Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2007., 08:10   #21
Quote:
startrekfan kaže: Pogledaj post
Zasto nebi imao pravo? Kakva je razlika izmedju takozvanih krscana i recimo scijentologa? I jedni i i vjeruju u izmisljotine koje su neki pametni ljudi izmislili kako bi mogli eksploatirati "zatucani" puk...Zasto bi netko postivao nekog cija je takozvana vjera kroz stoljeca donjela toliko patnje i smrti?

Netko tko pored zdravog razuma vjeruje u izmisljotine koje granice sa ludoscu, netko kome je lakse slijediti nesto sto je i izmislio i zapisao, umjesto da razmisli svojom glavom nije nista o ni zasluzio.

Sto su bili krizarski ratovi? Nepotrebno nasilje, pljackanje i silovanje u nedostatku boljeg razloga.
S takvim nacinom misljenja-vrijedjanja ne budemo daleko stigli.Moje vjersko ubjedjenje je moja intima i stoga je ne smijes vrijedjati, isto tako ni ja tvoja vjrska ubjedjenja ne vrijedjam.
Cilj opravdava sredstvo,rece netko,nazalost u svemu tom bude i nevinih zrtava kao i u svkome om ratu,pa zvao se on i oslobodilacki.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 08:13   #22
Quote:
startrekfan kaže: Pogledaj post
Sto su bili krizarski ratovi? Nepotrebno nasilje, pljackanje i silovanje u nedostatku boljeg razloga.
Bolje rečeno potrebno nasilje ...to je bila krvava igra u kojoj su svi trebali dobiti;
-kršćani bi dobili mogućnost hodočašća...čitaj širili bi svoj utjecaj i gurnuli bi duboko svoje interesne pipke, misionarili i pokrštavali
-sirotinja bi dobila odrješenje grijeha koje je nagomilala kao i osjećaj krivnje a kad ubijaš u Božje ime taj osjećaj krivnje nestaje, čitaj; dobili bi pljačku i otimačinu, stvorili bi vrijednost bez rada i to pljačkom-zemlje je osnovna vrijednost a oni to nisu imali...
-višak stanovništva opet siromašog bi se odlilo sa starog kontinenta i preusmjerilo u širenje kršćanstva, pogotovo stanovništvo koje nije imalo mišta, tako se smanjuje socijalna tenzija
-trgovina je dobila novi zamah


I kad sve to zbrojiš križarski ratovi su dobro zamišljeni i bili su potrebni.
Trebalo je samo pronaći dobar izgovor a vjera se potrudila da to učini.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 08:31   #23
Quote:
***** kaže: Pogledaj post
Ili je to uslijedilo zbog demografskog rasta, potrebe za novim prostorima, i otvaranjemnovih trgovačkih tržišta, a križarski ratovi su bili idealan način da se uposli širok ratnički sloj europskog stanovništva koji je izgubio svoju primarnu funkciju obrane nakon što su prestale provale nomadskih naroda.(ovo na prvi pogled izgleda malo vjerovatno ali neki postupci ukazuju na to.)
Ovo je, zajedno s obicajem prenosenja imanja i titula na jednog nasljednika, tj. najstarije zakonito musko dijete, a koji je postojao i u mnogim pretkrscanskim europskim zajednicama u mnogim drustvenim slojevima, bio jedan od uzrocnih faktora u mnogim vojnim kampanjama, ukljucivo u srednjem vijeku... druga, treca, itd muska djeca po redu su trazila svoje mjesto pod suncem, i u toj potrazi pristajala na razne ratnicke opcije ponudjene od raznih institucija tog vremena... nisam citala bas puno medijevalisticke literature, ali ta se tema provlaci kroz govoto sve sto sam procitala.

Quote:
Po meni jedina neoboriva tvrdnja vezana uz križarske ratove je da je u njima učestvovalo 4 tipa ljudi i srodno tome 4 ideje.

1-kršćani,pobožni ljudi koji su ratovali u ime Božije.

2-propalice kojima će bit sve oprošteno ako budu sudjelovali

3-ljudi koji su pokušali izvuć neku svoju korist iz tih ratova

4-glupi, izmanipulirani ljudi koji ne unaju koristit svoju glavu nego slijepo slijede tuđe ideale
Poprilicno se slazem.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 08:34   #24
Quote:
Sto je bio cilj krizarskih ratova?
Viteški red templara je čuvao Isusov grob. To je tradicija koja postoji i dan danas u crkvama. Dan prije Uskrsa obično ministranti čuvaju grob. Templarum, Temple lat. - Hram. I dio Templara je pratio hodočasnike i čuvao ih od razbojnika. Zatim su Assassini ili hašašini pobili Templare te počeli širiti islam. Preko Turske sve do Carigrada. Carigradskog nadbiskupa je bilo strah pa j pozvao papu Urbana II u pomoć. Papa je pozvao sve plemiće da mu se zakunu u vjernost te ih poslao u vjerski rat protiv muslimana. Misija je bila osloboditi Carigrad i Svetu zemlju. Papa je rekao da će im grijesi biti oprošteni.

Quote:
Između 1212 i 1215 nekoliko tisuća djece je poslano u Sveti rat jer se vjerovalo da će bezgrešna djeca uspjeti ono što grešni križari nisu....ali ta su djeca završila kao roblje i poubijana.
Netočno. Ta su se djeca sama oformila jer su vjerovala u svoju nevinost. Krenuli su iz Nice i već u Marseillu su pohvatani i prodani u roblje. Osatali su do Genove izginuli.

Gluposti iz Da Vincijeva koda neću tolerirati. Po njima su Templari tražili Sveti gral.

1. Zašto Sveti gral. Bilo je i drugih relikvija koje su bile povezanije za Isusa i skuplje od grala.

2. Prema Da Vinciju. Templarima je maska bila čuvanje Isusova groba a u biti oni su tražili Sv. Gral. A po njegovom istom vjerovanju taj Sv. Gral je bila Marija Magdalena koja je umrla dobrih 900 godina ranije. Što su onda na kraju tražili.

3. Templari nisu pljačkali narod. Ispod Vatikana je ležalo blago koji se nije moglo zamislit koje bi svaki kršćan poželio. Ne postoje spisi o njemu jer je bilo strašno veliko. Njega je ukrao papa Lothar II i pobjegao u Francusku. A templari su bili najjači viteški red koji je ikad postojao. Da su im cilj bili novci napali bi Vatikan bez obzira što rade za njega.
Crusader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 08:41   #25
djeca su se sama oformila i krenula u rat? jesu jesu...
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 08:42   #26
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Templarum, Temple lat. - Hram.
Pretpostavljam da sam dosadna, ali cini mi se da bi hram na latinskom bio templum, templi... ljudi, nemojte potezati latinski ako o njemu blage veze nemate, ispadate vrlo tragikomicni...
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 08:48   #27
Quote:
Pretpostavljam da sam dosadna, ali cini mi se da bi hram na latinskom bio templum, templi... ljudi, nemojte potezati latinski ako o njemu blage veze nemate, ispadate vrlo tragikomicni...
To je Vatikanski latinski..... Ja nisam učio tradicionalini ili klasični...
Crusader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:00   #28
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
To je Vatikanski latinski..... Ja nisam učio tradicionalini ili klasični...
Joj, Crusader, daj sjasi, nema vatikanskog latinskog (pridjevi nastali po imenu mjesta pisu se u hrvatskom jeziku malim slovom), svi su vatikanski dokumenti pisani normalnim klasicnim latinskim. Postoji jedino, koliko se sjecam, odredjena razlika u sustavu izgovora latinskog prihvacenog od Crkve, ali nema razlike u ortografiji, u gramatickom sustavu jos manje (nije, dijete drago, gramatika nesto sto se nekome sprdnulo da tako bude). A i da postoji vatikanski latinski, sigurno ne bi bio mjesavina zbrljane latinske gramatike i napola naucenog engleskog. Ovo sto ti pises je latinski iz Asterixa i Obelixa.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:08   #29
Quote:
Joj, Crusader, daj sjasi, nema vatikanskog latinskog (pridjevi nastali po imenu mjesta pisu se u hrvatskom jeziku malim slovom), svi su vatikanski dokumenti pisani normalnim klasicnim latinskim. Postoji jedino, koliko se sjecam, odredjena razlika u sustavu izgovora latinskog prihvacenog od Crkve, ali nema razlike u ortografiji, u gramatickom sustavu jos manje (nije, dijete drago, gramatika nesto sto se nekome sprdnulo da tako bude). A i da postoji vatikanski latinski, sigurno ne bi bio mjesavina zbrljane latinske gramatike i napola naucenog engleskog. Ovo sto ti pises je latinski iz Asterixa i Obelixa.
Vatikanski latinski ima 100% razliku u izgovori ali neka riječi ne pišemo u latinskome nego onako kako su izvorno pisale pa se prebace.

Recimo prvi natpis o crusadama je na zidu bilo crusade.. na vatikanskome latinskome da bi se zadržala izvornost kaže se crusade, crusadere.

No samo par riječi koje imaju povijesnu ulogu. Ako to nekome smeta pisat ću na općem latinskome.
Crusader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:14   #30
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Vatikanski latinski ima 100% razliku u izgovori ali neka riječi ne pišemo u latinskome nego onako kako su izvorno pisale pa se prebace.
reci, a na kojim osnovama se bazira vatikanski latinski, ne zelim odgovor "na latinskom jeziku", nego dokumente, etc....

Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Recimo prvi natpis o crusadama je na zidu bilo crusade.. na vatikanskome latinskome da bi se zadržala izvornost kaže se crusade, crusadere.
da, bas, a da nam ti das tvoj izvor ili ces nastavit baljezgat gluposti

Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
No samo par riječi koje imaju povijesnu ulogu. Ako to nekome smeta pisat ću na općem latinskome.
nema opceg i neopceg, neznalico
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:20   #31
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Vatikanski latinski ima 100% razliku u izgovori ali neka riječi ne pišemo u latinskome nego onako kako su izvorno pisale pa se prebace.
Kakva je to "stopostotna" razlika u izgovoru? B citate kao L, A kao G ili?
Kako su se te "neke" rijeci izvorno pisale, i u kojem to jeziku?
U sto se prebace?

Quote:
Recimo prvi natpis o crusadama je na zidu bilo crusade.. na vatikanskome latinskome da bi se zadržala izvornost kaže se crusade, crusadere.
Na kojem je onda to izvorno jeziku pisalo na zidu "crusade?" I kako to da rijec koja ima oblik infinitiva navodis drugu po redu? Malo mi tu fali logike. Daj mi odaj koju gramaticku tajnu vatikanskog latinskog... npr. jednu deklinaciju, recimo neke imenice zenskog roda? Ili cak samo kako glase lica.

Quote:
No samo par riječi koje imaju povijesnu ulogu.
Cudno da je samo par rijeci ako je vatikanski latinski toliko razlicit od klasicnog kako se po tvom pisanju cini.
Quote:
Ako to nekome smeta pisat ću na općem latinskome.
Bilo bi lijepo, ali pises da ga nisi ucio...
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:21   #32
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
To je Vatikanski latinski..... Ja nisam učio tradicionalini ili klasični...


Tradicionalni se i klasični latinski ionako razlikuju prvenstveno u izgovoru, ne u gramatici, ne u ortografiji.

Trabunjaš, dečko.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:26   #33
opet je pobjego
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:39   #34
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Moralno-eticki opravdano. Tehnika odradjenosti posla diskutabilna.
Onda je moralno i tehnicki opravdano ako zidovi cije je to ipak izvorno podrucje izbace krscane i muslimane iz jeruzalema, pagani krscane iz svih krscanskih zapadnih zemalja, indijanci iz amerike, stovaoci grckih i inih bogova poruse crkve koje se izgradiste na njihovim svetistima.. itditd
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:47   #35
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
To je Vatikanski latinski..... Ja nisam učio tradicionalini ili klasični...
razlika je u izgovoru, ne pismu. Klasicni je "viskoki" dok je tradicionalni crkveni izgovor "pucki".

Naravno to su najblize predpostavke na osnovi lingvistickih i povjesnih istrazivanja, jos se nije nasao autenticni audio zapis iz tog vremena
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:51   #36
cek, sad am skuzio da je reko da je to vatikanski, a on nije ucio tradicionalni ili klasicni. Da li zeli rec da li uz klasicni i tradicionalni (koji je u stvari crkveni latinski) postoji i neki treci Vatikanski?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 09:59   #37
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
cek, sad am skuzio da je reko da je to vatikanski, a on nije ucio tradicionalni ili klasicni. Da li zeli rec da li uz klasicni i tradicionalni (koji je u stvari crkveni latinski) postoji i neki treci Vatikanski?
Upravo tako. A evo par primjera Vatikanskog latinskog po Crusaderu:
Quote:
Vatikanski latinski ima 100% razliku u izgovori ali neka riječi ne pišemo u latinskome nego onako kako su izvorno pisale pa se prebace.

Recimo prvi natpis o crusadama je na zidu bilo crusade.. na vatikanskome latinskome da bi se zadržala izvornost kaže se crusade, crusadere.
Quote:
Templarum, Temple lat. - Hram
Quote:
(pitanje je bilo po kojoj je literaturi ucio latinski) Latinski je Latinas Crux II i III ali niste culi za njih jer se koriste samo u Vatikanu..
Bilo je toga jos, ne da mi se traziti...

Pitala sam ga jos prvi put kad je ispalio to o v. latinskom na kojemu tvrdi da je imao literaturu na tom svom viteskom studiju da mi prevede neku jednostavnu recenicu na latinski bilo kakav, vatikanski ili obicni, ali odgovora niotkuda...
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 10:06   #38
vatikanski latinski na viteskom studiju

mora da sam falio frum i zavrsio na nekom fantazi rol pleju obozavatelja heri potera
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 10:27   #39
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Onda je moralno i tehnicki opravdano ako zidovi cije je to ipak izvorno podrucje izbace krscane i muslimane iz jeruzalema, i krscane iz svih krscanskih zapadnih zemalja, indijanci iz amerike, stovaoci grckih i inih bogova poruse crkve koje se izgradiste na njihovim svetistima.. itditd
Jako dobra konstatacija.Zidovi kao prvi narod u povijesti covjecanstva imaju neprikosnoveno pravo na cjelokupnu zemaljsku kuglu.Zar se tako i ne ponasaju?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 10:29   #40
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Netočno. Ta su se djeca sama oformila jer su vjerovala u svoju nevinost.
Odnos prema djeci je i inace bio za danasnje pojmove vrlo neobican (sto je jedan od gorih eufemizama koje sam u zivotu napisala). Recimo, opceprihvaceno (i od strane Rima) shvacanje bilo je da "doba razuma" nastupa s napunjenih sedam godina zivota. To "doba razuma" znacilo je, izmedju ostalog, da je osoba sposobna vlastitom voljom stupiti u brak.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.