Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2002., 18:18   #1
IT edukacija i posao

Koliku placu realno mogu ocekivati nakon zavrsetka racunarstva na FER-u kao pocetnik? Koliku placu mogu ocekivati nakon godinu, dvije? Kakvi su radni uvjeti u toj struci kod nas?

Da li ciljati na siguran posao u drzavnoj firmi za ne bas veliku placu ili se isplati trazit nesto bolje placeno u privatnoj?

Sva iskustva me zanimaju :-)
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 09:11   #2
IT experience

Evo ti moje iskustvo (zavrsio FER):
1. Radio u velikoj domacoj firmi, non-IT posao, poceo s 3000 kn (1998). Sam ulozio u daljnje skolovanje te nasao posao developera u maloj privatnoj firmi.
2. Radio u maloj privatnoj firmi, poceo s 5500 Kn. U maloj firmi za covjeka koji zeli raditi i uciti je odlicno, ne moze se zabusavati a ak si pametan mozes puno profitirati
3. Radim u vecoj IT firmi, poceo s 8000 Kn. Relevantno radno iskustvo me je 'dobro prodalo'. Uskoro cu napuniti 4 godine staza.

Drzavna firma, kako sam cuo od iskustva ljudi - smrt za covjeka koji zeli uciti i napredovati, raditi nesto pametno i osjecati se korisno. Sigurnost - to je danas vrlo relativna stvar. Moje iskustvo je da treba ispeci zanat u maloj privatnoj firmi i onda mozes doslovno birati posao iz hrpe ponuda.
I jos jedna bitna stvar - faks je izvrsna osnova ali nemoj misliti da ce prijelaz u praksu biti imalo lagan. Jedan moj profa s faksa je govorio da je za mladog inzenjera prelazak s fakulteta u praksu kao da ga bace u hladnu vodu. To mogu samo potvrditi svojim iskustvom.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 11:42   #3
Hvala na prilicno konkretnom odgovoru :-)

Zanima me jos nesto, nemoj pomisliti da se bojim rada ili da sam neki ljenivac, ali kakva je atmosfera po tim manjim firmama? Radis li puno neplacenih prekovremenih i sl.? U nekim drugim strukama cijedjenje na radnom mjestu je najnormalnija stvar i mozes se spasit samo u drzavnoj firmi :-) Prijatelj, sa zavrsenom arhitekturom nikad nije dolazio doma prije 7, a za placu od 4000kn ( nije bio pocetnik). Sad je u drzavnoj firmi i ima 4500 i doma je u 4 popodne. Salju ga na seminare cak i u inozemstvo, vjerojatno ce mu pomoci da zavrsi postdiplomski vani, itd. radi stvari koje ga vise zanimaju, u manjim firmicama je uvijek bio robot koji je precrtavao tudje zamisli i u kojeg firma nije htjela uloziti vise od mizerne placice.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 11:50   #4
evo mrvica mojeg iskustva

završio Fakultet organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu

radio u maloj privatnoj firmi, u kojoj je sad plaća oko 4500 kn
prekovremenih ko blata, ali od plaćanja ništa... parola vlasnika: imaš posao kojeg trebaš napraviti do tad-i-tad... pa ti organiziraj vrijeme.... i onda u međuvremenu dobiješ još neke poslove, s istim rokom... pa ti ili ne napravi na vrijeme (penali slijede), ili radi prekovremeno, samo da završiš na vrijeme

što više radiš, što si uspješniji, dobivaš više obaveza... a rokovi... gore spomenuto... dakle, prekovremenih sve više, plaćeno ništa...
ili vrlo malo

plaća... dio (manji) preko papira, veći na muljažu - putni nalozi, itd itd... "zgodno", reći ćeš, manji porezi, od istog brutto iznosa više dobiješ na ruke... dok se ne sjetiš da ćeš jednog dana u mirovinu, ili ne daj Bože na bolovanje, i onda onog crnog dijela plaće više nema...

sad radim u jednoj velikoj firmi... plaća - puno bolja... posao - puno bolje organiziran... ima ga puno, naravno, ali organizacija je sasvim drugačija.... prekovremeni - puno manje prekovremenih nego prije, a ono što se radi, uredno se i plaća

opći dojam - nikad više u privatnu firmu, pa čak i da mi ponude plaću veću od ove koju sad imam
__________________
knock, knock, knocking on the heavens door
softic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 16:48   #5
evo ovog se ja malo bojim, jer uglavnom to tako funkcionira kod nas. pitanje je samo da li je za FER-ovce situacija ipak nesto bolja jer zasad burza jos nije preplavljena njima?

Po prvom postu se cini da je, ali Barry da li mozes procjeniti i reci da li si ti prosjecan ili nadprosjecan u poslu kojeg radis, jer za nadprosjecne se u vecini struka nadje nesto dobro. Ja bih rekao da sam prosjecan (ili vrlo malo iznad) sad na faksu npr.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 17:22   #6
Ako zelis napredovati raditi ces prekovremene i u "drzavnoj" firmi. Postoje neke "drzavne" u kojima isto mozes i uciti i napredovati i usavrsavati se uz posao. Ja osobno nikada ne bih isla u privatnu firmu. Placa je bolja, ali mislim da su "drzavne" sigurnije.

Pocetnicka placa ti je cca. soma maraka (+/-). Rast place ovisi o firmi / poslu kojim se bavis etc. etc. Mislim da se u privatnim firmama da bolje zaraditi, ali rekoh - ja nikad.

Prosjek na faksu ti bas i nece biti vazan prilikom zaposljavanja - uglavnom vazniji je dojam koji ostavis.

Sto se tice mogucnosti zaposljavanja: nije ni za FERovce bas puno laksa - ako pitas o telekomunikacijama - trenutno je poprilicna "depresija" u tom podrucju i telekom. firme u cijelom svijetu otpustaju ljude + (naravno) ne primaju nove. Ako si neki drugi FERovski smjer mozda bude lakse (ESA / Energetika / Industrijska).
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 17:58   #7
koliko sam ja dobio dojam u vecini privatnih firmi radis prekovremene da ne dobijes otkaz, a u drzavnim samo ako zelis ici gore. Cinjenica je da za uobicajeni radni dan od 10 sati nebih smatrao prihvatljivim nista ispod 10k kuna netto mjesecno. Cim se prelazi taj 8. sat meni satnica ima eksponencijalni rast. Naravno nemam ja nista protiv da jedanput, dvaput mjesecno ostanem i do 8 navecer, ako mi se to nadoknadi kako spada i ako ne prelazi firmi u naviku da me zadrzava predugo. Nadam se samo da cu imati mogucnost izbora.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 17:59   #8
blondie, ti si sa fer-a?
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 18:04   #9
Quote:
Originally posted by imek
koliko sam ja dobio dojam u vecini privatnih firmi radis prekovremene da ne dobijes otkaz, a u drzavnim samo ako zelis ici gore. Cinjenica je da za uobicajeni radni dan od 10 sati nebih smatrao prihvatljivim nista ispod 10k kuna netto mjesecno. Cim se prelazi taj 8. sat meni satnica ima eksponencijalni rast. Naravno nemam ja nista protiv da jedanput, dvaput mjesecno ostanem i do 8 navecer, ako mi se to nadoknadi kako spada i ako ne prelazi firmi u naviku da me zadrzava predugo. Nadam se samo da cu imati mogucnost izbora.

Sorry imek, al bojim se da neces. Ako se danas nesto trazi to je fleksibilnost. S druge strane radi se najcesce na projektima sto znaci timski - drugi se prilagodjavaju tebi i ti drugima. A onda za par godina mozda budes chef sa 10k, samo do tada ces raditi i po 10 sati na dan za 4k.

Ovako, tebi ostaje samo da si otvoris svoju privatnu firmu i da si das placu od 10k.

Zao mi je, ne zelim ti razbijat iluzije, al ovo ti je surova realnost

Uzivaj do diplome / wish you luck ...
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 18:06   #10
Quote:
Originally posted by imek
blondie, ti si sa fer-a?

Jesam (zapravo s ETFa ). Telekomunikacije & informatika (7th floor).
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 21:47   #11
Hm...a daj mi reci kako to funkcionira sa usavrsavanjem & stuff, da li se ocekuje da ja nakon 10 radnih sati jos doma citam strucne knjizurine i pohadjam vecernje tecajeve? Gdje je tu obitelj, kad sa susedima iz sela zidam kucu, kad okopavam vrt i tak to? :-))

Ako je fleksibilnost ono sto se trazi, da li je realno ocekivati i neke dobre strane toga, npr. grozan je snjeg zapao pa da ne gubim 2 sata na put do posla i 2 sata za nazad, danas ostanem doma radit? Ako su bitni samo rezultati ne vidim zasto bi to bio problem. Ne mislim sad da bi vecinu radio doma, ali kad mi bas odgovara dogovorim se sa timom.
 
Odgovori s citatom
Old 17.12.2002., 11:32   #12
Quote:
imek je napisao:
evo ovog se ja malo bojim, jer uglavnom to tako funkcionira kod nas. pitanje je samo da li je za FER-ovce situacija ipak nesto bolja jer zasad burza jos nije preplavljena njima?

Po prvom postu se cini da je, ali Barry da li mozes procjeniti i reci da li si ti prosjecan ili nadprosjecan u poslu kojeg radis, jer za nadprosjecne se u vecini struka nadje nesto dobro. Ja bih rekao da sam prosjecan (ili vrlo malo iznad) sad na faksu npr.
Mislim da nisam (jos) nikakva velika faca u svom poslu, jednostavno ono sto sam dosad radio islo mi je, s lakocom sam svladavao nove stvari i s voljom sam proucavao literaturu da bih se mogao snaci u tom sto radim a ne samo stancati retke koda koje niti ne razumijem. Stvar je pristupa koliko ces nauciti o onom sto radis i pretociti to u neprocjenjivo vrijedno radno iskustvo, ili ak ti se svidja raditi ko robot samo da se rijesis posla, da zaradis za kruh, e onda moras biti i skromniji s ocekivanjima.
Blondie, cijenim tvoje misljenje, ali ja bih rekao: bori se, grebi se, budi uporan, uci ko crnac, posudjuj knjige i citaj, proucavaj, puno vise nego sto se od tebe ocekuje. Prati oglase, salji zivotopise. Saznaj toliko o sebi da vidis u kojem smjeru ti je ici, odnosno sto te zanima (npr. sistemski ili app software). Odluci se, nemoj brljaviti 'po svemu pomalo', danas je puno 'sumnjivih' likova u IT-u koji ako znaju metnut plocicu memorije u racunalo sebe smatraju vrhunskim strucnjacima. Cuvaj se toga. Nemoj da ti bude zao kupiti knjigu i/ili platiti si tecaj, vjeruj mi isplatit ce ti se. Govorim iz svojeg iskustva. Nikad nisam bio 'mali haker', relativno sam svjez u programiranju, ali ono cega se primim nastojim dobro prozvakati. Ne moze se o svemu znati sve, takvo 'znanje' uvijek je na klimavim nogama.
Grebi se. Trazi, kucaj i otvorit ce ti se. Moji kolege iz prve firme isto nisu bili zadovoljni poslom kao i ja, ali razlika je sto sam se ja nakon vojske trgnuo i poduzeo nesto, dok su oni govorili 'bit ce bolje...' I eto, oni jos rade za 4.5k mjesecno, a ja za 8k. Oni su jos nezadovoljni i kukaju, ja sam prilicno zadovoljan.
Vidjet ces, u razgovorima za posao jako je vazan nastup, stav. Nikako ne govoriti svojim stavom 'vi ste suuuuper firma, kako bih ja bio sretan da upadnem kod vas!' nego 'svidjate mi se kao firma i pozelio sam raditi kod vas, ako ispunite moje uvjete mozda vam se posreci pa se zaposlim kod vas.' Isto iz iskustva. Vjeruj, iako se trude otezati koliko god je to moguce, da vide hoces li izgubiti zivce, na kraju ako procijene da im trebas, pristaju na sve tvoje uvjete.
Tek kad sve poduzmes da se izvuces iz nezavidne situacije, kad se potrudis i preko granica svojih mogucnosti, onda mozes kukati ako ne upijes. Ali - tko hoce, moze.
 
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 14:01   #13
Quote:
imek kaže:
Hm...a daj mi reci kako to funkcionira sa usavrsavanjem & stuff, da li se ocekuje da ja nakon 10 radnih sati jos doma citam strucne knjizurine i pohadjam vecernje tecajeve? Gdje je tu obitelj, kad sa susedima iz sela zidam kucu, kad okopavam vrt i tak to? :-))
Ako nisi spreman konstatno uciti onda ces brzo ispasti iz igre u IT industriji. Dosta pomaze ako ti posao nije posao u pravom smislu rijeci, sto rece Konfucije

"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life."
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 22:39   #14
heh cunac, ja definitivno nisam nezainteresiran za svoju struku (buducu), ali bojim se da bi mi se cijela stvar brzo zgadila ako bi na nju trosio 90% svog budnog vremena...smisao zivota ne vidim samo u poslu, mislim da to i nije tak neobicno razmisljanje, ili?

mozda sam trebao ici za profesora informatike :-) nije mozda neka placa, ali znam da te bas i ne tjeraju da radis puno :-))
 
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 19:25   #15
Iskustva

Evo nekoliko crtica iz života "mladog" dipl. ing. friško FER programera:

Crtice "mladog" programera:
1) Radim u maloj firmi, to je OK
2) Pocetna placa veca, 20% veca nego u HT, Siemensu i ostalim gigantima , i to je OK
3) Radna atmosfera fenomenalna, takodjer OK
4) Naradim se ko konj, OK i nije bas ponekad OK
5) Tecajevi, nema ih....pičiš po API-jima, visiš po news grupama..to nije OK
6) Znanje, najbitinija stvar u usporedbi sa kolegama u "drzavnim" firmama eksponencijalno raste, to je fenomenalno...
7) Odmah stavljen u projekte (umocen vrlo rano)...rokovi
8) Povisica slijedi


Savjeti mladog programera:
1) Nauciti tipkati bez gledanja u tipkovnicu
2) Stalno zapitikvati starije kolege...(ne bas tako ceesto)
3) Postovati rokove
4) Drzati se jedne tehnologije...npr samo C++ ,samo Java, samo Baze, onaj ko razara npr C++ razarace i Javu i Delphi i tako obratno
5) Rad, rad i samo rad, a preko vikenda(ako ga imas) odmor..odmor...odmor....

I na kraju, najvaznije.....
iz Star Wars(customized)
"Let your IQ be with you..."
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 01:27   #16
mozda cu malo otploviti od subjecta threada ali nema veze...

koliko sati dnevno zapravo programirate, dakle sjedite za racunalom i tipkate?

ja uglavnom nakon otprilike 4 sata intenzivnijeg rada za racunalom pocnem eksponencijalno gubiti volju i snagu za tom aktivnosti taj dan, pa se nekako nadam da 8 satni radni dan ne podrazumjeva 8 satno sjedenje za racunalom i npr. kucanje c++ koda u visual studiu (-vrijeme za rucak
 
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 02:29   #17
Quote:
imek kaže:
mozda cu malo otploviti od subjecta threada ali nema veze...

koliko sati dnevno zapravo programirate, dakle sjedite za racunalom i tipkate?

ja uglavnom nakon otprilike 4 sata intenzivnijeg rada za racunalom pocnem eksponencijalno gubiti volju i snagu za tom aktivnosti taj dan, pa se nekako nadam da 8 satni radni dan ne podrazumjeva 8 satno sjedenje za racunalom i npr. kucanje c++ koda u visual studiu (-vrijeme za rucak
Nisi ti materijal za programera :-)
Kada je normalno onda 6+ sati efektivno ( 8 satni dan) ,ako je crunch time onda 10+ , s time da nakon 14 pocinjem gubiti koncentraciju ;-), no koji puta nije pisanje koda nego dizajniranje u Rose-u
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 23:35   #18
cunac, ti si ocito prijelazni oblik izmedju masine i covjeka :-)

ajde nek se netko javi kaze da bas ne programira cijelih 8 sati dnevno (i da se snalazi ok).....aaaaaa......pomoc, pomoc! :-)
 
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 05:01   #19
Quote:
imek kaže:
cunac, ti si ocito prijelazni oblik izmedju masine i covjeka :-)

ajde nek se netko javi kaze da bas ne programira cijelih 8 sati dnevno (i da se snalazi ok).....aaaaaa......pomoc, pomoc! :-)
Pa rekao sam ti 6 od 8 sati , sto znaci 75% opterecenja.
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 22:31   #20
ma mene je samo sokiralo da "ides" i do 14 sati....ja kad bi bas potegnuo uspio bih 7 valjda....ali nekako mislim da bi me ubilo na duge pruge...ili ne bi...ma to ce mo jos vidjet valjda :-)
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.