Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2008., 21:00   #21
granica izmedju zivota i smrti?

postoji li granica izmedju zivota i smrti?


ili smo ju mi sami postavili i na taj nacin ih odvojili i napravili unutaranji sukob?
u religiji duh je neunistiv, a u prirodnim znanostima energija je ocuvana. paralele se mogu povuci.
gdje je onda granica ako postoji? moze li se samo tako crno-bijelo vidjeti?
ako granica ne postoji, da li lijecnici koji imaju pravo produziti nekome zivot ili stvoriti zivot, imaju pravo i oduzeti zivot asistirajuci eutanaziji?
da li pravo na zivot podrazumijeva pravo na smrt?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 21:52   #22
Ja bi definirao prvo što je život. Pa kad uvjeti iz kojih zaključujemo da je nešto živo postanu odsutni, rečemo da je to onda smrt.
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 21:55   #23
yes there is and it's called brain dead
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 22:33   #24
Na prirodnim znanostima sam postavio pitanje granice između žive i ne žive materije pa je rasprava otišla u granicu između života i smrti čovjeka. Pa ako može pomoći, evo link
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 23:16   #25
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Ja bi definirao prvo što je život. Pa kad uvjeti iz kojih zaključujemo da je nešto živo postanu odsutni, rečemo da je to onda smrt.
sistem eliminacije?
koji bi to bili uvijeti zivotni?
za koje procese u stanicama bi mogli reci da su po zivotnom "defaultu"?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 23:49   #26
Da, promjena organizacije.
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:00   #27
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
postoji li granica izmedju zivota i smrti?


ili smo ju mi sami postavili i na taj nacin ih odvojili i napravili unutaranji sukob?
u religiji duh je neunistiv, a u prirodnim znanostima energija je ocuvana. paralele se mogu povuci.
Ako govorimo o fizičkom životu onda granica postoji, iako ona možda nije sasvim jasna. Jel ti impliciraš kako su fizički život i smrt samo dijelovi nekog obuhvatnijeg fenomena, koji ne prestaje smrću (jer mu je smrt samo jedan aspekt)?

Quote:
gdje je onda granica ako postoji? moze li se samo tako crno-bijelo vidjeti?
ako granica ne postoji, da li lijecnici koji imaju pravo produziti nekome zivot ili stvoriti zivot, imaju pravo i oduzeti zivot asistirajuci eutanaziji?
da li pravo na zivot podrazumijeva pravo na smrt?
Ne znam bi li liječnici trebali imati takvo pravo, ali zanimljivo mi je kako njihovo pravo stvaranja i produživanja života ima puno dalekosežnije posljedice od prava na eutanaziju, čini mi se. Naime, u prvom slučaju oni daju doprinos nečemu što se bez njihovog doprinosa uopće ne bi dogodilo, a u drugom slučaju oni doprinose smrti (terminalnih bolesnika) koja bi se ionako kad-tad dogodila. Dakle, u prvom slučaju se 'igraju boga', a u drugom baš i ne toliko.
činovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:02   #28
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
yes there is and it's called brain dead
U naslovu topica je pitanje o granici života i smrti općenito, ali izgleda da u samom postu postavljačica teme ima na umu život čovjeka, pa i ti odgovaraš u tom smislu. Ali ostanimo kod života općenito, ne samo života čovjeka. Postoje mnoga živa bića koja nemaju središnji živčani sustav, nemaju mozak. Kada prestaje njihov život? Čini mi se logičnim da bi odgovor na ovo pitanje bio obuhvatniji od odgovora «život prestaje sa smrću mozga», tj. tek taj odgovor bi mogao eventulano pretendirati na istinitost.
činovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:21   #29
Quote:
činovnik kaže: Pogledaj post
Ne znam bi li liječnici trebali imati takvo pravo, ali zanimljivo mi je kako njihovo pravo stvaranja i produživanja života ima puno dalekosežnije posljedice od prava na eutanaziju, čini mi se. Naime, u prvom slučaju oni daju doprinos nečemu što se bez njihovog doprinosa uopće ne bi dogodilo, a u drugom slučaju oni doprinose smrti (terminalnih bolesnika) koja bi se ionako kad-tad dogodila. Dakle, u prvom slučaju se 'igraju boga', a u drugom baš i ne toliko.
zasto ti se cini? dalekoseznije posljedice mislis li na produzenje vrste?
ne mislim samo na terminalne bolesnike, vec i na one kojima je zbog nekih psihickih razloga dosta zivota...(cije bi lijecenje kostalo vise nego sprica)
znaci po tebi, granica postoji?
ako bi se dala takva prava lijecnicima, da li bi to zaista obrisalo liniju izmedju zivota i smrti?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:26   #30
Quote:
činovnik kaže: Pogledaj post
Kada prestaje njihov život?
oh, ali nemam takvih ambicija :nope: zapravo sve ovo je prefilozofski i premalo primjenjivo for my taste :yes:
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:29   #31
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
yes there is and it's called brain dead
ethan, po tebi znaci ipak postoji granica. ona nastaje kad mozak prestane funkcionirati.ne?

prilikom rodjenja, mozak je organ koji se najkasnije razvije.
po novim istrazivanjima zbog toga da se prilagodimo okolini.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:34   #32
naravno da postoji inace ne bismo mogli razluciti ta dva stanja. kad nam se ugase visi centri u mozgu that's it. mozak vise ne moze podrzavati svijest i to je kraj nas kao bica. to sta ostale stanice u tijelu funkcioniraju ne znaci da smo zivi.
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:34   #33
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
oh, ali nemam takvih ambicija :nope: zapravo sve ovo je prefilozofski i premalo primjenjivo for my taste :yes:
nimalo filozofsko..vrlo primjenjivo...
mogu ti na pp o svim primjenama..
a za sad samo jedan npr. da li legalizirati eutanaziju?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:40   #34
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
naravno da postoji inace ne bismo mogli razluciti ta dva stanja. kad nam se ugase visi centri u mozgu that's it. mozak vise ne moze podrzavati svijest i to je kraj nas kao bica. to sta ostale stanice u tijelu funkcioniraju ne znaci da smo zivi.
da li je to tvoje misljenje, ili tako i znanost i medicina gledaju na zivot?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:40   #35
naravno za eutanaziju :yes:

naravno da je moje misljenje, a bazirano na znanosti :yes:

ipak sam biolog po struci
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:46   #36
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
naravno za eutanaziju :yes:

naravno da je moje misljenje, a bazirano na znanosti :yes:

ipak sam biolog po struci
sjajno...(kolega sa pmf-a) odgovori mi molim,
koje stanicne funkcije oksidacije, sinteze...ili stogod se mogu u stanicama odvijati nakon sto prestane funkcija mozga.
da li takve jednostavne funkcije kod npr. jednostanicnih organizama ili kod fetusa smatras vec zivotom? kako gleda biologija na to, a kako ti?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 01:00   #37
mjesas loncice. ja konstantno govorim o smrti covjeka, a ti me sad povlacis na stanicu. no idemo jos dalje, meni je zivo sve sta se moze umnozit :yes: kao sta sam napisao na drugom topicu. znaci i (auto)kataliticka RNA
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 01:13   #38
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
mjesas loncice. ja konstantno govorim o smrti covjeka, a ti me sad povlacis na stanicu. no idemo jos dalje, meni je zivo sve sta se moze umnozit :yes: kao sta sam napisao na drugom topicu. znaci i (auto)kataliticka RNA
smrt covjeka - ok. brain death. jasno.
pa pisem korak vise...stanice koje ostaju raditi na uredjajima kad ti mozak vise ne funkcionira, odgovori mi molim te da li te stanicne funkcije koje se jos odvijaju uz pomoc aparata su iste (slicne) funkcijama koje se odvijaju u jednostanicnim organizmima ili kod ranog razvoja fetusa?
(sori, fizicar sam)
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 01:15   #39
naravno da su iste. zivot je star 3,5 milijarde godina sto je puno starije od mozga :yes:
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 01:15   #40
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
mjesas loncice. ja konstantno govorim o smrti covjeka, a ti me sad povlacis na stanicu. no idemo jos dalje, meni je zivo sve sta se moze umnozit :yes: kao sta sam napisao na drugom topicu. znaci i (auto)kataliticka RNA
povlacim te na stanicu jer ostale stanicne funkcije kod "brain death" zelim povezati sa stanicnim funkcijama jednostanicnih organizama i/ili fetus u vrlo ranom razvoju...
sori kaj gnjavim....
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.