Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2009., 14:04   #1221
jesu i oni imali vlaški status?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 14:12   #1222
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
jesu i oni imali vlaški status?
Jesu,ali davno jer su iselili iz Hercegovine kad je pala pod Turke,pa im na teritorijama pod Venecijom tj. u Dalmaciji,nitko to nije previše gledao kao bitnu stvar.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 14:14   #1223
zna li tko nesto o prezimenima knezevic i kožul ? ispricavam se ako postoje negdje vec odgovor, nisam stigao pretraziti svih 49 stranica
Tony123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 14:18   #1224
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Jesu,ali davno jer su iselili iz Hercegovine kad je pala pod Turke,pa im na teritorijama pod Venecijom tj. u Dalmaciji,nitko to nije previše gledao kao bitnu stvar.
a što,onda su se poslije vratili u Hercegovinu?znam da ih ima dosta u Hercegovini.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 14:19   #1225
Quote:
Tony123 kaže: Pogledaj post
zna li tko nesto o prezimenima knezevic i kožul ? ispricavam se ako postoje negdje vec odgovor, nisam stigao pretraziti svih 49 stranica
Knežević je po knezu(najvjerojatnije lokalnom,seoskom),a kožul je po konstrukciji Vlaško prezime...samo ova asocijacija na kožu je malo neobična. Možda je predak po kojem je nastalo prezime bio kožar po zanimanju
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 14:24   #1226
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
a što,onda su se poslije vratili u Hercegovinu?znam da ih ima dosta u Hercegovini.
Da,prvo su iselili iz Istočne Hercegovine(kraj odakle potječu se nalazi točno iznad Duborovnika,čim prijeđeš BiH granicu) u Dalmaciju,kod Klisa(mjesto Rupotine,i sad ih tamo ima,neke poznajem),a u Zapadnu Hercegovinu(Bobanovu Dragu) su došli iz Dalmacije.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 15:11   #1227
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Knežević je po knezu(najvjerojatnije lokalnom,seoskom),a kožul je po konstrukciji Vlaško prezime...samo ova asocijacija na kožu je malo neobična. Možda je predak po kojem je nastalo prezime bio kožar po zanimanju
hvala na odgovoru

offtopic; zar nije gluskap , a ne gluskab?
Tony123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 16:01   #1228
Quote:
Tony123 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru

offtopic; zar nije gluskap , a ne gluskab?
Kako u kojoj verziji,tj. kako u kojem jeziku.
Ovo je više onako za nick.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 12:20   #1229
Možel mi neko nešt reć o prezimenu Marinović, ili barem uputit na neki link???
__________________
"Nikad nisam mogao ugasiti neko životno svjetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovo upalim"
Stvarno tko sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 23:04   #1230
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
Meni "vlaški" zvuče npr. Svorcan, Pikula, Palavestra, Mandrapa, Šotra,... mada zvuče pomalo i "turski". Uglavnom, koliko ja znam od tih misterioznih "vlaha" ništa nije ostalo, osim poneko prezime i poneki toponim.
Mandrapa je vjerojatno iz talijanskog, znači dekicu, prekrivač, a smandrappato znači 'obučen u dronjke'. Prezime je postojalo na području BiH prije dolaska Turaka.
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 14:52   #1231
Quote:
ultra988 kaže: Pogledaj post
jel zna netko nešto o podrijetlu prezimena Kuzmić... (mislim da vuče korjene iz rusije - kuzmič pa s vremenom kuzmić)
da, korijene vuče iz Rusije, pošto se tamo daju prezimena prema ocu, što znači da je došlo vjerojatno od imena Kuzma i tako slično...
u Hrvatskoj je rasprostranjeno svugdje najviše u Zagrebu i Splitu.
Quote:
slisko kaže: Pogledaj post
Da li neko zna nesto o prezimenu SLISKOVIC...
Jedino što sam uspio naći jest da je to plemićko prezime ništa više, a što se tiče trenutnog stanja u Hrvatskoj, ima vas u Zagrebu i Splitu, Dalmacija, nešto malo po Slavoniji...
Quote:
meedo3 kaže: Pogledaj post
Molim Vas da mi nešto napišete o prezimenu Burazer. porijeklo i nastanak. Jeli ono Keltskoga porijekla ili ilirskoga (albanskoga)?
E nije ni keltsko ni ilirsko, ovo je prezime nastalo za vrijeme prodora Osmanlija na ove prostore, pa su se davala prezimena došljacima iz BiH, a Burazer je prezime dobiveno po rodbinskim vezama, buraz=brat i turskog je porijekla. Najviše vas ima u Šibeniku i okolici.
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
Zna li netko za prezimena Ingula i Pernar???
Ingula: za ovo nisam baš ništa našao, samo se negdje spominje u Madžarskom, ne znam jel to sigurno. Ima vas u Podravini i to je to...
Pernar: ovako piše za to prezime, čovjek koji radi perine (jastučnice) ili čovjek iz Perna tj. Berna. sad, Bern znamo da je u Švicarskoj, al Perna, to se nalazi na poluotoku Pelješcu. Može biti da su tamo nekad bili, jer tamo nema uopće Pernara, zato ih ima najviše u Zagrebu, Slavoniji i Podravini.

Nadam se da sam kolo-tolko pomogao
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 19:18   #1232
Pozdrav, znade li netko odakle potječe prezime Maksan? Znam da smo naseljeni u Pakoštanima od 1697, al ne znam odakle smo došli prije. Hvala na trudu.
mrgudinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:03   #1233
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
U zapadnoj Hercegovini je malo Vlaha u odnosu na Istočnu Hercegovinu (okolicu Stoca i krajeve između Popova Polja i HR granice).
bilo je ih je i tamo puno,ali su ranije asimilirani.
istina,danas je velika većina prezimena ipak ne-vlaška.
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:41   #1234
evo kaj sam ja do sad o prezimenima (i porijeklu) uspio povezati: 1. prije desetak tisuća godina ovdje (uglavnom sadašnje Primorje i Dalmacija) ovdje se formirala grupa ljudi, starosjedioca, kojih genetski markeri zovemo 'hrvatski' (jer su prevladavajući na području koje pripada Hrvatskoj ili su pretežno današnji Hrvati). S obzirom da su i danas prevladavajući, a nastali su, da podsjetim, prije nekih 30000 godina, očito je da su u pitanju ljudi koji kroz povijest nastanjuju ove prostore, a ove novije povijesti poznajemo kroz razne nazive - Iliri, Vlasi ...
2. među njih su se ubacivale razne druge skupine koji su bili ili asimilirani ili su asimilirali, iz toga su kasnije nastajali narodi. S obzirom da na tom području danas obitava narod Hrvata, u dijelu su i Bošnjaci i Srbi, s obzirom da među Hrvatima ima i veliki postotak genetskih markera tkzv. slavenskih, s obzirom da je hrvatski jezik jedan od slavenskih jezika, logično je zaključiti da su Hrvati kao narod koji je u nekom trenutku vremena bio dominantan na ovim prostorima (bilo vojno, kulturno i slično) asimilirali domaće stanovništvo i predali im jezik, kulturu i slično, isto tako su preuzeli nešto od domačih. Taj proces je trajao stoljećima, traje i danas. Samo danas smo mi ti koje asimiliraju.
3. zato gledajući jel je neko prezime vlaško ili ovo ili ono je bez veze. meni je zanimljivo znati kretanje mojih predaka, od kuda smo i to, ali samo u kontekstu vremena i prostora.
kojipero is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 13:05   #1235
recimo,Sinjani su došli skoro svi iz Rame,i skoro sva tamo prezimena možeš naći odmah u 'susjedstvu'.i meni su zanimljiva ta kretanja.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 13:09   #1236
sta znaci rovčanin???
__________________
ocu Porschea Carreru kabrioleta, Nokiu n95, stan u Titovoj od minimalno 120 kvadrata, da se obučem od glave do pete u Tom Tailoru, steku West Lights-a, godišnju zalihu Sarajevske pive, put u Amsterdam za dvoje-troje, NOVI KOMPJUTER i paketCunga Lunge :D
k3m0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 17:35   #1237
Quote:
k3m0 kaže: Pogledaj post
sta znaci rovčanin???
Čovjeka iz plemena Rovčani.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 17:55   #1238
Quote:
Wulpes kaže: Pogledaj post
Zna li netko porijeklo prezimena Kolobarić?
Eto, baš me zanima.
Inače, mislim da je ova tema odlična, veoma zanimljiva.

Sve pohvale!
Itko?

Netko?
__________________
I am a restlessness inside a stillness inside a restlessness.
Wulpes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 19:26   #1239
Quote:
Wulpes kaže: Pogledaj post
Itko?

Netko?
ja imam prijatelja kolobarića,sve što znam da je hercegovačko
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 00:02   #1240
Kolobar je mjesto u sjevero-istočnoj Bugarskoj (Južna Dobrudža). Kolobarić može biti prezime etničkog karaktera.

Kolobar ima i drugo značenje, može biti i nadimačko.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.