Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2009., 14:25   #41
@ joe enter

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Je l' ti sad jasnije na koga se odnosi ono što je rečeno za Ivana Lenkovića koji "privede Vlahe u kršćane"? Dio Vlaha nisu bili nikakvi kršćani.
Srpski znanstvenik Dejan Dimitrijević citira jednoga monaha iz manastira Vitovnice koji kaže da "nikad nije video narod koji tako malo poštuje religiju i Crkvu kao što su ti okolni Vlasi."

Nisu krstili djecu, nisu se vjenčavali, nisu poštovali "deset zapovijedi Božjih". Znači da u stvarnosti nisu bili kršćani. Zar nije onda bolje da su pokatoličeni, nego da su nastavili živjeti na takav necivilizirani način?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 15:10   #42
Ovako mene konkretno zanima stanovnistvo u zaledu Dalmacije koje je danas vecinski katolicko, prije rata je bilo puno vise pravoslavaca ali nakon oluje je ih je ostalo i do danas vratilo ih se jako malo. Naime od njihova dolaska pa do danas njih se naziva Vlajima (Vlasima). Zapravo vecina njih je dosla iz Bosne i Hercegovine bjezeci pred Turicma u 17.st. i mislim da oni zapravo nisu Vlasi. Ali ipak po prezimenima se moze zakljuciti da se medu njih asimilirao dio pravih Vlaha. Ta prezimena su: Matulic, Matulovic, Burcul, Gulan, vec spomenuto Vrsajko (danas je Vrsaljko), i Zuzul (vecinski u Imostkoj krajini). Ovo su samo neka koja znam iz svakodnevnog zivota vjerojatno ih ima jos u zaledu Dalmacije koja ukazuju na vlasko podrijetlo.

Sad malo o danasnjim otocanima popularno zvani boduli koji bi na kraju mogli ispasti pravi Vlasi buduci da je naziv bodul vrijedio samo za stanovnike otoka Krka, danas ipak za sve otocane. Danasnji otocani su vecina bjezeci pred Turcima iz Dalmatinskog primorja ili cak i zaleda otisli na otoke, ovo konktretno vridi za Zadarsku zupaniju vjerojatno i za ostale dalmatinske zupanije. Prvo o morlacima koji su u selidbama iz zaleda i planinskih krajeva sj. Dalmacije otisli u sj. Istru (danas se zovu Cici) i otisli su na Krk vjerojatno Cres i Rab ali nisam siguran za ova 2 otoka. Naziv boduli se koristio za stanovnike Krka koji imaju Vlasko podrijetlo. A i sam naziv bodul ima vlaski sufiks -ul.

To su moji zakljucci, ako neko zna da san nesto pogrijsija neka me ispravi ili nadoda jos toga jer me ova tema podosta zanima.
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 15:13   #43
[QUOTE=Shain;21023341]@ joe enter



Srpski znanstvenik Dejan Dimitrijević citira jednoga monaha iz manastira Vitovnice koji kaže da "nikad nije video narod koji tako malo poštuje religiju i Crkvu kao što su ti okolni Vlasi."

Nisu krstili djecu, nisu se vjenčavali, nisu poštovali "deset zapovijedi Božjih". Znači da u stvarnosti nisu bili kršćani. Zar nije onda bolje da su pokatoličeni, nego da su nastavili živjeti na takav necivilizirani način?[/QUOTE]

Ma bolje kako nije!!!?
Evo kad vidim Hrvate odmah mi se plače od stida što mi askurđela nisu pokatoličili , pa danas nisam civiliziran kao oni!

Samo danas je kasno , morali bi žestoko da okajemo poganske grehe pred papom i zamolimo za oproštaj i "civilizirani premeštaj" pod njegove skute!!

Evo danas vruće , a ja i moja bratija urlamo dodolske pesme ko' sumanuti , a ono ni kapi!
Šta da radimo?! , da pitamo lokalnog kat.svećenika za pomoć?! , on će civilizirano zamoliti djevu Mariju za pljusak , a ako uspe eto nas u civilizaciju!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 15:35   #44
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

citira jednoga monaha iz manastira Vitovnice koji kaže da "nikad nije video narod koji tako malo poštuje religiju i Crkvu kao što su ti okolni Vlasi."
Samo sam citirao srpske pisce Tihomira Đorđevića, Mihaila Riznića i Dejana Dimitrijevića.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 16:19   #45
Quote:
solo_zara kaže: Pogledaj post
Ovako mene konkretno zanima stanovnistvo u zaledu Dalmacije koje je danas vecinski katolicko, prije rata je bilo puno vise pravoslavaca ali nakon oluje je ih je ostalo i do danas vratilo ih se jako malo. Naime od njihova dolaska pa do danas njih se naziva Vlajima (Vlasima). Zapravo vecina njih je dosla iz Bosne i Hercegovine bjezeci pred Turicma u 17.st. i mislim da oni zapravo nisu Vlasi. Ali ipak po prezimenima se moze zakljuciti da se medu njih asimilirao dio pravih Vlaha. Ta prezimena su: Matulic, Matulovic, Burcul, Gulan, vec spomenuto Vrsajko (danas je Vrsaljko), i Zuzul (vecinski u Imostkoj krajini). Ovo su samo neka koja znam iz svakodnevnog zivota vjerojatno ih ima jos u zaledu Dalmacije koja ukazuju na vlasko podrijetlo.

Sad malo o danasnjim otocanima popularno zvani boduli koji bi na kraju mogli ispasti pravi Vlasi buduci da je naziv bodul vrijedio samo za stanovnike otoka Krka, danas ipak za sve otocane. Danasnji otocani su vecina bjezeci pred Turcima iz Dalmatinskog primorja ili cak i zaleda otisli na otoke, ovo konktretno vridi za Zadarsku zupaniju vjerojatno i za ostale dalmatinske zupanije. Prvo o morlacima koji su u selidbama iz zaleda i planinskih krajeva sj. Dalmacije otisli u sj. Istru (danas se zovu Cici) i otisli su na Krk vjerojatno Cres i Rab ali nisam siguran za ova 2 otoka. Naziv boduli se koristio za stanovnike Krka koji imaju Vlasko podrijetlo. A i sam naziv bodul ima vlaski sufiks -ul.

To su moji zakljucci, ako neko zna da san nesto pogrijsija neka me ispravi ili nadoda jos toga jer me ova tema podosta zanima.
ma pravi su to Vlasi,mislim ti Srbi iz Krajine.
To što imaju slavenska prezimena ne mijenja im puno porijeklo.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 17:06   #46
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ma pravi su to Vlasi,mislim ti Srbi iz Krajine.
To što imaju slavenska prezimena ne mijenja im puno porijeklo.
Drži se ti onog r&b1 , bolje ti ide!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 17:48   #47
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Je l' ti sad jasnije na koga se odnosi ono što je rečeno za Ivana Lenkovića koji "privede Vlahe u kršćane"? Dio Vlaha nisu bili nikakvi kršćani.
Stvarno pričaš lakrdije. U Europi nema nikakvog poganstva od 13. stoljeća
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 01:47   #48
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Šaine ja sam mislio da se logikom možeš pohvaliti , ali izgleda i tebe je nešto uhvatila prehlada!

A šta ostatak koje Ivan Lenković nije priveo na "kršćane" danas se klanja Perunu i žene im gole juracaju po šumi pevajući dodolske pesme!?

Ovo je smešno!
pa taj "ostatak" tj.vecina tih vlaha je postala pravoslavna pa zatim i "srpska".bili vridni pravoslavne pope.pogledaj film "konjanik"..
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 15:32   #49
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post

"Ostatak" tih Vlaha je postao pravoslavan.
Zaboravio si na dio Vlaha koji se islamizirao, pa su njihovi potomci danas među Bošnjacima, Albancima i Turcima.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 05:37   #50
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post

ti Vlasi su se pokazali daleko krvoločniji i primitivniji
Tu si u pravu. Srpski znanstvenik Tihomir Đorđević o Vlasima piše:

"Ovdašnji su pravi bezdušnici, haramije, ubojice i nevaljalci najgore vrste, koji ubijaju bezdušno kao životinje, čak iz pasije, bez viteštva i ponosa."

Ovo je napisano u "Srpskom književnom glasniku", 1906. godine, na str. 526.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 13:33   #51
Quote:
Andelko kaže: Pogledaj post
Albanci su relativno kasna pojava u pisanim dokumentima. U početku nisu zauzimali toliki teritorij i jezgra im je bila negdje u makedonskim planinama. Kako su doživjeli demografski bum, tako su počeli potiskivati Slavene iz današnje Albanije i Kosova. Proces traje još i danas :-). Za razliku od Vlaha na zapadnom Balkanu, oni se nisu poslavenili, kao što se nisu poslavenili ni Rumunji. Postoji određena lingvistička veza između rumunjskog i albanskog.


Ostali su poznati kao Vlasi samo zato jer su kao stočarske zajednice bili izuzeti iz uobičajene feudalne vlasti, tj. jer su posjedovali određenu autonomiju u feudalnom sustavu. Oni nisu bili ratari niti stacionarni na jednom mjestu. Feudalac nije imao instrumenata da ih sebi podloži na način kao što je to mogao sa ratarima koji su bili vezani za zemlju. Naziv Vlah sačuvao se samo kod Vlaha stočara. Sve druge vrste Vlaha su nestale. Nitko više ne naziva Dubrovčane Vlasima, a Vlaha, kako ti kažeš 'keletora', odavno nema.
Pa nije bezveze zaštitnik Dubrovnika Sv. Vlaho
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 14:26   #52
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Tu si u pravu. Srpski znanstvenik Tihomir Đorđević o Vlasima piše:

"Ovdašnji su pravi bezdušnici, haramije, ubojice i nevaljalci najgore vrste, koji ubijaju bezdušno kao životinje, čak iz pasije, bez viteštva i ponosa."

Ovo je napisano u "Srpskom književnom glasniku", 1906. godine, na str. 526.
Jeste tu si i ti u pravu!

Pošto smo ono beše pagani i to nam je tradicija , a i usputsmo koljači nagore vrste , a to je još veća tradicija , vežbamo svakodnevno već vekovima na sve što hoda kako na 4 tako i na dve noge!

Bravo Šaine bravo , upao si u fašisoidni momenat!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 16:00   #53
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Pošto je tradicija... Bravo Šaine bravo.
Što sam ti ja sad kriv? To je napisao pravoslavni pisac iz Beograda Tihomir Đorđević prije sto godina.

Tako je bilo prije sto godina. A na kakvoj je visini bila kultura Vlaha prije 200-300 godina, možemo pretpostaviti.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 19:31   #54
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Pošto smo pagani, a i usput smo koljači najgore vrste.
Nije to rečeno za vas nego za Vlahe od prije sto (dvjesto-tristo) godina. Srpski etnolog Tihomir Đorđević je 1906. za njih napisao:

"Ne bih rekao da su osobito bistri i okretni. Isto tako nisu hrabri i ponosni, a ponekad su podmukli i pakosni. Povučeni su i na tuđe dosta lakomi. Ničega uzvišenoga i plemenitoga se ne može među njima naći u velikoj mjeri."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 20:22   #55
Mene je uvijek ovo ime MORLOK podsjecalo na one čudovišne "ljude" iz SF priče TIME MACHINE hahah... Gdje Morloci jedu Eloie
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 22:17   #56
Koliko ti to god čudno izgledalo ali pisac im je upravo po tim morlacima dao ime.
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 22:44   #57
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Mene je uvijek ovo ime MORLOK podsjecalo na one čudovišne "ljude" iz SF priče TIME MACHINE hahah... Gdje Morloci jedu Eloie
nisi jedini....to je i mene uvijek vuklo na Morloke

malo sam čačkao po netu i našao zanimljive stvari o tome...i gle čuda..
H.G.Wells uzeo je naziv za svoje negativce upravo po Morlacima- a tomu imamo zahvaliti prvenstveno zbog percepcije Britanaca o vlaškom stanovništvu koja se gradila na pričama iz 17. i 18.st.
(Balkan u očima zapadnjaka, ništa čudno, ali nije tema..)

Upravo iz toga razloga A. Fortis zaputio se u dalmatinsko zaleđe kako bi Britancima preko svog prijatelja Stuarta lorda od Bute pokazao pravo lice Morlaka i razbio predrasude.
Koliko je uspio vidimo iz Wellsove literature gdje je još u kasnom 19.st. Morlak ostao sinonim za zaostale i inferiorne surove divljake na primitvnom stupnju kulturnog,tehnološkog i društvenog razvoja.

o tom sam već negdje pisao na ovom forumu
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 09:19   #58
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post

Morlak je ostao sinonim za zaostale i inferiorne surove divljake na primitivnom stupnju kulturnog, tehnološkog i društvenog razvoja.
Po ponašanju tih Vlaha ne može se reći da su bili pravi kršćani, dakako ni pravoslavci.

Normalno je da su pokatoličavani, da se koliko toliko nauče ljudskoj solidarnosti, altruizmu, redu i zakonu. Pokatoličavanje je tada bilo jedina, i naravno najbolja solucija, ne samo za njih, nego i za stanovnike susjednih sela i gradova, za koje su bili stalna opasnost.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 09:50   #59
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Po ponašanju tih Vlaha ne može se reći da su bili pravi kršćani, dakako ni pravoslavci.

Normalno je da su pokatoličavani, da se koliko toliko nauče ljudskoj solidarnosti, altruizmu, redu i zakonu. Pokatoličavanje je tada bilo jedina, i naravno najbolja solucija, ne samo za njih, nego i za stanovnike susjednih sela i gradova, za koje su bili stalna opasnost.
O Morlacima je kvaka u tome što se pod time podrazumjeva široka populacija različitih plemenskih grupa, od onih iza prvih brda od obale, koj isu trgovali s primorcima i dolazili u dalmatinske gradove, pa do onih u neprohodnim vrletima Bosne i Crne Gore.

Na papiru su pripadali kršćanskom svijetu,a i Fortis govori o katolicima i pravoslavcima, njihovim vjerskim različitostima, pa pretpostavljam da su već odavna uvučeni pod utjecaj Crkve.
Sad koliko je taj utjecaj bio snažan i koliko se živjelo po 10 zapovjedi-istina ne puno, uostalom ni državne institucije koje su skupljale porez i vojsku nisu imale neku moć u brdima i planinama, kamoli Crkva svojim odgojno-obrazovnim metodama.
Ali teško je i bilo očekivati da se poštuje nauk Crkve koja je tada još feudalna institucija i čuvar božanskog legitimiteta kraljevske vlasti i plemstva. Nešto što nijednom stočarskom polunomadskom narodu na svijetu ne odgovara.

Što se ponašanja tiče, mislim da je tu Crkva odigrala značajnu ulogu u "preodgoju", ali jošbi spomenuo i da ni sama crkva ne bi dovela do promjena da nije došlo do protjerivanja Turaka i stabilizacije "krajine" u 18.st., kada je i sama funkcija naoružanog seljaka graničara/krajišnika postala realno nepotrebna i kada i hajdučija polako odlazi u zaborav.

Tako da je tomu ponašanju prvenstveno uzrok život u zoni stalne ratne opasnosti, na civilizacijskoj razmeđi kršćanstva i islama.

- na cijelom Mediteranu postoji taj antagonizam primorja i gradova(komuna) i stanovništva iz zaleđa, naročito onih s planina naviklih na osobne slobode.
-to je i sraz dva svijeta- feudalnog ograničenog raznim obvezama i zakonima i planinskog, stočarskog, gdje je sloboda kretanja i jedva da se osjeti vlast kralja ili plemstva.

No prvenstveno kada je riječ o zapadnoj literaturi o Morlacima tu je riječ o predrasudama i rasističkom pogledu na stanovništvo Balkana (taj pojam Balkan je i nastao iz pera Engleza). To je aktualno i dan danas, ali u manjoj mjeri.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 11:23   #60
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
O Morlacima je kvaka u tome što se pod time podrazumjeva široka populacija različitih plemenskih grupa, od onih iza prvih brda od obale, koj isu trgovali s primorcima i dolazili u dalmatinske gradove, pa do onih u neprohodnim vrletima Bosne i Crne Gore.

Na papiru su pripadali kršćanskom svijetu,a i Fortis govori o katolicima i pravoslavcima, njihovim vjerskim različitostima, pa pretpostavljam da su već odavna uvučeni pod utjecaj Crkve.
Evo jedan primjer- za Fortisa su stanovnici Privlake kod Zadra bili Morlaci i govorili su morlačkim jezikom...inače mjesto je čakavsko (i naravno katoličko)...očigledno čovjek nije znao razliku između čakavskog i štokavskog jer govor obalnih gradova/sela i zaleđa u ono vrijeme nije bio isti...za njega slavenski = morlački...tipično talijansko razmišljanje...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.