Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2010., 16:25   #141
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ne vidim zašto bi te mogli kazniti ako je sve po propisu. Trebaš prijaviti privremeni uvoz u zemlju i ne bi trebalo biti nikakvih problema.
Upravo to!
Znači, oni ti zapišu podatke s tv-a, marka, proizvođač, serijski broj, dobiješ neki papir koji pokažeš kad se budeš vraćao preko granice, ne bi trebalo bit poteškoća.
Jedino ako tv ne vratiš, onda je problem
kralj irud is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 03:27   #142
Uvoz i charter jedrilice u vlasnistvu strane pravne osobe

Iman u Svabiji obrt u cijem vlasnistvu je moja jedrilica od 7m koju zelim u Hrvatsku uvest i iznajmljivat uz pomoc partner firme koja je u Hrvatskoj registrirana za charter.
Sa izmjenama Pomorskog zakonika je sada i stranim pravnim i fizickim osobama moguce staviti plovilo pod hrvatsku zastavu sto je uvjet za charter. Tako i moj obrt u Njemackoj kao strana pravna osoba moze uvesti plovilo u Hr. te ga dati u charter.
Pritom mi je puno toga nejasno:
-Dali strana firma moze uvesti plovilo u svrhu chartera bez carine i trosarine? Problem je sto je registracija firme za charter uvjet oslobadjanja od carine i trosarine. Dali bi tu ugovor o najmu izmedju strane firme i charter firme mogao biti dokaz o uvozu u svrhu chartera? Ili se treba strana firma registrirati za charter u Hr.?
Ili treba uvesti plovilo u svrhu razonode te platiti carinu i trosarinu iako je prava svrha uvoza charter?
-Dali je moguce prvo koristiti plovilo sa EU zastavom i Vinjetom u Hr. jednu godinu pa onda obaviti uvoz ne iznoseci plovilo izvan Hr.? Ili bi tada bilo neophono plovilo izvoziti iz Hr. da bi se moglo ponovo uvesti u Hr.

-Uplata chartera bi se vjerojatno odvijala u EU tako da bi 70% islo vlasniku tj EU firmi a 30% bi islo u hrv. charter firmu. Time bi se na 70% placao porez u EU, a na 30% u Hr. Jeli to tocno?
Ili je potrebno citav iznos upucivati u Hr. te placati dupli porez na sve i u EU i u Hr.?

Zna li iko?
Pitacu posli sve i carinu i lucku kapetaniju i poreznu upravu, ali radije prvo pitan ovde da nebi puno lupa gluposti pred njima.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 16:04   #143
bok,društvo ja sam u problemu naručila sam nešto preko ebaya još mi nije stiglo a već čekam 2 tjedna da nije zapelo na carini

ima li netko više iskustva sa naručivanjem i kada to otprilike stigne iz amerike..........bilo tko

Zadnje uređivanje File : 14.09.2010. at 16:27.
emporium is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 16:43   #144
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Inace bi trebalo totalno postroziti kontrolu prijenosa stvari preko granice. Svi nesto ocekuju od drzave, a kad treba platit, onda su nesto sramezljivi.
S jedne strane slušamo spinove o tome kako nam je liberalizirani protok roba, ljudi i usluga prioritet i kako EU nema alternative, s druge strane bismo oderali čim više carine još dok smijemo.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 17:14   #145
Kupovina cigareta u Bosni

Nije mi jasno, pa ako me netko može prosvjetliti.

Dakle, sad su udarili neki porez, tako da svi koji su smjeli prenjeti jednu šteku preko granice, moraju platiti 100 kuna poreza. Kao, svi koji žive u krugu (ili polukrugu) 15 kilometara od granice.

Ja imam prebivalište 150 kilometara od tog graničnog prijelaza, i sad mene zanima, da li ja mogu tu istu šteku cigareta prenjeti, bez da platim ikakav porez?

Kakav je zakon o tome?

Ako sam profulao temu/podforum, bio bih zahvalan da premjestite bez kartoniranja.

Hvala.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.09.2010., 18:13   #146
Da,ti možeš....
bravo-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 18:19   #147
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post

Ako sam profulao temu/podforum, bio bih zahvalan da premjestite bez kartoniranja.

Hvala.
I mi bi bili zahvalni da se procitaju pravila, koristi trazilica ili barem pregleda prva stranica podforuma.

Hvala
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 18:48   #148
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
I mi bi bili zahvalni da se procitaju pravila, koristi trazilica ili barem pregleda prva stranica podforuma.

Hvala
sorry, ali jesam. search zadnja 2 dana ne radi dobro, tako da ni korisnika ne mogu naći kako se spada, a pošto nisam našao temu u pregršt tema koje ste nabrojali ovdje, postao sam novu temu, s time da sam se unaprijed ispričao ako sam napravio prepust. Ne znam čemu odmah kartoni. Zbog ljenosti moderatora? Šta, da sam listao 50 stranica tema dok ne nađem pravu? Pa prije bi došao do granice i saznao osobno.

Dajte malo slakšajte.

@bravo ri: jedna šteka dnevno (24 sata) bez poreza ili mogu više?
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 18:57   #149
Ova tema je bila na prvoj stranici i ide iz ovih stopa u popis tema trazilica radi (bar danas).

Isprika unaprijed te, nazalost, ne amnestira.

Daljnja rasprava o ovom moze na pm.

Zadnje uređivanje Katrin : 23.09.2010. at 19:20.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 00:55   #150
zanima me koji je postupak za uvoz živih riba u RH,konkretno koi šarana,riba nije na cites listi
dali ima razlike ako se uvozi iz europe u odnosu na uvoz iz japana

hvala
Tony_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 19:22   #151
Carina

Evo ovako jedno pitanje dal se smije pirotehnicke naprave nosit preko granice ( petarde vatrometi rakete) u Bosnu I Hercegovinu Hvala
CakanoAlen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 08:37   #152
SLO putovnica i kupovina

Dobar dan ljudi!

Evo, treba mi pomoc...

Naime, zanima me kupnja bicikla. Naravno da je opcija SLO. Imam prijatelja koji ima SLO drzavljanstvo, a samim time i SLO putovnicu. Njegovo prebivalište je u HRV (tako je i naznaćeno u putovnici). Sad me zanima bi li trebali placati carinu na kupljenu biciklu, ako je ON "uvede" u HRV na SLO putovnicu.
Naime, uopce nemam nikavih predodzbi kako uopce funkcionira zakon po tom pitanju! Zato vas molim da budete obazrivi na tu cinjenicu ako sam slucajno izrekao kakvu glupost.

Unaprijed se zahvaljujem!
Postman_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 17:57   #153
Quote:
Postman_24 kaže: Pogledaj post
Evo, treba mi pomoc...
Drzavljanstvo nije bitno, bitno je kakav je njegov status u RH. Ukoliko u RH nema ni prebivaliste, ni boraviste, niti ovdje radi... onda moze prevremno uvesti taj bicikl. Dakle na ulasku u RH na granici zatrazit da se dokumentira privremeni uvoz, u carinik ce zabiljezit serijski broj bicikla... ali pri izlasku iz RH tvoj prijatelj mora i izvest taj bicikl. Ako sam te dobro shvatio, ti bi zelio provercat robu bez da platis PDV, tom u tom slucaju mislim da ovo s privremenim uvozom nece ic. Preostaje dakle klasican sverc, dakle da uveze robu i da je ne prijavi, odnosno da se nada da carinik nece pitat. No rekao bih da ako je bicikl raspakiran da moze jednsotavno rec da ide u RH i da namjerava koristit bicikl, lako moguce da se cariniku nece dat ispunjavat sve one formulare za privremeni uvoz.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 00:07   #154
Question korištene stvari i carina

Ne znam gdje staviti topic pa mi se ovdje čini bar približno mjesto za ovo pitanje.

Naime uskoro selim u drugu državu (Austriju) i htio bi odnjeti neke krupnije stvari, tipa veš mašinu, televizor i sl..koji su moje vlasništvo i koje sam koristio...2 ili 3 g.

Da li na carini me radi toga mogu cariniti? Hrvatski carinik ili slovenski?
Stare rečune nemam.
Jel treba unaprijed takvo što najaviti?

Ako netko ima slično iskustvo zahvaljujem na savjetu.

Pozdrav
tdl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 00:15   #155
PROBLEMI S CARINOM

Prije 3 godine uvezla sam rabljeno vozilo Alfa Romeo 147 iz R. Njemačke , a koje je bilo kupljeno u auto kuci u Zvickau i tom prilikom platila sve pristojbe koje su od mene tražene (špedicija , carina) i auto sam uredno registrirala.Sve je bilo u redu do prije par mjeseci kada sam dobila novo rješenje od Carinske uprave RH, kojim mi je utvrđen carinski dug u visini nešto više od 11000 kuna , a odnosi se na carinu , poseban porez na automobile , porez na dodanu vrijednost i ZATEZNE KAMATE (za "dug" o kojem nisam obavjestena do prije par mjeseci).
Nakon primitka rješenja otišla sam u Carinarnicu gdje su mi objasnili da je naknadnom provjerom kod Carinske službe R. Njemačke utvrđeno da uvezena roba nije stekla status robe EU preferncijalnog podrijetla (Alfa ROmeo 147, 2001.god proizvodi se jedino u Italiji i nigdje drugdje) te da roba iz predmetnog računa ne udovoljava uvjetima za stjecanje statusa robe europskog podrijetla temeljem Protokola 4. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između R. Hrvatske i Europskih zajednica.
Na računu spomenute auto kuće stoji izjava da je vozilo europskog podrijetla.
Auto je bio kupljen za 4000 eura, ocarinjen je i placen po kataloskoj vrijednosti. Iz carinarnice me traze papir EUR1 koji po mojim saznanjima nije potreban za robu do iznosa 6000 eura sto kataloska vrijednost nije bila.
Iako sam ulozila zalbu i jos nisam dobila rijesenje zalbe, zalba ne odgadja naplatu "duga" pa trenutno otplacujem (na porodiljnom) taj "dug".
Zanima me da li postoji netko s istim problemom ili ima koji savjet sto uciniti s obzirom da sam prilikom uvoza auta imala sve potrebne papire i platila sve troskove carine.
S obzirom da ne mogu dobiti eur1 nakon 3 godine sto sam kupila auto, zanima me ako netko zna kojoj nadleznoj instituciji mogu prijaviti vlasnika auto kuce u Njemackoj s obzirom da odbija bilo kakvu suradnju ili povrat meni nastalih troskova..
Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvoj informaciji.....

P.S.Predala sam CArinarnici takodjer i original potvrdu od proizvodaca da je auto proizveden u Italiji...No i od toga nista...Nije dovoljno..
tonka8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:53   #156
Neplaćanje carine i pdv-a u putničkom prometu do 1000kn

Pošto se po novom zakonu od 01.01.2011. može u putničkom prometu uvesti preko granice robe za osobne potrebe do vrijednosti od 1000kn bez plaćanja pdv-a a uskoro idem preo granice zanima me sljedeće :

1.)Može li se povesti npr.100kg šećera i 60 l mljeka,dali me carinik ima pravo po zakonu zaustaviti jer je količina robe prevelika za osobnu uporabu?

(Naime zvao sam carinu više njihovih odijela i tvrde da to nigdje nepiše u zakonu koja količina robe mora biti samo cijena i da će mi carinik vjerovatno pokazati da stanem sa strane,ne znam čemu jer mislim uvest gomilu špeceraja pošto će biti više osoba u autu i na svakoga ću uzeti dio)

2.)Dali se dva puta može preći granica u istom danu i oba puta uvesti robe u vrijednosti 1000kn/osobi bez pdv-a i carine
(Opet zvao sam carinu i tvrde da mogu ako ne živim u pograničnom području,a ne živim,)

Molio bi Vas za odgovor,zvao sam carinsku službu,razne specijalizirane odijele,svi me nekud prespajaju i daju nedoređene odgovore tipa "možete uvesti do 1000kn ali ako je veća količina iste robe to bi vam mogao biti problem",i tako na svakom broju na koji nazovem uključujući besplatni.

Mislim što ako mi carinik kad mu prijavim robu kaže "ne možete to uvesti,prevelika je količina za osobnu upotrebu" i onda moram špeceraja i sl.sitnica u vrijednosti par tisuća kuna ostaviti na granici ,na koji zakon da se pozovem,kome da se žalim ako imam pravo na to
alen4now is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 23:31   #157
Pa dajte ljudi ,svaki komentar je poželjan bolje znati išta nego ništa a i nije baš da svako malo mogu preko granice jer nemam prijevoz.
alen4now is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:41   #158
Alene ovo ti je sa stranice Carinske uprave OSLOBOĐENJA U PUTNIČKOM PROMETU


a) Sukladno članku 187. stavak 1. točka 2. Zakona, te članaka 4. i 5. i 6. Uredbe, fizičke osobe (hrvatski i strani državljani) oslobođene su od plaćanja carine pri unosu svoje osobne prtljage i robe nekomercijalne naravi, koju kao putnici iz inozemstva unose u carinsko područje Republike Hrvatske u svom osobnom prtljagu.
Unos osobne prtljage je bez ograničenja njene vrijednosti, a odnosi se na svaku osobu - putnika, koji ulazi u carinsko područje, bez obzira nosi li je sobom ili je prispjela zasebno. Roba u osobnom prtljagu putnika podrazumijeva predmete (u razumnoj količini) za osobnu uporabu, neophodnu putniku za vrijeme njegovoga putovanja i izbivanja izvan mjesta stalnoga boravišta, kao što su obuća, odjeća, higijenske potrepštine).

U okviru osobne prtljage, uz oslobođenje od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost mogu se unijeti:
a) duhan i duhanski proizvodi: do 200 cigareta ili 100 cigarilosa (cigare težine do 3 g po komadu) ili 50 cigara ili 250 g duhana za pušenje, odnosno srazmjerna kombinaciju navedenih količina duhanskih proizvoda;
b) alkohol i alkoholna pića:
- destilirana i žestoka alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22 %, etilni alkohol s udjelom alkohola od 80 % i više: 1 litra, ili
- destilirana i žestoka alkoholna pića, aperitivi iz vina ili alkohola i slična pića s udjelom alkohola 22 % i manje, te pjenušava i desertna vina: do 2 litre, te
- ostalo vino: 2 litre, odnosno
- odgovarajuća srazmjerna kombinacija količine navedenih pića;
c) parfemi do 50 ml i toaletne vode do 25 ml;
d) lijekovi i medicinski proizvodi u količini neophodnoj za putnikove osobne potrebe, te
e) homeopatski proizvodi: najviše jedno pakovanje.

Putnici do 17 godina starosti nisu oslobođeni plaćanja carine na robu pod a) i b).
Ključna je riječ NEKOMERCIJALE naravi
dosko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 15:48   #159
Hvala na odgovoru,raspitivao sam se čitao naputak o carinjenu ,zvao carinu i ispada da ako carinik procijeni da je roba komercijalnog karaktera da nemogu ništa ,mogu je vratiti odakle sam uzeo ili baciti, a stvar je u tome da ako vidi puno istovjetnih pakovanja da će zaključiti da je roba za prodaju bez obzira što je po računu vidljivo da je vrijednost manja od 1000kn i ja tu nemogu ništa ,nažalost ,znate onu "žali se upravi vodovoda".
alen4now is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 20:22   #160
Bok samo me zanima jesi li saznao ista na ovu temu? Ja isto imam plovilo na ime engleske limited kompanije koje pokusavam uvest za charter. Pozdrav!
IDream is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.