Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2016., 01:11   #3261
Quote:
Putnik kaže: Pogledaj post

pizza 200 kn
Di si ti dobio dobru pizzu za 200 kn?

U Trondheimu smo dobru pizzu placali 350-400 NOK, ono smece za 150-200 smo probali samo jednom i nikad vise.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 03:38   #3262
Quote:
dalmatinos32 kaže: Pogledaj post
pa evo da potaknemo raspravu,koliko je potrebno novaca u Norveškoj jednom bračnom paru koji u Hrvatskoj ima negdje od 11-15 tisuća kn mjesećno da bi zadržao taj isti standard ili da bi živio i bolje od tog.Uzmimo u obzir to da u Hrvatskoj ne plaćaju stan a u Norveškoj bi plaćali.
Ova cifra od 70000NOK mi se ćini pretjerana
najprije da pitam, odakle tom bračnom paru stan u hrvatskoj? npr mi nismo imali stan tako da bi i u hrvatskoj plaćali podstanarstvo. mislim da standard u hrvatskoj sa 11-15 tisuća kuna i nije baš neki, pogotovo sa kreditom za stan.
u norveškoj se sa 30 tisuća kruna dobro živi, možeš putovati, živjeti bez kalkuliranja i pretakanja iz šupljeg u prazno, kada ti se pokvari komp kupiš novi, isto je sa televizorom, računom u restoranu od 700 kruna ili fancy paletom sjenila od 600. možeš si priuštiti stvarno masu toga.

što se tiče norveške računaj ovako: stan 8000 plus režije 1000, hrana recimo 4000 i još 3000 za ostalo (kozmetiku, odjeću, troškove mobitela..šta god). najveći problem kada se tek doseliš ovdje je auto i eventualno tečaj jezika, ali ako imaš 30 tisuća mjesečno u nekoliko mjeseci možeš uštediti za auto. fora je ovdje šta stvarno imaš za sve šta ti treba, sve je skupo i svi stalno kukamo (npr ja sam danas platila 200 grama slatkih cherry rajčica 36 kruna) ali unatoč toj skupoći super živimo.
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 19:34   #3263
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Prica za djecu je tvoja izjava sa si zaradio 5.000.000 NOK.

Ocito si dodao dvije nule.
5.000.000 NOK nije nista tamo. Da bi dobio malo vise od osnovne mirovine u Norveskoj, moras prvo zaraditi 20.000.000 NOK

http://www.nettavisen.no/na24/smarte...423150575.html
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 16:19   #3264
Jel se malo stabilizirala naftna industrija? Razmišljam upisati tečaj norveškog ukoliko kreće na bolje...
bigsteve is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 20:43   #3265
Prati cijenu nafte i sve ce ti biti jasno.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 22:16   #3266
Quote:
bigsteve kaže: Pogledaj post
Jel se malo stabilizirala naftna industrija? Razmišljam upisati tečaj norveškog ukoliko kreće na bolje...
Ne nije, Norveska tu sljedi SAD, i nisu se pojavili na sastanku u Kataru prosljeg tjedna, gdje su svi proizvodjaci nafte bili. Norveska naftna industrija tesko krvari zbog viska nafte u svijetu i rata oko cijene te nafte. A zato i vrijednost norveske krune pada.
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 23:34   #3267
opet ja

1.kak ide stvar s mobilnim internetom, jel ima neka SIM kartica da se kupi za nas koji smo izvana. na tjedan dana što bi dobro došlo.
2. voda za piće ... jel je ima u Oslu ? ono, javne česme i to
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 09:30   #3268
Ma pratim cijene nafte i već se neko vrijeme vrti oko 40 (danas je brent na 46.55) ,mislio sam da se to sve ipak malo pokrenulo kad je očito da nafta neće ići ipak onako nisko kako se pričalo. Ipak,izgleda da ništa dok ne dođe bar do 60 dolara....
bigsteve is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 20:54   #3269
Quote:
bigsteve kaže: Pogledaj post
Ma pratim cijene nafte i već se neko vrijeme vrti oko 40 (danas je brent na 46.55) ,mislio sam da se to sve ipak malo pokrenulo kad je očito da nafta neće ići ipak onako nisko kako se pričalo. Ipak,izgleda da ništa dok ne dođe bar do 60 dolara....

da sutra nafta "skoci" na 100 USD po barelu, trebat ce najmanje godinu dana da bi se kotac ponovno pokrenuo, ovo je vrijeme "trezenjenja" i posljedice su za ovaj sektor velike, jer osobno vidim sto i kako se dogadja u mojoj firmi.

Dok je bilo "dobro" ponasali su se kao "pijani bogatasi" te sam ih upozoravao sto dolazi ali su me gledali u cudu.

Pred godinu dana sam govorio kolegici (vise ragniranoj osobi od mene) sto bi se moglo dogoditi, ona me u cudu gleda i govori da to nije moguce, te kako tvrtka ima mehanizme za takve situacije... od 01.maja je na permitteringu.

Drugi kolege su "nanjusili" da bi mogli na permitering te su brze bolje otisli na bolovanje. Ja srecom jos radim ali situacija nije bajna.

Osobno sam iskoristio ovu situaciju za korekciju cijene najma, te mi je stanodavac spustio cjenu najma.

Neki dan razgovaram sa voditeljicom HR departmenta u susjednoj firmi, te mi govori da zivotopise osoba koje nisu norvezani ili ne zive u norveskoj , jednostavno bacaju u smece, imaju dosta na NAV-u i ako zaposle nekog s NAV imaju neke benefite kao firma.

Tko sad trazi posao u Norveskoj zelim mu svu srecu, mislim da i dalje prolaze osobe sa specijalnim vjestinama ali to je zasad vrlo tesko.
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 10:47   #3270
Quote:
podv011 kaže: Pogledaj post
da sutra nafta "skoci" na 100 USD po barelu, trebat ce najmanje godinu dana da bi se kotac ponovno pokrenuo, ovo je vrijeme "trezenjenja" i posljedice su za ovaj sektor velike, jer osobno vidim sto i kako se dogadja u mojoj firmi.

Dok je bilo "dobro" ponasali su se kao "pijani bogatasi" te sam ih upozoravao sto dolazi ali su me gledali u cudu.

Pred godinu dana sam govorio kolegici (vise ragniranoj osobi od mene) sto bi se moglo dogoditi, ona me u cudu gleda i govori da to nije moguce, te kako tvrtka ima mehanizme za takve situacije... od 01.maja je na permitteringu.

Drugi kolege su "nanjusili" da bi mogli na permitering te su brze bolje otisli na bolovanje. Ja srecom jos radim ali situacija nije bajna.

Osobno sam iskoristio ovu situaciju za korekciju cijene najma, te mi je stanodavac spustio cjenu najma.

Neki dan razgovaram sa voditeljicom HR departmenta u susjednoj firmi, te mi govori da zivotopise osoba koje nisu norvezani ili ne zive u norveskoj , jednostavno bacaju u smece, imaju dosta na NAV-u i ako zaposle nekog s NAV imaju neke benefite kao firma.

Tko sad trazi posao u Norveskoj zelim mu svu srecu, mislim da i dalje prolaze osobe sa specijalnim vjestinama ali to je zasad vrlo tesko.
Hvala na dobro objašnjenoj situaciji. I mislio sam da su šanse gotovo nikakve samo s diplomom bez iskustva iz struke,nadam se da ću jednog dana karijeru napraviti u Norveškoj jer mi se čini kao zemlja u kojoj se cijene radnici i da postoji šansa za steći nove vještine.
bigsteve is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 12:56   #3271
Quote:
podv011 kaže: Pogledaj post
da sutra nafta "skoci" na 100 USD po barelu, trebat ce najmanje godinu dana da bi se kotac ponovno pokrenuo, ovo je vrijeme "trezenjenja" i posljedice su za ovaj sektor velike, jer osobno vidim sto i kako se dogadja u mojoj firmi.

Dok je bilo "dobro" ponasali su se kao "pijani bogatasi" te sam ih upozoravao sto dolazi ali su me gledali u cudu.

Pred godinu dana sam govorio kolegici (vise ragniranoj osobi od mene) sto bi se moglo dogoditi, ona me u cudu gleda i govori da to nije moguce, te kako tvrtka ima mehanizme za takve situacije... od 01.maja je na permitteringu.

Drugi kolege su "nanjusili" da bi mogli na permitering te su brze bolje otisli na bolovanje. Ja srecom jos radim ali situacija nije bajna.

Osobno sam iskoristio ovu situaciju za korekciju cijene najma, te mi je stanodavac spustio cjenu najma.

Neki dan razgovaram sa voditeljicom HR departmenta u susjednoj firmi, te mi govori da zivotopise osoba koje nisu norvezani ili ne zive u norveskoj , jednostavno bacaju u smece, imaju dosta na NAV-u i ako zaposle nekog s NAV imaju neke benefite kao firma.

Tko sad trazi posao u Norveskoj zelim mu svu srecu, mislim da i dalje prolaze osobe sa specijalnim vjestinama ali to je zasad vrlo tesko.
permitering = otpust

HR department = kadrovska sluzba

NAV = zavod za zaposljavanje

Cijena nafte ti nece ici gore. Saudici ne zele da Iranci dobro zaradjuju, Amerikanci ne zele da Rusi dobro zaradjuju. A kod njih se nagomilalo nafte, zbog sankcija.

Zadnje uređivanje Putnik : 29.04.2016. at 13:09.
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 17:06   #3272
Quote:
bigsteve kaže: Pogledaj post
Hvala na dobro objašnjenoj situaciji. I mislio sam da su šanse gotovo nikakve samo s diplomom bez iskustva iz struke,nadam se da ću jednog dana karijeru napraviti u Norveškoj jer mi se čini kao zemlja u kojoj se cijene radnici i da postoji šansa za steći nove vještine.
Sve u životu kreiraš sam i nitko drugi. Stoga svi imaju šanse pa i ti. Stvar je samo naučiti način kako stvarati kreacije, a da su u tvoju korist. Pogledaj dobro svoj tekst i vidjet ćeš koriko si zabrana sebi stavio u startu. Izmjeni to i šalji dobro složen CV na norveškom na stotinu adresa. Negdje će upalit. sretno!
planinc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 09:27   #3273
Quote:
planinc kaže: Pogledaj post
Sve u životu kreiraš sam i nitko drugi. Stoga svi imaju šanse pa i ti. Stvar je samo naučiti način kako stvarati kreacije, a da su u tvoju korist. Pogledaj dobro svoj tekst i vidjet ćeš koriko si zabrana sebi stavio u startu. Izmjeni to i šalji dobro složen CV na norveškom na stotinu adresa. Negdje će upalit. sretno!
Hvala. Ma nisam ja odustao od Norveške, ali sam realan da je to malo vjerojatno dok ne steknem neko iskustvo, jasno prijavljivat ću se i educirat pa možda nešto i uleti.
bigsteve is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 13:18   #3274
Ovo je krvava stvarnost u Norveskoj. Norveski naftni fond je izgubio 396 milijardi NOKa prva tri mjeseca ove godine ! To je 396 000 000 000 NOK !

http://e24.no/naeringsliv/oljefondet...arder/23670312
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:23   #3275
Quote:
Putnik kaže: Pogledaj post
Ovo je krvava stvarnost u Norveskoj. Norveski naftni fond je izgubio 396 milijardi NOKa prva tri mjeseca ove godine ! To je 396 000 000 000 NOK !

http://e24.no/naeringsliv/oljefondet...arder/23670312
ti fondovi su ulagali u americke fondove koji su navodno propali, citao sam pred godinu dana u NY Times, a nebih se cudio da sad pripisu gubitak na racun ove krize.
Svi mi koji radimo u Norveskoj, smo imali prilike vidjeti da ovdje nitko za nista ne odgovara, nema nikakve odgovornosti a kad se desi greska onda to uzimaju podnormalno cak i kad napravis istu gresku tri puta...

Osobno ne vjerujem u nikakve fondove ni mirovine, ako sto dobijem- dobro dobijem a za ostalo se moram pobrinuti sam.

Nafta je malo kihnula a Norveske trvtke se razboljele... a jos nije gotovo...
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 12:38   #3276
Umjesto da su napravili Dubai od sugavog Osla, oni prokockali novac na svjetskom trzistu Ocito nista od toga nije blagoslovljeno :I
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 23:33   #3277
Pozdrav ljudi,ove godine se upisujem na FSB u Zagrebu.Mene zanima koje uvjete trebam ispuniti da bi tokom studija ili poslije završenog studija mogao otići na praksu u Norveškoj ili dobiti posao?
Kroz cijelu srednju prolazio sam sa odličnim uspjehom,matematika i fizika nisu mi strani predmeti.
Da li je dobro ako stavim u CV položene online tečajeve?
__________________
Carry on
d1n0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 19:13   #3278
Pozdrav, koliko su matematicari/programeri deficitarni, tj je li moguce naci posao bez znajna lokalnog jezika. Uskoro zavrsavam faks, malo mi je dosadilo di sada zivim pa bih htjela neku promjenu i Skandivija je visoko na listi prioriteta. Ili je mozda bolje ici kao au-pair, nauciti jezik u godinu dana pa onda traziti posao?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 12:08   #3279
Ako iam tko iz Bergena naka se javi za kavu
plaski21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 12:39   #3280
pozdrav
Imam konkretno pitanje u vezi Norveške imam priliku dobiti posao u Bergenu,plaća2700 eura kolko je to love gore kolki su troškovi života za samca
znaći najam sobe ili stana ,režije,hrana i dr
norbertzg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.