Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2013., 19:21   #61
ili da jednostavno napravim po Zakonu...ostalo me bas briga...hm...nego imam i ja reviziju...uopce sam na njih zaboravila
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 20:24   #62
Quote:
lealea2706 kaže: Pogledaj post
ja sam poslodavac...nego da li da potpisem Ugovor sa radnicima u kojima oni daju meni izricit naputak da im skinem vise od 1/3 ....to bi mogla...sutra zovem svoju pravnu sluzbu da mi sastave takav jedan ugovor-sporazum
Takav bi ti dokument bio pravno ništavan. Ne može više od 1/3.
Negdje sam to ovih dana i čitala, ali se ne mogu sjetiti gdje. Vjerovatno u RRIF-u, uffff... zaboravila sam.

Ako naletim stavit ću link kasnije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 00:37   #63
Ljudi moze li pomoc , znaci ovak , prije godinu dana sam imao problema i blokiranja od strane Fine pa nedozvoljeni minus od PBZ ma sve i svacega se nakupilo i platio sam poprilicno finu svoticu novaca , dakle o T-com je bila rijec .

No mene muci jedan problem od kojeg cu poludit , sad kad nemam bas nikakvog duga ja sa svojom karticom od PBZ nemogu bas nista kupit na obrocno placanje zbog neke njihove kazne navodno , dali na netko vise o tome . Hvala
obiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 06:10   #64
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Takav bi ti dokument bio pravno ništavan. Ne može više od 1/3.
Negdje sam to ovih dana i čitala, ali se ne mogu sjetiti gdje. Vjerovatno u RRIF-u, uffff... zaboravila sam.

Ako naletim stavit ću link kasnije.
tnx...
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 10:05   #65
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Takav bi ti dokument bio pravno ništavan. Ne može više od 1/3.
Negdje sam to ovih dana i čitala, ali se ne mogu sjetiti gdje. Vjerovatno u RRIF-u, uffff... zaboravila sam.

Ako naletim stavit ću link kasnije.
evo zvala sam savjetnike RRIF-a i kazu da se moze napisati izjava u kojoj radnik odobrava poslodavcu da umjesto njemu isplati banci. Mislim da cemo to tako jer mi se ne da svaki mjesec racunati koliko je 1/3 i mjenjati postavke obračuna. Ako neće htjeti potpisati necemo im vise vrsiti obustave.
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:07   #66
Quote:
lealea2706 kaže: Pogledaj post
evo zvala sam savjetnike RRIF-a i kazu da se moze napisati izjava u kojoj radnik odobrava poslodavcu da umjesto njemu isplati banci. Mislim da cemo to tako jer mi se ne da svaki mjesec racunati koliko je 1/3 i mjenjati postavke obračuna. Ako neće htjeti potpisati necemo im vise vrsiti obustave.
Malo mi je čudno da su to rerkli.. Meni su izričito rekli da nikakva izjava od radnika nije valjana..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:12   #67
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Malo mi je čudno da su to rerkli.. Meni su izričito rekli da nikakva izjava od radnika nije valjana..
vidis meni je malo cudno da izjava nije valjana jer za bilokakvu obustavu sa place ti treba izjava radnika da ti to dopusta , ne vidim razloga da bi se ovo tretiralo drugacije...velim danas ujutro sam zvala savjetnike RRIF-a ..napravila izjavu i tako cemo od sada raditi...
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:27   #68
Ja ne namjeravam uzimati nikakve izjave od radnika. Držat ću se odredbi pravilnika i gotovo.
Neka svatko od radnika sam rješava tu razliku kako god hoće.
Puna mi je kapa više ovrha i njihovog provođenja.
Nekad mi se čini da se više ja sekiram oko toga, nego oni koji ih imaju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:33   #69
znammm tak i ja.
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:34   #70
uglavnom odlucila sam jos nesto da vise necemo raditi obustave na place za kredite. Ove stare cemo odraditi , a novi krediti ce se trebati dogovoriti tako da svak placa za sebe.
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 23:35   #71
Quote:
braveheart79 kaže: Pogledaj post
U fini vode samo evidenciju o dugovanjima po ovrhama...ukoliko su rjesenja o ovrsi postala pravomocna (tj.moze se naplatiti potrazivanje po njima ) onda bi ta rjesenja o ovrsi trebala biti u FINI...osim ako ovrha nije pokrenuta na vozilo,nekretninu itd....
za ostala dugovanja ako postoje,jedini je nacin onda da prema svim pruzateljima usluga posaljete upit da li je ta i ta osoba duzna nesto....to je po meni jedini nacin....
znaci posebno telekomunikacijskoj tvrtki, posebno elektri,vodoprivredi,plin itd....
ukoliko postoje ovrhe, na FINI u Vukovarskoj mozete dobiti izlist (placa se nekih 60tak kuna za jednu stranicu ) visinu duga i koliko ovrhovoditelja ima....
i jedan savjet....ak je dugovanje po kamatama vece....sa ovrhovoditejima se prakticki uvijek moze dogovoriti smanjenje duga ako dogovorite nacin placanja...bilo obrocni,bilo odjednom...
Hvala puno na pomoci, sad bar znamo od kud poceti.
__________________
i'd rather dance
ChicChic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 16:32   #72
Molim vas za pomoć. Obračunavam plaću radniku koji radi i prijavljen je na pola radnog vremena, na minimalnu plaću.
Poslodavac je od FINE dobio obavijest o otvorenom posebnom računu za ovog ovršenika.
Koji je minimalni iznos plaće koji ne može biti ovršen? Ili je pravilno da se iznos plaće dijeli na jednu trećinu za isplatu na tekući i dvije trećine na poseban račun, bez obzira što se radi o minimalnoj plaći?

Hvala vam lijepo.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:31   #73
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Ili je pravilno da se iznos plaće dijeli na jednu trećinu za isplatu na tekući i dvije trećine na poseban račun, bez obzira što se radi o minimalnoj plaći?

Hvala vam lijepo.
Upravo tako. 2/3 plaće idu na zaštićeni račun.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 21:44   #74
Hvala puno!

Radi se o malom iznosu plaće koji nije dovoljan za život, pa sam došla u nedoumicu, da li sam u pravu.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 11:36   #75
baš primila obavijest od fine o oobustavi na plaći...kažu da je vrsta tražbine-B-ostale vrste tražbina.
Radniku je neto plaća 3000 kn. Koliko mu uplaćujem na zaštićeni..2/3 ili nije?
milica piki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 12:18   #76
Da, 2/3 neto plaće treba uplatiti na zaštićeni račun.

Evo članka iz RiF-a br.1/13

Ako ovršenik prima plaću koja je manja od 5.464,00 kuna,
od ovrhe su izuzeti iznosi koji ovise o visini plaće ovršenika.
U tom će slučaju od ovrhe za neprivilegirane vjerovnike
biti izuzet iznos u visini od dvije trećine plaće ovršenika, što
znači da će taj iznos ovisiti o visini ovršenikove plaće. Ako bi
ovršenik primao plaću koja iznosi npr. 3.000,00 kuna, od ovrhe
bi bio izuzet iznos od 2.000,00 kuna, dok bi se za ovrhe neprivilegiranih
vjerovnika mogao plijeniti iznos od 1.000,00 kuna.
Ako bi se ovrha provodila radi naplate tražbine po osnovi
zakonskog uzdržavanja, u ovom bi slučaju od ovrhe bio izuzet
iznos u visini jedne polovine netoplaće ovršenika. U našem primjeru
bi ovršeniku ostalo 1.500,00 kuna, dok bi se za obveze
zakonskog uzdržavanja morala plijeniti druga polovina plaće.
Ako se ovrha provodi radi prisilne naplate novčanih iznosa
za uzdržavanje djeteta, od ovrhe je izuzet iznos koji odgovara
iznosu od jedne četvrtine prosječne mjesečne isplaćene netoplaće
po zaposlenom u pravnim osobama RH za proteklu
godinu, tj. od ovrhe je izuzet iznos od 1.366,00 kuna. Ovo
pravilo vrijedi i u slučaju kad ovršenik prima plaću koja je veća
i koja je manja od 5.464,00 kuna.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 22:34   #77
Quote:
gogova kaže: Pogledaj post
Želim Vas sve obavijestiti o jednoj važnoj izmjeni vezano za otvaranje zaštićenog računa u odnosu na prijašnje postupanje po ovršnom zakonu:
prenosim članak 22 Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima koji je stupio na snagu 24.01.2013:
(2) U slučaju da Agencija po primitku Obavijesti iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da na teret ovršenika u Očevidniku nema upisanih osnova za plaćanje na temelju Zakona, zaprimit će tu Obavijest ako ovršenik uz nju priloži presliku osnove za plaćanje iz koje je vidljivo da je određena ovrha na njegovim novčanim sredstvima.

Ukratko, prije stupanja na snagu novog Pravilnika zaštićeni račun se nije mogao otvoriti dok račun ovršenika nije već bio blokiran kada je često već kasno.
Sada se može otvoriti uz prilaganje preslike osnove za plaćanje koja bi trebala doći na ovrhu. Naravno, preduvjet je da tu osnovu zapravo i zaprimite na kućnu adresu prije same ovrhe što do sada često nije bio slučaj.
Uputila sam na ovo jednu djelatnicu koja je dobila rjesenje o ovrsi na kucnu adresu. Otisla je na finu i zena ju je blijedo gledala i rekls da to tako ne moze.. FascinirA me da neke tako vazne stvari ne znaju ljudi koji bi trebali biti kljucni u rjesavanju
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 11:56   #78
Molim vas za pomoć!
Smijem li radniku kojemu redovito obustavljam ratu kredita (Ugovor nakon 2008.) umanjiti plaću i za naknadno pristiglu ovrhu? Kad sve to obustavim ostane mu manje od 2/3 neto plaće???
charmed_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 19:37   #79
Quote:
charmed_01 kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć!
Smijem li radniku kojemu redovito obustavljam ratu kredita (Ugovor nakon 2008.) umanjiti plaću i za naknadno pristiglu ovrhu? Kad sve to obustavim ostane mu manje od 2/3 neto plaće???
Više nema onog da se radniku smije sustegnuti i cijela plaća ako je tako potpisao kod bilježnika u onom jednom razdoblju (ova 2008. godina koju ti spominješ, nisam na poslu pa ne znam koje je to točno razdoblje) Znači smiješ mu sustegnuti samo 1/3 i to je to.

Izračunaš ako je rata prvo kredita nešto malo manja od 1/3 plaće radnika, ostatak uplaćuješ za drugu ovrhu. Ja imam jednog radnika kome za drugu ovrhu skidam nekih 20kn, toliko mi ispadne do 1/3 plaće, preko ne smijem.

I obavezno onda obavijestim ovoga koji je poslao drugu ovrhu, (ili 3. ili 4., imam i takvih), pismeno, s povratnicom, da je plaća radnika već zapljenjena po zakonu, bla bla bla i da sam njegovu ovrhu uvrstila u očevidnik pa će mu se početi naplaćivati čim budu postojali uvjeti za to.

I stvarno si napravim jednu tablicu koja se zove očevidnik za tog radnika i stavim na prvo mjesto prvu uvrhu a na drugo drugu ovrhu.

Obavezno znači sve pismeno jer su banke jako prefrigane u zadnje vrijeme, mene na svakoj ovrsi upozoravaju da je firma onda dužna ako nešto krivo / nedovoljno / uopće ne sustegne radniku.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 23:09   #80
pitanje, ja imam situaciju da je radnik potpisao administrativnu zabranu u travnju 2008 godine čime mu se plijeni cijela plaća. Po novom pravilniku iz siječnja 2013 ove admimistrative zabrane ne vrijede, plijeni se samo 1/3 plaće. Kod mene je problem što ja, eto, nisam znala za ovaj novi pravilnik i u plaći za siječanj i veljaču sam mu obustavila nekih 400 kn više nego sto sam smjela (znači više od ovih 1/3). I eto, koliko imam sreće, došla radna inspekcija i traže me da im sutra dostavim platne liste zaposlenih. Što mislite hoće li biti problema oko ovoga?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.