Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li anti americkiraspolozeni?
DA 46 74.19%
NE 17 27.42%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 62. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2004., 17:59   #81
Quote:
gottcha kaže:
ma kako netko može uspoređivat ameriku i hrvatsku??!! ma kakve su to gluposti, oćeš reć da joj što su sjajni ameri nakon što su vodili bezbrojne građanske i svjetske ratove stoljećima, nakon još stoljeće su izgradili to što imaju, a gle nas pizde kaj nemamo to U 10 GODINA!!!! pa nemogu vjerovat.. kako možeš to uspoređivat uopće....
A sa kime bi se to trebali usporedivati? Sa zimbabveom? Kongom? Uzbekistanom? Obalom bjelokosti?

A hrvatska ne postoji 10 godina, vec mnogo vise. Nismo bas odjednom pali s marsa 1991. bosi i goli kao tabule rase na ove prostore. Ja se tog dogadaja bas ne sjecam.

I gdje su to ameri vodili brojne ratove stoljecima? Stojecima? Ako me pamcenje dobro sluzi SAD su osnovane tamo negdje 1776. pa bas i nisu imali vremena stoljecima voditi ratove. Osobito s obzirom da su tek 1917. poceli za ozbiljno voditi ratove po svijetu.

Ako je netko stalno ratovao, onda je to definitivno bila hrvatska.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 18:04   #82
Quote:
El Tomo kaže:



Top 500 fakulteta u svijetu:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500(1-100).htm

Izmedu prvih 10, zamisli, cak ih je 8 iz trule amerike, zemlje loseg skolstva i priglupih ljudi!
Izmedu prvih 99 cak 50 iz SAD, a izmedu prvih 20 cak 17!

Ne moram ni spominjati da nasih sveucilista nema u top 500. Slovensko je na 451-500 mjesto
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2003/Top102-500.pdf
Tomo, mislim da ti linkovi ne rade.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 18:12   #83
Quote:
El Tomo kaže:
A sa kime bi se to trebali usporedivati? Sa zimbabveom? Kongom? Uzbekistanom? Obalom bjelokosti?

A hrvatska ne postoji 10 godina, vec mnogo vise. Nismo bas odjednom pali s marsa 1991. bosi i goli kao tabule rase na ove prostore. Ja se tog dogadaja bas ne sjecam.

I gdje su to ameri vodili brojne ratove stoljecima? Stojecima? Ako me pamcenje dobro sluzi SAD su osnovane tamo negdje 1776. pa bas i nisu imali vremena stoljecima voditi ratove. Osobito s obzirom da su tek 1917. poceli za ozbiljno voditi ratove po svijetu.

Ako je netko stalno ratovao, onda je to definitivno bila hrvatska.

a dobro mislim tebi svaka čast na primjerima..
da, hrvatska JE ratovala! zašto?? branili smo se u svim slučajevima(ili bar velikoj većini !!) a šta ameri? oni napadali...
mislim, ko da jesmo pali s marsa... ti se ne sjećaš, sigurno... ko se od nas sjeća tih godina i desetljeća i stoljeća ratovanja... ali hrvatska nije imala politički stabilnu državu bez konflikata i ratova!! ili je?? kad je to hrvatska molga mirno razvijati svoje gospodarstvo??? to je razvoj, on ne traje dan-dva, potrebna su desetljeća!... što smo i mogli razvili smo pa je u ratovima opet nestajalo, mislim raspalio si me fakat... tek 10 godina imamo otkako više ne zvecka oružje, a tko se tada bavio ulaganjem u školstvo i ekonomiju?? ha?? bili smo prezauzeti borbom za vlastite živote, zar ne razumiješ? jesu ljudi '90-ih trebali ići na fakultete umjesto na fronte..??
nema tu nikakve usporedbe, kada bi mi dobili godina i prilika kao ameri onda ima usporedba.. ovako nikako... jednostavno ne možeš tako nešto uspoređivati...
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 18:23   #84
Quote:
Pallas kaže:
Tomo, mislim da ti linkovi ne rade.
Evo, sada rade
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 19:02   #85
Quote:
gottcha kaže:
ali hrvatska nije imala politički stabilnu državu bez konflikata i ratova!! ili je??
Tu imas pravo - svako stoljece, barem dva rata. No imali smo 50 godina za razvoj sada nedavno, pa se opet bas nismo razvili. Pogledaj japance, njemce ili francuze. Oni su se u 15 godina digli iz prasine u divove. A njihova zemlja je mnogo vise bila razorena nego sto je hrvatska ikada bila. Nama bas u ovih zadnjih 15 godina i ne ide bas tako kao njima.

Quote:
kad je to hrvatska molga mirno razvijati svoje gospodarstvo??? to je razvoj, on ne traje dan-dva, potrebna su desetljeća!... što smo i mogli razvili smo pa je u ratovima opet nestajalo, mislim raspalio si me fakat... tek 10 godina imamo otkako više ne zvecka oružje, a tko se tada bavio ulaganjem u školstvo i ekonomiju?? ha?? bili smo prezauzeti borbom za vlastite živote, zar ne razumiješ? jesu ljudi '90-ih trebali ići na fakultete umjesto na fronte..??
nema tu nikakve usporedbe, kada bi mi dobili godina i prilika kao ameri onda ima usporedba.. ovako nikako... jednostavno ne možeš tako nešto uspoređivati...
A kada cemo se vise prestati izvlaciti na rat? Za sve nam je kriv rat - za pljacku u drzavi, za vlastitu neobrazovanost, za vlastitu glupst, za nesposobne politicare, za losu ekonomiju, za bol u lijevom noznom prstu... Kada ce napokon doci vrijeme kada ce netko drugi biti odgovoran, a ne rat?

I doista, vrijeme je da nam rat prestane biti alibi. Nije rat uzrokovao 20% ljudi bez osnovne skole, samo 8 posto onih s fakultetom... kada cemo vise to shvatiti?

I da, ako se njemacka i francuska mogu usporedivati sa SAD pocetkom 60-ih godina, onda mozemo i mi. Uzmi i nizozemsku ili belgiju za usporedbu, koji nemaju nikakvih prirodnih resursa osim livada.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 22:22   #86
Quote:
El Tomo kaže:

A kada cemo se vise prestati izvlaciti na rat? Za sve nam je kriv rat - za pljacku u drzavi, za vlastitu neobrazovanost, za vlastitu glupst, za nesposobne politicare, za losu ekonomiju, za bol u lijevom noznom prstu... Kada ce napokon doci vrijeme kada ce netko drugi biti odgovoran, a ne rat?

I doista, vrijeme je da nam rat prestane biti alibi. Nije rat uzrokovao 20% ljudi bez osnovne skole, samo 8 posto onih s fakultetom... kada cemo vise to shvatiti?

I da, ako se njemacka i francuska mogu usporedivati sa SAD pocetkom 60-ih godina, onda mozemo i mi. Uzmi i nizozemsku ili belgiju za usporedbu, koji nemaju nikakvih prirodnih resursa osim livada.
pa rat nosi i svoje posljedice.... kako se uzdići ikako kad svi imaju neku prošlost na koju se oslanjaju i borbu za vlastito, mogu ti opet ić objašnjavat i iznosit psihološka objašnjenja za to... ali neću, predugo bi bilo.. a i nama je rana još svježa, kako ćeš sad pravilno dostići te razvijene zemlje??? kako ti misliš da bi hrvatska mogla dostići japan ameriku i sl zemlje..??
a i malo smo otišli offtopic, dok god amerika ima monopol nad svijetom, nemamo mi šanse.. oćeš da još nešto vleim? oćeš da velim da se bojimo gospodarski razvit? bilo bi smiješno, ha?.. oćeš da velim da kada bi se hrvatska i razvila, došli bi ameri i pobili nas.. nego jednostavno zašto bi ti ameri dopustili ikome da ih zbaci s trona svjetske ekonomske idile(nazovimo ju..)....

nemoguće dok god to ovako teče... i opet, vidiš svakakve sustave je svijet prošao, došli smo do demokracije, iliti licemjerja, što sam već spomenula prije... kad netko drugi radi onda je katastrofalno loše, a kad mi radimo onda je to ok i normalno.... ne ide, ne ide...
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 22:27   #87
Quote:
El Tomo kaže:
[B]Tu imas pravo - svako stoljece, barem dva rata. No imali smo 50 godina za razvoj sada nedavno, pa se opet bas nismo razvili. Pogledaj japance, njemce ili francuze. Oni su se u 15 godina digli iz prasine u divove. A njihova zemlja je mnogo vise bila razorena nego sto je hrvatska ikada bila. Nama bas u ovih zadnjih 15 godina i ne ide bas tako kao njima.



A kada cemo se vise prestati izvlaciti na rat? Za sve nam je kriv rat - za pljacku u drzavi, za vlastitu neobrazovanost, za vlastitu glupst, za nesposobne politicare, za losu ekonomiju, za bol u lijevom noznom prstu... Kada ce napokon doci vrijeme kada ce netko drugi biti odgovoran, a ne rat?

I doista, vrijeme je da nam rat prestane biti alibi. Nije rat uzrokovao 20% ljudi bez osnovne skole, samo 8 posto onih s fakultetom... kada cemo vise to shvatiti?

I da, ako se njemacka i francuska mogu usporedivati sa SAD pocetkom 60-ih godina, onda mozemo i mi. Uzmi i nizozemsku ili belgiju za usporedbu, koji nemaju nikakvih prirodnih resursa osim livada.

Da tu se i ja slazem.

Ma znas, nama ce BOG pomoc

Jedno pitanje za tebe ...

Da li se ti slazes sa Americkom vanjskom politikom?

Ja se recimo slazem , ali samo u nekim segmentima.
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 23:00   #88
Quote:
gottcha kaže:
pa rat nosi i svoje posljedice.... kako se uzdići ikako kad svi imaju neku prošlost na koju se oslanjaju i borbu za vlastito, mogu ti opet ić objašnjavat i iznosit psihološka objašnjenja za to...
E tu lezi zec... psiholoski profil hrvatskog covjeka, koji je naucen da je 'bogomdan', da je svjetski prvak, najveci i jedini, ali da to ne moze pokazati jer su svi protiv njega (valjda nekakva bjelosvetska urota, sto li?). Najbolje je to naglaseno u sportu. Mentalitet radnika sa 4 razreda osnovne skole koje najbolje zna kako treba upravljati drzavom i voditi, recimo, brodogradiliste. Jer sta ima pojma onaj direktor. Mi smo drzava sa 4 000 000 direktora i isto toliko nogometnih izbornika. To je uzrok onoga na cemu smo danas, a ne rat.

Socijalizam nas je naviknuo nista ne raditi, sjediti u fotelji, zivjeti udobno i cekati da nam nesto padne u zeludac. Uravnilovka je bila super, svima je bilo odlicno. Sada kada vise nije tako, mora postojati krivac. A krivac ne mozemo biti mi sami, pa okrivljujemo rat, HDZ, pljackase... Ali to je druga prica.

ali neću, predugo bi bilo.. a i nama je rana još svježa, kako ćeš sad pravilno dostići te razvijene zemlje??? kako ti misliš da bi hrvatska mogla dostići japan ameriku i sl zemlje..??

A kako je japan, zemlje totalno razrusena u 2. svjetsko ratu uspjela postici to sto ima nakon samo 10 godina? Ili njemacka, gdje od industrije nije ostalo ni 'i'?

Quote:
a i malo smo otišli offtopic, dok god amerika ima monopol nad svijetom, nemamo mi šanse.. oćeš da još nešto vleim? oćeš da velim da se bojimo gospodarski razvit? bilo bi smiješno, ha?.. oćeš da velim da kada bi se hrvatska i razvila, došli bi ameri i pobili nas.. nego jednostavno zašto bi ti ameri dopustili ikome da ih zbaci s trona svjetske ekonomske idile(nazovimo ju..)....
Kako volim ovakvu histeriju i paranoju. Pa ja bas ne vidim amere koji skakucu po japanu, uk, njemackoj, italiji, kako tamane sve zivo. Ne vidim ih cak niti u kini. Gdje li su se sakrili?

Nije stvar u drustvenom uredenju, koliko u ekonomskom uredenju. Danas svijetom vladaju multinacionalne kompanije, drzave su postale samo okviri, 'igralista', drzave definiraju pravila igre, ali vise nisu veliki 'igraci'. Nesto poput east i west indian company prije 100 godina koji su imali stvarnu moc u zemljama novog svijeta.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 23:12   #89
Quote:
Osorkon kaže:
Da tu se i ja slazem.

Ma znas, nama ce BOG pomoc

Jedno pitanje za tebe ...

Da li se ti slazes sa Americkom vanjskom politikom?

Ja se recimo slazem , ali samo u nekim segmentima.
Je. Bog i hrvati

Nisam siguran sto bi ti odgovorio. Da sam amerikanac, da zivim u americi, odgovor bi bio potvrdan. No vjerojatno bi glasao za demokrate zbog nekih drugih stvari (ionako se vanjska politika globalno ne razlikuje izmedu demokrata i republikanaca - zna se sto su americki interesi).

Republikancima najvise zamjeram zadiranje i odnos prema akademskoj zajednici, protekciju nad vladajucom kastom, manipuliranje poreznom politikom i na kraju previse kratkorocno gledanje u nekim ekonomskim pitanjima (recimo, pretjerana protekcija vlastitog trzista koja ce upropastiti ostala trzista, sto mislim da im nije u interesu jer time gube trziste za plasiranje vlastitih proizvoda. A cijene nekih raw materijala (celik, prehrana) na kraju utjecu i na cijene izvoza visoke americke tehnologije - sto ce kinezi kupiti od amera ako sve potrose na celik?).

Sa druge strane, ameri globalno igraju jako pametno. Uspostavljaju kontrolu nad kljucnim geostrateskim tockama. Kontroliraju energente, antinuklearna politika im ide na ruku (jer to je u biti jedini energent nad kojim nemaju kontrolu), visa cijena nafte im takoder ide na ruku, nove tehnologije su pod njihovom kontrolom (vodik). Uvoze vise nafte nego sto je koriste, gomilaju rezerve, a svoje podzemne rezerve vise uopce ne trose. Sto je veca cijena nafte, to bolje za njih. Zato im je u interesu da bliski istok ostane problematicno podrucje, ili podrucje pod njihovom kontrolom. Smatram da rat u iraku nije rat za naftu, vec rat za destabiliziranje cijene i uvodenje geostrateske kontrole. Jednako se taj rat mogao dogoditi i u siriji, jordanu, iranu... Na kraju, sve to i rusima ide na ruku, jer se njihovo gospodarstvo temelji iskljucivo na nafti i plinu.

Uglavnom, ameri su na konju. Evropa sepa. Japan boli briga jer im je tako svejedno koliko kosta nafta i ostale sirovine, posto se oni temelje na hi tech industriji i financijskoj snazi i moci kroz multinacionalne kompanije.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 23:18   #90
Quote:
El Tomo kaže:
E tu lezi zec... psiholoski profil hrvatskog covjeka, koji je naucen da je 'bogomdan', da je svjetski prvak, najveci i jedini, ali da to ne moze pokazati jer su svi protiv njega (valjda nekakva bjelosvetska urota, sto li?). Najbolje je to naglaseno u sportu. Mentalitet radnika sa 4 razreda osnovne skole koje najbolje zna kako treba upravljati drzavom i voditi, recimo, brodogradiliste. Jer sta ima pojma onaj direktor. Mi smo drzava sa 4 000 000 direktora i isto toliko nogometnih izbornika. To je uzrok onoga na cemu smo danas, a ne rat.

Socijalizam nas je naviknuo nista ne raditi, sjediti u fotelji, zivjeti udobno i cekati da nam nesto padne u zeludac. Uravnilovka je bila super, svima je bilo odlicno. Sada kada vise nije tako, mora postojati krivac. A krivac ne mozemo biti mi sami, pa okrivljujemo rat, HDZ, pljackase... Ali to je druga prica.


ma ne okrivljujem direktno rat! nismo se promijenili u par godina baš toliko.. nego taj splet okolnosti i sustava koji su nas naučili tako se ponašati.. gledaj to s iste strane u manjem profilu.. čovjek će živjeti onako kako je odgajan i naučen i kakva je iskustva imao, zar ne.. takav će odrasti i tako će živjeti.. tako i čovječanstvo... imamo navike i gene iz prapovijesti pa ih nosimo sa sobom još, tako je i ovo, samo sad razlike veće i manje postoje u narodnostima...


Quote:
Kako volim ovakvu histeriju i paranoju. Pa ja bas ne vidim amere koji skakucu po japanu, uk, njemackoj, italiji, kako tamane sve zivo. Ne vidim ih cak niti u kini. Gdje li su se sakrili?

pa u iraku, gdje bi
haha a zašto bi i ti sve vidio, zar misliš da će oni skakati na tv ekranima hvaleći se uspjesima i nadmudrivanjima, pokušajima i sl.... ? previše je toga relativno da bi se mi svađali oko toga..


Nije stvar u drustvenom uredenju, koliko u ekonomskom uredenju. Danas svijetom vladaju multinacionalne kompanije, drzave su postale samo okviri, 'igralista', drzave definiraju pravila igre, ali vise nisu veliki 'igraci'. Nesto poput east i west indian company prije 100 godina koji su imali stvarnu moc u zemljama novog svijeta.

pa da.. a tko uistinu ima moć? pa valjda onaj tko određuje pravila, tko kažnjava prijestupe, a nagrađuje dobre poteze...

ma nisam ja protiv kompanija i ne znam što, samo sam protiv globalnog iskorištavanja i monopola
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 23:48   #91
Quote:
El Tomo kaže:
Top 500 fakulteta u svijetu:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500(1-100).htm

Izmedu prvih 10, zamisli, cak ih je 8 iz trule amerike, zemlje loseg skolstva i priglupih ljudi!
Izmedu prvih 99 cak 50 iz SAD, a izmedu prvih 20 cak 17!

Ne moram ni spominjati da nasih sveucilista nema u top 500. Slovensko je na 451-500 mjesto
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2003/Top102-500.pdf
Hvala na podacima, ali bojim se da ni ta lista ne isključuje "famu".

IMHO istina je negdje na pola puta, s jedne strane anti-amerikanci se previše povode za stereotipom "zlih amera" dok s druge strane pro-amerikanci su ipak pomalo pod utjecajem propagande, makar skrivene.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 00:07   #92
Quote:
ljiga kaže:
Hvala na podacima, ali bojim se da ni ta lista ne isključuje "famu".

IMHO istina je negdje na pola puta, s jedne strane anti-amerikanci se previše povode za stereotipom "zlih amera" dok s druge strane pro-amerikanci su ipak pomalo pod utjecajem propagande, makar skrivene.
Ne bi se slozio sa tobom. Pogledaj malo kriterije ocijenjivanja, objektivni su i relevantni. Nema tu neke 'fame', niti se 'fama' moze sakriti pod tim pokazateljima:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/Methodology.htm

A sa druge strane, radi se o kinesom institutu - dakle, ne moze se reci kako amerikanci guraju 'svoje' u prvi plan.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 01:30   #93
Quote:
Pallas kaže:
MIT, CalTech, Brown, UPenn, Cornell, Yale, Harvard, Columbia, WashU, UCSF, Stanford... Treba dalje?
Ne treba. Nije trebalo ni ovo jer sam rekla škole, a ne fakulteti
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 01:41   #94
Quote:
El Tomo kaže:
Dakle, 26.7% fakultetski obrazovanih ljudi!!! Prema nasih 12%. Ocito su ti ameri vrlo glupa nacija kada imaju svakog cetvrtog amerikanca s fakultetom. Vrlo vrlo glupi. Jer da su pametni, vjerojatno bi imali kao i mi svakog 15-og hrvata s fakultetom. Zar ne? Toliko o prvom stereotipu kao amerikancima 'glupanima'.

Statistika je neumoljiva i sto se tice nizih stupnjeva obrazovanja. "Ako se vec ne mozemo mjeriti sa brojem fakultetski obrazovanih ljudi, onda nam je barem srednja skola bolja" - takvo je uvrijedeno misljenje. Zalosno za nas, u hrvata je samo 59% sa srednjom skolom, a u amera 84%. Ti ameri su stvarno glupa nacija, zar ne?

Top 500 fakulteta u svijetu:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500(1-100).htm

Izmedu prvih 10, zamisli, cak ih je 8 iz trule amerike, zemlje loseg skolstva i priglupih ljudi!
Ok. Sad mi još samo molim te navedi gdje sam ja napisala da su Amerikanci glupa nacija, glupani, da je Amerika trula i da imaju loše školstvo i priglupe ljude.
Mislim, ne kužim te. Ako se dobro sjećam, nitko na ovom topicu nije spominjao stereotip glupih Amerikanaca, svi su se koncentrirali na vanjsku politiku + poneke unutarnje probleme.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 02:14   #95
Quote:
El Tomo kaže:
Ne treba biti neki ekspert za baratanje objektivnim informacijama. Pogledaj statistike, one su neumoljive. I ne mozes ih prevariti jer su u ovom slucaju vrlo jasne. A subjektivnost i nije neki argument, zar ne? Oasim ako si subjektivno ocijenila svakog amerikanca.
Ne, samo sam podijelila s tobom osobna iskustva. Na temelju dvadesetak osobnih iskustava nešto sam zaključila. Ne mora biti da je točno, ali je kakav-takav uzorak. Da mi dođe 20tak ljudi iz bilo koje zemlje i svi mi ispričaju sličnu priču pomislila bih da vjerojatno ima nešto u tome.

Quote:
El Tomo kaže:
A iseljenici bas i nisu neki reprezentativni primjerak, zar ne?
Samo dijelom su bili iseljenici. A i ti nisu baš bili neki siromašci.

Quote:
El Tomo kaže:
Iskreno, visokoobrazovana osoba u americi i hrvatskoj su dvije potpuno razlicite osobe. Onaj iz hrvatske je prepun nepotrebnog znanja, cinjenica i podataka koje mu nikada u zivotu nece trebati. Nema nikakvog prakticnog iskustva, nikada se u skolovanju nije susreao sa stvarnom situacijom. Onaj skolovan u americi zna jako dobro osnove i ono sto je bitno, za razliku od nasega koji ne razlikuje bitno od nebitnoga, drvece od sume. Dalje, americki student ima enormno vise iskustva i prakticnog rada, susrece se sa stvarnim situacijama, uci i jako dobro zna ono sto mu treba. Svaki visak neptrebnog znanja je minimaliziran. I sto se dogada? Visokoobrazovani hrvat na radnom mjestu je nekoliko puta manje efikasan i losiji od amerikanca.

A price kako ameri ne znaju 'strucne' stvari su glupost. Uvjerio sam se svojim ocima i usima sa cime oni barataju. Nasi se pred time mogu sakriti.
Uopće ne vidim potrebu za usporedbama s nama. Ne znam uopće zašto pišem sve te replyeve. Pa nije da sam ja napisala da su Amerikanci glupi i imaju trulo školstvo, a mi smo svi pametni i super su nam i škole i faksevi.

Što se tiče ovo drugog, tu "priču" mi nije ispričao susjed Pero, nego profesorica s jednog US faksa. Nije se radilo o nepotrebnom znanju, nego o stvarima koje se osnove mog studija, a kod nas se uče već u srednjoj školi. Da ne spominjem stvari koje su osnove opće kulture i trebao bi ih znati svatko, a kamoli netko kome su to osnove budućeg stručnog obrazovanja.
Ali to je ionako bio moj osvrt na srednje škole (jer su te stvari trebali otprije znati), a ne na faxeve.

No sve ovo stvarno nema veze s cijelom pričom. Ponavljam, zadnji put - nigdje nisam napisala da su Amerikanci glupi niti da imaju loše visoko školstvo, a za srednje ne znam, osim iz tih osobnih iskustava.

Nego, kad si se već zalaufao s podacima, mogao bi nabaciti i podatak koliki je broj tj postotak (od tih 25% visokoobrazovanih) Amera koji su rođeni tamo, a koliko je useljenika?

I da zaključim više cijelu tu priču o školstvu - meni sve to uopće nije bitno, ni koliko ih je visokoobrazovanih, ni kakve su im škole i faksevi, ni koliko je njih ili nas nepismenih ni ništa slično - bode me u oči samo njihova vanjska politika i poneke nedosljednosti. To je sve na što sam se osvrnula na ovoj temi. Što se mene tiče, mogu biti najpametniji na svijetu ili glupi ko noć.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 02:47   #96
Quote:
El Tomo kaže:
Udio akademske zajednice, strukture vodstva (akonomskog i politickog), status i utjecaj takve akademske zajednice - pa sve su to cinioci i pokazatelji stanja drustva. Dakle ogledalo drustva, drustvene situacije i drustvenih zbivanja. Uostalom, nije to moja izmisljotina - u socioloskim istrazivanjima upravo se akademska zajednica uzima pri ocjenjivanju stanja u drustvu. Sto mislis, da li bi bilo postivanja ljudskih prava da nema razvijene akademske zajednice? Da li bi prevladavala tiranija ili demokracija da nema odredene akademske zajednica? Da li bi vaznija bili prorocanstva i hir jedne osobe vladara, ili znanost ili tehnologija da nema akademske zajednice? Moc amerike nije u novcu, niti u politici, vec iskljucivo u akademskoj zajednici. Americka akademska zajednica je upravo ono sto cini ameriku supersilom, i ne mogu se nikako sloziti da nije ogledalo drustvo. Znanost i tehnologija su ucinili SAD velikom silo, ne novac. Pogledaj gdje su ameri bili prije 100 godina, a gdje su danas. Pogledaj gdje je rusija (s najvise resursa) danas.

Pogledaj kakva je akademska zajednica u hrvatskoj, pa je usporedi sa stanjem drustva. Onda to isto ucini i sa SAD-om. Ne vidis neke korelacije izmedu akademske zajednice i stanja u drustvu?
Ni ne očekujem da se složimo u ovome, ali bi mi barem bilo drago da shvatiš što pokušavam reći - naravno da postoji korelacija, naravno da je nekakav pokazatelj stanja društva, naravno da je nadogradnja, sve to stoji i uopće ne osporavam ni tebe ni Pallasa u tome. Ja samo tvrdim da nije OGLEDALO.
Ne znam, možda je problem što nismo definirali što je to "ogledalo društva".
Meni taj pojam označava nešto na temelju čega mogu zaključivati o društvu u njegovoj CJELINI (ajde to bi još nekako prošlo), ali i o njegovim pojedinim segmentima, a ne nešto na temelju čega mogu eventualno vući neke paralele.
Nešto na temelju čega mogu doći do prosjeka, u ovom slučaju - do prosječnog Amerikanca.

Ajmo ovako - da se napravi istraživanje na VSS Amerima s pitanjima vezanim uz vanjsku politiku i s pitanjem za koga će glasati na izborima, a zatim da se istraživanje napravi na cijeloj populaciji, bi li rezultati bili jednaki?

Da se napravi nekakav test općeg znanja na istim uzorcima, kakvi bi bili rezultati?

Nije tu riječ o Amerikancima, nego o bilo kojoj zemlji. Pogledaj npr naša istraživanja povezanosti sklonosti nekoj stranci i razini obrazovanja.

O tome sam ja govorila, a ne o tome da akademska zajednica nema veze s "ostatkom društva" ili da iz nje ne mogu izvoditi nikakve zaključke.

Nadam se da smo gotovi s ovom temom jerbo ja kužim što vas dvoje pokušavate reći cijelo vrijeme pa nema potrebe za daljnjim pojašnjavanje.


Još samo ovo:
Quote:
El Tomo kaže:

Dobra volja? Ma kakva dobra volja, tu se radi iskljucivo o politickom potezu. Zasto bi ameri ulazili u nesto sto se ne isplati (ne samo financijski, vec i ekoloski), zasto bi trosili ljudske resurse, pamet, tehnologiju i novce za nesto sto nema smisla?
Morat ćeš mi malo bolje objasniti zašto se to ekološki ne isplati i kako to da to nitko nije skužio (ni predlagatelji ni sve zemlje potpisnice) osim Amerikanaca.
Financijski naravno da im se ne isplati.



Btw, vidim da ste kolektivno krenuli u nekakvo uspoređivanje USA i nas i krenuli u uspoređivanje psihe prosječnog Amera i prosječnog Hrvata.
Mi jesmo gospodarski u katastrofalnom stanju, korumpirani smo, poslovno nesposobni, kaskamo za "zapadom" u obrazovanju, imamo hrpu problema i još podosta razmišljamo ideološki (da se nitko ne uvrijedi - govorim uopćeno).

Ali, ova tema nije o nama ni o međusobnim razlikama ni o "čišćenju u svojem dvorištu" prije nego što iskritiziramo druge, nego o Americi kao svjetskoj sili s ogromnim utjecajem i našem mišljenju o svemu tome. Bez obzira kakvi smo, kao pojedinci ili kao nacija
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 03:55   #97
Quote:
Potala kaže:
Ne, samo sam podijelila s tobom osobna iskustva. Na temelju dvadesetak osobnih iskustava nešto sam zaključila. Ne mora biti da je točno, ali je kakav-takav uzorak. Da mi dođe 20tak ljudi iz bilo koje zemlje i svi mi ispričaju sličnu priču pomislila bih da vjerojatno ima nešto u tome.

Uopće ne vidim potrebu za usporedbama s nama. Ne znam uopće zašto pišem sve te replyeve. Pa nije da sam ja napisala da su Amerikanci glupi i imaju trulo školstvo, a mi smo svi pametni i super su nam i škole i faksevi.
Ma nisi to ti napisali, niti sam rekao da jesi. Ali ovdje se stalno iz komentara drugih osoba provlaci stereotip kako su americke skole lose, losije od nasih. I nije to stereotip samo ovdje na forumu, vec takvo misljenje vlada gotovo svugdje.

Pogledaj malo prijasnje postove drugih - ispada da se svi groze americkog nacina zivota, americkog mentaliteta i njihove 'pameti'.

No dobro, nema sada vise smisla natezati se. Ja imam jedna iskustva, ti imas drugacija. Oboje smo ih iznijeli - end of story. Sa druge strane postoje statisticki podaci, koji izravno ne govore o kvaliteti skolstva, ali govore o edukacijskom stanju stanovnistva. Pa neka ljudi usporeduju. Ja i dalje tvrdim da americki obrazovni sustav daje vise i bolje kadrove od naseg.

Quote:
Nego, kad si se već zalaufao s podacima, mogao bi nabaciti i podatak koliki je broj tj postotak (od tih 25% visokoobrazovanih) Amera koji su rođeni tamo, a koliko je useljenika?
Evo, ima i toga
2003. godina

prosjek - native americans - naturalized americans - not US citizen
samo osnovna skola 6.6 - 4.1 - 14.4 - 27.0
srednja skola 84.6 - 87.5 - 77.3 - 59.5
fakultet 27.2 - 27.2 - 31.8 - 23.8

Ispada da su nativni ameri jos bolji od useljenika.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 04:05   #98
Quote:
Potala kaže:
Morat ćeš mi malo bolje objasniti zašto se to ekološki ne isplati i kako to da to nitko nije skužio (ni predlagatelji ni sve zemlje potpisnice) osim Amerikanaca.
Financijski naravno da im se ne isplati.
To je vec neka druga prica, uvjetovana iskljucivo politickim momentom. Na zalost, politicari vrlo cesto povlace politicke poteze bez imalo racionalnosti, ves iskljucivo na temelju politickog trenutka i stanja sveopceg gradanstva. U to vrijeme stav javnosti je bio izrazito ekolosko antiglobalisticki, uperen osobito na efekt staklenika i emisiju plinova. Iako se tada sa znanstvene strane taj problem uopce nije dobor poznavao. Da bi se politicari umulili javnosti, i da bi je barem malo smirili sto se tice ekoloskih problema, isli su potpisivati taj protokol.

Na njihovu zalost, nitko od tih politicara nije nacinio analizu stanja i mjera koje takav potez zahtjeva. Osobito nije nacinjena analiza negativnih ekoloskih utjecaja ako se takve mjere sprovedu. To ti je slicno snaznom antinuklearnom pokretu 80-ih, koji je doveo do iracionalne zabrane gradnji nuklearki, iako se zna da su nuklearke od ponudenih energetskih izvora najcisce i najsigurnije.

Nije stvar samo u izravnim rezultatima neke mjere, treba ukljuciti i sve nusprodukte. Recimo, na prvi pogled izgleda da se solarna energija vrlo prihvaltjiva. No kada se uzme u obzir ekolosko zagadenje teskim metalima, rijetkim elementima, olovom, a koje je sve potrebno za izgradnju solarne celije, odjednom to postaje vrlo skupo i neprihvatljivo rjesenje.

Jednako je tako i sa emisijom plinova u atmosferu. Efekt staklenika nije dokazan na globalnoj razini, uopce se ne zna da li do njega dolazi sa 100%-tnom emisijom plinova. Kada to nije moguce utvrditi, jos manje ce smanjenje emisije od samo 5% pripomoci. Sa druge strane, izgradnja filtera, razvoj novih tehnologija, potrosnja resursa, odlaganje smeca iz filtera koje postaje opasnije jer je koncentrirano, na kraju ima negativne ekoloske efekte koji pojedu one pozitivne. Ameri se sa time nisu zaletavali, vec su poduzeli istrazivanja i shvatili da se to ne isplati. Ne samo financijski, vec i ekoloski, materijalno i energetski.

Ali to je vec druga prica.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 07:50   #99
Quote:
Potala kaže:
Ne treba. Nije trebalo ni ovo jer sam rekla škole, a ne fakulteti
A fakultet nije skola?
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 08:49   #100
Quote:
El Tomo kaže:
Ne bi se slozio sa tobom. Pogledaj malo kriterije ocijenjivanja, objektivni su i relevantni. Nema tu neke 'fame', niti se 'fama' moze sakriti pod tim pokazateljima:
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/Methodology.htm

A sa druge strane, radi se o kinesom institutu - dakle, ne moze se reci kako amerikanci guraju 'svoje' u prvi plan.
Ali ako pogledaš kriterije ocjenjivanja
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/Methodology.htm#Meth1
nije baš da ne uključuju "famu"
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.