkim društvima oni su kao dioničari mogli pokrenuti tužbu protiv nadzornog odbora i uprave za štetu koji su ovi napravili društvu. Znaš koliko je bilo takvih tužbi? Godine 1997. kada je pretvorba još bila aktuelna i unutar zastarnih rokova - nijedna!!! Nitko nije bio zainteresiran da se njegov gubitak namiri iz imovine članova uprave i nadzornog odbora koji su upropastili društvo i iz njega izvukli lovu. Ne da nije nitko dobio na sudu, nego nitko nije ni tužio?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 23:26   #20
Ti zaboravljas da se zivot u Cro ne odvija u savrsenim laboratorijskim uvjetima nego medju ljudima koji su preko noci ostali bez jednog sistema i nasli se u drugome o kojem pojma nemaju.

Bila sam u obje situacije ( kod privatnika radila kao studentica - zadnju placu nikad nisam vidjela, da tuzim seficu nisam imala novaca - razlog, vidi red povise + sad radim za drzavu. )

Mogu samo reci da uz duzno postovanje iznimkama - hrvatski privatnici su jos uvijek Divlji zapad.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:37.