Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2006., 00:16   #1
Bibliografija?

Pozdrav!

Trebala bih jednu pouzdanu i provjerenu informaciju - što sve točno obuhvaća nečija bibliografija? Koja vrsta literature, članaka itd je relevantna za 'upis' u bibliografiju?

Da pojasnim...o mom djel(ovanj)u su objavljeni razni tekstovi - neki su napisani u formi recenzije ili prikaza, neki su u formi vijesti, a u nekima sam spomenuta kao npr sudjelovateljica u nekom projektu.
Sada trebam napisati bibliografiju - navesti sve te tekstove koji se odnose na mene, no nisam nacisto s kriterijima - sto uvrstiti, a sto ne...

Primjer za zbunjenost: Odvio se neki projekt. Objavljena je publikacija. U publikaciji neki (opci) tekstovi o projektu (u tekstu me, dakle, nema). Potom slijedi popis imena sudionika projekta, i ja sam na tom popisu. Uvrstvam li samo taj projekt u svoj CV ili i ovu publikaciju uvrstavam u bibliografiju?

Please help. Treba mi za vecu placu na poslu.
Tessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 22:19   #2
Bibliografija je po definiciji:
- popis radova odredenog autora ili izdavaca
- lista napisa koji se odnose na odredenu temu npr. bibliografija slovenske poezije
- lista napisa/knjiga koji su koristeni od strane autora dok je pripremao i pisao clanak/knjigu na odredenu temu
- kratki opis knjiga ili drugih pisanih materijala - ukljucivsi izdavaca, datum izdavanja, autorska prava i sl
Ne znam da li ovo odgovara na tvoje pitanje ili ti pod bibliografijom podrazumjevas svoj CV?
Ako trebas napisati bibliografiju svih radova u kojima si bila sudjelovateljica onda navedi bas sve u cemu si sudjelovala u bilo kojoj funkciji da je bilo.
Po abecednom redu ili kronoloski - kako ti vise odgovara
Osoba za koju to pises nije precizirala da trebas napisati bibliografiju samo onih radova ciji si samostalni autor ako sam dobro razumjela.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 12:23   #3
Quote:
diadora kaže:
Bibliografija je po definiciji:
- popis radova odredenog autora ili izdavaca
- lista napisa koji se odnose na odredenu temu npr. bibliografija slovenske poezije
- lista napisa/knjiga koji su koristeni od strane autora dok je pripremao i pisao clanak/knjigu na odredenu temu
- kratki opis knjiga ili drugih pisanih materijala - ukljucivsi izdavaca, datum izdavanja, autorska prava i sl
Ne znam da li ovo odgovara na tvoje pitanje ili ti pod bibliografijom podrazumjevas svoj CV?
Ako trebas napisati bibliografiju svih radova u kojima si bila sudjelovateljica onda navedi bas sve u cemu si sudjelovala u bilo kojoj funkciji da je bilo.
Po abecednom redu ili kronoloski - kako ti vise odgovara
Osoba za koju to pises nije precizirala da trebas napisati bibliografiju samo onih radova ciji si samostalni autor ako sam dobro razumjela.
Hvala ti puno na odgovoru!

Mislim da se uklapam u ovu drugu tocku koju si napisala: "lista napisa koji se odnose na odredenu temu npr. bibliografija slovenske poezije".
Prelistala sam CV-je kolega, no nema bas jasnih kriterija koji napisi ulaze u tu bibliografiju, a koji ne.

Kad smo vec kod poezije (moj je slucaj slican) pitanje bi bilo: Nakon sto objavis knjigu poezije - dobijes kritike u novinama i casopisima. Uz to sudjelujes na nekim knjizevnim festivalima, i to se kao vijest isto objavi u novinama.
Uvrstavas li u svoju bibliografiju samo te kriticke osvrte, recenzije i sl, ili i sve vijesti koje su o tebi izasle u novinama, makar si u nekima samo nabrojena uz druge sudionike nekog festivala npr. (dakle, tekst se ne odnosi specificno samo na tvoj rad)?
Tessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 21:03   #4
Quote:
Tessy kaže:

Kad smo vec kod poezije (moj je slucaj slican) pitanje bi bilo: Nakon sto objavis knjigu poezije - dobijes kritike u novinama i casopisima. Uz to sudjelujes na nekim knjizevnim festivalima, i to se kao vijest isto objavi u novinama.
Uvrstavas li u svoju bibliografiju samo te kriticke osvrte, recenzije i sl, ili i sve vijesti koje su o tebi izasle u novinama, makar si u nekima samo nabrojena uz druge sudionike nekog festivala npr. (dakle, tekst se ne odnosi specificno samo na tvoj rad)?
Dakle, obajvila si knjigu poezije koja sadrzi samo tvoje pjesme - ta knjiga ulazi u tvoju bibliografiju.
Neke od pjesama iz tvoje zbirke "More" budu objavljene sa poezijom i prozom drugih pisaca u zbirci poezije i proze "Voda" i to ulazi u tvoju bibliografiju.
Renomirani kriticar objavi kritiku na tvoju zbirku poezije - to ne ulazi u TVOJU bibliografiju - to ulazi u njegovu bibliografiju
Pero Peric - esejist objavi esej o tebi u kojem spominje kritiku renomiranog kriticara - kritika renomiranog kriticara ulazi u bibliografiju Pericevog eseja kao i tvoja zbirka "More"
Sudjelujes na knjizevnom festivalu na Palagruzi gdje ces kao jedan od sudionika citati nekoliko svojih pjesama - festival ulazi u tvoju bibliografiju
TV vodic objavi najavu knjizevnog festivala - direktan prijenos sa Palagruze Utorak u 21:15 gdje ti citas svoju pjesmu "More" live - napis iz TV vodica ne ulazi u tvoju bibliografiju.
Slobodna Dalmacija objavi kriticki osvrt na festival i navede poimenice koja su renomirana imena hrvatske poezije na njemu sudjelovala i sto je tko citao - to ne ulazi u tvoju bibliografiju.
Ti si autor kritickog osvrta objavljenog u SD - to ulazi u tvoju bibliografiju
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 21:25   #5
Quote:
Tessy kaže:
Hvala ti puno na odgovoru!

Mislim da se uklapam u ovu drugu tocku koju si napisala: "lista napisa koji se odnose na odredenu temu npr. bibliografija slovenske poezije".
jedino ako si ti osobno ili sa jos nekim skupila i poslozila listu slovenske poezije - dakle poimenice si navela sve pjesnike i pjesnikinje i njihove zbirke pjesama ili naslove pjesama koje su objavili te izdala Bibliografiju slovenske poezije – to ulazi u tvoju bibliografiju

ili ako si osobno navela sve objavljene kritike, eseje I kriticke napise koji se odnose na slovensku poeziju te izdala Bibliografiju eseja i kritika slovenske poezije – to isto ulazi u tvoju bibliografiju
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 21:30   #6
Mozda bi trebala sastaviti dvije bibliografije:

- bibliografiju svojih radova ciji si ti autor - bilo da si sama ili sa nekim to objavila ili da je tvoje originalno autorsko djelo dio neke zbirke

- bibliografiju tudih napisa o tebi - kritike, eseji i napisi koji se odnose na tebe i tvoja djela
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 10:39   #7
Quote:
diadoraMozda bi trebala sastaviti dvije bibliografije:

- bibliografiju svojih radova ciji si ti autor - bilo da si sama ili sa nekim to objavila ili da je tvoje originalno autorsko djelo dio neke zbirke

- bibliografiju tudih napisa o tebi - kritike, eseji i napisi koji se odnose na tebe i tvoja djela
Diadora,
puno ti hvala, pomogla si mi, nisam stigla zahvaliti ranije (nikako pogoditi kad forum radi).

Sastavila sam dvije biografije, odnosno ovu jednu podijelila u dva dijela - dio o radovima cija sam autorica (to sam imala i prije izdvojeno), i dio - popis tudjih napisa o meni (tako sam ga slicno i nazvala).

U mojoj se struci na zalost te 'bibliografske' stvari mijesaju, a ja sam sad prvi puta bila u prilici (tj morala sam) pozabaviti se tim dijelom biografije. Tako su se nametnula pitanja.

Vjerojatno cu biti jedina na natjecaju koja je "svoju" bibliografiju (onu tudjih napisa o meni) prestala tako nazivati, ali bitnije mi je stvari posloziti kako treba, nego slijediti krivu tradiciju.

Hvala!
Tessy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.