Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2010., 11:05   #1
Rat 91 i helikopteri

nekako sam dojma da JNA/JRZ nisu bash nešto puno koristili helikoptere.Nikad čuo od nekoga da su ih napali sa njima ili nikad vidio snimku takvog djelovanja.
Ispravite me ako je to netočno,znam da su imali Gazele ali ne znam koliko i ne znam njezina svojstva.Brzinu,naoružanje,zaštitu i sl................
mivioni01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 11:09   #2
Quote:
mivioni01 kaže: Pogledaj post
nekako sam dojma da JNA/JRZ nisu bash nešto puno koristili helikoptere.Nikad čuo od nekoga da su ih napali sa njima ili nikad vidio snimku takvog djelovanja.
Ispravite me ako je to netočno,znam da su imali Gazele ali ne znam koliko i ne znam njezina svojstva.Brzinu,naoružanje,zaštitu i sl................
gazela je djelovala maljutkama po brdu martinšcak kod karlovca kad je jedan pripadnik 1.gbr ranjen
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 21:16   #3
SFRJ nije imala pravi borbeni helikopter, jer niti jedna inacica Gazele se nije mogla tako nazvati, bez obzira na naoruzanje koje su nosile.

Manje je poznatno kako je prakticki sve bilo dogovoreno oko kupnje Mi-24 (to ce ostati vjecna misterija zasto se SFRJ nije odlucila za tu mocnu masinu...vec se naoruzanje postavljalo na transportne i vezne helikoptere)...

Inace Gazela je sa Maljutkama imala prilicne uspjehe protiv suparnika, ako se uzme u obzir kolicina djelovanja.
MiGac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 21:22   #4
Quote:
mivioni01 kaže: Pogledaj post
nekako sam dojma da JNA/JRZ nisu bash nešto puno koristili helikoptere.Nikad čuo od nekoga da su ih napali sa njima ili nikad vidio snimku takvog djelovanja.
Ispravite me ako je to netočno,znam da su imali Gazele ali ne znam koliko i ne znam njezina svojstva.Brzinu,naoružanje,zaštitu i sl................
Naše je selo preletio helikopter mislim da je (sad ću slagat) Mi28 u niskom letu pucajući po kućama ali samo zato što su ga dečki iz garde koji su bili stacionirani po rubnim dijelovima htjeli skinuti papovkama i tanđarama. Bilo ga je jezivo za vidjeti a bogami i čuti. Skinuli su ga 2,3 sela južnije uz rijeku Savu kod sela Oprisavci, svi u njemu su izginuli. Dio te olupine je dugo vremena bio ostavljen djeci kao igračka iza stare osnovne škole u Oprisavcima. Do tada mislim da prisavska i okolna sela istočno od Sl.Broda nisu puno granatirana od južne strane Save, ali nakon toga rušenja helikoptera počela su osvetnička granatiranja
__________________
:-)
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 21:59   #5
Quote:
ZgeNbo kaže: Pogledaj post
Naše je selo preletio helikopter mislim da je (sad ću slagat) Mi28 u niskom letu pucajući po kućama ali samo zato što su ga dečki iz garde koji su bili stacionirani po rubnim dijelovima htjeli skinuti papovkama i tanđarama. Bilo ga je jezivo za vidjeti a bogami i čuti. Skinuli su ga 2,3 sela južnije uz rijeku Savu kod sela Oprisavci, svi u njemu su izginuli. Dio te olupine je dugo vremena bio ostavljen djeci kao igračka iza stare osnovne škole u Oprisavcima. Do tada mislim da prisavska i okolna sela istočno od Sl.Broda nisu puno granatirana od južne strane Save, ali nakon toga rušenja helikoptera počela su osvetnička granatiranja
JNA nije nikad nije imala MI-28 mislim da je to noviji helikopter
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 22:32   #6
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
JNA nije nikad nije imala MI-28 mislim da je to noviji helikopter
Pa rekao sam da ću slagati .Evo mi buraz javio preko skajpa da je to definitivno bila gazela. Uglavnom , meni se kao klinji urezao u sjećanje kao grdosija. ali nema veze, neka je on prizemljen isti taj dan
__________________
:-)
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 23:05   #7
Quote:
ZgeNbo kaže: Pogledaj post
Naše je selo preletio helikopter mislim da je (sad ću slagat) Mi28 u niskom letu pucajući po kućama ali samo zato što su ga dečki iz garde koji su bili stacionirani po rubnim dijelovima htjeli skinuti papovkama i tanđarama. Bilo ga je jezivo za vidjeti a bogami i čuti. Skinuli su ga 2,3 sela južnije uz rijeku Savu kod sela Oprisavci, svi u njemu su izginuli. Dio te olupine je dugo vremena bio ostavljen djeci kao igračka iza stare osnovne škole u Oprisavcima. Do tada mislim da prisavska i okolna sela istočno od Sl.Broda nisu puno granatirana od južne strane Save, ali nakon toga rušenja helikoptera počela su osvetnička granatiranja
Radi se o oborenom Mi-8. Svi su izginuli u njemu a drugi helić je bio proprešetan ali se dočepao sigurnosti.
Molim za malo veću konzistentnost na ovom dijelu foruma.

Na južnom bojištu je Gazela odgovorna za smrt četvorice metkovčana koji se poginuli dok su se vozili na svoju liniju bojišnice u neumskom zaleđe u automobilu Renault 4.
Poznata je i snimka Ka- dal' 25 ili 27 (velika daljina spriječava potpunu točnost kod identifikacije) kako vrši korekciju topničke vatre po Dubrovniku
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 11:32   #8
U Konavlima su prvih dana prodora JNA kroz Konavosko polje (5.10.91) koristili Gazele Gama, a jedna je uništena u do danas nerazjašnjenim okolnostima. Tad je poginuo "komandant" VPS Boka Krsto Đurović, a prema informacijama iz srpskih medija ranjen je general Cokić. Spominje se pogibija i jednog ročnog vojnika koji je krenuo pomoći kad je vidio da je helikopter pao...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 15:28   #9
gazele su korišćene i kod Obrovca, izlazile su iz kanjona Zrmanje i gađale tenkove koji se se nalazili u rudarskom oknu kod Jasenica.
Dakle korišćene su u borbenim dejstvima tokom operacije Maslenica. Sa kakvim učinkom ne znam, možda će neko drugi znati nešto o tome?
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 15:38   #10
Korištene su i kod zadra a jedna je sigurno i srušena jer je rep jedne sa zvijezdom bio vidljiv u moru kod puntamike sve do nedavno. mislim da su ga ili odnili valovi ili neki "kolekcionar". mislio sam ja ali mi se nije dalo s tim...
asmodeus is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:09   #11
Quote:
mivioni01 kaže: Pogledaj post
nekako sam dojma da JNA/JRZ nisu bash nešto puno koristili helikoptere.Nikad čuo od nekoga da su ih napali sa njima ili nikad vidio snimku takvog djelovanja.
Ispravite me ako je to netočno,znam da su imali Gazele ali ne znam koliko i ne znam njezina svojstva.Brzinu,naoružanje,zaštitu i sl................
Znam da je u Sloveniji srušen jedan,valjda su od tada se opametili,pa ih nisu nešto posebno koristili...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 11:37   #12
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Znam da je u Sloveniji srušen jedan,valjda su od tada se opametili,pa ih nisu nešto posebno koristili...
Srušena je zaista letjelica i to helikopter u niskom najavljenom letu koji je prevozio hranu blokiranoj kasarni,na snimkama su se vidile razbacane stotine štruca kruha i mesnih narezaka

Zadnje uređivanje el Duderino : 23.01.2010. at 12:40.
mivioni01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 13:08   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Znam da je u Sloveniji srušen jedan,valjda su od tada se opametili,pa ih nisu nešto posebno koristili...
taj srušeni iznad ljubljane je inače imao vidljivo istaknut crveni križ...
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 21:41   #14
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
taj srušeni iznad ljubljane je inače imao vidljivo istaknut crveni križ...
Sa 4x sacastim lanserima napunjenim sa po 16/32 rakete od 57mm sta se kosilo sa razumom (cak mislim da je to jedan od rijetkih slucajeva u suvremenom ratovanju).

Ovdje je bez, ali svejedno...
http://i36.tinypic.com/30w6mwl.jpg

Inace taj helikopter je kasnije zarobila HV i postao je nas prvi vojni helikopter "Stara Frajla"

http://www.avijacijabezgranica.com/f...ghlight=Frajla
MiGac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 23:35   #15
knjiga 'Pakleni kontrapunkt' sudionik obrane Starog Grabovca navodi da je JRV Mi-8 letio u blizini prve crte sa križom (ako se dobro sječam) - nakon nekog vremena neprijatelj artiljerijom djelovao po položajima naših
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 09:45   #16
Quote:
MiGac kaže: Pogledaj post
Sa 4x sacastim lanserima napunjenim sa po 16/32 rakete od 57mm sta se kosilo sa razumom (cak mislim da je to jedan od rijetkih slucajeva u suvremenom ratovanju).

Ovdje je bez, ali svejedno...
http://i36.tinypic.com/30w6mwl.jpg

Inace taj helikopter je kasnije zarobila HV i postao je nas prvi vojni helikopter "Stara Frajla"

http://www.avijacijabezgranica.com/f...ghlight=Frajla

ne govorimo o istom, helikopter na koji ja mislim su oborili slovenci iznad ljubljane, pominje se i u bbc serijalu smrt jugoslavije i tom prilikom je poginuo pilot, igrom sudbine - slovenac.
imao je vidljivo istaknut crveni križ...
a ne sumnjam da se ta oznaka zloupotrebljavala tokom rata...
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 11:36   #17
I nije se radilo o Mi-8 već o Gazelle Soko SA-341.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 18:37   #18
Jedna srpska gazela se srušila i 93 kod kašića, početkom 3.mjeseca. prema izvještajima 3 člana posade su ozlijeđena, dvoje teško...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 20:03   #19
nego čime je Gazela bila naoružana? Spominju se Maljutke,po tome ispada da je gazela 1991 bila smiješno naoružana,jel bilo kakvih drugih raketa? Mitraljezi,topovi? i što je to saćasti lanser?
mivioni01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 20:56   #20
Mislim da je naoružana samo Maljutkama.
Saćasti lanser je "spremnik" nevođenih raketa.Cilindričnog je oblika i u njega može stati oko 20-30 raketa.Montira se uglavnom na helikoptere i avione.
Slika:http://upload.wikimedia.org/wikipedi...esiny_82RB.JPG
(saćasti lanser je u sredini)
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.