Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2005., 12:29   #1
Tjerate li ih da rade?

Ne mislim na zlostavljenje djece radom i sl. fore, ono da moraju zarađivati za obitelj, nego mislim na neke zadatke doma.

Situacija slijedeća:

Mojoj školarki dolazi prijeteljica samo par mjeseci mlađa na igranje u sobu i ja primijetim: "Nisi pospremila krevet, učini to prije nego se počnete igrati!" Na to ta mala veli: "Ja kod svoje kuće ne moram ništa raditi, ti moraš?"
Mislim, wtf???

Tu se moja mala osjetila ugroženom, pa mi sad to često zna predbaciti. Mislim, k'o da je tjeram da kopa kanale, a tražim samo da svoju sobu drži u redu (pri tome ne mislim na usisavanje i brisanje prašine, pranje prozora isl. nego slaganje garderobe u ormar ili barem preko stolca, spremanje igračaka, knjiga i sl.).

Šta sam ja neki terminator, ak' tražim od svog djeteta da se uči redu i urednosti?



Kak je kod vas?
__________________
"Udarac nogom u guzicu u pravilu znači korak naprijed!"
orga-ni-zam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 12:59   #2
Re: Tjerate li ih da rade?

Quote:
orga-ni-zam kaže:

Kak je kod vas?
cini mi se normalno da dijete svoju sobu odrzava funkcionalnom. kod nas je to znacilo ne da svaki dan radim krevet i redim svoje stvari nego kad se dosegne kriticna granica
da mi je soba stalno morala biti uredna, ne znam kako bih ista s gustom onda radila u njoj ali bilo bi mi jasno da ne moze biti bas svinjac i da stvari imaju svoje mjesto s razlogom. nisu mi mama i tata spremali po sobi.
na srecu, nitko doma nije manijak urednosti a i imali smo tetu spremacicu. btw, ja sam morala srediti svoju sobu prije nego teta dodje jer inace kako bi ona prala prozore ili usisavala ako bih joj ja ostavila totalni nered. to je uvijek bio dobar argument da na vrijeme slozim stvari
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 13:49   #3
Joj, svakako!
Troje školaraca....torba ,knjiga,pernica,bojica,gumica..svuda,a najviše u blagovaoni...grrrrr.
A svi imaju soje sobe.Jedino najstariji (14,5) trazi svoj mira,ali kad ulazim u sobu već sa stepenica ga upozoravam da miče sve što je po podu.
Tu i tamo posaugaju, odnesu smeće (to je zadatak najstarijeg),ponekad sloze igrački kad zaprijetim da će sve u kontejner...i tak,,,reklo bi se svakodnevni organizirani nered.
Ali klinci moraju imati sitne zadatke i znati gdje je mjesto prljavom tanjuru ili popivenom jogurtu....i vjerujte mi ja svakodnevno na tomu radim.
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 13:57   #4
Moj sin od 6 godina sprema svoje igračke, robu koju skine odnosi u za to predviđenu košaru. Kad neš pojede mimo glavnih obroka sprema tamo di treba i mislim da je to sve.
Da i ono uobičajeno...kad uđe u kuću izuva se i sprema cipele u ormar, jaketu stavi na ormarić jer ne može dohvatit vješalicu i sl.

Soba mu je u užasnom neredu a budući da mu služi kao igralište a ne za spavanje nije me ni briga. Kad me uhvati žuta minuta pospremim ju a dotle zatvaram vrata

Al ima i on svojih žutih minuta, ponekad poželi sam postavit stol i poslije ga očistit, reže pomidore za salatu, umače šnicle u brašno, jaja i prezle i tako Poslije njega je još veći nered nego prije al ne želim mu ubijat volju
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 14:11   #5
Quote:
Tija kaže:

Al ima i on svojih žutih minuta
joj da, to je super, sjecam se da sam i ja nekad pomagala (zalijevati cvijece, srediti stol, prtljati po kuhinji, usisati, brisati prasinu itd). mozda sam nekad cak bila i korisna
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 14:25   #6
Quote:
Tija kaže:
umače šnicle u brašno, jaja i prezle
kad sam ja bila klinka, imali smo vikendicu na moru. jedna od obaveznih aktivnosti kad je mama dolazila na more je bila da se meni SAMOSTALNO da da paniram snicle. Jedino su odrasli i "ozbiljni" pazili da snicli bas pretjerano ne letaju po podu...

REzultati su uvijek bili isti, jestivi snicli (mislim, mojoj familiji je SVE jestivo), a dvoriste se za vrijeme pecenja snicli moralo prat smrkom

al zato sad paniram
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 14:58   #7
Ma nisam ja neki frik ono da mora biti sve tip top. Ali soba uvijek mora biti PROHODNA. To tražim. Nije mi bed ak' je u igri preokrenu naopako, ali hoću da poslije toga slože sve do te mjere da nitko ne slomi nogu u pokušaju prolaska tom sobom.

Tražim da se papirići od bonbona nose u smeće, da se cipele spremaju itd. Sad je cura premala, ali, uskoro ću tražiti od nje da pobriše prašinu u svojoj sobi i da posauga i sl. Sve sukadno dobi. Mislim da treba djecu polagano uvoditi u kućanske poslove. Ne mora (i neće) me nikad zamijeniti u tim poslovima dok živi s nama, ali želim da sve to ZNA da joj bude lakše kad se jednog dana odvoji. Ja još uvijek zamjeram svojoj mami kaj me nije naučila kuhat, pak sam morala to napravit na ho-ruk kad sam se udala.
__________________
"Udarac nogom u guzicu u pravilu znači korak naprijed!"
orga-ni-zam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 16:04   #8
Mladja kikica je tek malo prek dve godina...i kao sva djeca voli pomagati..... to se naravno da iskoristiti

druga je tinjedjerica...i tu nemam sta vishe dodati....u njenu obranu moram reci da je uredna...a kad dodje do kriticne faze tipa sljevanje vesha niz stepenice...sto se ipak dogadja......... dovoljno je jednom reci...
Kad je krenula u srednju dobila je zadatak jednom tjedno napraviti obrok za cijelu familiju...i naravno svoj vesh sama sredjuje...niti ga ja peglam niti perem....

Zagovornik sam radnih navika od malih nogu...volim red i cistocu...sto je ipak subjektivna procjena.... ili pak produkt vishka slobodnog vremena
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 17:02   #9
od osnovne se znalo da prije nego starci dođu doma treba pobrisati prašinu, napraviti krevet i pospremiti igračke prije spavanja, krajem osnovne (7 i 8 razr.) se prešlo i na pristavljanje za ručak i ne mislim da je to loše. istina, prašina se brisala kad sam čula auto pred kućom, ali...
bilo je mojih frendica kojima su to radile mame i bake, so what?
nemam trauma zbog toga, niti mislim da sam bila maltretirana i izrabljivana (možda mi je zato soba uvijek pospremljena, i kuhinja bez smeća i neopranog suđa, ali zato postoje ormari i špajza )
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 17:12   #10
kod nas je "pravilo" da si svako drzi sobu urednu a to znaci da je kaos dok starci ne popizde i ne daju rok do kad mora bit slozeno (kad sam bila mala znala sam samo pogurat sve ispod ili u ormar ) a tu i tamo bi stara poludila pa napravila generalku soba nam ali tad nam je (i bracu i meni) bilo u interesu bit prisutan i pomagat... a sta se tice poslova po kuci brisanje prasine, radjenje kreveta, odlazak u ducan, usisivanje i bacanje smeca kad smo malo narasli se smatralo normalnim... sve to naravno nije bilo svaki dan nego tu i tamo iako mislim da obitelji u kojima svako ima svoj zadatak odlicno funkcioniraju
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 17:15   #11
xixixi..
soba mora biti PROHODNA

eto moja majka mene neuspjesno vec 25 godina pokusava nauciti spremanju kreveta i prohodnoj sobi..
i nije uspjela..
prije me je sam zivcirala oko toga..sad kad sam naucila argumentirati svoje stavove - ideja je da svoju sobu koristim ja i samo ja ..ona ima ostatak stana ..i fakat nema kaj koristiti u mojoj sobi ..i prema tome na meni je da odlucim hoce li moja soba biti prohodna i u kojoj mjeri..

a obicno je uglavnom neprohodna..

a uz to znam i brisati prasinu i prati ves i prati podove i stakla i sudje i ...ustvari znam obavljati sve kucanske poslove...a stupanj prohodnosti moje sobe me tome nije naucio..
stovise starci su neuredniji od mene..al njihova soba je "prohodna"
o kuhinji necu ni pokusati pricati..
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 17:21   #12
Quote:
happygoose kaže:
Mladja kikica je tek malo prek dve godina...i kao sva djeca voli pomagati..... to se naravno da iskoristiti

druga je tinjedjerica...i tu nemam sta vishe dodati....u njenu obranu moram reci da je uredna...a kad dodje do kriticne faze tipa sljevanje vesha niz stepenice...sto se ipak dogadja......... dovoljno je jednom reci...
Kad je krenula u srednju dobila je zadatak jednom tjedno napraviti obrok za cijelu familiju...i naravno svoj vesh sama sredjuje...niti ga ja peglam niti perem....

Zagovornik sam radnih navika od malih nogu...volim red i cistocu...sto je ipak subjektivna procjena.... ili pak produkt vishka slobodnog vremena
svaka cast
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2005., 09:12   #13
moju uglavnom moram podsjecat (11g)
roba po podu, torbe i knjige po stolicama, stolovima, ormarima,
haos
al kad joj dodje spicka svoju sobu, ladice, sve,,, bolje neg ja ikad mogu

pozmaze kod kuhinjskih poslova donekle, voli servirati "svecano", hoce si sama napraviti jesti, nece bas uvijek sklonit iza sebe

al ja sam u globalu zadovoljna
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2005., 14:26   #14
Quote:
Kad je krenula u srednju dobila je zadatak jednom tjedno napraviti obrok za cijelu familiju...i naravno svoj vesh sama sredjuje...niti ga ja peglam niti perem....
Joooj, ovo mi se sviđa. Svaka čast
__________________
"Udarac nogom u guzicu u pravilu znači korak naprijed!"
orga-ni-zam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2005., 19:22   #15
Quote:
happygoose kaže:


Zagovornik sam radnih navika od malih nogu...volim red i cistocu...sto je ipak subjektivna procjena.... ili pak produkt vishka slobodnog vremena
Ja slicno kao i ti...volim red i cistocu...moj je jos premali, ali da, voli "pomagati", npr. cistiti pod ili plocice krpom
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2005., 23:11   #16
Quote:
happygoose kaže:
i naravno svoj vesh sama sredjuje...niti ga ja peglam niti perem....
mislim da je ovo ipak malo previse za tinedjerku, a i komplicirano, sta ona stavlja sama svoje prat u vesmasinu a ti muzevo, tvoje i od drugog djeteta?
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 07:46   #17
Quote:
hana kaže:
mislim da je ovo ipak malo previse za tinedjerku, a i komplicirano, sta ona stavlja sama svoje prat u vesmasinu a ti muzevo, tvoje i od drugog djeteta?
nes ti kompliciranosti: stavit vesh u perilicu, stavit prashak, omekshivac te pritisnuti par gubicha i gledat kako se vrti
kad je to moj muzh nauchio, nauchit che svaki teeni

inache,uchim princezu da posprema za sobom: dovuche igrachku u kuhinju , vidi neshto intresantnije, te pushta igrachku iz ruku istog trena i ostavi je lezat na sred kuhinje!
a nesh majci: ondak ja nju lijepo zamolim, da ako se vishe ne zheli igrat s tom igrachkom, da neka ju odnese na njeno mjesto
a ona ju uzme, ode do svoje sobe, stane na prag i zrkne ju bilo gdje
e a sad si zamislite koliko igrachaka lezhi po podu kad mi opisanu situaciju ponavljamo veoma chesto

nego primjetila sam da to pospremanje igrachaka ima i nekog pozitivnog uchinka i na nju: kad su igrachke razbacane po podu ( a ima ih mali milion jer je pred malo dobila cijeli park "little people-a") nije joj neki gusht igrat se
nego mi to skupa fino svako toliko pospremimo , a tako pospreljeno to puno privlachnije izgleda pa se ona dosta chesto s tim i igra

daklem, mi se trudimo da pospremamo za sobom ( primjereno uzrastu; jos ju nisam nauchila da ukljichi perilicu )
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 08:30   #18
Quote:
Lisa kaže:
jos ju nisam nauchila da ukljichi perilicu )
kad moja princeza skuži da stavljam suđe u perilicu dotrči brzinom munje, sjedne kraj nje i čeka
Kad kažem 'ajd' diže se, zatvara vrata i pritišče botun
Znam da je glupost al mene veseli svaka ta glupost koju ona napravi
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 08:59   #19
Quote:
Tija kaže:
al mene veseli svaka ta glupost koju ona napravi

te sitnice njima jako puno znache daju im neki osjechaj da su integrirani u obiteljsku svakodnevicu , josh kad ih se pohvali za uchinjeno djelo .....

jeste li doshli do faze : pomazhem mami brisat prashinu ?
moja se lati bilo kakve krpe , mlati svuda s njom, a kad vidi da je mozhda kakava flekica, malo pljune na krpu pa onda trlja
ne sjecham se da je to od mene vidila
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 13:15   #20
Quote:
Lisa kaže:
nes ti kompliciranosti: stavit vesh u perilicu, stavit prashak, omekshivac te pritisnuti par gubicha i gledat kako se vrti
kad je to moj muzh nauchio, nauchit che svaki teeni
nisam mislila komplicirano u smislu da je tesko upalit vesmasinu nego da je komplicirano posebno prat svaciju robu jer je pisalo da si mala sama pere robu
hana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.