Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2007., 17:14   #21
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Davati smisao spontanom procesu je nerazumijevanje procesa. Osim toga ispada da nisi dio zivota nego da se on desava mimo tebe pa mu ti sastrane dajes neki smisao. Smjesno.

Zivot se desava sam od sebe i sam je sebi smisao. Sve ostalo je mastanje u pokusaju bjezanja od ovdje i sada. Stvorili smo i "Ja" koji je odvojen od svega ostalog pa ne znaci da je tako. Svasta iz perspektive "Ja koji znam da jesam" ili "Ja koji mogu razmisljati o razmisljanju" mozemo stvoriti, sto ne znaci da to stvarno postoji. Na kraju krajeva koji je smisao oblaka nosenog vjetrom ili munje koja se u sekundi pojavi i nestane?
Dobro, no govorimo li mi o krajnjem smislu, u filozofskoj domeni, ili o sasvim prizemnom smislu koji je varijabla? Ovaj prvi možda i ne postoji (bilo bi šteta), no ovi mali koji nas guraju kroz život, a nekima i određuju život, svakako postoje.
Mislim da je sa samosvjesnim strukturama drukčija stvar. Oblak ili munja djeluju i imaju uzrok i posljedicu, no smisao nemaju. Ne utječu voljno.
No tu postoji generalni zajeb, a to je stvar da je ljudska slobodna volja vrlo lako moguće samo simulacija. Kad malo posložiš, eto loših vijesti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 17:27   #22
Apex,
porok je što ti je super uživajući u bogom danim čulima, on bi htio da se patiš u ovom životu očekujući neki vječni raj...
Stari metod kontrole, sad imaju televiziju za te stvari.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 17:51   #23
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Vjera u Boga je na prvome mjestu pa onda skolska diploma.Danasnja omladina koja ne ponese iz doma naviku da ide u crvu .
Vidiš, ja sam kod kuće stekla naviku da idem u crkvu, ali sam s vremenom odustala zato što sam se tamo naslušala previše gluposti i nagledala previše licemjerja. Rađe se pomolim prije spavanja u svojoj sobi nego da slušam gore od sebe kako javno prozivaju tko ove godine nije uplatio "dar" za crkvu i tome slično.
littlefoot78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 17:53   #24
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
I za taj strasni porok ima lijeka.Svakodnevna ustrajna molitva i odvojenost od sadasnjga drustva.To je samo prva faza.
Daj sam razmisli o ovoj nebulozi da ne ispadne da ja uvijek popljujem sve što ti napišeš.
littlefoot78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 17:55   #25
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Mislim da je sa samosvjesnim strukturama drukčija stvar. Oblak ili munja djeluju i imaju uzrok i posljedicu, no smisao nemaju. Ne utječu voljno.
No tu postoji generalni zajeb, a to je stvar da je ljudska slobodna volja vrlo lako moguće samo simulacija. Kad malo posložiš, eto loših vijesti.
Mislim da se oko toga sto voljno napravimo i onog sto se desi moze poprilicno filozofirati. Dijete ne vidi tu razliku i kasnije bude nauceno da razlikuje. "Ja" se odnosi na ono sto voljno radimo, pa ispada da rad zivcanog sustava, cirkulacija, lupanje srca, metabolizam, probava i hrpetina drugih desavanja u organizmu nisu "Ja". Tako da je nasa slika o nama prilicno nepotpuna.

I onda takva nepotpuna slika stvara neki smisao, sto ne moze izaci na dobro.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:23   #26
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Vjera u Boga je na prvome mjestu pa onda skolska diploma.Danasnja omladina koja ne ponese iz doma naviku da ide u crvu ,neg prevashodno trosi vrijeme, u sticanje sto veceg znanja misleci na materijalnu stranu u poznim godinama dolazi do spoznaje da je grijesio.Zato i vidjamo sve novijia lica,a po godinama bogata,kako dolaze u crkvu.I to je dobro, jer vrijeme pokajanja nikad ne sprecava izgubljenim ovcicama da se vrate u pripadajuce stado.
I ja sam kršćanin... ali stvarno ... skuliraj se
Ne govorim o Crkvi niti kršćanstvu. Govorim o vjerovanju, nevjerovanju i nezanimanju.

Quote:
epolon kaže: Pogledaj post
Zato što je život jedan i neponovljiv,kad umreš nema ničeg više!
I šta imam tu raspravljat,o bajkama??..voljela sam ih kad sam bila mala.
Tvoj stav naslučujem,ako je tebi argument to što te neko zadojio idejom da Bog postoji-na osnovu kojeg dokaza?,tvoja stvar.
I ti si jedna od onih koje to ne zanima... jednostavno "zaključiš" da je to bajka i kraj priče...
Postoji li Bog... da, moja je stvar, a ima milijun dokaza za i protiv...

Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
zato šta misle da ne mogu doći do nekih bitnih odgovora pa se ne zamaraju.
Jedan od najkraćih i najpametnijih odgovora...

Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
I za taj strasni porok ima lijeka.Svakodnevna ustrajna molitva i odvojenost od sadasnjga drustva.To je samo prva faza.
Još jednom... kokobill, prvo razmisli prije nego počneš govoriti... oprosti, ali izgledaš kao neki wannabe kršćanin...

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
I zato ljudi ne žele ulaziti u te razgovore jer oni gotovo uvijek vode razmirici i svađi. Osoba koja želi pričati o religiji vrlo često "ima misiju preobratiti", a to normalnom čovjeku mora ići na živce.
Pričati o duhovnosti puno je lakše. Lako je pričati o raznim filozofijama življenja i njihovom utjecaju na osobu i one oko nje.
Pa nije cilj svađa... niti nije misija preobraćenje... nego da obojica razmijene znanje i mišljenja...

Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Zasto traziti smisao tamo gdje ga nema?
Da, najlakše je tako... nema smisla... idem ubijem svoju obitelj i onda sebe jer ionako nema smisla živjeti....

Quote:
littlefoot78 kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja sam kod kuće stekla naviku da idem u crkvu, ali sam s vremenom odustala zato što sam se tamo naslušala previše gluposti i nagledala previše licemjerja. Rađe se pomolim prije spavanja u svojoj sobi nego da slušam gore od sebe kako javno prozivaju tko ove godine nije uplatio "dar" za crkvu i tome slično.
Ti si jedna od onih koje, iako odbace Crkvu, ne odbace Boga...
simplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:26   #27
Quote:
simplex kaže: Pogledaj post
Zašto ljude to ne zanima?
Izbjegavaju razmišljati o vjeri. Nemaju nikakav stav o njoj. Uopće se ne zabrinjavaju oko toga.
Nikad se nit ne pitaju postoji li Bog ili ne, nego jednostavno reknu da ne znaju, ili pak zaključe da ne postoji na temelju priglupih teorija.
Ajde da bar imaju neki razlog zašto vjeruju da ne postoji, ali nikakav ili besmisleni...
A još ovi agnostici koji jednostavno priznaju da ne znaju i boli ih k.... Nemam ništa protiv agnostika i, dapače, sviđaju mi se oni "aktivniji", koji traže Istinu, koji to proučavaju... ali ako jednostavno tako kažu jer ih nije briga...

Pitam se zašto su ljudi takvi, zašto ih to ne zanima? Zašto jednostavno takva pitanja odbacuju? Zašto samo žive saamo zato jer žive? Ne bi li vjerska pitanja, pitanja postojanja Boga, pitanja naše svrhe življenja trebala biti jedna od najvažnijih pitanja u životu svakog čovjeka?

Stvarno ne razumijem... Mnogo ljudi pitam što misle o religijama, vjeri, Bogu... pa ih ne zanima... dobijem samo odgovor "ja sam kršćanin" ili "ja ne vjerujem da Bog postoji" i to je to...

Pa nije religijski put jedini duhovni put
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:37   #28
Okej, duhovnost, religija, kako god...
Što sam htio reći je da ljude ne zanimaju pitanja postojanja Boga i smisla života...
simplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:38   #29
Quote:
simplex kaže: Pogledaj post
Da, najlakše je tako... nema smisla... idem ubijem svoju obitelj i onda sebe jer ionako nema smisla živjeti....
Samoubojstvo je definitivno shortcut i vrlo bitno filozofsko pitanje. Ubojstvo je vec nesto drugo, zato pusti obitelj.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:55   #30
Quote:
simplex kaže: Pogledaj post
Okej, duhovnost, religija, kako god...
Što sam htio reći je da ljude ne zanimaju pitanja postojanja Boga i smisla života...
Pa neke zanimaju, neke ne.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:57   #31
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Pa neke zanimaju, neke ne.
Pitanje je zašto... ne bi li pitanje samog postojanja i smisla trebalo biti najvažnije pitanje u životu jednog čovjeka? Zašto to ljudi izbjegavaju??
simplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:22   #32
Odlično pitanje. osobno mislim da je razlog u velikoj komociji suvremenog čovjeka koji sve želi instant, odmah i sada i duboko je uvjeren u vlastitu važnost, veliku zaposlenost i zanesen veličinom svog života da bi uspio dovoljno spustiti nos i osvrnuti se na to tko je i kakav je. Čovjek sam sebe doživljava božanski, voli ignorirati vlastitu ljudskost i misli da je nešto tako jako posebno da mu nitko i ništa nije nadređeno. Okrutno suvremeno vrijeme nam smanjuje mogućnost spasenja. Šteta. Opasno šteta.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:49   #33
SamoMaloSebe -

A što je sa onima koji tvrde da život nema nikakvog smisla, da nakon smrti nema ničega, da smo samo puka slučajnost zbrke molekula koja je eto - slučajno formirala zadivljujući Univerzum, da smo samo životinje?
Ne razumijem zašto ljudi tako misle i zašto se, kad nema smisla živjeti, ne ubiju? Čak niti nema smisla uživati u životu, jer će nakon smrti biti isto kao i da nikad nismo postojali...

Ta čudesna stvorenja koja se zovu ljudi me svakim danom sve više zbunjuju...
simplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:55   #34
Quote:
simplex kaže: Pogledaj post
Pitanje je zašto... ne bi li pitanje samog postojanja i smisla trebalo biti najvažnije pitanje u životu jednog čovjeka? Zašto to ljudi izbjegavaju??
Za babino brašno
Nekima je dano, a nekima ne
Mene su ta pitanja proganjala čitav život, praktički od djetinjstva. I doslovce i figurativno.
Onda u jednom momentu shvatiš da ne možeš pobjeći od toga. Meni je trebalo 20 godina.

S druge strane, ako si među onima kojima nije dano - opet možeš tražit i dobit ćeš
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 21:12   #35
Quote:
simplex kaže: Pogledaj post
Zašto ljude to ne zanima?
Izbjegavaju razmišljati o vjeri. Nemaju nikakav stav o njoj. Uopće se ne zabrinjavaju oko toga.
Nikad se nit ne pitaju postoji li Bog ili ne, nego jednostavno reknu da ne znaju, ili pak zaključe da ne postoji na temelju priglupih teorija.
Ajde da bar imaju neki razlog zašto vjeruju da ne postoji, ali nikakav ili besmisleni...
A još ovi agnostici koji jednostavno priznaju da ne znaju i boli ih k.... Nemam ništa protiv agnostika i, dapače, sviđaju mi se oni "aktivniji", koji traže Istinu, koji to proučavaju... ali ako jednostavno tako kažu jer ih nije briga...

Pitam se zašto su ljudi takvi, zašto ih to ne zanima? Zašto jednostavno takva pitanja odbacuju? Zašto samo žive saamo zato jer žive? Ne bi li vjerska pitanja, pitanja postojanja Boga, pitanja naše svrhe življenja trebala biti jedna od najvažnijih pitanja u životu svakog čovjeka?

Stvarno ne razumijem... Mnogo ljudi pitam što misle o religijama, vjeri, Bogu... pa ih ne zanima... dobijem samo odgovor "ja sam kršćanin" ili "ja ne vjerujem da Bog postoji" i to je to...

budimo realni, nije sad da nas ne zanima ali jako je teško naći Boga. naime, nitko ga još nije našao
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 21:34   #36
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
budimo realni, nije sad da nas ne zanima ali jako je teško naći Boga. naime, nitko ga još nije našao
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 21:53   #37
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
budimo realni, nije sad da nas ne zanima ali jako je teško naći Boga. naime, nitko ga još nije našao
Čekaj malo, što znači pronaći Boga? Što ti želiš? Vidjeti nekog svijetlećeg čovjeka koji će ti se ukazati? Vidjeti duha? Vidjeti neobičan oganj? Čuti glas s neba? Što točno tražiš?
 
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 23:02   #38
Quote:
simplex kaže: Pogledaj post

Ti si jedna od onih koje, iako odbace Crkvu, ne odbace Boga...
Nije mi Bog ništa skrivio. Ali ljudi uvijek uprskaju stvar.
littlefoot78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 23:20   #39
zašto? e jebga, nije im baš ezoterični vjeronauk najbolje išao u srednjoj školi. malo su čitali i tako. ne znaju, ignorantni su. odrasli su u okolini koja nije bila u tome ili nije znala ništa o tome. tako niti oni. ne znaju. ne zanima ih. ne zamaraju se. ali se podsvjesno boje, klanjaju, nadaju...štoliveć... i vjernici su
ateist je sigurno razmišljao. mislim da ako ti i roditelji daju ateizam svejedno te čeka mentalni posao.
najgori su tumplasti vjernici na papiru koji ne idu u crkvu, koji nešto vjeruju i nešto ih muči, a pojma nemaju o kojem se bulšitu radi..
odmah iza njih je vjernik simplex. ne user simplex, nego vjernik simplex..
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 08:09   #40
Veritaserum,

Zašto bi? Pa valjda zato što živjeti bez smisla nema smisla...
Svi bi trebali imati stav o tome. Možda ateistički, možda agnostički, možda kršćanski, možda neki drugi... ali ne, neki nemaju niti to, nego već samo pitanje postojanja sebe i Boga odbacuju...
simplex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.