Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2007., 13:20   #61
Quote:
masnica kaže: Pogledaj post
Daj, ako ti se da napisi sta su ti ispricali sta se tamo desavalo. Malo sam trazio po netu jel ima napisano nesto o tome pa ne mogu nista pronaci, a volio bih procitati nesto vise o tome.
Evo jedna sličica koja me se najviše dojmila (osim samog izgleda Imperijala):

Za početak treba znati da je Imperijal dvodijelna tvrđava iz doba francuske okupacije Dubrovnika. (Razmak među ta dva dijela, ako se dobro sijećam, nije veći od dva-tri metra.)

E pa sad, pošto je od toga prošlo 15 godina, ne mogu se sjetiti je li ih gore bilo 7 ili 11, ali priča kaže da su prilikom jednog napada četnici ušli u manji, istočni, dio tvrđave koji je u to vrijeme jednom puntiželon* bio spojen s glavnim, većim, dijelom tvrđave u kojemu su bili oni i da su jednu noć jedni spavali u svom dijelu, a četnici u svom!!!

I još mi je žeo što nisam imao foto-aparat da ovjekovječim stražnju stranu improviziranog križa na tvrđavi koji je gledao prema gradu.
Zna se da su četnici baš imali pik na veliki kameni križ koji je tamo stajao i da su ga danima gađali. Za mnoge Dubrovkinje i Dubrovčane taj križ je postao simbolom opstojnosti Srđa i, samim tim, samoga Grada.
Jednom prigodom su ga , konačno, uspjeli pogoditi i srušiti, a onda su Branitelji sa Srđa od gomile daščica što se tamo zatekla sklepali improvizirani križ, prednju stranu su nekako objelili i okrenuli prema gradu kao simbol da su još tamo...

Ali sa stražnje strane je taj križ izgledao kao kad Tom zakuje ulaz u rupu Jerryju... Gomila daščica sklepana zbrda-zdola...

E, da mi je to bilo slikat...


PS
Može li se itko sjetiti za koju su ono službu rekli da je osnovala kilibardinu "Narodnu stranku"?


*puntižela = deblja široka daska
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:21   #62
Quote:
Total40 kaže: Pogledaj post
Tvrđavu Srđu su doslovno branila šaćica odvažnih branitelja koji su nevjerojatnom prisebnošću obranili taj najvažniji položaj iznad grada...da je pao Srđ pao bi i Dubrovnik...tu nema nikakve dileme...
No ne znam jeli ikome poznata činjenica da je tvrđava na Srđu u jednom manjem periodu bila potpuno prazna od Hrvatskih branitelja (ne znam sada točan razlog tome ali ima nekoliko teorija...) i da je sva sreća bila da JNA i četnici ( btw... bili su 100-njak metera daleko od tvrđave) nisu znali da je prazna...jednostavno su mogli ušetati na taj položaj i strašno je uopće zamisliti moguće posljedice...Naši su se u međuvremenu grupirali i ponovno zauzeli tvrđavu...tada je već obrana Dubrovnika dobila važnu bitku...
I ovaj detalj je istinit...
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:23   #63
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post

I još mi je žeo što nisam imao foto-aparat da ovjekovječim stražnju stranu improviziranog križa na tvrđavi koji je gledao prema gradu.
Zna se da su četnici baš imali pik na veliki kameni križ koji je tamo stajao i da su ga danima gađali. Za mnoge Dubrovkinje i Dubrovčane taj križ je postao simbolom opstojnosti Srđa i, samim tim, samoga Grada.
Jednom prigodom su ga , konačno, uspjeli pogoditi i srušiti, a onda su Branitelji sa Srđa od gomile daščica što se tamo zatekla sklepali improvizirani križ, prednju stranu su nekako objelili i okrenuli prema gradu kao simbol da su još tamo...

Ali sa stražnje strane je taj križ izgledao kao kad Tom zakuje ulaz u rupu Jerryju... Gomila daščica sklepana zbrda-zdola...
Da...Križ je bio znak Dubrovčanima da se grad još drži...koja su to vremena bila...
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:25   #64
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
Priča je zbilja nevjerojatna!

Bio sam u Dubrovniku u dva navrata. Prvi puta u ožujku '92. i još jednom nakon toga.

Bio sam na Srđu s momcima i ono što su mi ispričali zbilja nadilazi maštu.
Pa daj sad ti ispricaj nama. A knjiga koju sam spominjao da je meni super se zove "Tigrovi: iza legende".
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:27   #65
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
I ovaj detalj je istinit...
Pričali su mi neki branitelji o toj više nego zajebanoj situaciji...ni oni nisu skroz sigurni kako je uopće do toga došlo ali na sreću ni protivnička strana nije bila svjesna fatalne prednosti koju su mogli ostvariti...naši su se za to vrijeme brzo grupirali i ponovno zauzeli tvrđavu...nešto neviđeno...definitivno...
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:32   #66
Quote:
Metuzalem kaže: Pogledaj post
Evo jedan zanimljiv clanak o tom pitanju
A što uopće reći o tim kvazinovinarima huškačke retorike...dovoljno je samo sjetiti se izjave o "30 000 tisuća Ustaša koji naoružani kreću prema debelom Brijegu"... Ili kada su snimali stupove dima koji se dižu nad Dubrovnikom i komentirali kao Ustaško peljenje guma po Stradunu...a što više reći...
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:34   #67
Quote:
bumbar92 kaže: Pogledaj post
Film je samo dio događanja sa dubrovačkog ratišta i očigledno više upućen crnogorskom gledateljstvu nego nama
Kao sta je na kraju spice pisalo, ovo je samo prvi dio filma, dokumentarac prati slijed dogadjaja, u prvoj epizodi su dosli do JNA osvajanja Cavtata, u sljedecoj ce pokazati ostalo (pitanje je hoce li to HTV prikazati?)

Nema se sta predbaciti autorima, na pocetku su jasno istakli da se tu radi o pokusaju uspostave Velike Srbije
http://www.youtube.com/watch?v=LMMX03o-luA

Mili Djukanovicu su postavili tesko obranjiva pitanja, a za despet su odma poslije njega intervjuirali Slavka Perovica, Milo vodio drzavu i ne zna za nista, a Slavku je glava bila u torbi zbog otvorenog prkosenja Slobi i kompaniji
http://www.youtube.com/watch?v=Ge7Rsm06kXY

Demantirali su onu tezu o tisucama ustasa naoruzanih do zuba tvrdeci da je na bojistu omjer bio 30 000 vs 700 u korist JNA
http://www.youtube.com/watch?v=Ge7Rsm06kXY

I ntervjuirali su sve one koji su imali nesto reci o tim dogadjajima. Plus sta su prikazali i mucenja zarobljenika u logorima te psihicko maltretiranja baba i djedova po Konavlima od strane nazovi novinara,
Metuzalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:39   #68
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
PS
Može li se itko sjetiti za koju su ono službu rekli da je osnovala kilibardinu "Narodnu stranku"?
obavestajna
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:41   #69
Quote:
ezop kaže: Pogledaj post
obavestajna
Ima li to kakve veze s tzv. "Hrvatskom" narodnom strankom?

Ili je to samo slučajna podudarnost?
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:47   #70
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
Ima li to kakve veze s tzv. "Hrvatskom" narodnom strankom?

Ili je to samo slučajna podudarnost?
Ništa nije slučajno!
Isto kao što ih tkz. hrvatski predsjednik, obaveštajac iz iste službe danas posječuje i pere od bilo kakve krivnje, osim što su bili zavedeni, naravno.
Nas Veliki A is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:54   #71
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Evo ga! Samo sam čekao da počne kako trebamo šutit jer smo mi isti...

"Junački pohod" na Konavle i deranje po Gradu je ISTO kao i borba za bolnicu u Novoj Biloj. Konstitutivni crnogorski narod su po Stradunu ganjali mundžosi a ustaše su stezale obruč oko Župe Dubrovačke u kojoj je većinsko crnogorsko stanovništvo....
Mislim, ljudi, bojkotirajte ovo i ne dajte se navući na trik za skretanje rasprave u dragom smjeru "svi-smo-mi-balkanci-isti" i "nitko-nije-kriv"...
Ja smijem jer sam prvi izgubio žifce .
Ma, to ti je naš Prebo. Relativizirajuća bljutava sve-je-isti-ku*ac spodoba koju ni pas s maslom ne konzumira.
__________________
O ISLAMU » pogled sa zapada
APOI is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 13:56   #72
Quote:
Nas Veliki A kaže: Pogledaj post
Ništa nije slučajno!
Isto kao što ih tkz. hrvatski predsjednik, obaveštajac iz iste službe danas posječuje i pere od bilo kakve krivnje, osim što su bili zavedeni, naravno.
A slušaj...zar nije evidentno da se huškači iz 1991 sada pokušavaju oprati...nije Đukanović tu iznimka...a nije ni Mesić koji je također nekim eskapadama iz tog vremena dolijevao ulje na vatru...
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 14:09   #73
Quote:
Total40 kaže: Pogledaj post
A slušaj...zar nije evidentno da se huškači iz 1991 sada pokušavaju oprati...nije Đukanović tu iznimka...a nije ni Mesić koji je također nekim eskapadama iz tog vremena dolijevao ulje na vatru...
Evidentno? Naravno!
Pitanje ostaje, što ti zločinci rade na visokim funkcijama? Nagrađeni su za zlo koje su zakuhali do 90te? Ili zlo koje su činili poslije 90te? Ili za međusobno pranje od grijeha, koje sad prakticiraju? Dok se vozikaju u privatnim avionima i žderu po cijelom svijetu, putuju i uživaju u luksuzu, na račun naroda koji su ubijali, manipulirali, krali, pa se međusobno oprali za sve grijehe i sad ih vode kuda? U ludnicu, ne? Jer samo luđaci mogu imati UDBAša i lažljivca za predsjednika, koji živi kao lord na račun svojih žrtava i još nam sređuje slijedečih 200 godina ropstva i zla!

Nas Veliki A is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 14:11   #74
Quote:
Nas Veliki A kaže: Pogledaj post
Evidentno? Naravno!
Pitanje ostaje, što ti zločinci rade na visokim funkcijama? Nagrađeni su za zlo koje su zakuhali do 90te? Ili zlo koje su činili poslije 90te? Ili za međusobno pranje od grijeha, koje sad prakticiraju? Dok se vozikaju u privatnim avionima i žderu po cijelom svijetu, putuju i uživaju u luksuzu, na račun naroda koji su ubijali, manipulirali, krali, pa se međusobno oprali za sve grijehe i sad ih vode kuda? U ludnicu, ne? Jer samo luđaci mogu imati UDBAša i lažljivca za predsjednika, koji živi kao lord na račun svojih žrtava i još nam sređuje slijedečih 200 godina ropstva i zla!

A slušaj...ne kaže se za kur...da narod ima onakvu vlast kakvu zaslužuje... uostalom treba pričekati par desetljeća da se ta bagra očisti...nema druge...
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 14:25   #75
Quote:
Total40 kaže: Pogledaj post
A slušaj...ne kaže se za kur...da narod ima onakvu vlast kakvu zaslužuje... uostalom treba pričekati par desetljeća da se ta bagra očisti...nema druge...
Ma čuj, bagre, kukolja i bjednika ima svugdje, no vi koji se stoljećima iživljavate na Hrvatskom narodu, a u venama vam barem djelom teče Hrvatska krv, ste najjadniji od svih.

Nikad se niste borili kao ljudi, ni tokom IIWW, ni 90tih, uvijek ste čekali nekog drugog(srbe ili ruse) da obave večinu krvavog posla, a onda dolazite čerežiti ljude koji su prošli kroz pakao zla i 2/3 je ubijeno. Tako i danas likujete nad invalidima, udovicama i djeci bez roditelja. Jaki ste i snažni jedino kad nema nikoga tko bi vam se suprostavio.

Hrvati neće biti pobjeđeni nikada, dok ćete vi krepati kao životinje, u pokradenim kućama, u pokradenoj košulji i gačama.
Mi Hrvati umiremo kao ljudi, a vi kao štakori!

Nas Veliki A is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 14:37   #76
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Evo ga! Samo sam čekao da počne kako trebamo šutit jer smo mi isti...
Jesi li ti uopce procitao tekst na koji odgovaras? Nisam napisao da smo svi isti niti to smatram (procitaj malo bolje tekst koji citiras).
Ako pak mislis da sam napisao neku neistinu onda reci koju.
Napisao sam da se Hrvatska borila za ispravnu stvar a Srbija za pogresnu, ali novinari tipa Smiljko Sagolj nam bas i nisu sluzili na cast
Prebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 17:12   #77
Ja jesam pozorno pročitao tvoj post.

Preporučam ti da ga i ti još jednom pročitaš. Recimo ono "Bilo je i nasih momaka koji su isli branit svoju bracu u susjednoj drzavi. Mediji skoro svakog mogu obradit, najlakse one needucirane ali kao sto smo vidjeli niti oni educiraniji nisu imuni."

Tu se ne tvrdi samo da su naši novinari bili u istom blatu kao i onaj crnogorski cvikeraš (i ostali sa istraživačko-novinarskim činjenicama o iminentnom napadu fašističkim krstarećim raketama na Nikšić )...

Tu se može iščitati upinjanje da se povuku puno jače paralele - "Hrvatska je crnogorska koliko je i srednja Bosna hrvatska"; "silnim Crnogorcima je u Dubrovniku bilo isto kao Hrvatima u Novoj Biloj" i slično...

A o "obrađivanju od strane medija" sam nešto već napisao.

Ni onaj najpijaniji nije vjerovao u ustaške krstareće rakete iza Debelog brijega, niti je vjerovao u nekakav "teror ustaša nad porobljenim Hrvatima" nego je bio junačan samo zato što je znao da je JNA sila sa njima i vjerovao da će ubrzo ući u Zagreb.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 17:19   #78
A nije ni ratni plijen za bacit.

-Pope, ne mogu da spavam noću.
-Pa što, pobogu, đetiću?
-Pa eto, muči me savjest zbog one televizije donesene iz Konavala. I kompjutera, i videa, i HI-FI linije...
-Stani malo, đetiću, pop Amfilohije ti je za elektroniku, ja sam samo za bijelu tehniku.
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 17:30   #79
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Ovih dana, tj. mjeseci navršava se 15 godisnjica oslobadanja Dubrovnika i okolice. Osim 2 knjige za koje znam, od koje sam jednu procitao i smatram je ne samo najboljom knjigom o DR-u nego jednom od najboljih koje sam u zivotu procitao (svaka cast autoru Vladi na pisanju, a pogotovo na sudjelovanju), nema bas puno o tome. Pa ako bi ekipa s foruma koja je bila tamo '92 mogla napisati jos koju o tome...Premalo se o tome zna.
Ja iz pouzdanih izvora znam kak je treća knjiga od tog Vlade već u stvaranju, i kak će bit direktan nastavak prve knjige.
Druga je bila "tribute" jednom prijatelju poginulom u Slavoniji.
__________________
Na početku ih je malo, i svi ih gledaju s podozrenjem i strahom. Poslije ih je puno, jer nakon Rata Domoljub biti ne košta ništa.

Malo nas je, a još ima i stoke.
from_hell_to_cell is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 17:56   #80
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
A u Dubrovniku pojedini tvrde da se gore nije odigralo nista posebno, ili bar ne u tolikoj mjeri koliko neki zele reci da jeste, dakle presudna bitka za oslobadjanje Dubrovnika.

Koliko znam, tamo su protutnjali tigrici i Matijasev oklop, ali vezano za tu ekipu nista posebno nije se desilo na ovoj koti.
Matijaš - PAUK je starom željezničkom prugom čejenima iza leđa uspio provuć tri tenka, znam kak su kreteni urlali, a poslije i pisali kak su to "ustaški" Leopardi.
Uglavnom, baš su njegovi (4. Splitska) sa ta tri tenka napali gamad s leđa, iz pokreta, od Osojnika prema Orahu i razbili im topništvo u komadiće. Od onda na Dubrovnik više nije pala niti jedna granata.
A na Golubovom kamenu je (mislim po prvi puta u ratu) naš MIG-21 poroko čede. To je bilo gušt vidit, stari moj.
__________________
Na početku ih je malo, i svi ih gledaju s podozrenjem i strahom. Poslije ih je puno, jer nakon Rata Domoljub biti ne košta ništa.

Malo nas je, a još ima i stoke.

Zadnje uređivanje from_hell_to_cell : 31.05.2007. at 18:50.
from_hell_to_cell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.