Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2016., 13:10   #621
Ok je.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:57   #622
Nije ok, nema predaje u posjed.

Mislim ok je, ako mu ne smeta umjesto 70 kn platit 4.000 kn.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 00:18   #623
Za upis u zemljišnu knjigu je dobar (pošto je to bilo pitanje) i to će biti udovoljeno.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 10:46   #624
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Nije ok, nema predaje u posjed.

Mislim ok je, ako mu ne smeta umjesto 70 kn platit 4.000 kn.

Sad sam zbunjen. Što nije u redu? tj. može prijedlog što treba popraviti.
Kakvih 4000 kn?



Da li to o čemu pišete treba staviti u Članak 3:
U posjed darovane nekretnine - stana Obdarenik stupa odmah.

Da li ovakvim ugovorom stan prelazi u moje vlasništvo datumom ovjere potpisa (tj upisom u zemljišne knjige).
Pretpostavljam da navedena nekretnina, nakon smrti Darovatelja - oca , neće ulaziti u ostavinsku masu.

Zadnje uređivanje Sputnik7 : 21.11.2016. at 11:18.
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 11:37   #625
Roditelji bi mi darovnim ugovorom darovali nekretnine.
Obzirom da su 2 darovatelja, (svaki suvlasnik 1/2 dijela) da li je dobar ovaj ugovor?
Da li je

Ime i prezime, (OIB, adresa) (u daljnjem tekstu: Darovatelj)
Ime i prezime r. prezime, (OIB, adresa)(u daljnjem tekstu: Darovateljica)

I
Ime i prezime, (OIB, adresa) (u daljnjem tekstu: Obdarenik ).

sklopili su 21.11.2016.godine u Zagrebu

UGOVOR O DAROVANJU NEKRETNINA

Članak 1.
Darovatelj je suvlasnik ½ dijela nekretnina
1229/4 KUĆA, DVOR I VINOGRAD (137 čhv)
1230/4 PAŠNJAK (33 čhv)
UKUPNO: 170 čhv

Darovateljica je suvlasnik ½ dijela nekretnina
1229/4 KUĆA, DVOR I VINOGRAD (137 čhv)
1230/4 PAŠNJAK (33 čhv)
UKUPNO: 170 čhv


Navedene nekretnine upisane su u Općinskom sudu u Bjelovaru, Zemljišno knjižni odjel Čazma Katastarska općina: 123456, LAMINAC Broj ZK uloška: 123.


Članak 2.
Darovatelj i Darovateljica daruju - daje bez protučinidbe Obdarenik, opisane nekretnine iz Članka 1. što Obdarenik prima sa zahvalnošću .
U posjed darovanih nekretnina Obdarenik stupa odmah.


Članak 3.
Darovatelj i Darovateljica daju suglasnost Obdarenik da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja nekretnine Članka 1. ovoga Ugovora upiše u zemljišne knjige na svoje ime.


Članak 4.
Ugovorne strane se odriču prava pobijanja ovoga Ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti Obdarenika i osiromasenja Darovatelja.


Članak 5.
Poreze i druga davanja u vezi s darovanjem nekretnine - stana iz članka 1. ovoga Ugovora snosi Obdarenik.


Članak 6.
Ovaj Ugovor sklopljen je u 4 istovjetna primjeraka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po 2 primjerka.



Darovatelj: Obdarenik:
Mosla1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 12:29   #626
Ugovor o darovanju nekretnine zaključak

Pročitao sam sve postove ove teme i mogu li zaključiti sljedeće:
- ako mi otac daruje nekretninu stupam u posjed darovanih nekretnina iz ugovora danom njegova zaključenja (navedeno u članku 2)

- upisom mojeg imena na tu nekretninu u z.knjigama, darovana nekretnina se ne pojavljuje u ostavinskoj masi nakon smrti roditelja

- trošak ovog postupka bi bio ovjera potpisa (samo Darovatelja) kao i željeni broj ovjernih kopija kod javnog bilježnika, kao i 250 kuna pristojbe za upis.

- prijaviti ugovor na poreznu (iako sam prvi nasljedni red)

- da li je dobra tabularna izjava u članku 3?

- ako prođe uknjižba, trebam li tada što prijavljivati u katastru ili to ide automatski


Također sam korigirao ugovor pa molim konaču potvrdu da li je ugovor dobar
Ime Prezime, OIB: 4444444, Zagreb, Ulica 5 (u daljnjem tekstu: Darovatelj)
i
Ime prezime, OIB 555555, Zagreb, Ulica 5 (u daljnjem tekstu: Obdarenik)

sklopili su 18.11.2016.godine u Zagrebu


UGOVOR O DAROVANJU NEKRETNINE


Članak 1.

Darovatelj je vlasnik stana na IV (četvrtom) katu koji se sastoji od tri sobe, kuhinje, kupaone, WC-a, predsoblja i balkona u ukupnoj površini od 63,15 čm.

Navedeni stan se nalazi u stambenoj zgradi Ulica 5, ZAGREB sagrađenoj na čest. br. 1234, po novoj izmjeri čest. br. 5678 k.o. TREŠNJEVKA, upisanoj u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu u Knjigu PU: GRAD ZAGREB Broj poduloška: 12121 / zk. uložak: 25252, zajedno s idealnim dijelom suvlasništva zajedničkih i nedjeljivih dijelova i uređaja zgrade i zemljišta na kojem je sagrađena.

Članak 2.

Darovatelj daruje - daje bez protučinidbe Obdareniku, a Obdarenik prima sa zahvalnošću, nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora.

Obdarenik stupa u posjed darovanih nekretnina iz Članka 1. ovog Ugovora danom njegova zaključenja.

Članak 3.

Darovatelj ovlašćuje Obdarenika da, na temelju ovog Ugovora, bez bilo kakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja, može u zemljišnim knjigama ili u drugim javnim očevidnicima ishoditi uknjižbu prava vlasništva na svoje ime.

Članak 4.

Ugovorne strane se odriču prava pobijanja ovoga Ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti Obdarenika.

Članak 5.

Poreze i druga davanja u vezi s darovanjem nekretnine - stana iz članka 1. ovoga Ugovora snosi Obdarenik.

Članak 6.

Ovaj Ugovor sklopljen je u 4 (četiri) istovjetna primjerka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po 2 (dva) primjerka.


DAROVATELJ OBDARENIK
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 22:58   #627
Quote:
Sputnik7 kaže: Pogledaj post
Sad sam zbunjen. Što nije u redu? tj. može prijedlog što treba popraviti.
Kakvih 4000 kn?



Da li to o čemu pišete treba staviti u Članak 3:
U posjed darovane nekretnine - stana Obdarenik stupa odmah.

Da li ovakvim ugovorom stan prelazi u moje vlasništvo datumom ovjere potpisa (tj upisom u zemljišne knjige).
Pretpostavljam da navedena nekretnina, nakon smrti Darovatelja - oca , neće ulaziti u ostavinsku masu.
Tako je, obzirom da Ugovor o darovanju bez predaje u posjed mora biti solemniziran a ne samo ovjeren. JB u takvim slučajevima (a ima ih puno), ako nema odredbe o predaji u posjed odnosno utvrđenju da je obdarenik već u posjedu odbijaju ovjeriti potpis.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 22:59   #628
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Za upis u zemljišnu knjigu je dobar (pošto je to bilo pitanje) i to će biti udovoljeno.
Može se dogoditi da mu JB neće ovjeriti potpis, pa onda neće moći ni ZK udovoljiti.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 23:06   #629
Quote:
Sputnik7 kaže: Pogledaj post
Pročitao sam sve postove ove teme i mogu li zaključiti sljedeće:
- ako mi otac daruje nekretninu stupam u posjed darovanih nekretnina iz ugovora danom njegova zaključenja (navedeno u članku 2)

- upisom mojeg imena na tu nekretninu u z.knjigama, darovana nekretnina se ne pojavljuje u ostavinskoj masi nakon smrti roditelja

- trošak ovog postupka bi bio ovjera potpisa (samo Darovatelja) kao i željeni broj ovjernih kopija kod javnog bilježnika, kao i 250 kuna pristojbe za upis.

- prijaviti ugovor na poreznu (iako sam prvi nasljedni red)

- da li je dobra tabularna izjava u članku 3?

- ako prođe uknjižba, trebam li tada što prijavljivati u katastru ili to ide automatski


Također sam korigirao ugovor pa molim konaču potvrdu da li je ugovor dobar
Ime Prezime, OIB: 4444444, Zagreb, Ulica 5 (u daljnjem tekstu: Darovatelj)
i
Ime prezime, OIB 555555, Zagreb, Ulica 5 (u daljnjem tekstu: Obdarenik)

sklopili su 18.11.2016.godine u Zagrebu


UGOVOR O DAROVANJU NEKRETNINE


Članak 1.

Darovatelj je vlasnik stana na IV (četvrtom) katu koji se sastoji od tri sobe, kuhinje, kupaone, WC-a, predsoblja i balkona u ukupnoj površini od 63,15 čm.

Navedeni stan se nalazi u stambenoj zgradi Ulica 5, ZAGREB sagrađenoj na čest. br. 1234, po novoj izmjeri čest. br. 5678 k.o. TREŠNJEVKA, upisanoj u Općinskom građanskom sudu u Zagrebu u Knjigu PU: GRAD ZAGREB Broj poduloška: 12121 / zk. uložak: 25252, zajedno s idealnim dijelom suvlasništva zajedničkih i nedjeljivih dijelova i uređaja zgrade i zemljišta na kojem je sagrađena.

Članak 2.

Darovatelj daruje - daje bez protučinidbe Obdareniku, a Obdarenik prima sa zahvalnošću, nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora.

Obdarenik stupa u posjed darovanih nekretnina iz Članka 1. ovog Ugovora danom njegova zaključenja.

Članak 3.

Darovatelj ovlašćuje Obdarenika da, na temelju ovog Ugovora, bez bilo kakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja, može u zemljišnim knjigama ili u drugim javnim očevidnicima ishoditi uknjižbu prava vlasništva na svoje ime.

Članak 4.

Ugovorne strane se odriču prava pobijanja ovoga Ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti Obdarenika.

Članak 5.

Poreze i druga davanja u vezi s darovanjem nekretnine - stana iz članka 1. ovoga Ugovora snosi Obdarenik.

Članak 6.

Ovaj Ugovor sklopljen je u 4 (četiri) istovjetna primjerka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po 2 (dva) primjerka.


DAROVATELJ OBDARENIK
''Trasvestija'' pravne struke.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 16:42   #630
I Sputnik7 jel ti dobar ovaj zadnji tip ugovora?
chonki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 12:54   #631
Quote:
chonki kaže: Pogledaj post
I Sputnik7 jel ti dobar ovaj zadnji tip ugovora?
Ugovor zadovoljio u gruntovnici . Sve riješeno
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 16:08   #632
bok,

molim za savjet..

otac ce mi darovati kucu. na vlasnickom listu on je vlasnik dva puta po 1/4 i suvlasnici su rodbina (brat i sestra) koji imaju svaki po 1/4. radi se o dvojnom objektu.

znaci za povrsinu kuce pise 200m2 i povrsina zemlje je 500m2. u stvarnosti samo nasa kuca ima oko 200m2, ali to jos nije upisano pretpostavljam zbog legalizacije ili se tu gleda tlocrtno, sto bi valjda bilo tocno.

zanima nas sto upisati na darovnom ugovoru pod "koja se u naravi sastoji od:"

dali bi ispravno bilo upisati da otac daruje 1/2 kuce povrsine 200m2 i 1/2 zemlje povrsine 500m2? dali je potrebno jos nesto navesti ili je to dovoljno?

jos dvije dvojbe, oko kat cestice. imamo prvi broj 110xx recimo i jos jedan recimo 76xx/4. dali u ugovor upisujemo oba ili samo ovaj prvi?

i oko izjave o trzisnoj vrijednosti. mi mozemo otprilike procjeniti. pretpostavljam da tu nema pogresnog odgovora?

Zadnje uređivanje Patrice : 19.12.2016. at 16:25.
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 16:03   #633
Koja je najbolja procedura kad otac hoće kat i pripadajuče dvorište prebaciti na jednog sina? I da je nemoguče kasnije pobiti? Svi su suglasni. Dali je potrebno etažiranje ili može naknadno?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 09:42   #634
Zaboravio sam napisati da je kuća u procesu odnosno pri kraju legalizacije. Jedni susjedi su napravili sada slično, prepisali sinu kat. Ali nisu recimo definirali "sitnice", nisu napisali dvorište to i to, stepenice te.
Dakle kad se napravi darovni i bilježnik ovjeri ostalo je samo na meni i mogu se iči uknjižiti? Pretpostavljam onda treba geometar da točno definira šta je darovatelj darovao i to se upiše?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 11:19   #635
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Koja je najbolja procedura kad otac hoće kat i pripadajuče dvorište prebaciti na jednog sina? I da je nemoguče kasnije pobiti? Svi su suglasni. Dali je potrebno etažiranje ili može naknadno?
Darovni ugovor je moguce pobijati, kako god bio sastavljen, zbog grube nezahvalnosti poklonoprimca, zbog osiromasenja poklonodavca, zbog povrede nuznog dela..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 12:14   #636
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Koja je najbolja procedura kad otac hoće kat i pripadajuče dvorište prebaciti na jednog sina? I da je nemoguče kasnije pobiti? Svi su suglasni. Dali je potrebno etažiranje ili može naknadno?
Obavezno etažirati.
Sve navesti u ugovoru.
Tko bi pobijao i zašto?
__________________
"Life is about balance : 50% namaste 50% fuck off"
Showing our emotions to a toxic person is like bleeding next to a shark and expecting empathy.
Rhosyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 13:51   #637
Quote:
Tko bi pobijao i zašto?
Jedan brat je prevrtljive naravi.
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Darovni ugovor je moguce pobijati, kako god bio sastavljen, zbog grube nezahvalnosti poklonoprimca, zbog osiromasenja poklonodavca, zbog povrede nuznog dela..
Ne razumijem, ako poklonodavac želi nekomu za života dati nešto jer šta se kaže ima pravo svoje dati i crnom ciganu kojim ugovorom je nemoguče pobiti, a da nije doživotni ili dosmrtni?
Nužni dijelovi nisu nikom ugroženi, svatko ima "puni" dio.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 14:07   #638
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Ne razumijem, ako poklonodavac želi nekomu za života dati nešto jer šta se kaže ima pravo svoje dati i crnom ciganu kojim ugovorom je nemoguče pobiti, a da nije doživotni ili dosmrtni?
Nužni dijelovi nisu nikom ugroženi, svatko ima "puni" dio.
Ah, sve je to lepo, ali poklonodavac moze posle i da se predomisli, moze i da osiromasi, svasta je moguce, pogotovo kad covek ostari.
Dobro je da niciji nuzni deo nije ugrozen.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 14:25   #639
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ah, sve je to lepo, ali poklonodavac moze posle i da se predomisli, moze i da osiromasi, svasta je moguce, pogotovo kad covek ostari.
Dobro je da niciji nuzni deo nije ugrozen.
Koliko znam poklonodavac se može predomisliti unutar godinu dana. Poklonodavac ne može osiromašiti jer imaju mirovine i dva poslovna prostora.
Istina, može jedan dan nestati novca za mirovine, ali onda smo več svi otišli u krasni i nekretnina če biti najmanji problem u životu.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:16   #640
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Koliko znam poklonodavac se može predomisliti unutar godinu dana. Poklonodavac ne može osiromašiti jer imaju mirovine i dva poslovna prostora.
Istina, može jedan dan nestati novca za mirovine, ali onda smo več svi otišli u krasni i nekretnina če biti najmanji problem u životu.
MIslim da je to godinu dana od datuma nastupanja nezahvalnosti..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:33.