Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2018., 16:42   #1
Novi zakon o kupnji auta na firmu

Promijenili su zakon vezano uz kupnju osobnog automobila na firmu. Piše da se priznaje 50% PDV-a i 50% poreza na dobit (osim ako si taksista, autoškola i sl., onda je 100%).

Pokušavam izračunati isplativost kupnje pa mi treba pomoć vas stručnjaka.

- Cijena auta je npr. 10 000 eura s PDV-om.
- PDV je 2000, a priznaje se 1000 eura.
- Dakle, trošak je 9000, a od toga je porez na dobit 12% ili 1080 eura.
- Priznaje se samo pola poreza na dobit, znači u toj godini moram platiti porez na dobit na iznos od 4500 eura koje nemam u džepu, nego sam ih dao za auto. Dakle, moram platiti 540 eura poreza na dobit na pare koje su dobile krila.

Suma sumarum, mene je to prometalo koštalo 10540 eura. Toliko sam ispalio unutar prve godine.

Sada bi trebalo izračunati kolika je moja ušteda u postotcima, tj. koliko bi para izvukao da nisam kupio ništa na firmu (ili za koliko bi novaca mogao kupiti automobil kao fizička osoba) pa iemo redom:

- Od ovih 10540 eura, 1000 eura ću odbiti kasnije jer ću to koristiti kao pretporez.
- Znači otišlo mi je ustvari 9540 eura. Da sam 9540 eura išao podignuti s računa firme, platio bi PDV 20% od tog iznosa, porez na dobit 12%, porez na dividendu 12% + prirez 15%. Dakle, ostalo bi mi 6578 Eura.

Znači 6578 / 9540 * 100 = 68,95%. Toliki postotak bi mi ostao da sam pare izvukao. Dakle, uštedio sam 31,05%.

Jesam li dobro izračunao ili sam napravio neki fail?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 12:32   #2
"Isplativost" kupnje auta na poduzeće je oko 75% (ranije bila oko 78%). Ostatak do 100% pojedu porezi. Izračunato s prirezom 0%. Pretpostavka je da je poduzeće zaradilo novac, koji će isplatiti vlasnku koji će potom na osobno ime kupiti auto, ili će kao alternativu auto kupiti na poduzeće. Ne pitaj me za detalje izračuna, ne sjećam se točno jer mi je trebalo par sati da sve dobro posložim. Zanimalo me kakve posljedice imaju promjene od 1.1.2018.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 13:43   #3
Hoćeš reći da ako na firmu kupim auto koje u dućanu košta 10 000 eura, onda je to kao da sam ga dobio za 7500 eura, odnosno 7500 bi dobio ako idem sebi isplatiti pare i poplaćam sve poreze?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 11:12   #4
I naravno da ćete obračunati plaću u naravi za korištenje službenog auta u privatne svrhe, pogotovo od 01.01. kad se na posebnom broju u PDV obrascu vodi sav PDV koji koristite za auto i mogu vas u svakom trenutku pitati za analitiku tog konta

Ne, ne isplati se. Puno lakše i isplativije je obračunati 2,00 kn/km za loko vožnju.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 11:33   #5
Može li mi netko pojasniti kako se obračunava plaća u naravi i kako ide JOPPD za osobni automobil kupljen ove godine. Gospođa u RRIF-i kaže da su tek danas primili pojašnjenja od porezne i da će biti članak u idućem broju. Nismo do sada imali osobni automobil niti obračunavanje plaće u naravi i svaka pomoć bi mi dobro došla.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 12:12   #6
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Može li mi netko pojasniti kako se obračunava plaća u naravi i kako ide JOPPD za osobni automobil kupljen ove godine. Gospođa u RRIF-i kaže da su tek danas primili pojašnjenja od porezne i da će biti članak u idućem broju. Nismo do sada imali osobni automobil niti obračunavanje plaće u naravi i svaka pomoć bi mi dobro došla.
Pa nije vrag da će mi poreznici zbrajati kilometre na putnim nalozima, a potom gledati na celer da vide ima li razlike i onda za tu razliku pitati jesam li platio najam auta od svoje vlastite firme kad sam se vozio okolo privatno? Pa koji penis onda ne priznaju 100% poreza, nego samo 50%? Prije je bilo da priznaju 70%, a onih 30% što se ne priznaje je na ime toga što ćeš povremeno koristiti autu u privatne svrhe. Sada priznaju samo 50%, a moram privatno korištenje obračunati kao plaću. Hebem ti lopovsku državu!
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 17:00   #7
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da ako na firmu kupim auto koje u dućanu košta 10 000 eura, onda je to kao da sam ga dobio za 7500 eura, odnosno 7500 bi dobio ako idem sebi isplatiti pare i poplaćam sve poreze?
DrTony da li si ti možda na kraju shvatio što se više isplati: kupiti auto na firmu ili privatno ? jer ja nisam pa molim pomoć.

P.S. ovi savjeti "ne isplati se " zvuče kao moj knjigovođa, to mi on kaže bez ikakve kalkulacije jer mu se ne da voditi papire i za auto
hehasnotime is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 18:52   #8
Knjigovodja ne vodi nikakve papire za auto. Nama je to racun kao racun, obracun place u naravi kao i svaki drugi.
Kad kazem da se ne isplati iza te izjave stoji prilicno cista racunica. Povrat 50% PDV-a i placanje preko firme manje se isplati naspram doprinosa koji svaki mjesec se placaju drzavi za koristenje auta. Za privatno vozilo moze se dobiti 2 kn/km neoporezivo. Nije ni za zanemariti da svoj bonus na osiguranje gubis nakon, cini mi se 5g. U firmi kreces od 0.

E sad, tocnu racunicu doprinosa ti moze sastaviti knjigogodja kad zna nabavnu vrijednost vozila. Pretpostavljam da trosak vlastitog vozila znas i sam.

Ukoliko se nece obracunavati placa u naravi onda se sva kilometraza mora pravdati u poslovne svrhe.
Buduci da su uvedene kontrole osobnog vozila kroz PDV obrazac, mogu zamisliti da ce se tu dati naplatiti fin iznos u proracun
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 27.04.2018. at 19:22.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2018., 18:40   #9
Question

ta cijela računica je nejasna.....
zbilja izgleda da je povoljnije isplatiti dobit, kupiti vozilo na svoje ime i onda plaćati po 2 kn/km...

ima li igdje jasan kalkulator s tom računicom....
gdje možeš mrdat vrijednosti?


zapravo kompletno računovodstvo u rh je nejasno, sprtljano i netransparentno.
defakto, nemaš pojma nikad na čemu si točno.
brusli13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 22:35   #10
Pozdrav svima.
Mene zanima kupovina rabljenog vozila na jdoo.
Nisam u sustavu PDV-a pa ne ne muči taj dio troška, mene samo zanima da čim više troška vozila firma pokrije koje trebam za vozikanje za posao ali da ga i privat koristim.
Radi se o tome da sam blokiran pa si ne mogu dati neku veliku plaću ni 2kn po km, to mi se ne isplati.
Kako ide to plaća u naravi? Ako plaćam određen doprinos na postotak vrijednosti auta mjesečno mogu li pravdati ostale troškove auta, registracija, popravak i najvažnije gorivo?

Hvala
demacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 23:10   #11
Quote:
hehasnotime kaže: Pogledaj post
DrTony da li si ti možda na kraju shvatio što se više isplati: kupiti auto na firmu ili privatno ? jer ja nisam pa molim pomoć.

P.S. ovi savjeti "ne isplati se " zvuče kao moj knjigovođa, to mi on kaže bez ikakve kalkulacije jer mu se ne da voditi papire i za auto
Da i, kaj ti očekuješ od računovođe? Da ti kaže da radiš ilegalno, pa se onda isplati. Mislim svjestan si da si dužan si obračunati sva davanja na plaću za svaku upotrebu službenog auta u privatne svrhe po zakonu? I voditi evidenciju svakog prijeđenog kilometra službenog vozila, gdje i u koje svrhe i kada?

Da, ali ljudima se isplati jer ne plaćaju što moraju. I ok i što će biti kad jedan dan poreznik pokuca i traži evidenciju za zadnjih 5 godina? Onda će biti kriv računovođa koji nije rekao da se to mora tako? Ne kužim kaj ljudi žele s ovom temom, da im netko potvrdi da se može kršiti zakon i da se onda isplati? Mislim gluposti.


Ako ti treba auto samo za firmu i to je stvarno poslovni auto, onda se isplati jer ti umanjuje dobit. Ako ti treba auto za osobne potrebe, onda se ne isplati jer si moraš obračunavati sva davanja na plaću za korištenje, tako da bolje da ga osobno kupiš. Tako je zakon i napravljen. Ako ga samo minimalno trebaš za osobne svrhe, tu i tamo, onda se može napraviti računica, ali granica isplativosti je stvarno minimalna, odnosno to velikom većinom mora biti auto korišten u službene svrhe da bi se isplatila takva kupnja.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 23:21   #12
Quote:
demacija kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Mene zanima kupovina rabljenog vozila na jdoo.
Nisam u sustavu PDV-a pa ne ne muči taj dio troška, mene samo zanima da čim više troška vozila firma pokrije koje trebam za vozikanje za posao ali da ga i privat koristim.
Radi se o tome da sam blokiran pa si ne mogu dati neku veliku plaću ni 2kn po km, to mi se ne isplati.
Kako ide to plaća u naravi? Ako plaćam određen doprinos na postotak vrijednosti auta mjesečno mogu li pravdati ostale troškove auta, registracija, popravak i najvažnije gorivo?

Hvala
Put od kuće do posla nije poslovni put, kao ni vozikanje okolo za osobne potrebe. Znači ti bi si na svaki taj kilometar trebao obračunati plaću. Dakle, kupi si auto privatno.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2018., 12:38   #13
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Put od kuće do posla nije poslovni put, kao ni vozikanje okolo za osobne potrebe. Znači ti bi si na svaki taj kilometar trebao obračunati plaću. Dakle, kupi si auto privatno.
Kako da izračunam koliki je to trošak na 10tkm godišnje i 10tkn vrijednosti auta? Svakako si moram plaćati visoke doprinose pa da li barem mogu oni pokriti, tj zašto ne bih od slijedeće godine bio prijavljen na dva sata i tolike si doprinose plaćao a ostatak neka ide iz korištenja auta kad ih već moram platiti?

Gledam na to da se novac svakako mora potrošiti, samo je vječna dilema na koji način
demacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2019., 12:23   #14
Auto je kupljeno na j.d.o.o. koji nije u sustavu PDV-a. Sada bi auto prebacila na mene tj na fizičku osobu. Koji su troškovi tog postupka?
dbebic7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2019., 12:21   #15
Kupnja osobnog auta iz EU

Poštovani,
Kako knjiziti kupnju osobnog automobila na firmu (osobito tretman PDV-a), auto kupljen od pravne osobe iz EU?
Ujedno, radi shvaćanja cijele priče s PDV-om molim za primjer knjiženje, ako bi se taj isti auto nakon nekog vremena prodao fizickoj osobi u RH (tj da li je isti tretman ako se prodaje pravnoj osobi)?

Unaprijed zahvaljujem.
Lp
glukoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2019., 14:17   #16
Kupnja osobnog auta iz EU

Poštovani,
Kako knjiziti kupnju osobnog automobila na firmu (osobito tretman PDV-a), auto kupljen od pravne osobe iz EU?
Ujedno, radi shvaćanja cijele priče s PDV-om molim za primjer knjiženje, ako bi se taj isti auto nakon nekog vremena prodao fizickoj osobi u RH (tj da li je isti tretman ako se prodaje pravnoj osobi)?

Unaprijed zahvaljujem.
Lp
glukoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2019., 14:44   #17
Kupnja osobnog auta iz EU

Poštovani,
Kako knjiziti kupnju osobnog automobila na firmu (osobito tretman PDV-a), auto kupljen od pravne osobe iz EU?
Ujedno, radi shvaćanja cijele priče s PDV-om molim za primjer knjiženje, ako bi se taj isti auto nakon nekog vremena prodao fizickoj osobi u RH (tj da li je isti tretman ako se prodaje pravnoj osobi)?

Unaprijed zahvaljujem.
Lp
glukoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2019., 16:45   #18
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
I naravno da ćete obračunati plaću u naravi za korištenje službenog auta u privatne svrhe, pogotovo od 01.01. kad se na posebnom broju u PDV obrascu vodi sav PDV koji koristite za auto i mogu vas u svakom trenutku pitati za analitiku tog konta

Ne, ne isplati se. Puno lakše i isplativije je obračunati 2,00 kn/km za loko vožnju.
Koliko često porezna to provjerava u praksi? Netko kupi auto na firmu, vozi ga 24/7 (iako privatnik u praksi i radi 24/7) i ne piše nikakvu loko vožnju, putne naloge, korištenje službenog auta u privatne svrhe itd..

Jer ne vidim načina da u slučaju obračuna 2kn/km za korištenje privatnog auta za potrebe firme porezna ustanovi da li ga zaista koristiš npr. 50km dnevno, ili 35km, tako je i o ovo drugo teško ustanoviti.
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2019., 20:39   #19
Quote:
Frank Knight kaže: Pogledaj post
Koliko često porezna to provjerava u praksi? Netko kupi auto na firmu, vozi ga 24/7 (iako privatnik u praksi i radi 24/7) i ne piše nikakvu loko vožnju, putne naloge, korištenje službenog auta u privatne svrhe itd..



Jer ne vidim načina da u slučaju obračuna 2kn/km za korištenje privatnog auta za potrebe firme porezna ustanovi da li ga zaista koristiš npr. 50km dnevno, ili 35km, tako je i o ovo drugo teško ustanoviti.
Ako baš ništa ne pišeš i ne možeš nikakvom ispravom dokazati da auto koristiš u poslovne svrhe, odnosno koliko ga koristiš u poslovne svrhe, moglo bi se dogoditi da Porezna proglasi auto potpuno privatnim, što je posebno velik problem.

Znači, ako nećeš ništa pisati, moraš obračunavati plaću u naravi, a ako misliš proći povoljnije i plaćati samo privatne km, onda ćeš se morati malo brinuti o administraciji.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2019., 22:41   #20
Ustvari nije neki problem pisati km, tj. to može i knjigovođa, jedino što nema baš neke svrhe jer porezna ne može izračunati koliko netko prelazi km, osim ako se ne radi o baš specifičnim situacijama. Jer ako imaš firmu koja nešto prodaje (drugim firmama) bitan dio posla je obilazit kupce, a porezna ne zna da li si danas bio na 40 adresa ponuditi robu ili na 4. Također ako se radi o mikro firmi (one man show), sam i raznosiš robu, tu imaš izdane račune kao dokaz, ali opet porezna ne zna da li si skupio svu robu i isporučio je na 5 adresa, ili si svaki put obilazio svoje dobavljače te nosio robu kupcima jer kao mala firma nemaš veliko skladište već nakon narudžbe ideš kod (više) dobavljača po robu koju zatim nosiš kupcu. Ukratko, čini mi se da je to presitna stvar da bi se porezna zajebavala s tim.
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.