Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2005., 20:11   #41
Re: Re: Re: Alternativci se pitaju što da paze

Quote:
Slartibartfast kaže:
Drugim rijecima, ne mozete vjerovati u sve sto vidite.

A evo i zasto.

Kao dijete uzasavao sam se, od svih stvari, Muppet Show-a. Kada bih vidio te lutke posizio bih od straha. Od svih najvise sam se bojao Miss Piggy. Ni danas ne znam zasto.

Kada sam imao 'sleep paralysis' iskustva kao dijete, pogodite koga sam vidio kako mi se sece okolo kreveta? Miss Piggy. Mislim da cemo se svi sloziti kako Miss Piggy ipak ne postoji.

Miss Piggy kao živo biće ne postoji, ali očito postoji tvoj strah od nečega personificiran u miss Piggy?
Sad blebećem bez veze kao nekakav psihoanalitičar , ali da sam na tvom mjestu malo bih bila razmislila o tome. I ja sam se kao dijete bojala lutaka, mrzila sam ih, bile su mi toliko odbojne. I sad su. Vjerovatno zato što su toliko ukočene, nepomične, hladne, izgledaju mi kao mrtve. Možda me to odbija.
OK, prestat ću pričati
Aranyani is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 12:17   #42
Re: Re: Re: Re: "znanost" vs "pseudoznanost"

Quote:
Aranyani kaže:
Koliko god se slagala s tim da čovjek nije samo materijalno tijelo , ipak se mora priznati da čovjek dijelom je i to materijalno tijelo, točnije čovjek je spoj duha i materije.
Zato, usprkos našim, i željama mnogih ako se točka, centar u mozgu za hodanje ili nešto drugo uništi, čovjek više neće moći stvoriti taj centar ili ponovo naučiti hodati, ili nešto drugo.
Naravno, ostavljam otvorena vrata za poneko čudo, ali u prosjeku to nije tako.
Može stvoriti ponovo taj centar.
Dječak od deset godina je imao operaciju mozga u kojoj su mu odstranili poveći dio mozga koji je bio (između ostalog) "zadužen" za hodanje i govor.
Nakon nekog vremena vježbanja on je skoro kao prije; dosta dobro govori i malo šepa na jednu nogu.
On nije usamljen slučaj.
Čini se da djeca lakše stvore iznova bilo koje centre zato jer su optimističnija, imaju više vjere u dobro.
Njima nije zatrovana svijest da oni to ne mogu.

Tako da, sve ovisi o nama, našem duhu.


crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 12:22   #43
Re: Re: Re: Alternativci se pitaju što da paze

Quote:
Aranyani kaže:
ali kako objasniti fenomene poltergeista i slične, gdje su zahvaćene i materijalne stvari?
Ne mogu oni to objasniti, zato jer se toliko boje da nije sve samo mašina i materija i jer toliko žele da je to baš tako kako su si oni zamislili.

No stvarnost nije takva.

p.s. ti strahovi su očiti i na ovom primjeru gdje su potpuno prirodoznanstvenu temu prebacili na društvene znanosti.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 16:05   #44
Re: Re: Re: Re: Re: "znanost" vs "pseudoznanost"

Quote:
crazy child kaže:
Može stvoriti ponovo taj centar.
Dječak od deset godina je imao operaciju mozga u kojoj su mu odstranili poveći dio mozga koji je bio (između ostalog) "zadužen" za hodanje i govor.
Nakon nekog vremena vježbanja on je skoro kao prije; dosta dobro govori i malo šepa na jednu nogu.
On nije usamljen slučaj.
Čini se da djeca lakše stvore iznova bilo koje centre zato jer su optimističnija, imaju više vjere u dobro.
Njima nije zatrovana svijest da oni to ne mogu.

Tako da, sve ovisi o nama, našem duhu.


Super za dečka

Ne bih komentirala slučaj, jer ne znam ništa o njemu, ali istina je da se dječji mozak može lakše prilagoditi. Nažalost, kod ljudi koji stradaju u nesrećama ili od inzulta, novi centar neće se obnoviti, ali u procesu rehabilitacije može se dosta učiniti da čovjek ponovo koliko toliko profunkcionira. Što je opet individualno. Ali ne bih rekla da je netko manje duhovan jer mu je stradao mozak i on ne može utjecati na to da mu se mozak ponovo obnovi. Možda baš tako mora biti? karma? I kao što rekoh, ima iscjeljenja i "čuda", ali statistički ona su u manjini. Za sad.

Aranyani is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 16:08   #45
Re: Re: Re: Re: Alternativci se pitaju što da paze

Quote:
crazy child kaže:
Ne mogu oni to objasniti, zato jer se toliko boje da nije sve samo mašina i materija i jer toliko žele da je to baš tako kako su si oni zamislili.

No stvarnost nije takva.

p.s. ti strahovi su očiti i na ovom primjeru gdje su potpuno prirodoznanstvenu temu prebacili na društvene znanosti.
Točno, ni njihova percepcija ne može biti potpuno objektivna

I slažem se s tobom, ova tema više spada na Prirodne Znanosti, ali što ćeš, moderatori odlučuju
Aranyani is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 11:01   #46
Re: Re: Re: Re: Re: Alternativci se pitaju što da paze

Quote:
Aranyani kaže:
Točno, ni njihova percepcija ne može biti potpuno objektivna

I slažem se s tobom, ova tema više spada na Prirodne Znanosti, ali što ćeš, moderatori odlučuju
Možda bi imali bolju percepciju da su upoznati s više činjenica.



crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 06:02   #47
Quote:
Donauschwabe kaže:
Ne mogu komentirati emisiju "Na rubu znanosti", nisam ju gledao.

Mogu samo napisati kako funkcionira znanost.

Znanost se temelji na eksperimentalno- empirijskom racionalizmu, tj. na temelju iskustva ili određenih eksperimenata postavlja se određena teorija koja se kasnije dodatno dokazuje ili opovrgava novim pokusima.


.

Je li onda Ajnšatajnova teorija relativnosti znanstvena ili nije?
Po ovim kriterijima nije.
Je li Borova kvanta teorija u početku bila znanstvena nije?
Jesu li svojsvta elektrona dobivena po ovom kriteriju? Naravno da ne.

I naravno da ne stoji ova gore tvrdnja. Nešto ulazi u znanost, npr fiziku "demokratskim" putem. Ako fizičari izglasaju većinom da je neka teorija znanstvena, onda je znanstvena i svi je priznaju kao takvom. Ako se izglasa da nije, onda se ne smatra znanstvenom.

Takav racionalizam i empirizam je snaizgled objektivan i "racinalan".
No, da bi se mjerilo nešto, moraju biti uzete neke stvari, pretpostavke, zdravo za gotovo. Neke stvari koje su nedokazive, ili još uvjek nedokazive. Tako da pretpostavke mogu, a i ne moraju biti točne. Ukoliko nisu točne, mogu uzrokovati da se dođe do pogrešnog zaključka.
Bilo je bezbroj takvih eksperimenata.
Možda najpoznatiji su oni u medicini.
Uzet ću najbanalniji primjer.
Snižavanje temperature. Izmišljeni su mnogi lijekovi i metode snižavanja temperetaure, kasnije su došli do zaključka da je možda bulje da se ne snižava temperatura, jer povišena temperatura nije bolest, nije uzrok bolesti, već samo način liječenja tijela, lijek za bolest. Snižavanje temperature (kod "običnih" prehladi i sl, ne govorim u ekstremnim situacijama) je zapravo odmaganje.
Pošlo se od krivih pretpostavki. Pretpostavka je bila da je pov. temperatura nešto loše, i da to treba spriječiti.
Vršena su mnoga istraživanja i eksperimenti, sve racionalni i objektivni, ali su svi na kraju pali u vodu, jer se krenulo od pogrešnih pretpostvaki!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 06:11   #48
Quote:
Donauschwabe kaže:


Nedavno je u nedjeljnom Večernjem izašao članak o nekom talijanskom znanstveniku koji je ponudio veliku nagradu svakome tko mu pokaže paranormalnu pojavu, nešto što se ne može znanstveno objasniti. Još nitko nije uspio.
Naravno da mu niko nikad neće dokazat nešto paranormalno!
Kvaka nije u paranormalnom, već u logici.
Naime, paranormalno znači nedokazivo.
NAravno da mu nitko neće uspjet dokazat nedokazivo.
Ako to isto uspije i dokazat, to više neće biti nedokazivo, tj. paranormalno.
Dokazat će mu nešto što nije paranormalno.
Paranormalne su stvari one koje (još) nisu dokazane.
Mnoge su stvari "prešle" iz paranormalnih u znanstvene, a i obrnuto, u slučajevima gdje su nađene "greške" u dokazivanju.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 06:40   #49
Quote:
crazy child kaže:
Nisam znala da se u snu ostaje bez kisika.

Nisu još dovoljno poznati?
Zato smo tu da ono što znamo povežemo i nađemo odgovor.
Najlakše je reći nisu dovoljno poznati.

Da tako svi govore nikad ništa ne bi znali. Imaš mozak, imaš već dosta činjenica, šta ti još treba?
Mozak je najnepoznatiji dio ljudskog tijela. Na prvom je mjestu, bez konkurencije. Možda zbog toga što je najkopliciraniji! Sastavljen od vlakana (ili kako se to već zove?) duljine od Zemlje do Mjeseca!


I najveći stručnjaci za mozak imaju par pretpostavki i to je sve,
Nepoznanica je kako čovjek pamti! Podatak po podatak (kao npr binarni sustav), ili nadogradnjom na psotojeće. kako gubi pamćenje, i da li se na njegovo mjesto lijepe nove informacije. kako se podaci povezuju i čine cjelinu?
Koji je dio mozga zaslužan za pamćenja (i koji dio za pamćenje čega).
Pretpostvak je da čovjek lijevu i desnu stranu vidi različitim djelovima mozga (ljudi poslije nesreća u kojima je oštećen mozak) primjećuju samo jednu stranu npr. lijevu... (ako vam nije jasno, pitajte me za pojašnjenje).
Isto tako neki ne vide pokret, već samo statične slike. Pri brzim pokretima, primjerice pri prolasku vlaka, počne ih jako bolit glava.
Pretpostavka je da je poseban dio mozga zaslužan za prepoznavanje stvari. Tako neki poslije ozlijeda glave ne znaju prepoznati star. Vide bolju i sve, al stvar ne prepoznaju. Npr, da im se zadatak da nacrtaju npr. biciklu. nacrtaju je, posije nacrtaju još par predmeta. Pokažu mu bicikl kojeg je sam nacrtao, ne prepoznaje ga.
Zna analizirat po djelovima, dva kruga i sl... kad ga se navodi, onda tek zaključivanjem može pogoditi o čemu se radi. Inače, ne može prepoznati predmete.
Dalje, vjerojatno čovjek prepoznaje ljude po licima ne zato jer ljudska lica variraju kod pojedinaca u tolikoj mjeri, više nego naprimjer u varijacijama, nogu, laktova, leđa i sl.
Pretpostavka je da je dio mozga zadužen da "detaljije" analizira ljudsko lice od ostalih djelova tjela, radi prepoznavanja.
Do tg zaključka se došlo što neki poslije nesreće ne mogu nikoga prepoznati. Ne prepoznaju ni ženu, ni djecu, ni sebe. Sve ostalo im je normalno, no po faci su mu svi ravni. Ostalo sve prepoznaje.
Je li još netko gledao tu dokumentarnu emisju o mozgu?
Hint: odabrao ju ej Đelo Hadžiselimović
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 06:58   #50
Quote:
AxMi-24 kaže:
pseudoznanost nema veze sa prirodoslovnim znanostima ni pod razno.

Ovo ti je umna tvrdnja za popizdit.
Naravo da pseudoznanost nije znanost,
kao šta ni mitologija nije povijest!
No što je mitologija, a što povijest?
Netko će jednu te istu stvar svrstati pod jedno, drugi pod drugo.
Neki tvrde da je Kralj Tomislav mitska ličnost.
Drugi su mislili da je Troja izmišljen grad i spada pod mitologiju.
Neki danas tvrde da je Atalntida povjesna činjenica, drugi mit.
Jedni se pouzdaju na zapise raznih careva, drugi se previše te oslanjaju na zaključke političara
....
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 14:49   #51
Quote:
General Ris II kaže:
Mozak je najnepoznatiji dio ljudskog tijela. Na prvom je mjestu, bez konkurencije. Možda zbog toga što je najkopliciraniji! Sastavljen od vlakana (ili kako se to već zove?) duljine od Zemlje do Mjeseca!


I najveći stručnjaci za mozak imaju par pretpostavki i to je sve,
Nepoznanica je kako čovjek pamti! Podatak po podatak (kao npr binarni sustav), ili nadogradnjom na psotojeće. kako gubi pamćenje, i da li se na njegovo mjesto lijepe nove informacije. kako se podaci povezuju i čine cjelinu?
Koji je dio mozga zaslužan za pamćenja (i koji dio za pamćenje čega).
Pretpostvak je da čovjek lijevu i desnu stranu vidi različitim djelovima mozga (ljudi poslije nesreća u kojima je oštećen mozak) primjećuju samo jednu stranu npr. lijevu... (ako vam nije jasno, pitajte me za pojašnjenje).
Isto tako neki ne vide pokret, već samo statične slike. Pri brzim pokretima, primjerice pri prolasku vlaka, počne ih jako bolit glava.
Pretpostavka je da je poseban dio mozga zaslužan za prepoznavanje stvari. Tako neki poslije ozlijeda glave ne znaju prepoznati star. Vide bolju i sve, al stvar ne prepoznaju. Npr, da im se zadatak da nacrtaju npr. biciklu. nacrtaju je, posije nacrtaju još par predmeta. Pokažu mu bicikl kojeg je sam nacrtao, ne prepoznaje ga.
Zna analizirat po djelovima, dva kruga i sl... kad ga se navodi, onda tek zaključivanjem može pogoditi o čemu se radi. Inače, ne može prepoznati predmete.
Dalje, vjerojatno čovjek prepoznaje ljude po licima ne zato jer ljudska lica variraju kod pojedinaca u tolikoj mjeri, više nego naprimjer u varijacijama, nogu, laktova, leđa i sl.
Pretpostavka je da je dio mozga zadužen da "detaljije" analizira ljudsko lice od ostalih djelova tjela, radi prepoznavanja.
Do tg zaključka se došlo što neki poslije nesreće ne mogu nikoga prepoznati. Ne prepoznaju ni ženu, ni djecu, ni sebe. Sve ostalo im je normalno, no po faci su mu svi ravni. Ostalo sve prepoznaje.
Je li još netko gledao tu dokumentarnu emisju o mozgu?
Hint: odabrao ju ej Đelo Hadžiselimović
Znam. Slažem se s tim.
Zato jer je naš duh taj koji određuje naš mozak pa i naše sposobnosti, a o duhu znanost već dosta zna (i odgovara onome što piše u NZ-u), samo službena znanost još nema pojma ni o duhu, pa tako ni o mozgu.

Gledala sam.


Moja rečenica se odnosila na ljude koji stalno ponavljaju-
mi to još ne znamo, dok istodobno hrpu ČINJENICA već poznamo,
a poznata nam je i logika.
Stoga ljudi normalne inteligencije već mogu dosta toga znati,
ali izgleda da ne žele.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 16:33   #52
Quote:
General Ris II kaže:
Mozak je najnepoznatiji dio ljudskog tijela.
... i ne samo ljudskog tijela!
__________________
Eeeeh, what a day!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.