Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2016., 12:32   #1
Skrbnički račun i sve o njemu

Dragi ljudi,

ja sam početnik, ali o skrbničkom računu i njegovoj svrsi nisam našla bas precizno pa ako mi netko moze malo pojasniti. Čitala sam na internetu, ali mi fali osnovno razumijevanje.

Čemu služi skrbnički račun, mogu li u PBZ imati jedan, u RBA drugi, a u SKDD treći ili čemu isti služi?

Čitala sam početnu temu i pretraživala pojam ali ga nisam našla (ili tražilica ne radi).
Čitala sam ovdje https://burza.com.hr/portal/skrbnicki-racuni/3812 (i ne samo tu) i zakljucila da je to kao neko mjesto čuvanja vrijednosnih papira? Dakle, npr ne želim trgovati na burzi vec samo imam neke dionice (npr) i tada mi skrbnicki račun služi da me netko informira o događanjima s istima?! Ima li negdje onako jednostavno ovjašnjenje o tome.

Treba li svatko tko trguje imati skrbnički račun ili moze trgovati i bez njega?

Unaprijedd hvala sto me necete popljuvati.
Suncica, neznalica
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:42   #2
1.) ne želiš da podatak o tvojem vlasništvu bude javan
2.) daš dionice pod zalog/kao kolateral
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 23:28   #3
Znači kad kupujem dionice na zg burzi, uvijek kupujem preko brokera, ali to ne znaci da imam niti moram imati skrbnicki racun. Račun na koju uplacujem lovu za kupnju je neki drugi ? Platim lovu, broker kupi i SKDD neme zapise kao vlasnika.

Kad kupujem preko skrbnickog racuna onda je sve isto osim sta umjesto mojeg imena u SKDD pise banka skrbnik, a moji skrbnici jedini mogu povezat mene sa tim dionicama. A SKDD, oni isto ne znaju? Lova za uplatu i dalje ide preko nekog drugog računa koji se ne zove skrbnički ?

Puno hvala
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 23:16   #4
Molim vas objasnite mi ili me barem uputite gdje to mogu procitati...
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 14:22   #5
http://www.skdd.hr/portal/f?p=100:17:0::NO:::#12
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 10:49   #6
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Znači kad kupujem dionice na zg burzi, uvijek kupujem preko brokera, ali to ne znaci da imam niti moram imati skrbnicki racun. Račun na koju uplacujem lovu za kupnju je neki drugi ? Platim lovu, broker kupi i SKDD neme zapise kao vlasnika.

Kad kupujem preko skrbnickog racuna onda je sve isto osim sta umjesto mojeg imena u SKDD pise banka skrbnik, a moji skrbnici jedini mogu povezat mene sa tim dionicama. A SKDD, oni isto ne znaju? Lova za uplatu i dalje ide preko nekog drugog računa koji se ne zove skrbnički ?

Puno hvala
ja mislim da broker otvori tvoj račun na SKDD i tamo ti stoje dionice koje si kupila.
A ovo drugo je točno. Skbnik jedini zna tko je vlasnik dionica.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 19:06   #7
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
ja mislim da broker otvori tvoj račun na SKDD i tamo ti stoje dionice koje si kupila.
A ovo drugo je točno. Skbnik jedini zna tko je vlasnik dionica.
Ne znam kako je sada s obzirom na ovaj porez koji su uveli, koliko sam shvatio to brokeraj obračunava i plaća direktno.

pretpostavljam da onda i porezna naknadno dobiva uvid da si posjedovala neke dionice na osnovu priljeva od poreza..
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 14:34   #8
Nisam upućen, ali koliko mi je jasno, skrbnički račun služi, ako bi ja želio sakriti (od ne znam koga) da sam vlasnik određenih dionica i za to sam spreman plaćati - što je meni osobno sasvim nebitno. Točno ili ne? Još neki razlog?
Također, potreban je radi trgovanja stranim dionicama. Obzirom da mi se naknade za to ne sviđaju + što ne osjećam potrebu da netko skrbi o mojim dionicama - da li je moguće to nekako izbjeći? I to je razlog zbog kojeg još ne trgujem stranim dionicama.

Isto i što se tiče "registracije dionica". Nekada sam trgovao telefonski preko brokera, a onda bi mi stigla poštom potvrda od SKDD. To mi je bilo sve jasno. Nakon dužeg vremena počeo sam ponovno trgovati, ali preko interneta. I nakon prvih kupnji stigao mi je e-mail od SKDD koji je sročen savršeno nerazumljivo i u njemu nema specifikacije dionica, količina ni iznosa, nego nešto kao ja prenio sa nekog računa nešto.... uglavnom meni ništa jasno. Da li je taj, e-mail "zamjena" za onu potvrdu koja mi je nekad stizala?
Na internet stranici imam i ikonu "Registracije". Da li je to potrebno ispuniti kako bi me SKDD registrirao kao novog vlasnika i ako to ne učinim, mogu li dobiti dividendu? Čemu zapravo služi "registracija"? Da li nakon "registracije" stiže ona potvrda od SKDD - kao što sam dobivao nekada?

Odgovore sam potražio na internetu i u uputstvu koje sam dobio od banke (bankarskih brokera), ali ti "odgovori" meni su nerazumljivi. Pa ako bi mogao dobiti odgovor prilagođen razini početnika.

Hvala
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.