Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2016., 17:39   #1721
Nick

Kako nick kaže, extruzija diska L5-S1. Ima malo protruzije ovog iznad L4-L5, te tzv. bulging L3-L4, ali nebitno, zasad.

Exces "na poslu", malo leđa bole, pa potom termin lopte, pa tenisa, pa opet lopte (full pogon) i "iskrivio se" (u hodu, od bolova).
Nakon tjedna podnošenja, otkazao ischialgikus desne noge, bol "odvaljuje".
3 tjedna agonije (jedva do toaleta isl.) voltaren intramusc. 2x dnevno, pa 1 dnevno, pa zadnji tjedan tablete. U početku Zaldiar koji me "zatvorio" pa opet muka.
Uhh, kako nam malo treba da budemo sretni (sada mogu do toaleta, obrijati se, pod tuš).
Po čitanju MR-a 5-6 autoriteta kaže, treba "raditi" (Sv. Katarina, Aksis,...; fizijatri nesto maglovito obećavaju, ali pitam se sto oni mogu dubinski onom istisnutom gelu koji pravi probleme?!
A i moji pomaci nisu nesto, bez brufena 600 i voltarena se ne može.
Osim odlaska na preglede, isključivo ležanje na leđima (90% vremena), sve drugo vodi u bolove, ovisno je li sinusoida brufena u zenitu djelovanja ili negdje dolje.
Uglavnom, dogovorio op. zahvat za par dana, tzv. min. invazivni.

Iz prve ruke čuo (doduse, jedno jedino) iskustvo da endoskopska op. extruzije nije sve uspjela uočiti / ukloniti i da pacijentica nije fit; valjda preglednost ove cjevcice od Ø 6 mm kad je extruzija u pitanju, sto li?!
Trenutna mobilnost po zahvatu mi nije imperativ (razumijevanje firme).

Nisam imao one "zadnje" simptome, propadanje stopala isl, ali mi se ne da trpjeti bolove mjesecima (ako i kad bi ovo prošlo) pa opet čekati novi exces i novu agoniju glede bolova i imobiliziranosti, kako je to zvonx78 opisao.

Za par tjedana javim urbi er orbi sto i kako proslo, a i kasnije...

Sve ovo da zahvalim silnim upisima iskustava svih vas, koji su mi pomogli da sagledam manje-više sve moguće opcije, te evo da dam i svoj doprinos temi.
Dva ista slučaja ne nađoh.
Pozz do naredne prigode...
Extrusio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 23:36   #1722
Dekompresijska terapija

Ima li netko ovdje iskustva sa dekompresijskom terapijom kralješnice kod protruzije diskova vratne kralješnice ( npr. u Nado centru Zg) ?
Komprimirani neuralni forameni i živci.

Kojega neurologa u Zg preporučate?
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 20:13   #1723
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Ima li netko ovdje iskustva sa dekompresijskom terapijom kralješnice kod protruzije diskova vratne kralješnice ( npr. u Nado centru Zg) ?
Komprimirani neuralni forameni i živci.

Kojega neurologa u Zg preporučate?
Uf,uf,uf! :glasmićedušanovićadokprenosiwimbledon:

Bilo kakva manipulacija cervikalne kralježnice je poprilično diferentna priča
Treba pristupiti sa krajnjim oprezom i respektom prema anatomskoj lokaciji.
Kombinacija farmakoterapije (npr.miorelaksans diazepam) uz lokalnu primjenu NSAID-a kroz medicinsku masažu kroz neki razumni period, a tek onda razmatrati manipulaciju (čak i ako se provodi manipulacija, miorelaksans i lokalni, ili čak i sistemni NSAID imaju smisla).

No, primarno je promišljati zbog čega je točno došlo do opisanih oštećenja
Ukoliko se radi o nekim obrascima (ne)kretanja, nužni je promijeniti ih i prevenirati njihov ponovni nastanak (trajna promjena ponašanja, tjelovježba).
U suprotnom, čak i ako manipulacija bude uspješna, samo je pitanje vremena, kad će se tegobe ponoviti (gotovo u pravilu, puno izraženije ).

Inače, kad god se radi bilo kakva manipulacija, potrebno je imati kakvog vertebrologa/neurokirurga on call

Ima ljudi kojima je pomogao tretman u navedenom centru, no ima i sasvim oprečnih primjera.

Neurolog?
Mislim da je prim.Barada osoba koju ima smisla konzultirati (ne znam, gdje sad točno radi ).
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 20:55   #1724
Body hvala.

Obrazac je 20+ godina stajaćeg posla za recepturom u ljekarni.
Iskrivljena kralješnica od djetinjstva.
Fizikalne terapije bez veće koristi, odn . olakšanje s odgodom od mjesec dana.
Vježbanje nula bodova.
Sada prošla tretman u ambulanti za bol, ali nisam imala nalaze mr.
Dobila savjete kako opuštati vrat i ramena, vježbe i podmetač pod vrat i duž kralješnice.
Simptomi-trajni osjećaj "krivo nasađene" glave, glavobolje, slabost ruku, ispadanje predmeta, bol u palcu, bol od vrata do prstiju, vrat-rame-nadlaktica-palac. kakvi bi tek simptomi bili da je hernija?
Puno gori simpomi su mi iz lumbalnog dijela, slabost nogu, stalni bolovi u mišićima, ruptura gastrocnemiusa,grčevi po noći. Tu su davno dijagnosticirane radikulopatije, trebala bih i taj mr. Mogu li sama tražiti LOM uputnicu ili to ipak mora biti zahtjev od specijaliste?

Kaj misliš o manipulaciji fascije?
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 21:12   #1725
Hm, s obzirom na staž (radni ), nisam baš uvjeren kako je opisivana manipulacija najmudrija stvar koja se može učiniti za poboljšanje tegoba.
Ja bih možda ipak konzultirao neku drugu fizioterapeutsku službu, nekakav drugi pristup - uglavnom, bazirao bih terapiju na manje agresivnom principu.
Jer, ako se nešto i "namjesti" pri nekom od agresivnijih oblika terapiranja, vrlo brzo će "otići nazad"
Ionako je, s obzirom na opisano, potreban ozbiljniji tretman.
Dubinski i suštinski.

Mislim da još uvijek preporuku za MR mora dati specijalist

Farmakoterapija ne daje očekivane rezultate?

EDIT: Ako netko zna raditi miofascijalnu, to je prihvatljivija opcija.
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 21:30   #1726
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Hm, s obzirom na staž (radni ), nisam baš uvjeren kako je opisivana manipulacija najmudrija stvar koja se može učiniti za poboljšanje tegoba.
Ja bih možda ipak konzultirao neku drugu fizioterapeutsku službu, nekakav drugi pristup - uglavnom, bazirao bih terapiju na manje agresivnom principu.
Jer, ako se nešto i "namjesti" pri nekom od agresivnijih oblika terapiranja, vrlo brzo će "otići nazad"
Ionako je, s obzirom na opisano, potreban ozbiljniji tretman.
Dubinski i suštinski.

Mislim da još uvijek preporuku za MR mora dati specijalist

Farmakoterapija ne daje očekivane rezultate?

EDIT: Ako netko zna raditi miofascijalnu, to je prihvatljivija opcija.
Na kaj točno aludiraš pod dubinski i suštinski ?
Našla sam fizioterapeuta koji radi miofascijalnu i to mi je otkriće života.sad se bojim da možda to nije za mene pa hoću čuti mišljenje stručnjaka.
još mi najbolje paše diazepam 2 mg+diklofenak rapid, ali to pijem samo kod jakih tenzija i migrene jer imam kronični gastritis (pantoprazol).
Tramadol +paracetamol mi nisu baš puno olakšavali. Od Dicloduo-krvava stolica.
Bolove lokomotornog trpim, ali glavobolju ne mogu.Moram biti koncentrirana na poslu a normić od 2 me ne sedira previše.

edit radilog mi je rekao da to nije za operaciju,da se javim fizijatru i neurologu
Od fizijatra sam i upućena, a emng je bolna pretraga pa me zanima gdej rade neki bez igala.
c3/c4 bulging diska bez neur. kompresije
c4/c5 širokobazna intraforaminalna protruzija 2,5 mm, komprimira oba foramena i živce
c6/c7isti-2 mm, komprimira lijevi živac

trebala bih uslikati cijeli nalaz
Možda je bolje da ovo preseli moderator na onu temu o kralješnici (ova je tema hernija) ili može pitanje ostati ovdje.

Zadnje uređivanje mimoza40 : 24.07.2016. at 21:45.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 21:51   #1727
Dubinski i suštinski - korjenite životne promjene od ležanja (položaj pri spavanju, madrac, jastuk...), promjena stojećeg položaja (učenje koje mišiće aktivirati, koje relaksirati, periodiku...), postupno uvođenje tjelovježbe u rutinu (bar 3-5x tjedno) pod kontrolom educirane osobe...

Miofascijalna je super

Normabel 2mg je zakon, posebice što možeš po potrebi žvaknut još kojeg kad zatreba, a da te ne lupi previše

Btw, svakako nađi dobrog neurologa ( i fizijatra) , jer tvoje glavobolje mogu biti barem dijelom i cervikogene

EDIT: Konzultiraj ipak i vertebrologa(neurokirurga) po pitanju mogućeg aktivnog kirurškog liječenja.
__________________
Apsolutni Pobjednik

Zadnje uređivanje body halleck : 24.07.2016. at 22:07.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 22:00   #1728
U ambulanti za bol kbc su mi malo otvorili oči, pogotovo o stajaćem položaju kod rada, relaksaciji kralješnice u mirovanju, ali i opasnosti krivih vježbi, pa samo odgađam tjelovježbu.
Spavam na Tempuru, ali ni taj jastuk više ne pomaže. Dr na kbc mi je pokazal kako smotati plahtu, ručnik..i napraviti si pomagalo za relax i spavanje. Funkcionira.
Fizikalna je općenita, vježbe iste za sve, nisu individualizirane.

Mislim da je ovaj fizioterapeut super, i od nje sam dobila uputu-samo individualne fizikalna terapija, hodanje (veli da imam stajaćka koljena).

Mene brine kako ću još skoro 20 god raditi u ovakvom stanju

Ako želiš , molim preporuku dr spec (imenom i prezimenom) u privat poruke.

Svi mi vele operacija samo "ako umireš"
Još više se bojim mr lumbalnog jer su mi simptomi puno gori, ali mislim da ću morati isforsirati fizijatricu i za taj dio.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 22:19   #1729
Body oslobodi inbox ne prolazi mi poruka. Hvala.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 12:50   #1730
Ekstruzija diska L5-S1

Nakon 3,5god od kad su se pojavili prvi problemi sa kralježnicom,u 8.mj imam termin kod dr. Rotima da dogovorim operaciju,vjerojatno lasersku..
Nalaz:
Ekstruzija diska L5-S1,
Protruzija diska L4-L5,
Protruzija diska C2-C3 ,C3-C4..

Trenutno su me bolovi popustili i mogu normalno funkcionirati,ali s obzirom da mi je 23god,vidim da ovako može ići u nedogled,4 dana jedva hodam,pa 15 dana puno bolje,i tako u krug..Mišljenja sam da je bolje probati riješiti se tereta,akoBog da
Jel tko od vas ( vaših prijatelja) imao iskustvo s dr. Rotimom i minimalno invazivnom operacijom?
Lp
Spine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 12:53   #1731
Ja bi molila ako bi mi netko mogao protumaciti nalaz MR: ucinjeni mr lumbosakralne kraljeznice pokazujerelativno uzi kostani spinalni kanal sa prisutnim diskopatijama nivoa L2/3 u vidu bulinga diska te naglasenije nivoa L3/4,u vidu sirokobrazne protuzije sa posljedicnom apsolutnomanularnom stenozom spinalnog kanala i suzenjem desnog neuralnog foramena i mogucimdisko/radikularnim konfliktom,te nivoa L4/5 u vidu bulinga diska sa posljedicnimsuzenjem desnog neuralnog foramena i mogucim disko/radikularnim konfliktom.
MR je radjen radi jakih bolova u lumbalnom djelu kraljeznice,osoba ima 36 godina. Nije mi pokazala nalaz neurokirurga,ali kaze da joj je rekao da treba na operaciju i da preporucuje van hrvatske,jer je to preslozena operacija u kojoj treba sudjelovati sest specijalista i ostale neke stvari koje meni nemaju nikakvog smisla. Molim savjet,dali je kod takvog nalaza uopce potrebna operacija,dali da se angaziram u pronalazenju neurokirurga ili netreba.
screppy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 19:23   #1732
Quote:
screppy kaže: Pogledaj post
Molim savjet,dali je kod takvog nalaza uopce potrebna operacija,dali da se angaziram u pronalazenju neurokirurga ili netreba.
S takvim nalazom svakako bih tražila dodatno(a) mišljenja neurokirurga.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 18:05   #1733
poz svima.
Imam problema sa lumbalnom i torakalnom kraljeznicom . Imam jak pritisak u grudnom dijelu torakalne kraljeznice neuropatsku bol pritisak na zivce nisam grudnu kraljeznicu snimao ali sigurno je doslo do hernije u tom dijelu .a u limbalnom mi 3 diska bubrenje .sve posljedica teretane i inace dizanja tereta fizicki poslovi itd . Zna li neko nesto o torakalnoj herniji kako ublaziti bolove jer sam konstantno 24sata po pritiskom zadnjih godinu i po. Hvala
Marus91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:14   #1734
Quote:
Aries_71 kaže: Pogledaj post
@chillout23:
sretno i napiši koju nakon toplica
Evo vratio se prije 8 dana, pa da se upišem
Bio sam u Topuskom i prije 4 i 5 godina na terapijama, tako da sam znao točno što me čeka.
Ovo je prvi puta da sam bio smješten bolnički i da sam jeo u lječilištu. I prvi puta da sam bio postoperativno. Do sada sam oba puta bio zbog velikih bolova i da se to smiri.

Prvo kaj me začudilo kad sam došao na pregled prvi dan po dolasku: nisam dobio individualne terapije. Po meni je to ogroman kiks. Možda je to normalno, ali sam upoznao 3 dečka koji su operirani i sva trojica dobili individualne terapije. Poprilično čudna situacija.

Prva terapija je bila vježbe u bazenu, druga, vježbe u dvorani/strunjača, treća struja i magnet i četvrta (svaki drugi dan) podvodna masaža.

Vježbe u bazenu: Bazen ima mjesta za 18-20 ljudi (maksimum) da vježbaju bez smetnji. Nas je najviše bilo 31 (trideset jedan). U takvom stanju je 70% vježbi nemoguće raditi. Ali to tamo nikoga nije briga očito. U bazenu je 90% ljudi ooko 65-70 godina. Od njih barem 50% ne radi kako treba i ne da im se. Doslovno. Vidiš ljudima na licima i po pokretima s koliko volje rade. Zadnji tjedan nas je bilo oko 14-15 u bazenu i to je već bilo odlično.

Vježbe dvorana/strunjača: Za moj pojam - jako, jako loše. 16 strunjača, a znalo nas je bit po 18 unutra strunjače natiskane jedna na drugu i ljudi ko srdelice leže i miču se jedni drugima.
Ali da budem iskren, tako je bilo svega 3-4 puta od 15 dana terapija. Ostale dane bude oko 10ak ljudi i to je ok.
Ono kaj je u ovoj priči katastrofa za ljude koji žele dobar oporavak i dobru rehabilitaciju je sljedeće...vježbe traju samo 15-16 minuta. Svaki dan i bez iznimke.
99% ljudi je od 65-70 godina, a ima ih i preko 80. I vježbe su kao prilagođene njima. Osim prva 2 dana, nisam ih niti osjetio skoro.
Kada sam prva 2 puta bio na terapijama tamo, te vježbe su trajale 25-30 minuta i bile su super. Ovo je veliko razočaranje za mene, bez pogovora.

Struja, magnet i hidromasaža...to nemam kaj objašnjavat

Da sam nešto rapidno bolje nakon terapije - nisam. Osjećam mali pomak na bolje, ali daleko je to od jako dobrog ili odličnog. Prvi puta da nisam zadovoljan sa napretkom tamo. Prva 2 puta mi je nakon terapija bilo rapidno bolje.
Ali moram biti iskren i reći da je tome mogući uzrok operacija i tkivo za koje mislim da još nije zaraslo kako treba.

Hrana u lječilištu je odlična.
Kreveti su, za moj pojam, loši. Osjeti se doslovno svaki feder pod tijelom, nekim ljudima su stavljali madrac na madrac, da imaju barem korektnu visinu kreveta ne želim niti misliti na kaj je to ličilo pod tijelom i kakva je to bila (ne)ugoda.
Ako idete na web site lječilišta u Topuskom, odmah na prvu ZABORAVITE slike koje vidite! Nemam pojma di je to slikano (i kada), ali to veze nema sa njihovim smještajem.
Imam sreće da imam obitelj tamo, pa sam svaku večer išao do njih i spavao tamo, a ne u lječilištu.

Da ne ispadne da ih blatim...ljudi su tamo stvarno super i nisu krivi kaj rade u takvim uvjetima. Oni daju sve od sebe i stvarno su na usluzi kako treba. A tko i zašto dozvoljava da se radi preko kapaciteta, to niti ne želim znati.
Znam da preko zime nisu takve gužve i ovo je prvi puta da sam bio ljeti na terapijama.

Dobio sam termin preko veze za mjesec i pol i zato sam išao tamo. Inače se čeka preko 3 mjeseca.
Imao sam i za Daruvarske termin, ali tek za 25.08., ali to je bilo puno previše za čekati...inače bi 100% išao u Daruvarske. Zbog kvalitete rehabilitacije. To mi je ipak na prvom mjestu.

Eto...
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 17:15   #1735
Pozdrav ljudi. Evo planiram na drugu operaciju, ovog puta privatno( naravno, dizanje kredita) jer prva operacija nije bila uspjesna. Od operacije je proslo skoro 3 god i u te 3 godine nema dana kada me nisu bolila križa. U sv. Katarini su mi napravili ponudu sa svim mogucim ukljucenim usluga pa tako i rehabilitacijom. ponuda košta oko 60 tisuća kuna. Uglavnom potrebno je ugraditi umjetni disk između L4 L5. Sad, zanima me ima li možda gdje jeftinije u Hrv obaviti tu skupu uslugu? Hvala na mogućim informacijama
Ante1101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:44   #1736
Umjetni disk raditi u Hrvatskoj?! Takva odluka je ravna ludilu!

Niti jedan liječnik u Hrvatskoj nije napravio više od 20-30 takvih operacije. Ne igrajte se sa zdravljem!
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:28   #1737
Ok, a koliko operacija treba da bi bio siguran?
Kaj je s ovih 30 ljudi koje je već operirao? Jesu na groblju?

Olako se voli mlatnut jezikom pa kaj bude.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:31   #1738
Upravo drugačije - olako se voli odlučiti na vrlo rizičnu operaciju s nesigurnim ishodom!
Pacijenti: imate internet, informirajte se!
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 16:48   #1739
Vidiš da se čovjek 3 godine muci. Mene je pola godine mučilo pa sam sve moguće proučio.

Samo kažem da ne opisujete paušalno i napamet ljude
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 21:22   #1740
kaj da ja sad kažem na ovo "rizično"? pa ja sam propao u u ove 3 god. da ti ja ne mogu opisat... kad čovjek toliko propadne, jedino mu je na umu da se riješi tih svakodnevnih bolova...zato, upadam u takav rizik jer "vjerujem" da ce mi dr. Perović pomoći kako i prognozirao...
Ante1101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:23.