Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2013., 21:26   #1061
Quote:
kekolina kaže: Pogledaj post
nemam nikakve autoimune bolesti, koliko znam, samo imam protruziju diska. sinoć sam popila normabel pa me popustilo, a bolilo me ka da sam dan prije trčala maraton, pa sutradan imala upalu mišića. jutros bilo ok, oko 11 popila decortin, sad lagano počinje bol u mišićima nogu, a u nuspojavama piše: atrofija mišića.
Evo tu http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/...-06-01-221.pdf piše za što se daje Decortin, a ja baš ne vidim da je tvoja dijagnoza spomenuta. Pogledaj i ti, možda mi je promaklo, pa razgovaraj što prije s tom neurologinjom.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 23:08   #1062
Quote:
kekolina kaže: Pogledaj post
BODY HALLECK, GODIVA I HSFI, hvala na odgovorima.
Jučer bila u neurologinje, rekla mi da izbacim ketonal i zaldiar, i dala mi decortin od 20 mmg, 5 dana pijem po 20 mg, nakon toga 5 dana pijem po 10 mg i zadnjih 5 dana po 5 mg.
Danas oko podne popila decortin i sve bilo ok do večeras, oko 7 sati počelo bolit i ne pušta, ubija me, jedva se krećem. A dok sam bila na ketonalima i zaldiaru, šetala sam dnevno i po sat ipo do dva, doduše polako, al san mogla i manje, puno me manje, bolilo.
U tvom slučaju se tvoja neurologinja (koja ima uvid u kliničku sliku i povijest bolesti i sigurno je dobro procijenila korist vs moguće nuspojave) sasvim ispravno vodila idejom kako bi Decortin mogao umanjiti upalni proces i smanjiti edem te tim putem umanjiti bolnu komponentu. Decortinu treba par dana za ozbiljniji klinički učinak.
Fizičku aktivnost provodi intervalno, primjerice 15min hoda, 45min u horizontalnom položaju na tvrđoj podlozi i sl.-detaljnije će ti upute dati tvoj nadležni liječnik.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 23:44   #1063
Ljudi, puno vam hvala na odgovorima!!! :-)
Evo još uvik sam ok, čak sam prošetala 4 kruga oko dvi zgrade u ulici, samo malo me desna noga muči, al sve prihvatljivo, nadam se da će mi se ovakav osjećaj zadržat! :-)
kekolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 04:41   #1064
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Je li to naticanje prepone baš sigurno od kralježnice?
meni je cijeli taj dio povezan, karlica mi se zarotira, i to je najveci problem drzati na mjestu, jer cim se pomakne onda mi nastaju problemi s kicmom, ... posto mi je to jako osjetljivo jos uvijek mi smeta pritisak na bicikli,
__________________
We are on the only Planet that has Chocolate, so let's look after it !
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 09:45   #1065
Quote:
nea kaže: Pogledaj post
meni je cijeli taj dio povezan, karlica mi se zarotira, i to je najveci problem drzati na mjestu, jer cim se pomakne onda mi nastaju problemi s kicmom, ... posto mi je to jako osjetljivo jos uvijek mi smeta pritisak na bicikli,
Povezan je svima. Sigurno ne postoji (i) problem u zdjelici, npr. kukovi ili trbušni zid?
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 03:43   #1066
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Povezan je svima. Sigurno ne postoji (i) problem u zdjelici, npr. kukovi ili trbušni zid?
znam da je povezan svima, ali mislim da je neko od objasnjenja mogucnosti bilo da se to zarotiralo i uzrokovalo da je kicma bila u neprirodnom polozaju, sa sjedanjem i stresom i grcenjem misica, i naravno nesrazmjerom misica trbuha i ledja, dovelo je do cega je dovelo
da li se ti razumijes u to nesto vise, svaki savijet je dobrodosao,
sad sam nedavno bas opet osjetila male bolove i naravno odmah panika,jer me strah da se ne vrati na staro,
i onda mi je fizio objasnila posto sam dobila stvari, da se ligamenti opuste i da mi se opet zarotilala karlica, onda je ona to nesto istezala i rastezala i izasla sam bez bola, malo neugode, ali me strah
radim vjezbe i za stomak i ledja svakodnevno, ali jos uvijek imam dosta ogranicenja
__________________
We are on the only Planet that has Chocolate, so let's look after it !
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 10:18   #1067
Quote:
nea kaže: Pogledaj post
znam da je povezan svima, ali mislim da je neko od objasnjenja mogucnosti bilo da se to zarotiralo i uzrokovalo da je kicma bila u neprirodnom polozaju, sa sjedanjem i stresom i grcenjem misica, i naravno nesrazmjerom misica trbuha i ledja, dovelo je do cega je dovelo
da li se ti razumijes u to nesto vise, svaki savijet je dobrodosao,
sad sam nedavno bas opet osjetila male bolove i naravno odmah panika,jer me strah da se ne vrati na staro,
i onda mi je fizio objasnila posto sam dobila stvari, da se ligamenti opuste i da mi se opet zarotilala karlica, onda je ona to nesto istezala i rastezala i izasla sam bez bola, malo neugode, ali me strah
radim vjezbe i za stomak i ledja svakodnevno, ali jos uvijek imam dosta ogranicenja
S obzirom da ti kažeš da ti natiče prepona, nekakva elementarna logika nalaže da bi trebalo istražiti ono mjesto koje natiče. Na kojem može biti npr. preponska kila. Za nju bi bilo tipično da ponekad izađe, a ponekad se povuče.
Osim toga, rotacija zdjelice može nastati i uslijed slabosti mišića, ne samo ligamenata, a kila znači ozlijeđen mišić (događalo mi se slično). Kod kile, bolovi su obično jači pri sjedenju i za vrijeme menstruacije.

Mene su oko godinu dana mnogi liječnici uvjeravali da je problem u kralježnici, a na kraju je ispalo da se radi o dvije okultne preponske kile i ozljedama labruma (kuk). Ima nas još takvih ovdje, evo ti link pa možeš čitati unatrag:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=402003&page=46
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 13:44   #1068
danas u večernjaku veliki članak o novoj neurokirurškoj sali i minimalno invazivnim metodama u vinogradskoj, rotim, endoskop i to.. samo sam preletio.

u stilu veliki napredak i svjetski trendovi...
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 13:25   #1069
Čini se da sam ranije fulao temu pa ću probati ovdje, možda mi neko pomogne (tko je imao sličnu diajgnozu). Dakle prije dva i pol tjedna sam osjetio jaču bol u donjem dijelu leđa (nije prvi put) a kad sam kihnuo onda me jače probolo...Međutim sve je bilo ok dok nisam išao trčati..onda sam uklještio živac (velika bol kod jednog trzaja) pa je prešlo na desnu nogu (utrnulost bol itd.). Sve je to uslijed nepravilnog sjedenja na poslu plus smanjena fizička aktivnost (pogotovo zimi) zadnjih godina. Nekada sam se aktivno (reklreativno) bavio sportom...tenis, nogomet, teretana (od 17 - 26 godine redovito).....
Dakle, nalaz radiologa kaže:
LSK u dva smjera. Jača donja lordoza. Uredna forma i mineralizacija trupova i nastavaka. L5 kralješka diskretno anteponiran, ali bez znakova instabiliteta. Početno stražnje sužavanje i.v. prostora L4/5 u smislu diskopatije. dg.: M54.1 Radiculopathia lumbosacrale susp.
Inače sada me noga više ne boli osim ponekad ujutro ali ništa da bi morao uzimati lijekove protiv bolova. Više kao da osjetim mišiće desne noge (kao da imam neki lagani muskulfiber) kad (obično duže) hodam i utrnulost prstiju je i dalje tu. Iako ima perioda kad skoro pa da ne osjetim ništa i utrnulost je znatno manja (inače, utrnula mi je desna strana desnog stopala, dakle desna strana pete i dva zadnja prsta).
Liječnik kaže da nije drama ali me uputio fizijatru. Čekam još tjedan dana na pregled. Vaše mišljenje? Zanima me jer bi to mogla biti diskus hernija (iako mi liječnik opće prakse i sestra na radiologiji kažu da nije)....Sve skupa to traje već 2 i pol tjedna....Normalno odižem nogu prema podkoljenici i obavljam sve životne funkcije (ali pazim da ne nosim jako teške stvari). Leđa rijetko osjetim (iako zadnaj dva dana malo češće), obično ako sam duže sjedio (na poslu se sada dižem i šećem svako malo) ili sam radio nešto malo zahtjevnije (pazim da dižem stvari "iz noge"). Ne mogu si priuštiti stalno odmaranje (šetnje su tu) jer imam dvoje male djece i posao koji je dobro plaćen i koji vraća stambeni kredit...

Zadnje uređivanje gnu : 20.05.2013. at 14:05.
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 23:29   #1070
Quote:
gnu kaže: Pogledaj post
Čini se da sam ranije fulao temu pa ću probati ovdje, možda mi neko pomogne (tko je imao sličnu diajgnozu). Dakle prije dva i pol tjedna sam osjetio jaču bol u donjem dijelu leđa (nije prvi put) a kad sam kihnuo onda me jače probolo...Međutim sve je bilo ok dok nisam išao trčati..onda sam uklještio živac (velika bol kod jednog trzaja) pa je prešlo na desnu nogu (utrnulost bol itd.). Sve je to uslijed nepravilnog sjedenja na poslu plus smanjena fizička aktivnost (pogotovo zimi) zadnjih godina. Nekada sam se aktivno (reklreativno) bavio sportom...tenis, nogomet, teretana (od 17 - 26 godine redovito).....
Dakle, nalaz radiologa kaže:
LSK u dva smjera. Jača donja lordoza. Uredna forma i mineralizacija trupova i nastavaka. L5 kralješka diskretno anteponiran, ali bez znakova instabiliteta. Početno stražnje sužavanje i.v. prostora L4/5 u smislu diskopatije. dg.: M54.1 Radiculopathia lumbosacrale susp.
Inače sada me noga više ne boli osim ponekad ujutro ali ništa da bi morao uzimati lijekove protiv bolova. Više kao da osjetim mišiće desne noge (kao da imam neki lagani muskulfiber) kad (obično duže) hodam i utrnulost prstiju je i dalje tu. Iako ima perioda kad skoro pa da ne osjetim ništa i utrnulost je znatno manja (inače, utrnula mi je desna strana desnog stopala, dakle desna strana pete i dva zadnja prsta).
Liječnik kaže da nije drama ali me uputio fizijatru. Čekam još tjedan dana na pregled. Vaše mišljenje? Zanima me jer bi to mogla biti diskus hernija (iako mi liječnik opće prakse i sestra na radiologiji kažu da nije)....Sve skupa to traje već 2 i pol tjedna....Normalno odižem nogu prema podkoljenici i obavljam sve životne funkcije (ali pazim da ne nosim jako teške stvari). Leđa rijetko osjetim (iako zadnaj dva dana malo češće), obično ako sam duže sjedio (na poslu se sada dižem i šećem svako malo) ili sam radio nešto malo zahtjevnije (pazim da dižem stvari "iz noge"). Ne mogu si priuštiti stalno odmaranje (šetnje su tu) jer imam dvoje male djece i posao koji je dobro plaćen i koji vraća stambeni kredit...
CT i MR bi sa sigurnošću mogli potvrditi/isključiti dg. hernije iv diskusa.
Dobro je dok ne boli toliko, da ne možeš funkcionirati.
Opisane tegobe bi mogle potrajati još neko vrijeme.
Budi oprezan i dalje, bez naglih pokreta.
Kad dođeš fizijatru, nakon pregleda ciljano pitaj bi li ti donekle i povremeno moglo pomoći sjedenje na pilates-lopti (ako ti sam ne kaže) uz ciljane vježbe za dekompresiju donjeg dijela kralježnice- to su neke stvari koje možeš raditi i na poslu, naravno, ako nisu kontraindicirane.
Ako se dobro sjećam, negdje smo komentirali, koji su ti znakovi za hitnu konzultaciju liječnika
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 23:45   #1071
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
CT i MR bi sa sigurnošću mogli potvrditi/isključiti dg. hernije iv diskusa.
Jasno. A to se čeka osim ako nisi pun ko brod.

Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
uz ciljane vježbe za dekompresiju donjeg dijela kralježnice- to su neke stvari koje možeš raditi i na poslu, naravno, ako nisu kontraindicirane.
Već sam se informirao i radio vježbe (pogotovo je dobra ona kad ležiš na leđima sa savinutim nogama u koljenima i stopalima na petama...pa dižeš zadnjicu gore- dole)...ali doktor mi savjetovao da prestanem dok ne prođem pregled kod fizijatra...iako, mene nije boljelo prilikom izvođenja te vježbe...[/QUOTE]
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjećam, negdje smo komentirali, koji su ti znakovi za hitnu konzultaciju liječnika
Nemogućnost odizanja stopala prema potkoljenici....nemogućnost hodanja na petama i/ili prstima, nemogućnost obavljanja nužde 8utrnulost i u predjelu genitalija, osjećaj veliek slabosti u nozi itd...

Uglavnom, čuo sam puno gorih slučajeva od mojeg..pa su se mnogi oporavili za 2-3 mjeseca najduže...nada mse da ču i ja brzo pa da počnem s vježbama...najviše se ljutim na sebe jer sam do ne tako davno bio u top formi...ali kad čovjek zađe u neke godine kad se bavui obitelji i ganjanjem uredskog posla radi prehranjivanja iste...i kad se ne kreće dovoljno..onda se dođe do problema....
Nije da nije bilo upozorenja..znala su me zabolit leđa dole i prije....sad sam sretan ako na ovom završi pa da se uozbiljim....ali znam ljude koji su nastavili u istom ritmu...pa to je suludo...

Zadnje uređivanje gnu : 20.05.2013. at 23:51.
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 01:57   #1072
Ljudi! Bila sam na magnetskoj, imam protruziju diska, ali nije za operaciju. Upisala se na fizikalnu 10.06. Jucer bila u neurokirurga, šetam na prstima, na peti isto, doduše malo otežano, ali ide, i uspila se sagnuti toliko da sam skoro prstima ruku dotakla pod. Danas bila u fizijatrice i ona mi rekla da napravim emng donjih udova, to mi je 31.05. Kod svog doktora išla po uputnicu, on se čudi što ona to traži sada (emng) jer po njegovom to se radi prije magneta. Zna li iko jeli koliko to bolno, di sve pikaju s tim iglicama, koliko traje i zašto ona to sad želi?
kekolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 07:39   #1073
Quote:
kekolina kaže: Pogledaj post
Zna li iko jeli koliko to bolno, di sve pikaju s tim iglicama, koliko traje ...
Nije bolno, ni malo. Traje 5-10 minuta, možda ni toliko. S tim nekakvim aparatom koji ti stave na par mjesta na noge na par sekundi mjere oštećenje živaca, tako su mi objasnili. Ja sam nedavno radila EMNG u Medikolu. Isto me frka bila jer sam čitala kako te bodu nekakvim iglama i kao puštaju struju kroz to, al na kraju opće ne izgleda tako strašno kao što zvuči, ništa se ne sekiraj.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 18:40   #1074
@castanea, hvala na odgovoru! :-)
kekolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 20:12   #1075
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
CT i MR bi sa sigurnošću mogli potvrditi/isključiti dg. hernije iv diskusa.
Hm... pa ne znam baš ni koliko je MR 100%-tna. Meni nije pokazala ni ogroman sekvestar ispod korijena živca i to svega 3 dana pred operaciju.

Quote:
kekolina kaže: Pogledaj post
Zna li iko jeli koliko to bolno, di sve pikaju s tim iglicama, koliko traje i zašto ona to sad želi?
Kao netko tko je jednom prošao Medikol i višekratno se preznojavao na igličastim varijantama, mirno ću ti reći: boli. Boli jako.
Naravno da to ovisi o toleranciji na bol tj., o pragu boli, ali boli junački kad ti zapikavaju ne odveć tanke iglice u određena mjesta na nogama.
Radila sam i EMNG ruku, i ubodi u dlanove i palčeve su nešto što neću lako zaboraviti...

Dakle - boli. Ili, ovisno o varijanti, može boljeti. Ja sam se doslovno preznojavala od bola, a ne smatram se nimalo pizdastom i osjetljivom na bol.
Moj ti je savjet raspitati se na koji način će tamo gdje se naručuješ raditi pretragu. Ako ništa drugo, bar ćeš znati što te čeka ili mirnije potražiti drugi termin negdje drugdje.

Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Nije bolno, ni malo. Traje 5-10 minuta, možda ni toliko. S tim nekakvim aparatom koji ti stave na par mjesta na noge na par sekundi mjere oštećenje živaca, tako su mi objasnili. Ja sam nedavno radila EMNG u Medikolu. Isto me frka bila jer sam čitala kako te bodu nekakvim iglama i kao puštaju struju kroz to, al na kraju opće ne izgleda tako strašno kao što zvuči, ništa se ne sekiraj.
Postoje (barem) dvije vrste EMNG pretrage i bitno se razlikuju ako po ničem drugome, onda upravo po intenzitetu boli.
U Medikolu, kod dr. Mikule je zaista bezbolna varijanta gdje se ne radi s iglicama nego s pločicama, ali nemoj se zavaravati da je svuda tako.
Sincerely Yours is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 21:14   #1076
Molim vas za pomoć. hitno mi je potrebna mail adresa dr Eskinja. pitanje života ili smrti. iz Hercegovine se javljamo.molimo vas. hitno
iva jakisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 21:43   #1077
Quote:
iva jakisa kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć. hitno mi je potrebna mail adresa dr Eskinja. pitanje života ili smrti. iz Hercegovine se javljamo.molimo vas. hitno
probajte s [email protected] - a u predmet staviti dr. Neven Eškinja.

ili ih nazovite na tel. (385)51-407-248, (385)51-404-385, ili fax (385)51-407-472
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:36   #1078
ekstruzija diska

Zanima me informativno...
Znate li nekoga kome se ekstrudirani dio diska potpuno reapsorbirao?
Ja od rujna prosle godine imam veliku ekstruziju, nalaz u veljaci pokazao da se smanjila za 70%, neurokirurzi kazu da bi se ostatak trebao smanjiti, odnosno nestati otprilike do jeseni, ali da nema garancija. Misici noge se koce, i noga zna trnuti. Od fizikalnih (struja), samo gore.

Samo me zanima hocu li i ja biti jedan od tih sretnika kojima ce tijelo do kraja to razraditi, jer tri neurokirurga, najbolja rekao bih, kazu da to sad nije za operaciju, nek se strpim jos

Ako ne prestane do jeseni selim se kod psihijatra jer mi je kvaliteta zivota tako-tako. I sto je najgore, nema tih tableta koji maknu tu utrnulost, nazalost. Probao i s Tramal 150 i nista. Tak da nista ne pijem, osim B vitamina.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 01:02   #1079
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
danas u večernjaku veliki članak o novoj neurokirurškoj sali i minimalno invazivnim metodama u vinogradskoj, rotim, endoskop i to.. samo sam preletio.

u stilu veliki napredak i svjetski trendovi...
Tako je, neke minimalno-invazivne se rade vec duze, a novost su endoskopske operacije koje se rade, mislim samo dr. Rotim za sada. Sto je super i lijepa vijest jer su se do sada radile samo privatno.

Ali nemoj me uzeti 100%, ipak treba nekoga pitati tamo i to bas nekog od neurokirurga jer se ljudima zna mijesati terminologija. Meni je ovo rekla jedna osoba iz Zavoda za spinalnu kirurgiju i nema razloga da joj ne vjerujem, ali kod ovakvih opipljivih stvari bolje je to cuti iz ustiju neurokiruga. A tek onda vidjeti tko je kandidat, a tko nije i sve sto vec ide uz neurokirurški pregled.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 23:13   #1080
@zvonx
znam ja jednu osobu... to se dosta rijetko desava

Sto se endoskopije tice. Vijest nije nikakva revolucija. Ulozilo se u novu op. salu i ako sam dobro skuzio opremu za endoskopiju mozga.

Sto se kraljesnice tice, oprema za endoskopiju vise kupi prasinu nego sto se koristi, sto sam jasno i ukazao na kongresu endoskopske kirugije u Sl. Brodu prosle godine ekipi iz Vinogradske bolnice koja se hvalila "velikim" brojem operacija, netocnim informacijama u prezentacijama i potpuno krivom citiranju literature. Toliko o tome

Bio bih najsretniji kada bi se oprema u svakodnevnoj praksi koristila, ali nazalost to nije tako.
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.