Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2007., 20:20   #41
Quote:
JankoX kaže: Pogledaj post
Ostati ću kod toga da se Jahve zove Jahve.

pa ni isus se ne zove isus na svim jezicima... negdje se zove hesus, negdje đizs...... jezuš....

ni marija se nije u originalu zvala marija.... meri, miriam... maria....


p.s. pisem imena onako kako otprilike zvuce..... ali shvatili ste poantu
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 04:02   #42
Da, satori. To se zove transliteracija. Kada jedna ista riječ poprima drugi oblik u različitom podneblju ili kulturi. JankoX će to shvatit kad odraste.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 10:57   #43
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Bog te poživio. I svakog katolika i muslimana koji tako misli.


Pravoslavna verzija JankoX-a.
ne, samo kazem da ti (mi) nismo veci covekoljupci od Hristosa, apostola i svetih otaca.
kako se hristos obratio hananejki kada je trazila pomoc?
kako je apostol reagovao na ponudu rima da u mnogobozacki hram postave kip Hristov, radi mira, tolerancije, jednakosti?
kako oci crkve, cijih primera je bezgranicno mnogo!

dakle, ne pozivam ja na mrznju, satiranje neistomisljenika i ostalo.
pozivam se na Istinu, koja ne pravi kompromise sa ljudskim potrebama, trendovima i izopacenjima danasnjeg doba.

zbog takvih stavova latina, katolicka i ostale luteranske crkve su tu gde jesu...
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 13:26   #44
Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post
ne, samo kazem da ti (mi) nismo veci covekoljupci od Hristosa, apostola i svetih otaca.
kako se hristos obratio hananejki kada je trazila pomoc?
kako je apostol reagovao na ponudu rima da u mnogobozacki hram postave kip Hristov, radi mira, tolerancije, jednakosti?
kako oci crkve, cijih primera je bezgranicno mnogo!

dakle, ne pozivam ja na mrznju, satiranje neistomisljenika i ostalo.
pozivam se na Istinu, koja ne pravi kompromise sa ljudskim potrebama, trendovima i izopacenjima danasnjeg doba.

zbog takvih stavova latina, katolicka i ostale luteranske crkve su tu gde jesu...
Stari, ti si melem za dušu. Kada tebe vidim, vidim da se nikada kršćani neće ujediniti. A to me veseli,.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 13:50   #45
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Da, satori. To se zove transliteracija. Kada jedna ista riječ poprima drugi oblik u različitom podneblju ili kulturi. JankoX će to shvatit kad odraste.
Zaista, kažem vam, ako se ne obratite i ne postanete kao djeca, nećete ući u kraljevstvo nebesko...

Stvarno sam na dobrom putu.
JankoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 20:15   #46
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Stari, ti si melem za dušu. Kada tebe vidim, vidim da se nikada kršćani neće ujediniti. A to me veseli,.
zar se Hristos (Crkva) razdeli? -kaze poslanica
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 01:09   #47
Quote:
JankoX kaže: Pogledaj post
Zaista, kažem vam, ako se ne obratite i ne postanete kao djeca, nećete ući u kraljevstvo nebesko... Stvarno sam na dobrom putu.
Kakve veze, molim te, ima taj komentar - sa ovim što si quotirao:
Quote:
Shady kaže: To se zove transliteracija. Kad jedna riječ poprima drugi oblik u različitom podneblju. JankoX će to shvatit kad odraste.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 08:28   #48
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Kakve veze, molim te, ima taj komentar - sa ovim što si quotirao:
Komentar je bio na ovu rečenicu:
JankoX će to shvatit kad odraste.
JankoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 08:55   #49
Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post
zar se Hristos (Crkva) razdeli? -kaze poslanica
Hristos nije crkva, nit je ikada bio. Vi ste mili kršćani kroz povijest, osim što imate 4 istine puta i života u obliku 3 crkvena raskola, a zadnji vam je sada priuštio internet, pobili sve živo što vam je pri ruci. Svo znanje ste zatirali. A ni sami ne znate koji je od vaša 4 puta pravi, zbog toga smo se i gađali granatama nema ni 15 godina.

E pa vidiš Manasija, ja se ne bavim s 2 Boginbjina posla. Ne sudim i ne OPRAŠTAM. Oko za oko, zub za zub. I poštujem Bibliju = kršćanima udijeli dvojinom.

Msulimani me ne zanimaju, neka sami metu ispred svog praga.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 12:11   #50
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Hristos nije crkva, nit je ikada bio. Vi ste mili kršćani kroz povijest, osim što imate 4 istine puta i života u obliku 3 crkvena raskola, a zadnji vam je sada priuštio internet, pobili sve živo što vam je pri ruci. Svo znanje ste zatirali. A ni sami ne znate koji je od vaša 4 puta pravi, zbog toga smo se i gađali granatama nema ni 15 godina.

E pa vidiš Manasija, ja se ne bavim s 2 Boginbjina posla. Ne sudim i ne OPRAŠTAM. Oko za oko, zub za zub. I poštujem Bibliju = kršćanima udijeli dvojinom.

Msulimani me ne zanimaju, neka sami metu ispred svog praga.
razumem tvoju ogorcenost poretkom (Crkvom). no, to je problem vas latina. jer se ja pravoslavlja nikad ne postideh. to je ona Crkva koju vrata pakla nece nadvladati do kraja sveta. ona, JEDNA, sveta, saborna, apostolska.
a, ti ako mislis postovati Bibliju nepostovanjem Crkve, to je stvar licne dvojedusnosti, prelesti i gordosti.

postoje 2 puta. put istine i put zivota. mislim da je o tome govorio apostol varnava u svojoj poslanicama. taxativno navodeci sta je prvi, a sta drugi put.

crkva znanje, znanost, umestnost nije zatrla, zatirala. sta vise, pomagala je i afirmisala. no, tzv. mracni srednji vek je drugojacije obradjen u marxistickoj literaturi i revizijama istorije. taj mracni vek je zapravo najsjajniji. no, druga tema.

dakle, Istina je jedna. a, put ni levi, ni desni. nego sredisnji je carski. ako poznajes i drzis do Biblije?

oko za oko je ukinut, od pre 2k godina je snazi NZ zakon.

takodje me muslimani ne zanimaju, njima se bavim vise kao socijalnodrustvenim fenomenom i pojavom.

naposletku, na kojoj si ti strani? ne zakljucih iz posta.

a, tebi odgovorih jer mi se dojmila tvoja srcanost. iako u konfliktu.
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 14:34   #51
Quote:
JankoX kaže: Pogledaj post
Komentar je bio na ovu rečenicu: JankoX će to shvatit kad odraste.
Pa zašto onda nisi to kvotirao, nego ono drugo? Ne moram u pasulje gatati na što si odgovorio.

Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Stari, ti si melem za dušu. Kada tebe vidim, vidim da se nikada kršćani neće ujediniti.
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Hristos nije crkva, nit je ikada bio. Vi ste mili kršćani kroz povijest, osim što imate 4 istine puta i života u obliku 3 crkvena raskola, a zadnji vam je sada priuštio internet, pobili sve živo što vam je pri ruci. Svo znanje ste zatirali. A ni sami ne znate koji je od vaša 4 puta pravi, zbog toga smo se i gađali granatama nema ni 15 godina.
Nisi baš otkrila toplu vodu.


Mi smo Zavjet prihvatili od onih koji govore: "Mi smo kršćani",
ali su oni dobar dio Knjiga kojima su bili opomenuti izbacili,
i tako je među njih neprijateljstvo i mržnja do Sudnjeg dana ubačena.
A Bog će ih sigurno obavijestiti o onome što su radili.

(Kur'an časni, pog. 5:14)

Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 14:57   #52
Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post
crkva znanje, znanost, umestnost nije zatrla, zatirala. sta vise, pomagala je i afirmisala. no, tzv. mracni srednji vek je drugojacije obradjen u marxistickoj literaturi i revizijama istorije. taj mracni vek je zapravo najsjajniji. no, druga tema.
Najsjajniji?!? Otvoriću onda posebnu temu. Možda si u pravu!

Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post
naposletku, na kojoj si ti strani? ne zakljucih iz posta.
Intimno je na muslimanskoj strani, čini mi se.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 16:43   #53
Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post
razumem tvoju ogorcenost poretkom (Crkvom). no, to je problem vas latina. jer se ja pravoslavlja nikad ne postideh. to je ona Crkva koju vrata pakla nece nadvladati do kraja sveta. ona, JEDNA, sveta, saborna, apostolska.
a, ti ako mislis postovati Bibliju nepostovanjem Crkve, to je stvar licne dvojedusnosti, prelesti i gordosti.

postoje 2 puta. put istine i put zivota. mislim da je o tome govorio apostol varnava u svojoj poslanicama. taxativno navodeci sta je prvi, a sta drugi put.

crkva znanje, znanost, umestnost nije zatrla, zatirala. sta vise, pomagala je i afirmisala. no, tzv. mracni srednji vek je drugojacije obradjen u marxistickoj literaturi i revizijama istorije. taj mracni vek je zapravo najsjajniji. no, druga tema.

dakle, Istina je jedna. a, put ni levi, ni desni. nego sredisnji je carski. ako poznajes i drzis do Biblije?

oko za oko je ukinut, od pre 2k godina je snazi NZ zakon.

takodje me muslimani ne zanimaju, njima se bavim vise kao socijalnodrustvenim fenomenom i pojavom.

naposletku, na kojoj si ti strani? ne zakljucih iz posta.

a, tebi odgovorih jer mi se dojmila tvoja srcanost. iako u konfliktu.
Što ti to znači na kojoj si strani? Objasni.

Istina je da pravoslavna crkva nije spalila niti jednu vješticu. Znam za to. I istina je da nije zatirala umjetnost, znam i za to.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 17:03   #54
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Što ti to znači na kojoj si strani? Objasni.

Istina je da pravoslavna crkva nije spalila niti jednu vješticu. Znam za to. I istina je da nije zatirala umjetnost, znam i za to.
da jeste (spaljivala) zalud bi bila propoved nasa.
u pravoslavlju je potvrda, dokaz Boga.

mislio sam na religiju, ideal, cilj, smisao... cemu naginjes.
gorchis isuvise, zvucis kao feminiskinja?
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 19:46   #55
Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post

takodje me muslimani ne zanimaju...
Da bar...
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 19:52   #56
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Što ti to znači na kojoj si strani? Objasni.

Istina je da pravoslavna crkva nije spalila niti jednu vješticu. Znam za to. I istina je da nije zatirala umjetnost, znam i za to.
A koga smatraš vješticama?
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 20:39   #57
hi...
zanima me sto mislite o odnosu muslimana i kršćanke i šta mislite o daljnjem razvijanju neke veze između dvoje ljudi(odnosno dvije vjere).da li smatrate da je za brak jako bitno da su dvoje ljudi iste vjere?molim vas zanima me necije misljenje o tom podrucju.hvala unaprijed
angel22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 21:01   #58
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Istina je da pravoslavna crkva nije spalila niti jednu vješticu. Znam za to. I istina je da nije zatirala umjetnost, znam i za to.
Vrlo slabo znanje o istini.

1.) Čak se i na wikipediji odmah nalazi članak:

"Bogumili u srednjovekovnoj Srbiji
Iz projekta Википедија

Bogumili je naziv za hrišćane u srednjovekovnoj Srbiji, koje su pravoslavna crkva i nemanjićka država progonile kao jeretike, nazivajući ih babunima, po planini Babuni u Makedoniji.[1] Srednjevekovne srpske vlasti su ih kažnjavale telesnim kaznama, spaljivanjem na lomači, sečenjem jezika, žigosanjem po licu, progonom iz zemlje, oduzimanjem imanja, itd. Njihove knjige su na gomilama spaljivane.[2] ...(„Knjige njegove nečastive spali“), što je posebna šteta jer bi one danas predstavljale najstarije spomenike raške i makedonske škole.[14] Tako su stare srpske i slovenske apokrifne knjige, u plamenu, bile uništene. Ovakav surov progon bogumila i uništavanje njihovih knjiga i jeste razlog što se danas o njima toliko malo zna i što sva znanja dolaze upravo iz knjiga njihovih neprijatelja...
... Deo preživelih bogumila odlazi preko Drine, u Bosnu i Hum, gde nalaze utočište pod okriljem Crkve bosanske i „dobrog bana Kulina“, koji ih prima kao dobre hrišćane. Uprkos progonima od strane katoličke i pravoslavne crkve, pokret u Bosni opstaje .... "

- Inače, smatra se da je ovo zadnje uvelike pridonijelo kasnijoj islamizaciji Bosne i Hercegovine.

2.) Obračun s bogumilima u Raškoj/Srbiji je naravno znatno manjeg opsega od obračuna (osobito pod Petrom Velikim) državne ruske pravoslavne crkve sa starovjercima ... I tako bismo mogli nastaviti s 3.), 4.), 5.) ... u nedogled.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 21:17   #59
Quote:
angel22 kaže: Pogledaj post
hi...
zanima me sto mislite o odnosu muslimana i kršćanke i šta mislite o daljnjem razvijanju neke veze između dvoje ljudi(odnosno dvije vjere).da li smatrate da je za brak jako bitno da su dvoje ljudi iste vjere?molim vas zanima me necije misljenje o tom podrucju.hvala unaprijed
ako ti je stalo do misljenja publike, komsije... onda pitaj svoje srce i teraj!
ako se pitas je li bogougodno da hriscanin/ka uzmes nekrstu/nekrstoga... jeste ali vencanje u crkvi se mora ("mora") obaviti, da bi se veza zvala brakom.
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 21:24   #60
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Vrlo slabo znanje o istini.

1.) Čak se i na wikipediji odmah nalazi članak:

"Bogumili u srednjovekovnoj Srbiji
Iz projekta Википедија

Bogumili je naziv za hrišćane u srednjovekovnoj Srbiji, koje su pravoslavna crkva i nemanjićka država progonile kao jeretike, nazivajući ih babunima, po planini Babuni u Makedoniji.[1] Srednjevekovne srpske vlasti su ih kažnjavale telesnim kaznama, spaljivanjem na lomači, sečenjem jezika, žigosanjem po licu, progonom iz zemlje, oduzimanjem imanja, itd. Njihove knjige su na gomilama spaljivane.[2] ...(„Knjige njegove nečastive spali“), što je posebna šteta jer bi one danas predstavljale najstarije spomenike raške i makedonske škole.[14] Tako su stare srpske i slovenske apokrifne knjige, u plamenu, bile uništene. Ovakav surov progon bogumila i uništavanje njihovih knjiga i jeste razlog što se danas o njima toliko malo zna i što sva znanja dolaze upravo iz knjiga njihovih neprijatelja...
... Deo preživelih bogumila odlazi preko Drine, u Bosnu i Hum, gde nalaze utočište pod okriljem Crkve bosanske i „dobrog bana Kulina“, koji ih prima kao dobre hrišćane. Uprkos progonima od strane katoličke i pravoslavne crkve, pokret u Bosni opstaje .... "

- Inače, smatra se da je ovo zadnje uvelike pridonijelo kasnijoj islamizaciji Bosne i Hercegovine.

2.) Obračun s bogumilima u Raškoj/Srbiji je naravno znatno manjeg opsega od obračuna (osobito pod Petrom Velikim) državne ruske pravoslavne crkve sa starovjercima ... I tako bismo mogli nastaviti s 3.), 4.), 5.) ... u nedogled.
taj sto je spaljivo bogumile, seko i m jezike, usi... od Boga je proslavljen i zove se sv. simeon mirotocivi. nad cijim mostima se klanjaju i muslimani i katolici.
no, kliski je to teren za tebe i pucinu, jer ce opet poceti prebrojavanje Bozijih zrtava...
naravno, satiranje bogumila nema veze sa islamizacijom po bosni. jer, su tek pri slabljenju otomanske imperije tamosnje porodice (vlastela!) primale novu veru radi ovozemaljskih pogodnosti. ne iz duhovne potrebe.

dakle, bogumili su iz druge bajke. one o svetiteljima.

dakle, tanja je u pravu. za sad.
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:40.