Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2006., 13:58   #41
Što kažu oni preko

Marriage is not a word. It is a sentence -- a life sentence.
Marriage is very much like a violin; after the sweet music is over, the strings are attached.

Marriage is love. Love is blind. Therefore, marriage is an institution for the blind.

Marriage certificate is just another word for a work permit.

Marriage requires a man to prepare 4 types of "rings":
* The Engagement Ring
* The Wedding Ring
* The Suffe-Ring
* The Endu-Ring
Marriage is the triumph of imagination over intelligence.
In married life, three is company, two is none.
The proper basis for a marriage is mutual misunderstanding.

There is nothing in the world like the devotion of a married woman; it's a thing that no married man knows anything about.

When a woman marries again, it is because she detested her first husband; when a man marries again; it is because he adored his first wife. Women try their luck, men risk theirs.

I have always been of the opinion that a man about to get married should know either everything or nothing.

Men marry because they are tired, women because they are curious; both are disappointed.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=139381
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 13:15   #42
Brak je mrak

Quote:
Obitelj zasnovana na braku (koji je užasno zastarjela ustanova) nema nikakve šanse da opstane. Osim, naravno ako se dogodi planetarna katastrofa pa se vratimo par tisuća godina unatrag. Možda netko to priželjkuje ?
Zakon treba barem sankcionirati ono što već postoji, a to su istospolne zajednice, vanbračne zajednice, komune i sl. i izjednačiti njihove članove u pravima sa pripadnicima "pravih" obitelji
Proizvodnja ljudi je jamačno najvažnija od svih vrsta proizvodnje i što prije to shvatimo veće su šanse da ćemo kao vrsta uopće opstati.
Naravno da taj rad (odgoj djece) treba plaćati i nadzirati kao i svaki drugi, pa i više. To nikako ne može ostati u sferi privatnosti pa je već i danas u izvjesnoj mjeri podruštvovljeno.
Tu je temu jako lijepo obradila Elaine Morgan u svojoj knjizi DESCENT OF WOMAN (prevedeno na naš jezik) i pokazala da je to važno ekonomsko pitanje.
Zaključio bih da je odgoj djece ( i to po formuli da je svakom djetetu u svakom budnom trenutku potrebna pozornost bar jedne odrasle osobe) najvažniji posao sa punim radnim vremenom i odgovarajućom plaćom.
Razvoj svijest (osjećaja odgovornosti) nema nikakve veze s BND, dapače što više budemo trčali za BND manje ćemo imati vremeana za ono najvažnije: vlastiti pomladak.
Podsjetimo se da se BND uglavnom sastoji od novčanog ekvivalenta djelatnosti koje koje ne samo da čovjeku ne koriste, već mu direktno škode. Veliki BND imaju zemlje koje troše puno na vojsku, policiju, trku u svemiru, masmedije i manipulaciju i represiju općenito. Dakle one zemlje u kojoj je većina djelatnosti uperena protiv čovjeka pa onda i djece.
Brak je već danas postao relikt (fosil) i farsa. Održava se po inerciji iako su se društveni uvjeti drastično promijenili i učinili ga potpuno zastarjelim.
Naravno i današnji oblik (braka) može ostati predmetom nečijeg slobodnog izbora, ali većina ljudi živi u trajnoj zabludi da tako naprosto mora biti i da nema alternative.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 14:45   #43
Porodica vs obitelj

Evo, da ne otvaram novu temu, pitat ću na ovoj.

Vidim da je i ovdje spomenuta razlika između obitelji i porodice.

Ja sam čuo 2 različita objašnjenja:

1. objašnjenje
Obitelj su svi:
a) u krvnom srodstvu (dijeli se na užu i širu)
b) osobe koje žive zajedno, nebitno da li su u srodstvu

Porodica je isto to, samo na srpskom.
To bi se dalo zaključiti po wikipediji:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Obitelj

http://bs.wikipedia.org/wiki/Porodica

Jer na hrvatskoj Wikipediji nema riječi porodica u tom smislu (ima u smislu biologije i slično)
Dok na srpskoj wikipediji nema riječi obitelj.

2. objašnjenje:

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Obitelj u kontekstu ljudske zajednice čini krvno srodstvo koje obitava na jednom ognjištu, dok je porodica šira obitelj pa uključuje i one koji ne žive -obitavaju zajedno, ali su krvno povezani -rođaci sa ili bez istog prezimena.
Dok adriatic tvrdi:

Quote:
Ta riječ znači u našem jeziku zajednicu po obitavanju (za razliku od porodice) i istoznačna je latinskoj "familia" (u koju su bili uključeni i robovi i štićenici koji su obitavali u dotičnoj familiji), tj nije ni u kakvoj nužnoj vezi s krvnim srodstvom.
Dakle, mene samo zanima što je istina?
Da li je porodica srpska riječ u tom smislu?
Što je točno obitelj i koja je razlika između ove dvije riječi?
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 15:21   #44
Kada 2 osobe zive zajedno godinama, nemaju djece niti su vjencani jer smatraju da im taj papir ne znaci nista, kada se pocnu smatrati jednom obitelji? Mnogi bi rekli kada budu imali djecu, ali da ih nemaju. Nakon 2, 6, 10, 20 godina? Ili je to skroz individualno?
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 15:21   #45
huntruder38
Koliko me sjećanje iz sociologije još služi, obitelj čini uži krug krvnih srodnika, dakle roditelji i njihova djeca. Kao što si već naveo, postoji uža i šira tj. proširena obitelj koju uz roditelje i njihovu djecu sačinjavaju i roditelji roditelja (djed i baka) i djeca djece (unučad tj. praunučad)!
Analogno tome bih se usudio reći da je porodica ništa drugo doli proširena obitelj, a ne uža.

A za podrijetlo riječi porodica priupitaj nekoga na Jezičnom savjetniku!
__________________
La la da pa da le na da na!
MCM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 15:25   #46
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
Kada 2 osobe zive zajedno godinama, nemaju djece niti su vjencani jer smatraju da im taj papir ne znaci nista, kada se pocnu smatrati jednom obitelji? Mnogi bi rekli kada budu imali djecu, ali da ih nemaju. Nakon 2, 6, 10, 20 godina? Ili je to skroz individualno?
Misliš li na situaciju kada nisu crkveno vjenčani ili pred zakonom, odnosno kod matičara, ili možda obadvoje?
__________________
La la da pa da le na da na!

Zadnje uređivanje MCM : 04.05.2009. at 15:34.
MCM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 16:06   #47
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
Kada 2 osobe zive zajedno godinama, nemaju djece niti su vjencani jer smatraju da im taj papir ne znaci nista, kada se pocnu smatrati jednom obitelji? Mnogi bi rekli kada budu imali djecu, ali da ih nemaju. Nakon 2, 6, 10, 20 godina? Ili je to skroz individualno?
Nedavno sam cula da se u vijestima spominje termin "nevjencani partneri" - "nevjencana supruga". Mozda na to mislis Iako nisam sigurna da se to priznaje pred zakonom, osim ako nije nekako posebno regulirano kao u slucaju istospolnih zajednica u nekim zemljama.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 16:39   #48
Quote:
MCM kaže: Pogledaj post
Misliš li na situaciju kada nisu crkveno vjenčani ili pred zakonom, odnosno kod matičara, ili možda obadvoje?
Mislim na potpuno nesluzbenu situaciju, partneri nevjencani ni pred zakonom ni pred vjerskom institucijom.
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Nedavno sam cula da se u vijestima spominje termin "nevjencani partneri" - "nevjencana supruga". Mozda na to mislis Iako nisam sigurna da se to priznaje pred zakonom, osim ako nije nekako posebno regulirano kao u slucaju istospolnih zajednica u nekim zemljama.
Moje pitanje se nije odnosilo na zakonsko priznanje takve zajednice nego kada bi netko tko je u takvoj zajednici i pod kojim uvjetima poceo sebe i "supruznika" smatrati obitelji?
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 16:55   #49
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
Mislim na potpuno nesluzbenu situaciju, partneri nevjencani ni pred zakonom ni pred vjerskom institucijom.

Moje pitanje se nije odnosilo na zakonsko priznanje takve zajednice nego kada bi netko tko je u takvoj zajednici i pod kojim uvjetima poceo sebe i "supruznika" smatrati obitelji?
Ne bi se ni zakonski, a ni crkveno (još više) smatrali obitelji! Dakle, to individualno, kao što si i sama rekla. Ovisi od tih pojedinaca kad će se i hoće li se uopće smatrati obitelji.
__________________
La la da pa da le na da na!
MCM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 17:35   #50
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
Mislim na potpuno nesluzbenu situaciju, partneri nevjencani ni pred zakonom ni pred vjerskom institucijom.

Moje pitanje se nije odnosilo na zakonsko priznanje takve zajednice nego kada bi netko tko je u takvoj zajednici i pod kojim uvjetima poceo sebe i "supruznika" smatrati obitelji?
U tom slucaju, i meni se cini da je to individualno.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 18:39   #51
Mene zanima razlika između riječi obitelj i porodica.

Što je uža a što šira obitelj?

Da li ti je obitelj netko s kim živiš godinama, a nisi s tom osobom krvno vezan?

Da li ti je bratić član šire obitelji ili porodice? Rodbine?
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 07:06   #52
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post

Mene zanima razlika između riječi obitelj i porodica. Što je uža a što šira obitelj? Da li ti je obitelj netko s kim živiš godinama, a nisi s tom osobom krvno vezan? Da li ti je bratić član šire obitelji ili porodice? Rodbine?
Svaka od tih riječi ima široko semantičko polje, a neki ih poistovjećuju. Napisat ću ti samo osnovno (prema Milanu Mogušu i Emilu Heršaku):

Obitelj - partneri s djecom ili bez djece s eventualno nekim rođacima partnera, koji u načelu "obitavaju" zajedno, u istom kućanstvu. - Obitelj je društvena zajednica.

Porodica - krvni rođaci (direktni i pobočni), preci i potomci. - Porodica je biološka zajednica.

Razliku ćeš vidjeti u ovom primjeru: "Moj brat i ja pripadamo istoj porodici, ali živimo svatko sa svojom obitelji.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:05   #53
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Svaka od tih riječi ima široko semantičko polje, a neki ih poistovjećuju. Napisat ću ti samo osnovno (prema Milanu Mogušu i Emilu Heršaku):

Obitelj - partneri s djecom ili bez djece s eventualno nekim rođacima partnera, koji u načelu "obitavaju" zajedno, u istom kućanstvu. - Obitelj je društvena zajednica.

Porodica - krvni rođaci (direktni i pobočni), preci i potomci. - Porodica je biološka zajednica.

Razliku ćeš vidjeti u ovom primjeru: "Moj brat i ja pripadamo istoj porodici, ali živimo svatko sa svojom obitelji.
Hvala.

Dakle, u obitelj se ne može svrstavati nitko tko nije krvno vezan za članove, bez obzira na to koliko dugo s njima živi.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 07:04   #54
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post

Hvala. Dakle, u obitelj se ne može svrstavati nitko tko nije krvno vezan za članove, bez obzira na to koliko dugo s njima živi.
Može, npr. usvojeno dijete. A ako može usvojeno dijete, može i svaka druga osoba u kućanstvu blisko vezana s obitelji: stara osoba na dohrani, prijateljica, stari sluga itd. - Tako bi trebalo biti po logici stvari, ali ne znam je li to i pravno regulirano na takav način.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 12:38   #55
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Može, npr. usvojeno dijete. A ako može usvojeno dijete, može i svaka druga osoba u kućanstvu blisko vezana s obitelji: stara osoba na dohrani, prijateljica, stari sluga itd. - Tako bi trebalo biti po logici stvari, ali ne znam je li to i pravno regulirano na takav način.
Ne zanima me toliko pravno koliko značenjsko.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 12:53   #56
Zbog čega većina diskutanata na ovoj temi pojam "obitelji" vežu uz imanje djece? Postoje mnoge zajednice koje su porodičnije od onih u kojima postoje djece, a da članovi čak i nisu u nikakvom srodstvu.
sens is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 13:09   #57
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Hvala.

Dakle, u obitelj se ne može svrstavati nitko tko nije krvno vezan za članove, bez obzira na to koliko dugo s njima živi.
Po toj logici ni muž i žena koji žive u braku bez djece nisu obitelj?
sens is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 13:38   #58
Quote:
sens kaže: Pogledaj post
Po toj logici ni muž i žena koji žive u braku bez djece nisu obitelj?
Naravno da jesu.

Ja samo pokušavam saznati značenje riječi obitelj i porodica i koja je razlika
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 15:43   #59
Quote:
Pandora10 kaže: Pogledaj post
Upravo sam ovo imala na umu kad sam rekla da kad bi trebalo polagati roditeljski ispit nikad se ni jedno dijete ne bi rodilo.
U pravo zato je PRIRODNO uređeno da su za roditeljstvo fizički osposobljeni upravo oni koji JOŠ nisu počeli misliti.A oni koji su posve "sazreli" u mišljenju a time i razumom osposobljeni za roditeljstvo,za roditeljstvo ne nalaze opravdanje niti za njega imaju volje,a ubrzo zatim nemaju više ni fizičkih mogućnosti.
Priroda će možda podržati tvoj stav, ali ne i društveni običaji. Naime, otkad znam za sebe, ženski članovi obitelji su prikazivali neplaniranu trudnoću u mlađim godinama (popularno - zalomilo se), kao najveće zlo i grijeh, u smislu, ne dolazi mi na vrata više ako ti se to dogodi. Na taj način je već i prije tinejđerske dobi u meni usađen strah od slučajne trudnoće, i ja sam zaista sve poduzimala da slučjano ne ostanem trudna. Dakle, odgoj - a ne priroda se pobrinula da se meni takva trudnoća ne dogodi.
Isto kao što sam u ranim dvadesetima se čuvala da ne zatrudnim i dijete uopće nisam željela, sad s par godina više i sa punom svijesti što znači imati dijete, bez iluzija da je to nešto slatko, nego sa činjenicom da je to nešto teško i odgovorno, ja želim to dijete. S punom svijesti, a ne s prirodnom nesvjesti i pukim nagonima. Iako, svjesna sam činjenice da većina djece dolazi na svijet kako si opisala.
BlueRose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 17:47   #60
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Naravno da jesu.

Ja samo pokušavam saznati značenje riječi obitelj i porodica i koja je razlika
mislim da razlike suštinski nema
tako naši studenti uče iz knjige "Obiteljsko pravo" a srpski iz "Porodičnog prava"... razlika je očito samo terminološka
sens is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.