Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2014., 18:43   #121
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Kako se postupa kad stigne administrativna zabrana nakon odjave radnika a prema njemu u tom trenutku jos uvijek postoji obveza isplate zadnje place? Obavijestim ovrhovoditelja o prestanku radnog odnosa i ustegnem dio te zadnje place (1/3) ili ?

ja sam radila točno tako kako si napisala tu
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 12:21   #122
Danas objavljeno: Pravilnik o obliku i sadržaju Izjave o zapljeni po pristanku dužnika
Stupilo na snagu 11.10.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 15:16   #123
Pozdrav,

samo da priupitam: radniku obustavljam 1/3 plaće za ratu kredita, međutim, to mu ne pokriva cijelu ratu te ga banka traži da nađe neki način, kako da plaća cijelu mjesečnu ratu, fali mu stotinjak kn mjesečno. Radnik bi pristao i potpisao izjavu da mu ja obustavljam više od 1/3 trećine, još toliko koliko mu fali, jer kao, zaboravit će on to, da ne mora mislit na to, ovako mu je lakše, da ja mislim, a ne on,ALI, je li to dozvoljeno? Čitala sam tu, na 3. str. je Darsey pisala da to ne može tako, da su takve izjave pravno ništavne, pa da mi još netko to potvrdi, ipak je prošlo neko vrijeme od tog posta.

Ako ništa drugo, pročitala sam tu i dobru ideju s trajnim nalogom, ali problem je u tome što mu ovih ostalih 2/3 ide na zaštićeni račun. Može li otvoriti trajni nalog sa zaštićenog računa?
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 16:14   #124
Ne smiješ obustavljati više od 1/3. Na to te obavezuje Ovršni zakon. Konkretno, čl. 173.

Radnik je taj koji mora sam ostatak rate plaćati u banci. Na koji način i kako to je njegov problem i on ga sa svojom bankom mora riješiti. Nek digne lovu za zaštićenog računa i odnese tu razliku u banku.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 21:58   #125
Malo da podignem temu...

Ako netko zna, molila bih da odgovori. Radi se o mirovini koja je opterećena kreditom u iznosu 1/3. Toj osobi prijeti ovrha po jednom računu i radi se o velikom iznosu. S obzirom na kredit, znači li to da se ta ovrha ne može izvršiti ako kredit već iznosi 1/3 mirovine?
__________________
"Nitko ne zaslužuje naše suze, a onaj tko ih zaslužuje neće nas rasplakati..."
Jahanara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 14:39   #126
Pretpostavljam da će uz ovu ovrhu na mirovini uslijediti i ovrha na sve račune.
Kad se to dogodi, umirovljenik će otvoriti zaštićeni račun na koji će mu onda mirovinsko uplaćivati zaštićeni dio.
Dok se ta ovrha ne riješi, svi računi bit će blokirani, a zaštićeni dio mirovine će podizati sa zaštićenog računa.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 15:24   #127
Zaboravila sam napomenut da se radi o kreditu koji se naplacuje trajnim nalogom. Jel prednost ima kredit koji je vec u toku ili ovrha?
__________________
"Nitko ne zaslužuje naše suze, a onaj tko ih zaslužuje neće nas rasplakati..."
Jahanara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 19:10   #128
Quote:
Jahanara kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam napomenut da se radi o kreditu koji se naplacuje trajnim nalogom. Jel prednost ima kredit koji je vec u toku ili ovrha?
S obzirom da isplatitelj stalnog primanja (mirovinsko) nema pojma o trajnom nalogu, on će, kad od FINE dobije obavijest o otvaranju zaštićenog računa, postupati po tome. 1/3 na običan tekući i to će pojest ovrha, a 2/3 na zaštićeni račun.
Kako će reagirati banka, s obzirom na trajni nalog, ne znam. Svakako pitati u banci i pripremiti se i na vrijeme otvoriti zaštićeni račun.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 11:30   #129
Radnica već pola godine ima ovrhu i mi joj uredno isplaćujemo plaću dio na tekuću dio na zaštičeni. Sada je došao novi ovršni prijedlog na njeno ime. Da li mi smijemo ponovo raditi ovrhu na plaću a ako ne, kome se to treba javiti? Ili samo ignorirati?
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 00:39   #130
Quote:
studen2211 kaže: Pogledaj post
Radnica već pola godine ima ovrhu i mi joj uredno isplaćujemo plaću dio na tekuću dio na zaštičeni. Sada je došao novi ovršni prijedlog na njeno ime. Da li mi smijemo ponovo raditi ovrhu na plaću a ako ne, kome se to treba javiti? Ili samo ignorirati?
Ako joj je već 1/3 plaće pod ovrhom tada ne možete postupiti po ovršnom prijedlogu te trebate poslati dopis onome tko je poslao ovrhu da se već 1/3 plijeni i da ne možete postupiti po prijedlogu dok se ne otplati prva ovrha.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 00:42   #131
Zaštićen račun - uplaćeno više od 2/3 plaće

Dok sam radio u prijašnjoj firmi dobivao sam na zaštićeni račun više od 2/3 plaće tj. na tekući mi je odlazilo puno manje od jedne trećine Ja se naravno nisam bunio jer sam mislio da je tolika rata ovrhe na računu i da to tako treba biti.

Čak sam pitao u banci jel to ok i oni su mi rekli ako su u firmi to tako sredili znači da Fina uzima toliko i ne trebam se brinuti. No u novoj firmi u kojoj sam sada teta iz računovodstva mi automatski uplaćuje 2/3 plaće na zaštićeni i 1/3 plaće na tekući i govori mi da su u računovodstvu prijašnje firme radili krivo i da se to tako ne smije.

Molim vas ako netko zna da mi objasni na koji sistem su to radili u prošloj tvrtki. Ne bih volio da mi opet netko iz Fine ili neke druge državne institucije sjedne na račun (dodatno) ili da ispadne kako sam kršio zakon ili slično. Da li je uopće moguće na zaštićenom računu imati više od 2/3 tj jeli moguće da na tekući ide manje od 1/3 plaće?
ivica1010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 09:31   #132
Quote:
ivica1010 kaže: Pogledaj post
Dok sam radio u prijašnjoj firmi dobivao sam na zaštićeni račun više od 2/3 plaće tj. na tekući mi je odlazilo puno manje od jedne trećine Ja se naravno nisam bunio jer sam mislio da je tolika rata ovrhe na računu i da to tako treba biti.

Čak sam pitao u banci jel to ok i oni su mi rekli ako su u firmi to tako sredili znači da Fina uzima toliko i ne trebam se brinuti. No u novoj firmi u kojoj sam sada teta iz računovodstva mi automatski uplaćuje 2/3 plaće na zaštićeni i 1/3 plaće na tekući i govori mi da su u računovodstvu prijašnje firme radili krivo i da se to tako ne smije.

Molim vas ako netko zna da mi objasni na koji sistem su to radili u prošloj tvrtki. Ne bih volio da mi opet netko iz Fine ili neke druge državne institucije sjedne na račun (dodatno) ili da ispadne kako sam kršio zakon ili slično. Da li je uopće moguće na zaštićenom računu imati više od 2/3 tj jeli moguće da na tekući ide manje od 1/3 plaće?
Teta iz nove firme je u pravu. Kada Fina otvori zaštićeni račun u dopisu piše da na zaštićeni idu 2/3,a na nezaštićeni tekući ide 1/3 prema Pravilniku o načinu i postupku ovrhe na novčanim sredstvima. Naime,ako je tebi tekući račun ovršen onda je ovršen za cijeli iznos neovisno koliko si ti imao nekad iznos rate. Kada se dug otplati onda se zaštićeni zatvara i ostaje ti samo tekući. Sada ti rade ispravno,a za ono što je bilo prije ne moraš se sad više zamarati jer grešku je radilo knjigovodstvo firme,a ne ti. I dalje će Fina uzimati tu 1/3 dok se dug ne zatvori prema uplatama na tekući,ali neće ti retroaktivno sami od sebe uzeti više nego je uplaćeno.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 13:24   #133
Naime imam otvoren zasticeni racun no poslodavac greskom uplatio cijelu placu na nezasticeni to je bilo petak popodne odem u banku sok nema place pisem u banci zahtjev da se neposalju novci u finu no u ponedjeljak svejedno salju fina odmah salje hanzekovicu a oni tomu bez obzira sto je poslodavac slao naloge za vracanje novaca na moj racun.u hanzekovicu kad sam zvala rekli su da nemogu nista napraviti..dali je to istina i ima li smisla uopce ici u finu i banku ?

Hvala na odhovoru..
mirelaGolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 15:38   #134
Ako je već sve otišlo na ovršeni račun, trebala ti je banka dati 2 obrasca da odneseš poslodavcu za popuniti.
jedan je za zaštićeni dio plaće, a drugi je (po izgledu isti) za naknadu za prijevoz. S popunjenim obrascima , odlaziš natrag u banku i banka vraća novac.

Više puta sam to radila za radnike koji nisu na vrijeme otvorili zaštićeni (poklopila im se blokada računa s danom isplate plaće) i sve je banka uredno vratila.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 09:02   #135
Imamo radnika koji je u blokadi i ima otvoren zaštićeni račun. Sada smo dobili za njega i rješenje o ovrsi od općinskog suda zbog neplaćanja uzdržavanja. Da li ovo rješenje o uzdržavanju ima prednost, prestajem uplaćivati 1/3 plaće na redovan tekući i skidam samo za uzdržavanje koliko smijem.
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 14:17   #136
Quote:
Rosalita kaže: Pogledaj post
Imamo radnika koji je u blokadi i ima otvoren zaštićeni račun. Sada smo dobili za njega i rješenje o ovrsi od općinskog suda zbog neplaćanja uzdržavanja. Da li ovo rješenje o uzdržavanju ima prednost, prestajem uplaćivati 1/3 plaće na redovan tekući i skidam samo za uzdržavanje koliko smijem.
Da. I pazi, to je ovrha po obiteljskom zakonu i zaštićeni dio ti je drugačiji.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 07:11   #137
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da. I pazi, to je ovrha po obiteljskom zakonu i zaštićeni dio ti je drugačiji.
Da, da. 1/2 ako je manja plaća od prosječne. Hvala
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 13:04   #138
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da. I pazi, to je ovrha po obiteljskom zakonu i zaštićeni dio ti je drugačiji.
Znači kada poslodavac dobije rješenje o ovrsi javnog bilježnika za radnika koji već ima blokirani/zaštićeni račun, to rješenje ima prednost naplate u odnosu na uplatu na blokirani račun?

na stranicama ministarstva pravosuđa navode:
...Radnik ima zaštićeni račun, dakle 2/3 njegove neto plaće uplaćuje se na zaštićeni račun, a 1/3 na tekući jer ima ovrhe po novčanim sredstvima kod FINE. Poslodavac prima još jednu ovrhu na plaću istog radnika. Što učiniti s tom ovrhom?
Ovršni zakon propisuje da se prednosni red založnih prava više ovrhovoditelja određuje prema danu primitka ovršnog prijedloga što znači da se tražbine namiruju redoslijedom zaprimanja zahtjeva za zapljenu primanja. Provedba ovrhe po kasnije zaprimljenom rješenju o ovrsi neće biti moguća dok se ne dovrši ovrha po prethodnom zaprimljenom rješenju o ovrsi...

Zadnje uređivanje boky--- : 29.07.2016. at 13:38.
boky--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 15:37   #139
Quote:
boky--- kaže: Pogledaj post
Znači kada poslodavac dobije rješenje o ovrsi javnog bilježnika za radnika koji već ima blokirani/zaštićeni račun, to rješenje ima prednost naplate u odnosu na uplatu na blokirani račun?
Ne. Nema svako , samo ovrha prema obiteljskom zakonu, a o tome je upravo ovdje riječ.

Quote:
Rosalita kaže: Pogledaj post
Imamo radnika koji je u blokadi i ima otvoren zaštićeni račun. Sada smo dobili za njega i rješenje o ovrsi od općinskog suda zbog neplaćanja uzdržavanja. Da li ovo rješenje o uzdržavanju ima prednost, prestajem uplaćivati 1/3 plaće na redovan tekući i skidam samo za uzdržavanje koliko smijem.

Tri su zakona koja reguliraju ovrhe: Ovršni zakon, Obiteljski zakon i Opći porezni zakon.
I treba znati prema kojem ide ovrha.
Ovrhe prema obiteljskom zakonu imaju prednost pred svim drugim ovrhama.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 17:07   #140
Hvala Darsey, tako sam i do sada smatrao nego mu me nekakve informacije zbunile pa sam tražio vaše mišljenje .

Koliko uspijevam pronaći, zaštićeni račun se ne zatvara automatski već na zahtjev ovršenika. Ukoliko ga ovršenik ne zatvori(nakon naplate ovrhe), poslodavac ne zna da je zatvoren i ne može postupati po rješenjima koje je naknadno dobio, znači da "ovršenik" ima način izbjegnuti sljedeću ovrhu. Ili ja to krivo tumačim?
boky--- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.