Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2011., 19:24   #101
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
i tak, ima jos masu toga, a nista se okom ne vidi
potpuni sam laik po pitanju meda, no nešto sam opazila pa me zanima ima li štogod u tome: naime, kad se med stavi u čaj (primjerice od kamilice), čaj ne promijeni boju ni nakon višesatnog stajanja.
E sad, bi li se tim 'testom' moglo provjeriti je li med pravi ili je lažnjak? Bi li čaj promijenio boju (nakon stajanja) ako med nije pravi?
Može biti bilo koji čaj, no kod kamilice je to posebno vidljvo, jer bez dodatka meda brzo potamni.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:51   #102
nikad cula
iskreno - nemam pojma
inace caj pijem nezaseceren icim, pa sama nikad ne bih primjetila
al dobro obratit cu paznju
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 20:43   #103
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
nikad cula
hm, da, eto ja uvijek pijem čaj s medom pa sam opazila i počela se pitat zašto je tome tako
E sad, budući da je med prirodni konzervans, ima mi u tome logike.
No bilo bi zbilja zanimljivo ako bi se na taj način moglo jednostavno provjeriti je li med pravi ili ne. Ja bih to već provjerila kad bi mogla pronaći teglu pouzdano pravog i krivog, ali kako to ne mogu, i dalje žvm u neznanju
Budući da se kužiš u med, možda bi to to mogla? U svakom slučaju, ako nešto saznaš, javi, zbilja me zanima.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 20:57   #104
ha u svakom slucaju dala si ideju
mada bi ovo znacilo da je med prirodni antioksidans prije nego konzervans
takodjer ni ja ne znam gdje nabaviti 'krivi' med
al pravog imam preko nekoliko vrsta
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 09:09   #105
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
ha u svakom slucaju dala si ideju
mada bi ovo znacilo da je med prirodni antioksidans prije nego konzervans
takodjer ni ja ne znam gdje nabaviti 'krivi' med
al pravog imam preko nekoliko vrsta
da, i antioksidans je, viš to mi nije palo na pamet
Inače, ima tu zanimljiv članak o medu kao o prirodnom konzervansu:

http://gorazdemedina.com/?p=421

E sad, ako bismo htjeli provjerit je li med pravi ili ne, sudeći po tom članku, mogli bismo u njega stavit komadić mesa i nakon par dana vidjet raspada li se ili ne. Naime, obzirom na situaciju na tržištu i sve veći kurvarluk posvuda, mislim da nije naodmet izvesti pokoji pokusić, barem za nas koji blage veze nemamo što kupujemo
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 11:54   #106
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
da, i antioksidans je, viš to mi nije palo na pamet
Inače, ima tu zanimljiv članak o medu kao o prirodnom konzervansu:

http://gorazdemedina.com/?p=421

E sad, ako bismo htjeli provjerit je li med pravi ili ne, sudeći po tom članku, mogli bismo u njega stavit komadić mesa i nakon par dana vidjet raspada li se ili ne. Naime, obzirom na situaciju na tržištu i sve veći kurvarluk posvuda, mislim da nije naodmet izvesti pokoji pokusić, barem za nas koji blage veze nemamo što kupujemo
to s mesom je vec druga stvar
antibaktericidna i antifungicidna svojstva su vec jako dobro poznata

odavno se koriste zavoji i 'paketi' za rane na bazi meda (honey alginate industrijski, a mozes i sam nasuti med na sterilnu gazu, pritisnuti na ranu i zaviti)
honey-as-topical-agent
http://www.dressingsmedical.info/ima...1TkehTDGYL.jpg

cilj je kreirati vlazan antibakterijski 'milje', pogodan za stvaranje granulatnog tkiva kao prvog koraka u cijeljenju rane.

to ti je u biti isti princip kao ovaj pokus sa mesom, odnosno isti efekt.

s druge strane gljivicne infekcije su malo teze za tretirati u kucnoj radinosti (pregibi, ljepljivost itd) ali u principu takodjer funkcionira. Problem su priroda gljivicnog oboljenja i fizicka svostva meda. Ovo zadnje smo bas imali eksperiment zadnjih mjeseci, povezano staracki dom i odsjek za pcelarstvo.

Zabrijah skroz ...
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 15:07   #107
o, koliko poučnih stvarčica! Hvala za link
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 19:49   #108
danas sam kupila med na dolcu i preeeeezadovoljna sam. inače nisam ljubitelj ali kad se razboliš sve dolazi u obzir.
Bili Cvitak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 17:42   #109
Thumbs down

Quote:
Bili Cvitak kaže: Pogledaj post
danas sam kupila med na dolcu i preeeeezadovoljna sam. inače nisam ljubitelj ali kad se razboliš sve dolazi u obzir.
Koji je proizvodac meda?
Ja sam kupila prije 2mj. med na Dolcu, Kraljev med, uopce nisam zadovoljna, mislim fin je on, al ocito je da nije pravi med, sami secer je u njemu, i vise ima okus nekakvog sirupa.
Nakon par dana se skroz skorio i pretvorio u sami secer...
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 19:23   #110
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Koji je proizvodac meda?
Ja sam kupila prije 2mj. med na Dolcu, Kraljev med, uopce nisam zadovoljna, mislim fin je on, al ocito je da nije pravi med, sami secer je u njemu, i vise ima okus nekakvog sirupa.
Nakon par dana se skroz skorio i pretvorio u sami secer...
ja sam svoj kupila kod roberta...ili renata... nisam sigurna, uglavnom nešto na R i zadovoljna sam jako...
Bili Cvitak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 19:37   #111
korisne informacije sa imenima prodavaca razmjenjujte preko pp-a. hvala.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 11:01   #112
Mora li med biti pasteriziran da bi bio na policama u maloprodaji?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 11:24   #113
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Koji je proizvodac meda?
Ja sam kupila prije 2mj. med na Dolcu, Kraljev med, uopce nisam zadovoljna, mislim fin je on, al ocito je da nije pravi med, sami secer je u njemu, i vise ima okus nekakvog sirupa.
Nakon par dana se skroz skorio i pretvorio u sami secer...
kraljev med je "hrvatski" samo po pitanju ambalaže..
lopine su shvatile da je isplativije uvozit..
djuro buha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 11:43   #114
Pa jel može netko preporučiti pouzdane proizvođače, makar na pm Da li je uopće moguće naći pravi med u dućanu ili treba igrati rulet s babama na placu?
hlebinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 14:23   #115
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Koji je proizvodac meda?
Ja sam kupila prije 2mj. med na Dolcu, Kraljev med, uopce nisam zadovoljna, mislim fin je on, al ocito je da nije pravi med, sami secer je u njemu, i vise ima okus nekakvog sirupa.
Nakon par dana se skroz skorio i pretvorio u sami secer...
Ja nisam nikakav stručnjak od pčela i meda.Ali ti si navjerovatnije kupila med od repice ili neki ostali u kategorijama niska kvaliteta.To ti znači da su pčele pasle repicu.
KRISTALIZACIJA MEDA
copy/paste od

Dejan Kreculj

Pčelari znaju, a i retki domaći potrošači, da je pravom, prirodnom medu svojstveno da vremenom poprima oblik polučvrstog stanja. Tada kažemo da je kristalisao. Ova pojava dogadja se kada glukoza, jedan od tri glavna šećera u medu, spontano počne da se izdvaja iz prezasićenog rastvora, gubi vodu (glukoza monohidrat) uzimajući oblik kristala, čvrstog tela pravilne strukture (Assil, H.I.). Kristalna forma rešetke ucvršćuje ostale sastojke meda u rastvoru čineći polučvrstvo stanje (McGee, H.).

Da bi došlo do kristalizacije neophodana je prezasićenost rastvora. Ona se javlja zato što je u medu mnogo više šećera, više od 70%, u odnosu na vodu, koje ima i manje od 20%. Mnogo je faktora koji utiču na brzinu kristalizacije. Neki med gotovo nikad ne kristališe, drugi to čine par dana po vrcanju. Šta zapravo odredjuje sklonost nekog meda ka kristalisanju?

evo pročitajte sami
http://www.pcelinjak.com/content/view/451


Ja ču tek kupit par košnica iz hobia da malo lječim živce
ali sam svjesan ako u dalmatinskom kršu želim vrcat med pčele ču morati prehranjivat šečernim sirupom i pogačama preko zime.Pogotovo ako nastave ove suše.Ako to ne napravim uginut če mi pčele od gladi.

Na kontinentu mislim da je bagrem najkvalitetniji med
evo kako se pčele hrane imate 100-tine filmića http://www.youtube.com/watch?v=1NQtgv8tN2g
kako su mi na šolti kazali teško je patvorit med ružmarina a med od kadulje jednostavno ga nema ali su nekako ličku livadu neki u stanju pretvorit u kadulju.

evo najbolji primjer kako šopaju pčele
http://www.youtube.com/watch?v=IhsbC...eature=related

Zadnje uređivanje more : 26.03.2012. at 14:38.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 19:26   #116
Med u ducanu je jeftiniji i to mu je jedina prednost. Najbolje je posjetiti neki skup pcelara kojih ima cesto i uzeti od proizvodjaca sa imenom i prezimenom i ako se dobro pokaze onda stalno kupovati od njega jer je njemu interes da zadrzi svoju musteriju.
Tepif is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 13:46   #117
Med

Ja osobno sam se prošle godine počeo baviti pčelarstvom, a ove godine već imam meda dosta za obitelj, susjede i pola sela, a tek je bilo prvo vrcanje. Moja preporuka je da nikako, ali baš nikako, nemojte kupovati med u dućanu. Prije sam kupovao sve i svašta, a sad kad imam svoj pravi prirodni med, bez trunke ikakvih dodataka, sad tek vidim kakve gluposti se nalaze po dućanima. Razlika je ogromna u kvaliteti,ali i u cijeni. U dućanima ćete naći po 50 kn neku žlj klasu, a od malih proizvođača kao što sam ja, dobijete po 40 kn prvoklasni prirodni , u mom slučaju, zagorski med. Tko treba, nek se javi.
__________________
Bolje je zbog Parkinsa malo proliti,nego zbog Alzheimera zaboraviti popiti...:)
Sandinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 17:19   #118
Quote:
Sandinho kaže: Pogledaj post
Ja osobno sam se prošle godine počeo baviti pčelarstvom, a ove godine već imam meda dosta za obitelj, susjede i pola sela, a tek je bilo prvo vrcanje. Moja preporuka je da nikako, ali baš nikako, nemojte kupovati med u dućanu. Prije sam kupovao sve i svašta, a sad kad imam svoj pravi prirodni med, bez trunke ikakvih dodataka, sad tek vidim kakve gluposti se nalaze po dućanima. Razlika je ogromna u kvaliteti,ali i u cijeni. U dućanima ćete naći po 50 kn neku žlj klasu, a od malih proizvođača kao što sam ja, dobijete po 40 kn prvoklasni prirodni , u mom slučaju, zagorski med. Tko treba, nek se javi.
volim kupovati med od malih proizvođača, obozavam ga .konzumiram ga jako dugo svakodnevno .oš sa zlicom ,na kruhu,u kolaču,na licu,on je moja baza.volim ići po sajmovima pa isprobavat okuse .čak mi i mali vecć ujutro vadi drvenu zlićicu itrazi meda.razmišljala sam o svom pčelinjaku a o tome pojma nemam ai nemame ko naucit a imam i grunt ,gledam si upravo drveća bagrema a ni blizu košnice steta .voljela bi kušati i vaš med.
rupelstilski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 20:00   #119
Quote:
rupelstilski kaže: Pogledaj post
volim kupovati med od malih proizvođača, obozavam ga .konzumiram ga jako dugo svakodnevno .oš sa zlicom ,na kruhu,u kolaču,na licu,on je moja baza.volim ići po sajmovima pa isprobavat okuse .čak mi i mali vecć ujutro vadi drvenu zlićicu itrazi meda.razmišljala sam o svom pčelinjaku a o tome pojma nemam ai nemame ko naucit a imam i grunt ,gledam si upravo drveća bagrema a ni blizu košnice steta .voljela bi kušati i vaš med.
Jao....kad čujem da neko ima zemlju a okolo bagrema, šteta je da nema pčela u blizini...2.5-3 kg je dnevni prinos meda po košnici kad je u pitanju paša bagrema...hvala bogu, kod mene ga ima u izobilju, samo nek posluži vrijeme i bit će meda ko u priči....lijepo je čuti da učite djecu od malena na med....za zdravlje odlično....još kad bi lijepo miješali med, propolis i pelud, ili kupili već gotovu takvu smjesu, pa svako jutro malu žličicu, i nema bolesti....
__________________
Bolje je zbog Parkinsa malo proliti,nego zbog Alzheimera zaboraviti popiti...:)
Sandinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 22:32   #120
med

Quote:
Sandinho kaže: Pogledaj post
Jao....kad čujem da neko ima zemlju a okolo bagrema, šteta je da nema pčela u blizini...2.5-3 kg je dnevni prinos meda po košnici kad je u pitanju paša bagrema...hvala bogu, kod mene ga ima u izobilju, samo nek posluži vrijeme i bit će meda ko u priči....lijepo je čuti da učite djecu od malena na med....za zdravlje odlično....još kad bi lijepo miješali med, propolis i pelud, ili kupili već gotovu takvu smjesu, pa svako jutro malu žličicu, i nema bolesti....
imamo mi svakakvi medova,mislim da malom paše najviše medljikovac tj sumski med nabavili iz G ,KOTARA boga mi i gorsko kosta ,pai onaj sa matičnom mljeci mu čist solidno ide i to ne jedna zlićica kad navali jao moram ga skrivat u neki lonac znam da tam nebu iskal haha bagremek mu dajem u jesen ka pocnu prehlade ,kesten mi je pre jak navek me zeludac zaboli ,volimo mi i dobro livadu al je dugo nisam jela nekak mi se okus pokvaril kaj ja znam nije to ono kaj ja pamtim od djetinjstva a kaj se moze sam nek bu pćelica i svima bu dobro. a di morem kupit vaš med.kaj imate sam bagrem ili? a delate mozda i medicu?haha
rupelstilski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.