Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2007., 22:57   #61
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Netočno...

Ateist ne vjeruje da ne postoji Bog. Ateist samo ne vjeruje da postoji Bog.

Uzmimo matematički (sigurno će ti se svidjeti tako...)
Zamislimo jednadžbu za koju smo sigurni da ima točno jedno realno rješenje, ali nemamo načina da ju riješimo. Dođem ja i na blef velim "rješenje ove jednadžbe je 3". Pošto znaš da ne postoji metoda rješavanja dotične jednadžbe, znaš da je moje "rješenje" samo wild guess. Dakle, vjerojatno nećeš vjerovati mojoj tvrdnji da je to pravo rješenje. Znači li to da vjeruješ da rješenje izvan svake sumnje nije jednako 3, ili samo da nećeš spekulirati o rješenju dok ne prezentiram neku metodu rješavanja početne jednadžbe i dokažem da je rješenje baš ono koje tvrdim da jest?
Drugim riječima,ne znaš da li to rješenje jednađbe,no isto tako ne tvrdiš da nije rješenje iz čega slijedi da ne isključuješ tvrdnju niti da je rješenje niti da nije niti spekuliraš o istom bez metodike tj. kažeš ne znam rješenje(ne možeš ga izvesti).
Ego,nisi opisao ateizam već agnosticizam.
U smislu tvog primjera ateist bi rekao izričito rješenje(kao i vjernik),jer kao što vjernik vjeruje da postoji Bog(rješenje 3),ateist vjeruje da ne postoji(rješenje -3).

Agnostik je već sasvim druga priča,no nije tu tema.
Iako bih po ovom što si napisao rekao da ti ne spadaš u ateističku grupu.
Samo nećeš priznati.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 23:20   #62
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Isto kao što se svaki vjernik zalaže isključivo za sebe, samo što misli da će najviše iskamđiti ako se bude ulizivao nekom Bogu pa i pod cijenu trenutne žrtve trenutnog komoditeta
S jedne strane si u pravu-svaka jedinka je sama pred Bogom.
S druge strane,što točno podrazumijevaš pod "ulizivanjem" Bogu?
I ,kad smo već kod toga,što točno znači žrtva trenutnog komoditeta?
Da li smatraš da je "povečanje" trenutnog komoditeta osnovna svrha čovjeka?

Ajmo s primjerom(neću matematiku ovog puta ).
U situaciji si da si dobio financijsku ponudu da poguraš određeni projekt(firmu).
Sa vjerničke strane(savjesti) je to nemoralno i kao vjernik to ne bi trebao napraviti,s zakonske strane(ateistički pristup) je nelegalno(ako te ulove).
Što bi napravio?

Daleko od toga da se kod ljudi vjera rasteže koliko može,a i daleko više od toga pa sve do neprepoznatljivosti, i da idealistički pristup vjeri u RL,koji je ustvari jedini pravi pristup,je daleko manji od deklariranih vjernika(a i svečenika etc.),no tu se ne razgovaramo o tome.
Čovjek,bio on vjernik,ateist ili nekaj treće je prvenstveno čovjek bez obzira iza čega se skrivao i reakcije mu ovise o tome kakav je (ja ću ti napisati da se tu radi o onom neraskidfivom božjem u čovjeku što postoji i ne ovisi o deklaraciji čovjeka,no to je pitanje vjerovanja) a ne o vlastitoj deklaraciji- tu pričamo na nivou teorije.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 23:31   #63
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Slažem se,ne ovisi.
Moralnost ovisi o temeljnom zakonu(zakonima) iz kojeg(ih) se izvodi.
Kod religija ti zakoni su sadržani u zapovijedima,napucima etc. i nepromjenjivi su(po pojedinačnim religijama).
Kod ateizma su to ljudski zakoni (državni zakoni) i promjenjivi su.
Ako se,po tvom mišljenju, moralnost ateizma ne oslanja na zakone (države)-na što se oslanja?
I da li je promjenjiva?
Pogledaj malo radove iz evolucijske psihologije... evo, i Dawkins se u The God Delusion referira na njih i objašnjava čitavu ljudsku moralnost s par relativno jednostavnih principa.

Državni zakoni sa svim tim nemaju veze; oni proistječu iz ljudske moralnosti i pravne tradicije, a ne obratno.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 00:10   #64
Bill Gates nije ateist. Uložio je novac u izgradnju 20 crkvi....sotonističkih....(navodno... u svakoj laži ima pola istine)
__________________
Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall.
Confucius
Incorporated is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 00:48   #65
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Drugim riječima,ne znaš da li to rješenje jednađbe,no isto tako ne tvrdiš da nije rješenje iz čega slijedi da ne isključuješ tvrdnju niti da je rješenje niti da nije niti spekuliraš o istom bez metodike tj. kažeš ne znam rješenje(ne možeš ga izvesti).
Ego,nisi opisao ateizam već agnosticizam.
U smislu tvog primjera ateist bi rekao izričito rješenje(kao i vjernik),jer kao što vjernik vjeruje da postoji Bog(rješenje 3),ateist vjeruje da ne postoji(rješenje -3).

Agnostik je već sasvim druga priča,no nije tu tema.
Iako bih po ovom što si napisao rekao da ti ne spadaš u ateističku grupu.
Samo nećeš priznati.
Mislim da krivo definiraš ateista...
Ateist ideju Boga jednostavno smatra nevrijednu ozbiljnog razmatranja, kao što će smatrati i jedno od beskonačno mnogo mogućih rješenja gore spominjane jednadžbe. Postoji beskonačno stvari koje netko može tvrditi, a ja ne mogu dokazati da nisu istinite. Jednostavno ih neću razmatrati ozbiljno dok mi se ne pruže i dokazi.

Agnostik s druge strane je mnogo bliži ideji Boga, on je aktivno razmatra makar ne posjeduje nikakve dokaze. Agnostik je zapravo vijernik, samo malo manje siguran

Kužiš razliku?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 01:00   #66
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
S jedne strane si u pravu-svaka jedinka je sama pred Bogom.
S druge strane,što točno podrazumijevaš pod "ulizivanjem" Bogu?
I ,kad smo već kod toga,što točno znači žrtva trenutnog komoditeta?
Da li smatraš da je "povečanje" trenutnog komoditeta osnovna svrha čovjeka?
Žrtva trenutnog komoditeta znači logika "sada ću se pridržavati nekih restriktivnih mijera (nema laganja, nema seksa prije braka, nema ubijanja ljudi koji mi osađuju...), ali će mi se to kasnije vratiti još većom uživancijom".

Quote:
Ajmo s primjerom(neću matematiku ovog puta ).
U situaciji si da si dobio financijsku ponudu da poguraš određeni projekt(firmu).
Sa vjerničke strane(savjesti) je to nemoralno i kao vjernik to ne bi trebao napraviti,s zakonske strane(ateistički pristup) je nelegalno(ako te ulove).
Što bi napravio?
Vrlo jednostavno. Korupcija dovodi do uništenja društva i kao rezultat ima povečanje patnje među ljudima. Dakle, na korupciju ne pristajem.

Quote:
Čovjek,bio on vjernik,ateist ili nekaj treće je prvenstveno čovjek bez obzira iza čega se skrivao i reakcije mu ovise o tome kakav je
Ok... i kako se sad to slaže s tvojom maloprije danom tezom da ateisti djeluju isključivo iz sebičnih poriva?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 02:21   #67
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Mene zanima, za što se ateisti zalažu? Koji su njihovi ideali?

Jedan ateist na blogu piše o svom ateizmu, ali njegov ateizam se sastoji samo iz napadanja religije. Ima samo negativne vrijednosti, stalno je PROTIV nečega. Da li su ateisti za nešto ZA?

Da li su ateisti kada organizirali neku humanitarnu akciju? Ako nisu, trebali bi.

Da li se ateisti zalažu za istinu, ljubav, život, mir?

U Bibliji piše: Bog je ljubav. Isus je za sebe rekao, da je Put, Istina i Život.

Ako se ateisti zalažu za ljubav, za istinu, život, onda nisu ateisti prema Bibliji, nego su vjernici.
Sve ti je to loše pitanje. Ateisti su samo oni ljudi koji smatraju da bog/bogovi ne postoje. Osim toga nemaju ništa zajedničko.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 02:28   #68
Biti katolik, pravoslavac, musliman, budist itd. nije nikakva garancija da si automatski moralna osoba.

Ubojica, silovatelja, pedofila, kradljivaca, lazljivaca itd. ima i medju vjernicima i nevjernicima, ali isto tako i onih koji su darezljivi, humanitarni, pravedni itd.

Smjesno je tvrditi da je tvoja vjera ona prava, jer ipak ima dosta religija i svi sljedbenici tvrde da je bas njihova ona prava. Da je netko od Hrvata rodjen u recimo Pakistanu usred talibanske skole, sigurno ne bi zagovarao krscanstvo, a samim time rimokatolicanstvo ne bi bilo "ono pravo".

Osobno ne vjerujem da je cjelokupni svemir samo slucajna nakupina cestica/valova koje su eto tako odlucile tvoriti atome, molekule, pa sve do jednostavnih i slozenih organizama, jednostavno zato jer ne vjerujem da je materijalni svijet, odnosno svijet kojeg mozemo osjetiti svojim osjetilima sve sto postoji, ali isto tako ne vjerujem u "knjige" koje su produkt pisan ljudskom rukom i koje objasnjavaju postanak svijeta svaka na svoj nacin.

Mislim da su religije (samim time i ti drevni spisi) samo produkt svog vremena i odgovor na ljudsku radoznalost i vjecno pitanje "tko sam ja i zasto sam ovdje" u skladu sa vremenom u kojem su nastale.

Na zalost svrha religija je to da se ljudi kontroliraju i manipuliraju pod krinkom ljubavi, zajednistva, ali i zastitnistva "sveg svetog u sto vjerujemo". Samim time dolazi do sukoba razlicitih vjera jer i jedni i drugi osjecaju ugrozenost od onih drugih, pa cak i pod okriljem iste vjere ali razlicite izvedbe (recimo u danasnje doba rimokatolici i pravoslavci, rimokatolici i protestanti)

Religije ce sigurno dozivjeti u skoroj buducnosti nove revizije (kao sto ih i cijelo vrijeme prozivljavaju) u skladu sa svijetom u kojem egzistiraju kako bi sto duze prezivjele, mada osobno mislim da ce nova razmisljanja i nove filozofije poceti sakupljati nove sljedbenike u skladu sa vremenom u kojem zivimo.

Za mene su vjernici/sljedbenici i ateisti samo dvije strane sa suprotnim stajalistima i jedna pobija drugu stranu, ljevicari i desnicari, crno i bijelo no svijet nije crno-bijeli nego sivi. Svemir treba promatrati iz svih perspektiva a ne zauzimati samo jedno stajaliste i tvrditi da je ono sto mi vidimo iz svojeg malog kutka upravo ono sto jest.
startrekfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 08:51   #69
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
ali njima je teže, kad dođu teške nevolje, jer se nemaju za što uhvatiti.
Odakle ti ovo? Totalno pogrešno.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 09:24   #70
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Ako čovjek nije vjernik i dalje bi trebao imati osjećaj za dobro i loše. U školama za one, koji ne idu na vjeronauk postoji na sreću etika.
Prvo, vjeronauku nije mjesto u školama sekularne države.
Drugo, vjeronauk je predmet dogmatskog karaktera (dakle, poučavaju se vjerovanja i načela jedne religije, a učenik nema pravo sumnjati u istinitost gradiva), dočim je etika mnogo relativnija.
Quote:
Svaki čovjek ima savjest- to je taj osjećaj koji dolazi iz čovjeka. Dar je od Boga.
S prvom bih se rečenicom mogao složiti, ali za drugu mi moraš pružiti neke dokaze.
Quote:
Ljubav, istina, mir, ispravno djelovanje itekako imaju veze s vjerom i religijom, to su baš ključni pojmovi kojima se bave religije!!!
Religije se time bave samo u smislu da propisuju ispravno djelovanje, obećavaju mir i ljubav u zagrobnom životu i tvrde da je sve što govore istina, a bez i grama dokaza.

Reći da se religije time bave isto je kao reći da se Ante Pavlović bavi liječenjem.
Quote:
Čovjek može biti religiozan, a pokvaren, ali ako je vjernik nailazit će na dobre knjige, na dobre primjere i to mu može pomoći da bude dobar.
A nailazit će i na loše primjere, i to u svojim svetim knjigama.

Ili se ti slažeš s već dozlaboga izlizanim Levitskim zakonikom?
Quote:
I među ateistima se nađe dragih i simpatičnih ljudi, ali njima je teže, kad dođu teške nevolje, jer se nemaju za što uhvatiti.
Zanimljivo i nadasve često ponavljano, ali ne slaže se s mojim iskustvom.

Ja sam ateist. I znalo mi je biti prilično gadno u životu.
I nije mi bilo teže bez bogova, već lakše - jer umjesto da gubim vrijeme na molitvu ili uzdanje u pomoć s neba ili koji vrag, sam sam učinio nešto po tom pitanju.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 11:10   #71
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Sve ti je to loše pitanje. Ateisti su samo oni ljudi koji smatraju da bog/bogovi ne postoje. Osim toga nemaju ništa zajedničko.
Tako je... Ateizam nije neki pokret ili organizacija... Postaviti onakva pitanja ateistima je jednako apsurdno kao i postavljati ta pitanja crnokosim ljudima. Među crnokosim ljudima možda nema niti jednog sa istim uvjerenjem, jedino im je zajedničko to da imaju kosu crne boje, tj da im nije smeđa/crvena/plava.
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 11:10   #72
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
I među ateistima se nađe dragih i simpatičnih ljudi, ali njima je teže, kad dođu teške nevolje, jer se nemaju za što uhvatiti.
Pa nemas ni ti samo se dobro pretvaras. Toliko dobro da ni sam neznas.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 13:44   #73
Quote:
Fawkes kaže: Pogledaj post

Ipak, evo citat:
Onda Izak reče svome ocu Abrahamu: "Oče!" "Evo me, sine!" - javi se on. "Evo kremena i drva," opet će sin, "ali gdje je janje za žrtvu paljenicu?" "Bog će već providjeti janje za žrtvu paljenicu, sine moj!" - odgovori Abraham. (Post 22, 7-8)
Odvratno. Sve je detaljno opisano.

Taj obred je bio do kraja razrađen i prakticiran od strane ljudi lojalnih Bogu. Ovo me podsjeća na onaj sado-mazohizam koje se desio u Njemačkoj prije nekoliko godina, kada se nekom kaniblau javio dobrovoljac, koji je pristao da ga ovaj ubije, raskomada i poslije pojede.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 16:34   #74
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Pa nemas ni ti samo se dobro pretvaras. Toliko dobro da ni sam neznas.

Trik je da se on i u dobru fata za placebo "tabletu" a u zlu samo pojačava dozu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 16:42   #75
Quote:
Fawkes kaže: Pogledaj post
E moj prijatelju, slabo ti razumiješ sve konotacije te Abrahamove žrtve... Ali, ne mislim pametovati, nego ti preporučiti "Strah i drhtanje" S. Kierkegaarda, koji je dobar dio knjige posvetio upravo toj nepojmljivoj Abrahamovoj žrtvi...

Ipak, evo citat:
Onda Izak reče svome ocu Abrahamu: "Oče!" "Evo me, sine!" - javi se on. "Evo kremena i drva," opet će sin, "ali gdje je janje za žrtvu paljenicu?" "Bog će već providjeti janje za žrtvu paljenicu, sine moj!" - odgovori Abraham. (Post 22, 7-8)
Slijep je svatko tko u tom odlomku ne nazire njihovu međusobnu ljubav... (A o snazi simbolike da i ne govorim.)
Ogromna ljubav rekao bih i fantasticna moralna pouka. Otac lazima odvodi sina na brdo gde ce ga zaklati ko' ovcu. I sve to zbog glasa koji cuje u svojoj glavi. Danas bi takav covek zavrsio u ludnici. Gomila serijskih ubica, manijaka i ludaka svih vrsta je cinila svoje zlocine zbog nekog "glasa" koji im je to naredio. U ovom primeru je prava sreca sto se budala zaustavila na vreme, samo nesto mislim da su ga porodica i prijatelji kasnije izbegavali kad bi primetili da je u nekom "cudnom" raspolozenju.....
__________________
"we are fucking terrorists.....uh....hmmm...i mean holly warriors"
Svitac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 17:27   #76
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
I među ateistima se nađe dragih i simpatičnih ljudi, ali njima je teže, kad dođu teške nevolje, jer se nemaju za što uhvatiti.
Da, samoobmana je učinkovitija
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:17   #77
Quote:
Svitac kaže: Pogledaj post
Ogromna ljubav rekao bih i fantasticna moralna pouka. Otac lazima odvodi sina na brdo gde ce ga zaklati ko' ovcu. I sve to zbog glasa koji cuje u svojoj glavi. Danas bi takav covek zavrsio u ludnici.
Veliki Soren Kierkegaard je bio toliko fasciniran kompleksnošću i dubinom te Abrahamove odluke da je pola knjige potrošio razmišljajući o njoj, a na ovom forumu svakoj šuši je na prvi pogled jasno da je Abraham bio najobičniji luđak i zločinac. Baš sam i ja lud...
Fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:27   #78
Quote:
Fawkes kaže: Pogledaj post
Veliki Soren Kierkegaard je bio toliko fasciniran kompleksnošću i dubinom te Abrahamove odluke da je pola knjige potrošio razmišljajući o njoj, a na ovom forumu svakoj šuši je na prvi pogled jasno da je Abraham bio najobičniji luđak i zločinac. Baš sam i ja lud...
dokaz i da Veliki ljudi znaju radit pizdarije u životu
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:44   #79
Quote:
Svitac kaže: Pogledaj post
Ogromna ljubav rekao bih i fantasticna moralna pouka. Otac lazima odvodi sina na brdo gde ce ga zaklati ko' ovcu. I sve to zbog glasa koji cuje u svojoj glavi. Danas bi takav covek zavrsio u ludnici. Gomila serijskih ubica, manijaka i ludaka svih vrsta je cinila svoje zlocine zbog nekog "glasa" koji im je to naredio. U ovom primeru je prava sreca sto se budala zaustavila na vreme, samo nesto mislim da su ga porodica i prijatelji kasnije izbegavali kad bi primetili da je u nekom "cudnom" raspolozenju.....
s marxom i glupost u glavu, rekao bi Njegos.

da, danas bi zavrsio u ludnici.
ne znas da je SZ ispunjen/ponisten/prevazidjem rodjenjem Hrista?
da Bog ne potrazuje zrtve, nego cisto srce, pokajanje, zapovesti...?

zasto se isfrustrirani ljudi pozivaju na SZ, pokusavajuci da se opravdaju, svoje maloverje, sta vec pokusavaju (si) dokazati?

o izbegavanju: okolnosti/odnosti/drustvo/kultura/obicaji... toga vremena nisu bili nalik danasnjima. daleko suroviji (ili ne?). takav je i SZ Bog. ne leci se svaka rana istim melemom, a sud SZ nije sud Novoga. po kojem ce nama biti sudjeno.
zato ne brini avramove brige!
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:55   #80
da. u starom zavjetu je bog još uvijek bio u pubertetu pa su ga prali hormoni tipa opći potop, abrahame daj odi ubit sina i pokaži mi kak si mi vjeran frend i tak..
sad je bolje, bog je u genitalnoj fazi
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.