Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2012., 19:25   #1
Arrow IVF/ICSI u stimuliranom ciklusu - protokoli i uspjeh

Pregled protokola:
Dugi protokol
- supresija od 21dc (sprej ili decapeptyl), stimulacija s FSH ili FSH/LH od 3.dc
Kratki protokol
- supresija odo 1.dc (sprej ili decapeptyl), stimulacija s FSH ili FSH/LH od 3.dc
Ultrakratki protokol
- supresija od 2-4.dc, stimulacija s FSH ili FSH/LH od 3dc
Antagonist protokol
- stimulacija s FSH ili FSH/LH od 3.dc (neki čak počinju od 1.dc), ubacivanje cetrotida ili orgalutrana ovisno o veličini folikla od ca. 7-8dc da ne popcucaju.

rado korištena varijanta je klomifeni/femara od 3dc, od 7dc dodavanje menopura ili gonala da bi se folikli 'hranili'
..jesam li nešto zaboravila?
Nema čarobne formule formule. Onima s lošom rezervom najčešće ne odgovara dugi protokol, pacijentice s PCOS vrlo brzo završe na hiperstimulaciji..itd.

Kakva su vaša iskustva obzirom na vaše dijagnoze?
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 20:45   #2
ja imam PCOS, na prvom mpo pregledu mi je dr. rekao da imam jako puno folikula i da se boji kako ću uopće reagirati.
Prvo ćemo probati s Klomifenom na koji kaže da mogu dobro reagirati ili da uopće neću reagirati.
No zbog PCOS-a i jako velike rezerve jajnih stanica, moram svaki dan na uzv da ne dođe do hiperstimulacije.
Nadam se da do toga ipak neće doći, i baš me toga strah.
Vidjet ćemo kako će to na kraju izgledati da li samo Klomifen jer je spominjao i gonale ali pod velikim upitnikom.
Samo znam da je rekao da ove jače stimulacije nisu ni slučajno za mene.

Zadnje uređivanje Ninna : 06.02.2012. at 20:50.
Ninna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 20:49   #3
Ninna..kod mene je ista situacija a dobila sam samo jedan folikul i sa klomifenima 1x1 i na kombinaciju 2x1
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 20:55   #4
pa to je onda to što kaže da mogu na klom. reagirati, a i ne moram
jer ja imam puno tih sitnih folikula i da su oni kao tempirane bombe ako se previše stimulira...tako mi je rekao
ma i samo da jedan bude, ali kvalitetan, bila bi zadovoljna
Ninna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 21:01   #5
40god, AMH 9, OAT

1.dugi protokol (11mj2010) :
supresija od 22dc decapeptylom (ukupno 20kom); stimulacija od 2dc gonali (28kom); punkcija 16dc 19 oocita
1 svježi transfer i 3 krio = 1 biokemijska

2.antagonist protokol ( 8mj 2011) :
stimulacija od 2dc (27gonala); cetrotide od 9dc (5kom); punkcija 15dc 6 oocita
1 svejži transfer, 1 krio = ništa iako i morule i blastica

3. ekstra dugi : 16 dana supresije i dalje stimulacija gonali + menopuri = trenutno 6dan stimulacija, javljam dalje
katarina72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 21:51   #6
Moja dijagnoza: 31 g., endometrioza, muž: 36 g., oligoasthenospermija. Meni je ovo sad u siječnju bio prvi postupak, FSH mi je bio u granicama normale, ali doktor je smatrao da je ipak malo povišen (8,9), međutim, s obzirom da mi je AMH 21, procijenio je da će sve biti OK.

Imala sam kratki protokol: od 1. dc Decapeptyl do kraja stimulacije, 2., 3. i 4. dc 3 Menopura, 5., 6. i 7. dc 2 Menopura. Na 8. dc radila UZV, dobila još 1 Menopur, 9. dc štoperica (Ovitrelle) i 11. dc punkcija.

Reakcija je bila ovakva: na 8. dc UZV, desni jajnik 4 folikula (20, 18, 18, 16), lijevi 3 folikula (18, 17, 16), endometrij 8 mm; E2 = 305.
Na 9. dc UZV, desni - 5 folikula (18, 17, 18, 17, 17), lijevi 4 (17, 16, 16, 15), endometrij 10/III; E2 = 1541. Na lijevom jajniku bila je slabija reakcija, jer je to onaj oštećeni jajnik (na njemu sam imala ogromnu cistu koju su uklonili laparotomijom).

Punkcija (11. dc) - aspirirano 4 oocite (bilo ih je više, ali su aspirirane samo jajne stanice s desnog jajnika, lijevi nisu ništa punktirali zbog 2 velike žile koje su ometale punkciju i bilo je prerizično). 1 stanica je bila nezrela, 3 su bile dobre, sve 3 oplođene, 3. dan 3 super zametka.

Embriotransfer (16. dc) - od 3, 1 zametak se prestao razvijati, transferirane 2 blastociste.

Beta 10. dnt = 177,60.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 22:51   #7
dijagnoza: oligoastenozoospermia

ja sam imala supresiju od 1 dc do šoperice (sprej), gonali od 3 dc. sveukupno 25 gonala (prvi dan tri kom, pa pet dana po dva, pa još četri dana po tri). nakon transfera dve šoperice i jedan decapeptil.
8 js, 3 oplođene, transfer 3 embrija. 13 dpt beta preko tisuću
toki&voki rođeni 02.01.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 12:36   #8
Dijagnoza: oligoasthenozoospermia

Ja sam bila u nekom cudnom dugom protokolu. Supresija (decapeptyl) od 1dc do 12dc, dalje po pola decapeptyla + 2 menopura sve do 25 dc, 26 dc stoperica ovitrelle, 28 dc punkcija, 6 oocita, 3 oplodene, 3 krio, ET 3dan 3 zametka, beta 12dnt 460,90 TRIGEMINI
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=t99KH0TR-J4
kordica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 08:55   #9
Kordice ovakav je moj sada postupak u Pragu, ja sam bila 16 dana i supresiji, s time da koristim depot injekciju (jedna injekcija koja traje do 4 tjedna). Sada mi je 25dc, punkcija će najvjerojatnije biti 28dc
ful mi je to neobično, i dosada sam čula da tak rade vani, ali eto i na SD,
nadam se/vjerujem , da će i moj biti uspješan
katarina72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 23:21   #10
Cure aj da i vas tu upitam s obzirom da se vodi rasprava preko na rodi, a niko nema konkretan odgovor. Naime radi se o razlici stimulirani/polustimulirani kod dr. L.

Ako je u stimuliranom postupku potrošeno recimo 25 gonala, a u polustimuliranom npr. dvije kutije klomifena i 16 gonala zašto se onda polustimulirani zove kod dr. L polustimulirani ako je potrošena tek neznatno manja količina gonala nego u punoj stimulaciji? Razlika je samo u Suprefact-u i Brevactidima kojih u polustimulaciji nema, jel tako?

Na rodi ima čak cura koje su potrošile kod njega u polustimuliranom preko 20 gonala, čak ima i jedna koja je u polustimuliranom potrošila više gonala nego u stimuliranom??!

Ali drago mi je što on ne promijeni onda cijenu postupka ako dogovoriš polustimulirani, i plačaš cijenu polustimuliranog bez obzira što je potrošena velika količina gonala, gotovo ista koja bi bila u full stimulaciji, ali svejedno bih bio zahvalan ako bi mi netko mogao objasniti u čem je stvar?
M@tthew is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 23:25   #11
Ni meni to nije jasno kod njega
I sta mu znaci uopce jel polustimulirani ili stimulirani ako zena dobi podjednak br stanica?
Npr netko u polustimuliranom moze dobit 4 ja a netko u punom isto 4, kaj ne?
Al njegov posao je potpuno isti a on ga razlicito naplati
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 23:39   #12
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ni meni to nije jasno kod njega
I sta mu znaci uopce jel polustimulirani ili stimulirani ako zena dobi podjednak br stanica?
Npr netko u polustimuliranom moze dobit 4 ja a netko u punom isto 4, kaj ne?
Al njegov posao je potpuno isti a on ga razlicito naplati
Pa da upravo to Fran... Ako je tako onda čemo mi stalno inzistirati na polustimuliranima kod njega, em su jeftiniji, em ih možeš više odradit kroz godinu... Ili nešto nisam dobro shvatio...

Ajde da se u polustimuliranom koriste samo Klomifeni (mada ima cura koje su na rodi rekle da su koristile samo Klomiće bez gonala jer su dobro odreagirale ali su u manjini) onda bih još i razumio, ali se koriste i klomići i gonali pa to zbunjuje sad....

Jasno mi je da dr.prvi puta ne može znat kako češ odreagirati samo na klomiće pa ako je reakcija loša uvede i gonale, ali onda to više nije polu nego full stimulacija, a on je naplati kao polustimulaciju. Mislim nije da se bunim, ali ono, zainteresiralo me...
M@tthew is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 23:42   #13
Meni su u polustimuliranom bili samo klomici, valjda se bojao reakcije preburne al opet me cudi da nije pojacavao sa gonalima
Ne znam o cemu mu to ovisi
Mah, bilo pa proslo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 07:56   #14
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ni meni to nije jasno kod njega
I sta mu znaci uopce jel polustimulirani ili stimulirani ako zena dobi podjednak br stanica?
Npr netko u polustimuliranom moze dobit 4 ja a netko u punom isto 4, kaj ne?
Al njegov posao je potpuno isti a on ga razlicito naplati
pošteno od njega...sigurno razmišlja da se istrošimo mjesec-dva prije na potpunoj stimul. pa nam ovako izađe u susret, jer ne znam zašto bi inače naplatio manje kad je njegov dio posla isti kao i u potpunoj stim.

razlika između polu i potpune stimulacije stvarno dobro pitanje-ok ako dobiješ npr.13 gonala u polustim,a u punoj 26
al u polustimul. dobiti više nego u stimuliranom,to mi je malo čudnjikavo
__________________
Najveca mi je zelja da se probudim s 2 muske osobe u krevetu: 1. da mi kaze "Dobro jutro ljubavi",a 2. "Dobro jutro mama! ♥
dalia28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 08:08   #15
Polustimulirani je sa Klomićima ili Femarom, jer je to drukčija vrsta stimulacije, neovisno šta se dodaje kasnije, gonali ili menopuri.
I u polustimuliranom nema prethodne supresije, ali može biti naknadne.

Fran, ako si bila samo na Klomićima, a platila polustimulirani sa gonalima, onda taj koji ti je to naplatio, odero te za gonale.
Klomići sami, spadaju pod prirodni.



U nekim klinikama se za polustimulirani koristi termin kombinirani.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 08:22   #16
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Polustimulirani je sa Klomićima ili Femarom, jer je to drukčija vrsta stimulacije, neovisno šta se dodaje kasnije, gonali ili menopuri.
I u polustimuliranom nema prethodne supresije, ali može biti naknadne.


U nekim klinikama se za polustimulirani koristi termin kombinirani.
Da tako sam i shvatio da čim su klomifeni u pitanju da je polustimulirani...

Znači bez obzira što se onda dodaju gonali, menopuri ili čak kasnija supresija to se još uvijek zove polustimulirani bez obzira što se koristi poprilična količina tih lijekova, i tako se i naplati kao polustimulirani??

Fora mi je to....

hvala
M@tthew is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 08:53   #17
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Polustimulirani je sa Klomićima ili Femarom, jer je to drukčija vrsta stimulacije, neovisno šta se dodaje kasnije, gonali ili menopuri.
I u polustimuliranom nema prethodne supresije, ali može biti naknadne.

Fran, ako si bila samo na Klomićima, a platila polustimulirani sa gonalima, onda taj koji ti je to naplatio, odero te za gonale.
Klomići sami, spadaju pod prirodni.



U nekim klinikama se za polustimulirani koristi termin kombinirani.
Wtf pa ne kupuje mi dr lijekove, kupujem ih sama, covjek naplacuje samo postupak
Dobila sam 3 folikula koja su punktirana
Zoro je punom dobila 4, mislim
Meni je naplatio 5000 kn a njoj 9000 (pretpostavljam)
Njegov posao je u ova dva slucaja gotovo isti - o tome pricamo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 09:19   #18
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Wtf pa ne kupuje mi dr lijekove, kupujem ih sama, covjek naplacuje samo postupak
Dobila sam 3 folikula koja su punktirana
Zoro je punom dobila 4, mislim
Meni je naplatio 5000 kn a njoj 9000 (pretpostavljam)
Njegov posao je u ova dva slucaja gotovo isti - o tome pricamo
ni ja ne kuzim filozofiju jer je monitoring u obadva slucaja isti
a ne vjerujem da embrije/jajne stanice u polustimuliranom drugacije tretira nego u punoj stimulaciji..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 09:23   #19
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
ni ja ne kuzim filozofiju jer je monitoring u obadva slucaja isti
a ne vjerujem da embrije/jajne stanice u polustimuliranom drugacije tretira nego u punoj stimulaciji..
Eto bas si lijepo to srocila a ja se potrgala objasnjavauci
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 09:28   #20
već kad se potegla rasprava na MPO chatu, da malo diskutiramo na temu puna stimulacija/polustimulacija.

ja sam tri puta imala punu stimulaciju, dva puta u dugom protokolu, jednom u kratkom. sva tri puta response nije bio baš neki, mada mislim da nas je zadnji put u kratkom protokolu zeznule ciste, zadnja je punktirana na dan kad sam počela stimulaciju..što baš i nije povoljno. desni jajnik je npr. reagirao tek kasnije, par dana nakon te punkciije odnosno početka stimulacije, no što je, tu je.
brijem da bi kao low responder bolje reagirala u polustimuliranom, ili bi barem dobila otprilike sličan broj stanica kao i prva tri puta.

PITANJE za one koje su probale i punu stimulaciju i polustimulaciju:
koliko ste JS dobili u punoj stimulaciji, a koliko u polustimuliranom postupku? molim uz napomenu koju dijagnozu imate..
__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje zoro007 : 16.02.2012. at 10:03.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.