Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2014., 01:27   #1
EU - Donald Tusk nasljeđuje Hermana von Rompuya na dužnosti Predsjednika EU (Vijeća)

Meni je izbor Tuska veliko - ali jako ugodno iznenađenje. Sada mi je i jasno zašto je diskreditiran Sikorski sa onom snimkom u kojoj je vrijeđao Amerikance. Dva Poljaka nikako nisu mogli postati i "Predsjednikom" Europske unije (jer ova funkcija je zapravo korespodentna funkciji državnog poglavara / Predsjednika Republike u nacionalnim državama) i Ministrom vanjskih poslova.

Pretpostavljam da su sami Poljaci izbacili iz igre jednog kako bi na viši položaj ugurali drugog.

U novom mandatu dužnost EU Ministra vanjskih poslova opet obavlja žena, što mi je zanimljivo - ovaj put političarka iz Italije. A to opet znači da su na dvije najviše dužnosti u upravnoj strukturi Europske unije izabrani katolici. Nisam ziher, trebao bi malo konzultirati enciklopedijske izvore, ali mislim da to od osnivanja Europske unije baš nikada nije bio slučaj - a da li je značajan, to ćemo tek vidjeti.

U konačnici Europsku uniju će dakle voditi političari iz Italije i Poljske - što me podsjeća na još jednu zanimljivu trivijalnost - riječ je o dvijema državama koje se spominju u stihovima poljske nacionalne himne, a koji opjevavaju borbe poljske vojske u Italiji u Napoleonskim ratovima, odnosno želju poljskih vojnika da se iz Italije u Poljsku vrate kao pobjednici

Quote:
Mazurka Dąbrowskog (hrvatski)

Još Poljska nije propala,
dok mi živimo.
Što god nam sila strana otela,
vratit ćemo sabljom.

Stupaj, stupaj, Dąbrowski,
od Italije do Poljske.
Pod tvojim vodstvom
ujedinit ćemo se s narodom.

Preko Vistule, preko Warte,
Bit ćemo Poljaci.
Dao nam je primjer Bonaparte
kako trebamo pobijediti.

Stupaj, stupaj, Dąbrowski…
Kao Czarniecki do Poznańa,
poslije Švedskog potopa,
zbog rata za domovinu,
vraća se preko pučine.

Stupaj, stupaj, Dąbrowski…
A kad tamo, otac svojoj Basii,
veli plačući:
"Slušaj samo, i reci mi kad naši
u vojne bubnjeve krenu udarati."

Stupaj, stupaj, Dąbrowski…
od Italije sve do Poljske
Pod tvojim vodstvom
ujedinit ćemo se s narodom!
Mazurek Dąbrowskiego - Poljska nacionalna himna


Zadnje uređivanje PowerLock : 31.08.2014. at 11:04.
PowerLock is offline  
Old 31.08.2014., 15:12   #2
ekipa prvo mora izguglati tko je donald tusk pa će onda objasniti kako je to:
a) ili masonska zavjera protiv hrvatske
b) ili pobratimstvo katolika u svemru od kojega će hrvatska imati velike koristi

u svakom slučaju, dobre kadrovske odluke.
Cocksmith is offline  
Old 31.08.2014., 16:09   #3
Quote:
Cocksmith kaže: Pogledaj post
ekipa prvo mora izguglati tko je donald tusk....
To sam zapravo već trebao ja uraditi i ponuditi nekakvu biografiju sa najvažnijim činjenicama o novoizabranom predsjedniku Europskog vijeća - ali dok se forumaši na temi o Ukrajini ponašaju kako se ponašaju nema ni najmanje šanse da to vremenski izvedem

Dok ne uhvatim vremena evo Tuskove biografije iz današnjeg The Wall Street Journala - čini mi se da je dosta dobro napisana i da je uzela obzir najvažnije aktualne činjenice o dosadašnjem poljskom premijeru (propustili su doduše Kosoričin tweet o obožavanju hrvatskog sira, jagoda i vrhnja na Dolcu, strašan profesionalni propust Wall Street Journala )

Uglavnom njihova ocijena je da je Europska unija izborom Tuska s jedne strane poslala poruku Rusiji da će EU ubuduće zauzimati puno oštriji stav prema Moskvi, ali i sa druge strane da je u Europi nastupilo doba u kojem umorena i potrošena "stara" Europa prepušta političku inicijativu mladim, svježim i nabrijanim političkim snagama "nove" Europe - dakle srednjo i istočno europskim članicama EU-a - da je povedu u suštinski novu fazu Europskog razvitka i redefiniranja pozicije i globalnog EU utjecaja.

The Wall Street Journal Tuska naziva "šampionom" istočne Europe, a njegov izbor trijumfom za sve nove članice Europske unije i činjenicom koja je višestruko značajnija nego nedavni kontroverzni izbor Jean Claude Junckera na dužnost Predsjednika Europske komisije:

Quote:
Donald Tusk: A Champion for Eastern Europe in a Leading Role at EU

Seasoned and Savvy Polish Politician Is Chosen to Drive the European Council's Agenda
PowerLock is offline  
Old 31.08.2014., 16:23   #4
kako ce eu voditi politicari iz italije i poljske kad je daleko najvaznija pozicija predsjednika europske komisije?
Binx is offline  
Old 31.08.2014., 16:41   #5
EU je takva asocijacija da je ne vodi samo jedna osoba. to je jedna od ključnih stvari u vezi EU, jel.
Cocksmith is offline  
Old 31.08.2014., 16:44   #6
Quote:
Binx kaže: Pogledaj post
kako ce eu voditi politicari iz italije i poljske kad je daleko najvaznija pozicija predsjednika europske komisije?
tako je, a briti (citaj: briti i ameri) se jos ne mogu pomirit s cinjenicom da je juncker tu di je pa sad naknadno pokazuju malo misice i misle da su silno bitni
sukKi is offline  
Old 31.08.2014., 16:59   #7
Quote:
Cocksmith kaže: Pogledaj post
EU je takva asocijacija da je ne vodi samo jedna osoba. to je jedna od ključnih stvari u vezi EU, jel.
no shit, sherlock.
naravno da ne vodi jedan covjek, ali predsjednik europske komisije politicki je najvazniji covjek u eu, uz lidere zemalja clanica.
rompuy kao predsjednik europskog vijeca jedino vodi sastanke lidera eu, ali stvarna je moc u europskoj komisiji koja predlaze sve zakone.
uostalom, to je dovoljno vidjeti usporedbom rompuya, barrosa i ashton. zna se tko je glavni.
Binx is offline  
Old 31.08.2014., 17:09   #8
dakle, na vodećim pozicijama EU su političari iz luksemburga, poljske i italije.
Cocksmith is offline  
Old 31.08.2014., 22:09   #9
Nekima je iznimno krivo varijanta Donald Tusk kao javni govornik cijele EU.

Poznato je da podrzava US-politiku bezuvjetno. Ostavlja vise nego dojam da je Poljska totalno fixirana prema Americi.

Tusk sigurno nije iznenadjenje. Ipak je malo simpaticniji od NATO-sekretara Rasmussen. On je postavljen zato da ispuni svrhu u vezi daljnjeg postupanja i sprovodjenja propagande protiv Rusije; sve to u korist Amerike (TTIP), da bi se EU snazno udaljavala od Rusije i to na stetu Evrope.

Abstruzno je i kako USA od EU stalno zahtjeva sankcije prema Rusiji, a samim Amerikancima gotovo nikako to da padne na pamet.
Ravell is offline  
Old 31.08.2014., 22:11   #10
Poljaci su jedan od rijetkih naroda koji su nam bliski.

Odlična vijest, iako znam da to neće značiti puno
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 31.08.2014., 22:37   #11
Ovim imenovanjem se i Italija vratila na veliku scenu, nakon što je godinama bila dosta izolirana, u vrijeme Berlusconija.
Uspjeli su istisnuti u zadnji trenutak dansku premijerku Hellu Thorning - Schmidt sa funkcije koja se činila skoro sigurnom i progurati svoju kandidatkinju, iako je dosta mlada i bez iskustva.
Federica Mogherini je dosta zanimljiv profil političara, potpredsjednica je američko - talijanskog društva prijateljstva i navodno naklonjena i Rusiji.
Amerofil i rusofil u jednoj osobi, rijetka osobina.

O Donaldu Tusku ne treba previše pisati, smatram ga možda i najboljim europskim političarem u ovom trenutku. Odlično je vodio Poljsku zadnjih 7 godina i nadam se da će dati novu energiju i smjer cijeloj Europi.
Kanzas is offline  
Old 31.08.2014., 23:01   #12
Kanzas... jesi li možda nešto pobrkao... ili ja? Zar nije danska premijerka bila kandidatkinja za Predsjednicu Vijeća (posao koji je dobio Tusk) dok je alternativni kandidat talijanki bio poljski ministar vanjskih Sikorski?

Ako su ti pri ruci relevantni podaci provjeri molim te i javi što prije - pišem jedan drugi dosta opsežni tekst pa da se ne zeznem.
PowerLock is offline  
Old 31.08.2014., 23:30   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Poljaci su jedan od rijetkih naroda koji su nam bliski.

Odlična vijest, iako znam da to neće značiti puno
Da, tako cujem i ja stalno. Mi ljubimo Poljsku oduvijek. Samo se vise ne sjecam od kad tako strasno.

Molim te lijepo, objasni mi u tvom finom maniru koje odnose mi uopce imamo sa Poljacima. I molim te...nemoj da ti bude sila nas Hrvatima, koje pretezno nikad nismo vidjeli Poljaka uzivo, slikovito objasniti da smo povezani linguisticki (skoro nerazumijem ni jednu rijec kad slusam Poljaka), ili nesto apstraktno iz srednjeg vijeka, mozda i ples, nosnja, sport, kulinarstvo, nasi izgledi, zajednicke bitke rame uz rame...
Ravell is offline  
Old 31.08.2014., 23:32   #14
Quote:
Ravell kaže: Pogledaj post
Da, tako cujem i ja stalno. Mi ljubimo Poljsku oduvijek. Samo se vise ne sjecam od kad tako strasno.

Molim te lijepo, objasni mi u tvom finom maniru koje odnose mi uopce imamo sa Poljacima. I molim te...nemoj da ti bude sila nas Hrvatima, koje pretezno nikad nismo vidjeli Poljaka uzivo, slikovito objasniti da smo povezani linguisticki (skoro nerazumijem ni jednu rijec kad slusam Poljaka), ili nesto apstraktno iz srednjeg vijeka, mozda i ples, nosnja, sport, kulinarstvo, nasi izgledi, zajednicke bitke rame uz rame...
Zato smo dakle po tvome "bliži Srbima (a argument je dakako onaj lingvistički)" ? Bez obzira što smo se sa njima i muslimanima klali do nedavno?
Corvus27 is offline  
Old 01.09.2014., 00:12   #15
Quote:
Ravell kaže: Pogledaj post
Molim te lijepo, objasni mi u tvom finom maniru koje odnose mi uopce imamo sa Poljacima.
Da. Pitanje ti je zapravo na mjestu. Odgovor ne zna ni Predsjednik Josipović kojemu je u vrijeme pogibije poljskog predsjednika u Katynskoj šumi bilo važnije održati još jednu litaniju u Jasenovcu nego se automobilom uputiti na pogreb u Krakov - čovjeku koji se inače jest potrudio doći na njegovu predsjedničku inauguraciju.

Josipović je, navodno, imao nekih problema sa islandskim vulkanom tog dana. Američki predsjednik nije. Baš čudno
PowerLock is offline  
Old 01.09.2014., 01:20   #16
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Da. Pitanje ti je zapravo na mjestu. Odgovor ne zna ni Predsjednik Josipović kojemu je u vrijeme pogibije poljskog predsjednika u Katynskoj šumi bilo važnije održati još jednu litaniju u Jasenovcu nego se automobilom uputiti na pogreb u Krakov - čovjeku koji se inače jest potrudio doći na njegovu predsjedničku inauguraciju.

Josipović je, navodno, imao nekih problema sa islandskim vulkanom tog dana. Američki predsjednik nije. Baš čudno
"Navodno" u zadnje vrijeme je carobna rijec. Sve zapadne se sile se gotovo koriste nje.

Jeli je ovo neka smetnja u komunikaciji?! U kojem drustvu se ti kreces, moderatore? Jel`vam se nesto ne svidja?! Jer nije lakse da me unaprijed ubacite pod cenzurom?

Izvinjavam se. Naravno da je Donald Tusk, Poljska, sve u duhu Evrope (da nastavljam?) blablabla...

Jer vam sad prilagodjuje, velicanstvo PowerLock & Co?

Apropos. Gdje su dokazi predmeta MH17, osnova koja pogadja sankcije Rusiji? Da, znamo. Vi ste iznad toga. Ne treba dokazati. Vi ste imperialna i pravedna sila.

Edith: Nema malo ljudi koji pravednog americkog nobelovca nazivaju marionetu, kao sto je to pinocchio cinio.

Zadnje uređivanje Ravell : 01.09.2014. at 01:27.
Ravell is offline  
Old 01.09.2014., 12:56   #17
Quote:
Ravell kaže: Pogledaj post
Da, tako cujem i ja stalno. Mi ljubimo Poljsku oduvijek. Samo se vise ne sjecam od kad tako strasno.

Molim te lijepo, objasni mi u tvom finom maniru koje odnose mi uopce imamo sa Poljacima. I molim te...nemoj da ti bude sila nas Hrvatima, koje pretezno nikad nismo vidjeli Poljaka uzivo, slikovito objasniti da smo povezani linguisticki (skoro nerazumijem ni jednu rijec kad slusam Poljaka), ili nesto apstraktno iz srednjeg vijeka, mozda i ples, nosnja, sport, kulinarstvo, nasi izgledi, zajednicke bitke rame uz rame...
Poljaci dolaze u Čavoglave i na koncerte Thompsona

Jezik nema veze s time, pa najviše problema u povijesti smo imali s onima koji su nam jezično najbliži.

Jednostavno prosječnom Poljaku smo OK, onome tko mari za takve stvari dok njegovom pandanu u Britaniji,Nizozemskoj ili nekoj drugoj protestantskoj ili pravoslavnoj zemlji uglavnom im nismo nimalo simpatični.

Da ne spominjem da je Poljska jedina, uz Austriju i Madžarsku pomagala nama oko ulaska, svi ostali su bili ili hladni ili su radili protiv nas, blokadama ili lobiranjem
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 01.09.2014., 14:55   #18
Na jednoj internetskoj stranici neki je zlobnik napisao da ga baš zanima koliko će Tusk biti uspješan. Jer, veli taj, mislili mi o Rompuyu što hoćemo, on je osim svog flamanskog, tečno govorio i engleski, njemački i francuski, te je uspješno nagovarao/pregovarao/posredovao u Vijeću. Tusk, navodno, vlada samo poljskim. Ne znam dosta o Tusku, pa me zanima je li to istina.
jhnp is offline  
Old 01.09.2014., 15:36   #19
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Kanzas... jesi li možda nešto pobrkao... ili ja? Zar nije danska premijerka bila kandidatkinja za Predsjednicu Vijeća (posao koji je dobio Tusk) dok je alternativni kandidat talijanki bio poljski ministar vanjskih Sikorski?

Ako su ti pri ruci relevantni podaci provjeri molim te i javi što prije - pišem jedan drugi dosta opsežni tekst pa da se ne zeznem.

Kandidati su ti određeni prema stranačkom ključu, smatralo se kako će grupacija EU socijalista dobiti mjesto Predsjednika Vijeća, ali ipak je nisu dobili, ona je išla demokršćanima, nego poziciju predstavnika za vanjske poslove.
Bio je sastanak socijalista i očito se talijanski premijer Renzi pokazao kao najutjecajniji predstavnik te političke opcije u Europi i progurao je svoju kandidatkinju.

Sikorski je bio kandidat za ministra vanjskih poslova EU samo do trenutka kad je odlučeno da desni centar bira predsjednika i da će to biti Tusk.
Kanzas is offline  
Old 01.09.2014., 15:52   #20
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Sikorski je bio kandidat za ministra vanjskih poslova EU samo do trenutka kad je odlučeno da desni centar bira predsjednika i da će to biti Tusk.
Hvala!
PowerLock is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:51.