Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2003., 02:02   #21
a ako ćeš ići na sigurnost, oroči u banci na 25 godina pa čekaj.
__________________
there's no devil, it's just god when he's drunk
Mr. Jingles is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 03:33   #22
Malu ustedjevinu je najbolje ne ulagati nikako nego je drzati pri ruci u slucaju da ti zatreba.

Ne mozes od male ustedjevine sloziti efektivan portfolio, a eventualan dobitak bi ti bio razmjeran troskovima transakcija. Znaci jos ti ostaje vjerojatan gubitak, koje je poprilicno realan u ovoj situaciji.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 14:06   #23
Eventualno u neki investicijski fond. Za razdoblje iznad cca. pola godine, to je ulaganje s malim rizikom i velikom vjerojatnošću da se na kraju ima više nego da je novac negdje oročen u banci.
Putin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 16:06   #24
A koliko su sigurni investicijski fondovi?
Ymot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 16:31   #25
Pa investicijski fondovi velikih bankarskih kuća su upravljani profesionalcima koji najbolje znaju kako raspodijeliti portfolio da odgovara projeciranom riziku/dobiti nekog investicijskog fonda. U pravilu IF-ovi koji uglavnom ulažu u državne vrijednosne papire daju 2-4% sigurnog povećanja. Prosječan IF sa široko disperziranim portfoliom bi trebao rasti nekih 5-9% godišnje, ali oscilacije su tu već češća pojava. IF-ovi koji daju najveću mogućnost zarade (i gubitka) nisu baš pogodni za kratkoročno i srednjeročno ulaganje.
Sve u svemu odnos prihod/rizik kod IF-ova je za nijansu bolji nego kada su sredstva uložena u banci.
Putin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 17:14   #26
Quote:
Putin kaže:
Pa investicijski fondovi velikih bankarskih kuća su upravljani profesionalcima koji najbolje znaju kako raspodijeliti portfolio da odgovara projeciranom riziku/dobiti nekog investicijskog fonda. U pravilu IF-ovi koji uglavnom ulažu u državne vrijednosne papire daju 2-4% sigurnog povećanja. Prosječan IF sa široko disperziranim portfoliom bi trebao rasti nekih 5-9% godišnje, ali oscilacije su tu već češća pojava. IF-ovi koji daju najveću mogućnost zarade (i gubitka) nisu baš pogodni za kratkoročno i srednjeročno ulaganje.
Sve u svemu odnos prihod/rizik kod IF-ova je za nijansu bolji nego kada su sredstva uložena u banci.
Da, s time sto jos imas ulazne/izlazne troskove za koje sam ubjedjen da bi kratkorocno i to jos na malom ulogu anulirali ionako bijedan projicirani dobitak od 2-4 posto.

Jos jednom ponavljam, malu ustedjevinu najbolje je drzati pri ruci ako zatreba u slucaju potrebe. Svaki dobitak tipa 2-4 posto u ovom je slucaju irelevantan, a riziku se ne treba izlagati.

Druga je stvar to sto investicijskim fondovima rukovode profesionalci ne znaci bas nista. Ako je downturn onda je i za profesionalce, a to gdje ulazu je stvar profila pojedinog fonda.

Nego, fund manageri su u ovoj situaciji realno pod pritiskom, jer se ocekuje da se pare uloze u nesto sto nema smisla, i jos se onda ocekuje povrat.

Opet za Hratsku nista od gore navedenog ne mora vrijediti.

Tamo su jos uvijek neka druga pravila.

Good Luck!
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 04:43   #27
Uzgajaj cincile )))
Po jednoj dobijes 350 KN .
__________________
Neka vas vjetar pod krilima nosi kamo sunce plovi i mjesec seta .
Icarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 20:19   #28
U što uložiti xx nečega

Hipotetički

Prodana je obiteljska baština i svaki od nasljednika je dobio 100 000Eura.

Velika lova za naše prilike ali opet ne dovoljno velika da bi te osigurala za cijeli život.
Treba dakle pametno uložiti.

Nikako nisam za neka riskantna ulaganja jer bi se morao ubiti kad bi sprčkao te novce.
Ima li neko neki dobar savjet?
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 20:24   #29
U sta ulozit? Pa kupi si stan i auto jebote! Kad imas to u Hrvatskoj imas cili zivot sreden!
Heart of darkness is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 20:58   #30
Imam malu kućicu na lijepom mjestu, a imam i kakav takav auto. Više mi ne treba.

Želio bi oplemeniti lovu a ne sprčkati je...
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 21:43   #31
e ahile, operiraj petu
ma šala. osiguraj se materijalno za vijeke vjekova a ostatk vrti na burzi ako se voliš igrati ili oroči u banci na 50 godina ako se ne voliš igrati.
__________________
there's no devil, it's just god when he's drunk
Mr. Jingles is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 02:56   #32
Ako nikada nisi bio samostalno u poduzetništvu radije oroči u banci i mirno spavaj! Burza može biti gubitak kao i svaki drugi poduzetnički korak.

A za savijete tipa kako od EUR 100.000 napraviti više moraš uposliti konzultante koji će ti uzeti neku paru za to, ali mogu se naći i takvi koji zaradu mogu garantirati.

__________________
DundoXL
DundoXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 23:03   #33
Quote:
DundoXL kaže:
Ako nikada nisi bio samostalno u poduzetništvu radije oroči u banci i mirno spavaj! Burza može biti gubitak kao i svaki drugi poduzetnički korak.
ulaganje u burzovne vrijednosnice nije poduzetnički korak i ne može se s time uspoređivati. to je čisto špekulativno trgovanje. sav trošak je provizija brokera koji za tebe radi posao (kreće se oko 1%). nema papirologije, javnih bilježnika, trgovačkog suda, birokracije, administracije, taksenih marki, redova i čekanja. gubitak može biti, ali postoje investicijski savjetnici koji će ti objasniti kako rasporediti taj tvoj novac na različite dionice.

kod banke povlačenje iz oročenja znači gubitak nagrade za to oročenje. kod brokera se možeš povući svaki tren uz isplatu svojih sredstava.

burza može biti gubitak ali je dobitak višestruko veći od bilo koje pasivne kamate koje daju hrvatske banke.
__________________
there's no devil, it's just god when he's drunk
Mr. Jingles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 03:38   #34
To si sve dobro smislio i u pravilu bi trebalo tako funkcionirati, ali... tek jednog lijepog dana kada se hrvatsko tržište razgiba. Osobno se bavim takvim poslom ali ne tu u Hrvatskoj (tu samo živim) nego na jednom od najliberalnijih tržišta LSX i LOMEX gdje je to moguće. Onih pravih ulaganja za male ulagaće u Hrvatskoj nema i to je najveća pogreška naše vlade. S druge strane banke nude sigurne ugovore sa dobrim opcijama na gore navedeni iznos, a to nisu samo oročenja. Treba malo popričati sa bankama i zatražiti od njih one prave proizvode.
__________________
DundoXL
DundoXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 08:24   #35
Razmisli o investicijskim fondovima... Ima ih sigurnih koji ti opet mogu donijeti nekih 6% godišnje. To ti je dakle oko 500€ mjesečno ali trošenjem na taj način topiš svoju glavnicu. Ne nominalno jer uvijek imaš svojih 100000€ ali tih 100000€ svake godine vrijedi sve manje (između 2 i 3%). Dakle, ako ne želiš previše riskirati, uloži u investicijske fondove i nemoj trošiti sav svoj prihod... Tako dolazimo do nekih 300€ mjesečno. Da li te to zadovoljava? Mene ne bi na iznos od 100000€. E sad, investicijski fond može nositi i više od 6% godišnje ali je tu igra i riskantnija.

Za 100000€ možeš kupiti i dva stana koje možeš rentati za primjerice po 250€ mjesečno. Time imaš 500€ ali stanove moraš i održavati... A cijene nekretnina variraju...
__________________
Život je najveća umjetnost!
More zemlja vino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 17:31   #36
renta

ja ulazem u dionice, ali ako hoces ulagati tradicionalnije ("sigurnije") kupi nekretnine (evenutalno turizam, ako imas vremena), ako nemas vremena, uzmes dva stana po 75 tisuca eura svaki (uzmes kredit na 50k eura, jedan stan ces dati kao jamstvo, 10 godina otplate), i tako ces kroz iznajmljivanje isplatiti kredit, a samoj nekretnini (ovisi gdje kupis) vjerovatno ce porasti vrijednost. Ili mozes sve to bez kredita, ali iz iskustva (ja zivim vani, ali moji doma iznajmljuju stanove), mozes naci fine stanove za nekih 75k koji ce se lakse iznajmljivati nego oni ispod te vrijednosti. Za takve stanove mozes dobiti minimum 300 eura mjesecno plus rezije, makar ja bi ih uredio, i ne bi ih iznajmljivao ispod 400 eura (3-6 mjeseci unaprijed) i jako je bitno da si selektivan kome iznajmljujes. Racunaj da ces svakih pet godina morati ulositi barem 3000 eura u obnovu stana.

Porez bi bilo preporucljivo platiti, makar momentalno 95% iznajmljivaca ga ne placa. No to vec ovisi o tvojim moralnim vrijednostima.
 
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 18:46   #37
Da to je OK donosi cca. 10% godišnje a vrijednost nekretnine ako je u dobrom kvartu ostaje ista ili čak raste. Dali ste mi za misliti.

Vjerovatno ću se odlučiti za stanove, uostalom imam i klinca pa i njega osiguram na taj način.
 
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 18:01   #38
Quote:
Icarus kaže:
Uzgajaj cincile )))
Po jednoj dobijes 350 KN .
I ja bih volio uzgajati ih ali živim na 3. katu
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2003., 20:57   #39
citam vase odgovore i nesto me interesuje. Zar se nebi moglo tih 100000 dati kao neki deposit u banku pa uzeti recimo 250000 kredita pa kupiti zemlje na moru i napraviti nekih sest apartmana ili soba i tako oploditi pare. Ja sam u USA i nesto me vuce da se vratim i razmisljam da napravim nesto tako. Je li vas savjet sjedi gdje jesi ili se ispalti vratiti.
malo_sutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2003., 21:37   #40
Da, vjerovatno bi to bilo isplativije, ali ja sam ti antitalenat.
Kupujem skupo a prodajem jeftino

A što se tiće tvog pitanja, imam dosta rodbine po Americi, Švicarskoj, Kanadi, Australiji. Neki od njih su se nakon osamostaljenja Hrvatske vratili puni entuzijazma i volje da rade, ulažu i stvaraju ovdje, ne svome.

Niti jedan nije ostao duže od tri godine. N-i-j-e-d-a-n.

Ja recimo ne bi mogao otići van živjeti iako sam imao prilika, ali tebi preporučujem, ako si se naviknuo na život u Americi i koliko toliko snašao, ostani gdje jesi1
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:38.