Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2010., 17:30   #1
BMW x-Drive / VW 4-Motion / Subaru AWD

Bok ljudi,

Zanima me u cemu je uopce razlika izmedju pogona na sva 4 kotaca kod recimo Subarua, BMW-a i VW-a. Mozemo tu slobodno ubacit Audi i Mercedes, ako uopce ima razlike.

Nisam nikad vozio auto sa 4WD, osim Land Rovera, koji tak i tak vozi ko tenk i nikad nismo presli 90km/h po suhom, pa pojma nemam da li postoje razlike kod proizvodjaca.

Vidio sam samo da su na Top Gearu popljuvali BMW X3 da im 4WD nista nevalja, a da je kao na X5 odlican. Ja sam uvijek mislio da je 4WD jedna te ista stvar samo ga proizvodjaci drugacije prikazuju.

Nekak mi u izbor za slijedeci auto upadaju BMW 3 xd, Subaru Legacy ili Passat CC, pa bih volio cut misljenja
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 18:20   #2
ako ne mislis voziti rally na snijegu ili makadamu mislim da ti je skroz svejedno. Za neke normalne uvjete voznje bilo koji 4x4 je dostatan
!!MEDO!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 18:35   #3
pa npr. subaru ima stalni pogon na 4 kotača znaci nema modela sa prednjim pogonom(osim onog alto)
vw su uglavnom prednjepogonaši što znaci da u 4motionu više rade prednji kotači i više snage ide njima, audi također
bmw i mercedes se više ponašaju kao zadnji pogon zbog razloga gore navedenog

mnogi imaju haldex spojku koja npr. tiguana sluzi tome da je on uglavnom prednji pogon 95% vremena, tek dok prednji kotači izgube grip snaga se šalje iza(to ti je slučaj u fauveu i mnogim jeftinijim 4x4)
__________________
..................................
zvonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 19:02   #4
Quote:
crótach kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,

Zanima me u cemu je uopce razlika izmedju pogona na sva 4 kotaca kod recimo Subarua, BMW-a i VW-a. Mozemo tu slobodno ubacit Audi i Mercedes, ako uopce ima razlike.

Nisam nikad vozio auto sa 4WD, osim Land Rovera, koji tak i tak vozi ko tenk i nikad nismo presli 90km/h po suhom, pa pojma nemam da li postoje razlike kod proizvodjaca.

Vidio sam samo da su na Top Gearu popljuvali BMW X3 da im 4WD nista nevalja, a da je kao na X5 odlican. Ja sam uvijek mislio da je 4WD jedna te ista stvar samo ga proizvodjaci drugacije prikazuju.

Nekak mi u izbor za slijedeci auto upadaju BMW 3 xd, Subaru Legacy ili Passat CC, pa bih volio cut misljenja
i ti bi sad u dvije riječi da ti mi to objasnimo?

ajde kreni odavde
http://www.awdwiki.com/awd.html
tu su ukratko objašnjene glavne razlike različitih vrsta pogona.
pa kad to savladaš, pregledaj ove slike sa strane po pojedinim vrstama pogona (haldex, torsen, quatrro...) pa onda prijeđi na pojedine izvedbe po markama auta.
i za jedno dva mjeseca kad to naučiš, onda pitaj dalje kaj te zanima.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 20:54   #5
Quote:
zvonac kaže: Pogledaj post
pa npr. subaru ima stalni pogon na 4 kotača znaci nema modela sa prednjim pogonom(osim onog alto)
Alto je Suzukijev. Justy je prije ima 4WD..mislim da zadnji modeli nemaju.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 20:56   #6
VW 4 MOTION 4 MATIC je Mercedesovo ime
Na usporednom testu malih SUV-ova, najveću vučnu silu je postigao Mercedes GLK. Ne sjećam se koji su sve auti bili u igri, ali bilo je njemaca i japanaca! Znam da je bio BMW, toyota, i VW, ali ostale ne znam!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 21:49   #7
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
VW 4 MOTION 4 MATIC je Mercedesovo ime
Na usporednom testu malih SUV-ova, najveću vučnu silu je postigao Mercedes GLK. Ne sjećam se koji su sve auti bili u igri, ali bilo je njemaca i japanaca! Znam da je bio BMW, toyota, i VW, ali ostale ne znam!
Ah, maj bed. Gledo sam i Mercedese al daleko su skuplji od konkurencije. VW i Subaru su ok po cijeni, a BMW se da dobit za istu lovu godinu-dve stariji sto mi je isto oke.

Fala za link, prilicno interesantno stivo

Ne mislim vozit rally, cisto za snijeg/kisu.
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 22:10   #8
Najbliži originalnom quattru (iz Audija ) ostao je Subaru i on je ustvari još najviše pravi 4x4 pogon. Audi svake godine ( i generacije) ubacuje sve više elektronike za upravljanje pogonom i sve više postaje ne stalni nego uključivi pogon na sva četiri kotača (po potrebi ako jedan kotač prokliže) kao što su 4motion, 4matic ili x kod bmw-a. Oni to opravdavaju smanjenjem potrošnje goriva al se tako i gubi osnovna prednost 4x4 pogona kod malih auta - bolje držanje na mokroj cesti i snijegu i bolja trakcija.
E jebiga nova vremena ne donose uvijek i bolje

Evo uspio sam naći sve fino objašnjeno:

http://www.autozine.org/technical_sc...ion_4wd_21.htm
i
http://www.autozine.org/technical_sc...d_2.htm#Torsen

Sve lijepo piše za svaku vrstu i proizvođača, pa i po modelima.

Zadnje uređivanje Piljun : 30.12.2010. at 22:18.
Piljun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 22:24   #9
Kazu pored Subarua da je 4 matic najbolji.

http://www.youtube.com/watch?v=QjMdUHDI6UY
Ovo je jedan od najboljih testova:
http://www.youtube.com/watch?v=2OzK-oRPCbs
steta sto nisu testirali hodnin SH-AWD sustav.
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 22:56   #10
http://www.youtube.com/watch?v=Q7dVF...eature=related filmić traje deset minuta i vrijedi ga pogledati, naravno da je svaki takav test nabrijan na jednu stranu ali se ipak vide neke razlike. Sve su to dobri auti, no ja sam smrtno zaljubljen u Subaru, ovaj Forester što ga vozim ne pravi razliku između snijega, leda i suhe ceste...totalno bolestan auto
Gec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 10:57   #11
Osnovna i bitna razlika je što subaruov pogon se ne kvari nikada, dok ostali da. Kod subaruovog pogona nema elektronike, čisti pogon preko tri diferencijala, a ovi svi drugi su električno-elektronske igračke. Posljedično i kvaliteta vožnje kod subarua je nadmoćna.
off roader is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 11:57   #12
Quote:
off roader kaže: Pogledaj post
Osnovna i bitna razlika je što subaruov pogon se ne kvari nikada, dok ostali da. Kod subaruovog pogona nema elektronike, čisti pogon preko tri diferencijala, a ovi svi drugi su električno-elektronske igračke. Posljedično i kvaliteta vožnje kod subarua je nadmoćna.
O daaaaaaaaaa, ne kvari se nikad, nikad, a ni tada .... ajde probaj zanemarit održavanje (a svi znamo da se ulje u getribi NE mjenja, jelte) pa ćeš vidjeti kako ispada iz brzine, kako puca zadnji diff, kako se drobe sateliti, kako pucaju poluosovine, kako ispadaju osigurači ....

Inače DCCD (i njegov bezimeni prethodnik na WRX i STi modelima) je ELEKTRONAC - planetarni diferencijal i elektromagnetski kontroliran paket spojki.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 12:09   #13
Ma naravno, redovito održavanje je uvjet, mislio sam da se to podrazumjeva.
off roader is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 13:35   #14
^^pa tako je svaka stvar, naravno da se podrazumjeva. I ja mislim da je "hardware" najbolje riješenje
Z_interactive is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 14:58   #15
Od osamdesetih i Audi quttra s torsenom više ništa nije čisto hardver, sve 4X4 u osobnim autima ima ukomponirano manje ili više elektronike i hidraulike.

Zadnje uporište mehanike bili su klasični terenci poput Pajera ili Patrola, ali oni su ipak kamioni s primarno zadnjim pogonom a prednjim po potrebi uključuješ.
Neno2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 17:02   #16
Quote:
Bono_ kaže: Pogledaj post
Kazu pored Subarua da je 4 matic najbolji.

http://www.youtube.com/watch?v=QjMdUHDI6UY
Ovo je jedan od najboljih testova:
http://www.youtube.com/watch?v=2OzK-oRPCbs
steta sto nisu testirali hodnin SH-AWD sustav.
Ja sam čuo prilično loše kritke na račun sh-awd sustava. Barem na sistem koji pokreće hondu Legend, a kakav je, ili koja inačiča sustava u ostalim Hondama (mislim na SUV-ove) ne znam.

Mislim, nije da ne valja, ali u usporedbi s ostalim sistemima nije neki spektakl.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 18:34   #17
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Alto je Suzukijev. Justy je prije ima 4WD..mislim da zadnji modeli nemaju.
prijašnji justy je bio suzuki ignis samo logo bio subaru...
ne...znalica! is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 18:54   #18
Quote:
zvonac kaže: Pogledaj post
pa npr. subaru ima stalni pogon na 4 kotača znaci nema modela sa prednjim pogonom(osim onog alto)
I ja sam to doskora mislio, ali u Njemackoj se moze kupiti Impreza samo sa prednjim pogonom:

http://www.subaru.de/fileadmin/downl...za-spec-19.pdf

Zadnje uređivanje agw : 01.01.2011. at 19:16.
agw is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 19:33   #19
Quote:
Neno2 kaže: Pogledaj post
Od osamdesetih i Audi quttra s torsenom više ništa nije čisto hardver
torsen zahtijeva ABS, dakle elektroniku, ako govorimo o centralnom diffu, da bi mogao normalno funkcionirati u najtezim uvjetima. Npr., ako se dogodi situacija da je jedna osovina recimo na ledu i da nema gotovo nimalo momenta, onda se na drugu osovinu takodjer nece prenijeti moment pa auto nece krenuti. Zbog toga je originalni ur-quattro i dobio ABS u seriji kad su presli na centralni torsen(da kocenjem kotaca proizvede moment u takvim situacijama).

U svakom slucaju, ukljucenje elektronike u 4x4 pogone svakako nije nista lose, dapace.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 19:44   #20
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo prilično loše kritke na račun sh-awd sustava. Barem na sistem koji pokreće hondu Legend, a kakav je, ili koja inačiča sustava u ostalim Hondama (mislim na SUV-ove) ne znam.

Mislim, nije da ne valja, ali u usporedbi s ostalim sistemima nije neki spektakl.
Sta si cuo, bas me zanima jer ja jos nisam cuo nista lose. Taj sustav je dosta napredan jer kao vecina ima distribuciju 30:70 ili obratno izmedu prednje i zadnje osovine, ali moze ako samo jedan kotac ima trakciju poslati i 100% snage samo na jedan kotac. Taj sustav nije testiran u onom CR-Vu jer se prvi puta pojavio u Legendu i u testiran je u protutipu NSX-a.
http://www.youtube.com/watch?v=bEUXGuJTJIM
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.