Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2011., 13:31   #161
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ko kaze da se ja odricem svog naroda ?
Naravno da su mi dragi i moji rodjaci i prijatelji i jezik i predeli...
Ono sto mi nije drago je ako se "biti Crnogorac" uzima kao osnovu za misljenje da smo automatski bolji, vredniji, izuzetniji... od bilo koje druge nacije. A posebno ako se to pripadnistvo koristi, da se opravdaju bilo kakva nedela (a tendencija svakog nacionalizma, kao sto je dobro napisao Dominicus, upravo jeste takva - btw u Srbiji se, posebno u crkvenim krugovima, koji su naravno onda automatski i politicko-medijski, vec dugo govori o izumiranju srpskog naroda, kao fol da ih je umesto 5 miliona, koji se jedva nekako prehranjuju, sve bi bilo puno bolje i sjajnije da ih je 15 miliona - trt).
tendencija 'nacionalizma' NIJE nuzno takva, odnosno nije uopce takva - tu se vara taj dominicus ili kako se zove jer nacionalizam povezuje sa extremizmom, nasiljem, nepostivanjem drugih etc...a to izgleda i ti cinis.

tim vise sto danas postoje mnoge zablude glede politickog desnicarstva i neupuceni i laici desnicarstvo povezuju sa tim gore: mrznjom, extremizmom i nasiljem, radikalnim stavovima etc


desnicarstvo je u biti i izvornom obliku nesto sasvim drugo i ako govorimo o 'nacionalizmu' radi lakseg razumijevanja treba se postaviti u kontext i usporediti sa recimo idejom multikulturalizma.

pa tada mozemo reci da je ljevica PROTIV dominante nacional uljudbe, ona je za multikulturalizam dok je desnica za nacionalizam, jer po njima nacija je prosirena obitelj na osnovi moralnog, jezicnog, uljudbenog i povijesnog zajednistva naroda, i jedino na tim osnovama po njima, se moze razviti istinsko zajednistvo i jedinstvo drustva. desnica ne pristaje na ono sto steti svom narodu, za desnicare je narod prosirena obitelj, a ne samo materija i lako zamjenjiva roba koja mora 'vrsiti kapital' (ideologija komunistickog ljevicarstva)

to stajaliste recimo vidimo u novom Ustavu Madjarske gdje se doslovno isticu takve vrijednosti i ne samo Madarskoj nego i drugim dijelovima Europe pa je cak i Cameron izjavio da za suzbiti i prevladati negativne by-product multikulturalizma se treba jacati osobni nacionalni identitet.

politicka desnica je tu da stiti interesi naroda, nacije i uljudbe. odrzavanje tradicije- u biti, politicki konzervatizam.

ljevica s druge strane slijedi Postulat Jjednakosti (Egalite) francuske revolucije, to je danas centralna misao lijeve ideologije, a rezultat tog egalitarizma je danasnja sloboda i jednakost za homoseksualizam, feminizam, masovna emigracija, multikulturalizam i progresivizam - sto je naravno sve vrijedan cause i posljedica drustvenog progresa i razvoja drustvene senzibilnosti i sve je to na mjestu, ali neki kazu -samo do onoga momenta kada u praksi pocmu dominirati i prevladavati destruktivni rezultati takve ideologije pa se stvaraju drzave/nacije i svijet bez Boga i duhovnosti, bez tradicije i kulture. bez ikavog nacionalnog identiteta to speak of.

i upravo toga su svijesni politicari diljem Europre i odnedavno i javno govore o tome (u Njemackoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj) pa nakon nekoliko godisnjeg experimenta sa multikulturalizmom sada se priziva na vracanje i predavanje 'korijenima' i jacanju nacionalnog identiteta.

tajna je valjda pronaci pravu ravnotezu, balance izmedju dva pola - imati nacina sacuvati vlastiti i unique kulturoloski identitet, ali ne na uskrb drugih grupacija u drustvu. isto tako i u nekim slucajevima neke manjinske grupacije ne bi trebale traziti cijelu ruku kada im se da prst - kao npr sto sexualni devijanti pedofili u NL traze da se smanji dob djeteta koje bi mogli sa blagoslovom zakonodavaca zloupotrebljavati (jer to je zloupotreba i nista drugo) - to su neke zamke kojih se treba biti svjesan jer idealnog poretka nigdje izgleda nema.

pa se i extremni ljevicari trebaju zapitati: ako se daje pravo pedofilu da ima fizicki odnos za djetetom, koliko je to u interesu tog djeteta kojeg nitko nista ne pita iliti tko zastupa i stiti njegova sasvim legitimna prava i pravo na zivot.

Zadnje uređivanje Grazia : 21.04.2011. at 13:49.
Grazia is offline  
Old 21.04.2011., 13:59   #162
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Ma Ivana, ne moraš se ti meni opravdavati, niti pokušavati objasniti, razumijem ja što mi želiš reći, ali to što govoriš samo učvršćuje moje mišljenje. Ne radi se ovdje o hrvatstvu, nego jednostavno o nekim drugim pogledima na svijet & co.
Pa i ne mislim ti se opravdavati. Nemam ja utjecaj na tvoje mišljenje, ono je čvrsto iz nekih tvojih razloga. Ti odlučuješ hoćeš li kad nešto čuješ poslušati ili strpati u pretinac. Sasvim nebitno je li to hrvatstvo ili bilo što drugo.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Old 21.04.2011., 14:10   #163
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
tajna je valjda pronaci pravu ravnotezu, balance izmedju dva pola - imati nacina sacuvati vlastiti i unique kulturoloski identitet, ali ne na uskrb drugih grupacija u drustvu.
Istina, a još je teže pronaći tu ravnotežu ljudima koji su prošli tako ekstremne situacije kao što je rat.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Old 21.04.2011., 15:19   #164
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
I kao kaj je i Hamvas plakao nad svojim narodom i rekao: "Individualni život se ne može ostvariti bez zajednice. Ne samo život velikog čovjeka, već ničiji... Svaka se sudbina izgubila u nedostatku zajednice, zaspala je i ugušila se... Ostvarivanje ljudske sudbine bez zajedništva nemoguće je..."
Tako je, ali zajednica o kojoj je riječ nije "nacija" a još manje "država". Čitaj opet, morat ćeš na popravni...
Dominicus is offline  
Old 21.04.2011., 15:26   #165
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Hrvatstvo je proces, a ne izmišljotina...
Šteta što više ne postoji jedna heretičko-protestantsko-protuhrvatska tiskovina i u njoj rubrika "Greatest shits", mislim da bismo sada imali Shit of the week, s nadnaslovom "Zlatni bukalin za doprinose na području kemije i metafizike".
Dominicus is offline  
Old 21.04.2011., 15:38   #166
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Šteta što više ne postoji jedna heretičko-protestantsko-protuhrvatska tiskovina i u njoj rubrika "Greatest shits", mislim da bismo sada imali Shit of the week, s nadnaslovom "Zlatni bukalin za doprinose na području kemije i metafizike".
Ne nabacuj se glupostima, objasni svoje stavove, ili se makni s foruma.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 21.04.2011., 17:19   #167
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ne nabacuj se glupostima, objasni svoje stavove, ili se makni s foruma.
Smiri živce.
To ti se ne zove nabacivanje, nego volej.
A stavovi su ti objašnjeni gore, pokušaj se koncentrirati.
Dominicus is offline  
Old 21.04.2011., 17:42   #168
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Smiri živce.
To ti se ne zove nabacivanje, nego volej.
A stavovi su ti objašnjeni gore, pokušaj se koncentrirati.
Nije ti to volej, to ti je ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=kiVq5-u7MH0

__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 22.04.2011., 08:38   #169
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
Ako si mislio da prvenstveno cijeniš čovjeka i ljudskost u njemu tu se slažemo

Quote:
Kaspper kaže: Pogledaj post
Slažem se da busanje u prsa pa makar i vjerom u Boga nije ispravno. Treba voljeti svoje, ali ne mrziti tuđe, niti smatrati da je moje najbolje, najispravnije ili čak jedino ispravno i da sve drugo treba uništiti. To je onaj ego u nama koji je destruktivan pa čak i autodestruktivan u krajnjoj liniji. Ljudi koji su nas stvorili, odgojili, pružili nam dom, ljubav, to su naši roditelji, braća, sestre, susjedi, rođaci, naša zajednica. Svi mi dijelimo neke zajedničke vrijednosti u većoj ili manjoj mjeri, one nas spajaju, omogućuju miran i sretan suživot.
Ne želim poznavati ni svoje ni tuđe. Želim voljeti i svoje i tuđe. Ne želim mrziti ičije. Moja zajednica jest svijet koji ne isključuje nikoga. Netko pritom mora biti najbliži i njemu poklanjam najviše. No isto tako kao što njemu poklanjam najviše, ništa manje nebi poklanjao nekom drugom da se je našao ispred mene i to treba duboko razumijeti. Kada to razumijemo tada možemo vidjeti različitosti, ali ne i praviti razlike, a upravo je to ono šta radimo. Ne danas, ne jučer, već od kad je čovjeka.
samting is offline  
Old 22.04.2011., 10:15   #170
Kaze Hegel u svojim predavanjima o filosofiji povijesti:

Summing up what has been said of the State, we find that we have been led to call its vital principle, as actuating the individuals who compose it,--Morality. The State, its laws, its arrangements, constitute the rights of its members; its natural features, its mountains, air, and waters, are their country, their fatherland, their ******d material property the history of this State, their deeds; what their ancestors have produced, belongs to them and lives in their memory. All is their possession, just as they are possessed by it; for it constitutes their existence, their being.

Their imagination is occupied with the ideas thus presented, while the adoption of these laws, and of a fatherland so conditioned is the expression of their will. It is this matured totality which thus constitutes one Being, the spirit of one People. To it the individual members belong; each unit is the Son of his Nation, and at the same time-in as far as the State to which he belongs is undergoing development-the Son of his Age. None remains behind it, still less advances beyond it. This spiritual being (the Spirit of his Time) is his; he is a representative of it; it is that n which he originated, and in which he lives. Among the Athenians the word Athens had a double import; suggesting primarily, a complex of political institutions, but no less, in the second place, that Goddess who -represented the Spirit of the People and its unity . . . .


google translate
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 22.04.2011., 10:24   #171
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Ne želim poznavati ni svoje ni tuđe. Želim voljeti i svoje i tuđe. Ne želim mrziti ičije. Moja zajednica jest svijet koji ne isključuje nikoga. Netko pritom mora biti najbliži i njemu poklanjam najviše. No isto tako kao što njemu poklanjam najviše, ništa manje nebi poklanjao nekom drugom da se je našao ispred mene i to treba duboko razumijeti. Kada to razumijemo tada možemo vidjeti različitosti, ali ne i praviti razlike, a upravo je to ono šta radimo. Ne danas, ne jučer, već od kad je čovjeka.
Kako si ovo lijepo rekao.

Voljet svoje i tuđe.
Svoje najbolje poznajemo. I tu najviše možemo razvijati i jezik i način razgovora i melodije i način izvedbe što je ljubav i kako je pokazati i što je tuga i kako je izdržati i običaje i tradiciju i kulturu i zajedništvo. Sve se to nekako ispreplete i tako se stvara ono što nas veže, što nas čini jednim narodom. Ako ga mogu cijeniti onda mogu cijeniti i svaki drugi narod.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Old 22.04.2011., 14:28   #172
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post

Voljet svoje i tuđe.
Svoje najbolje poznajemo. I tu najviše možemo razvijati i jezik i način razgovora i melodije i način izvedbe što je ljubav i kako je pokazati i što je tuga i kako je izdržati i običaje i tradiciju i kulturu i zajedništvo. Sve se to nekako ispreplete i tako se stvara ono što nas veže, što nas čini jednim narodom. Ako ga mogu cijeniti onda mogu cijeniti i svaki drugi narod.
samo sto ono sto ne poznajemo, sto nam nije blisko, sto ne razumijemo niti ne mozemo 'voljeti'.

'voljelje' isto podrazumijeva identificiranje sa onim sto volimo.

voljeti se ne moze onaj/ono sto nam nanosi stetu- bilo osobnu, bilo immadiate zajednici kojoj pripadamo.

etc

tako da rekla bih - uglavnom samo prazne fraze i prazno teoriziranje/filozofiranje bez pokrica. (pogotvo jer nista od navedenog se ne iscitava kroz slova igdje napisana (ovdje jel) od onoga tko teorizira)... a prazne rijeci znamo gdje idu - macku o rep.

Zadnje uređivanje Grazia : 22.04.2011. at 14:34.
Grazia is offline  
Old 22.04.2011., 14:39   #173
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
samo sto ono sto ne poznajemo, sto nam nije blisko, sto ne razumijemo niti ne mozemo 'voljeti'.
Kako tko. Tako voli uplašen i zatvoren čovjek koji se boji stranog i koji u nepoznatom prepoznaje samo potencijalnu opsanost.
O'Zookie Mizzy is offline  
Old 22.04.2011., 14:58   #174
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Kako tko. Tako voli uplašen i zatvoren čovjek koji se boji stranog i koji u nepoznatom prepoznaje samo potencijalnu opsanost.
nije u tome stvar nego u psiholoskom ili ako hoces genetskom, make-up covjeka koji je eto takav kakav jeste i neke stvari nisu podlozne potpunom savladavanju ili prevelikoj kontroli covjekove genetske predispozicije.
a svi znamo o psiholoskom terminu Fight or Flight (boriti se ili bjezati) kada suoceni sa necim stranim, nefamilijarnim ili necim sto se dozivljava potencijalno opasnim upravo zboga sto je strano i nefamilijanro. dakle rijec je o nagonskoj reakciji kod ljudi- nesto sto jednostavno nije podlozno svjesnoj manipulaciji ili pretjeranoj kontroli...

isto tako osoba koja vjeruje u hippy brotherhood, svih ima ili trebala bi imati odredjene karakteristike koje se odmah, pa i na prvi pogled primjecuju: npr tzv toplinu duha, mentalnu pozitivnost, otvorenost duha etc... ne hladnocu ili duhovnu skucenost.

uglavnom kao sto rekoh - cesto su sve to samo prazne rijeci.
Grazia is offline  
Old 22.04.2011., 16:26   #175
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
a svi znamo o psiholoskom terminu Fight or Flight (boriti se ili bjezati) kada suoceni sa necim stranim, nefamilijarnim ili necim sto se dozivljava potencijalno opasnim upravo zboga sto je strano i nefamilijanro. dakle rijec je o nagonskoj reakciji kod ljudi- nesto sto jednostavno nije podlozno svjesnoj manipulaciji ili pretjeranoj kontroli...
na svu sreću postoje ljudi (kao ja ) koji su nadišli prirodu naših, još nerazvijenih predaka, kojima su emocije bile glavni motivator za pokret, i ne ponaša se kao prvi čovjek kojemu je centar za strah u nosnom režnju bio najrazvijeniji dio mozga možeš se ti iz toga sprdati koliko hoćeš, ali ja beskompromisno tvrdim da puno mudrije bojati se sebe nego drugih, jedini izvor opasnosti je čovjek sam za sebe, to vrijedi i za hrvatsku. nije moguće poreći da je nad nama vršena agresija, ali to je u cjelokupnoj povijesti hrvatske neovisnosti bilo svega 4 godine, nardnih 16 godina su hrvatski političari vršili agresiju nad hrvatima i nanesli sami svom narodu mnogo više zla nego svi srbi zajedno. dakle potencijalna opasnost se krije u nama samima.

Zadnje uređivanje O'Zookie Mizzy : 22.04.2011. at 16:52.
O'Zookie Mizzy is offline  
Old 22.04.2011., 18:24   #176
Živ je duh Hrvata na internetu, pače i na forumu:

Oj, www.hrvati, jošte živi duh naših djedova
Dok za narod miš se klika njihovih sinova
Živi, živi, duh hrvatski, živjet će vjekov'ma
Zalud prijeti virus kleti, zalud pržilica CD-Roma.

Nek se sada i na mreži bajtovi raznesu
Disketa puca, HDD DUB se lama
windowsi nek' se tresu
Mi linkamo postojano kano klisurine
Proklet bio izdajica svoje forumine!

...

Lijepa naša duhovino,
Oj trolovska zemljo mila
Stare teme Parsifala
Da bi vazda zatrolana bila

Mila kano si kršćanska
Mila si nam Ti jedina
Mila kuda si nam vaišnavska
Mila kuda si od poganina!

Teci chatu, colour teci,
Nit ti Soul Sister silu gubi,
Postovima svijetu reci
Da svoj podforum duhovnjak ljubi

Dok mu teme server grije
Dok mu postove moderator vije
Dok mu banirane kutak skrije
Dok mu forumsko srce bije

Imam neku upalu, pa me puklo pjesničko nadahnuće.
A i te pjesme koje slave zajedničku duhovnost nisu uvijek bile ono što bi čovjek očekivao, recimo:

Oj Slaveni, zemlja tutnji
s Volge do Triglava;
istim glasom huče Visla,
Jadran, Timok, Sava.

Živi, živi duh slavenski,
živjet ćeš vjekovma;
zalud ponor prijeti pakla,
zalud vatra groma!

Gromko kliče drug nam Staljin
iz ruskih nizina,
odzivlje se drug mu Tito
s bosanskih planina:



Složio bih se s Chiefom da je to sve jedna pragma, utoliko ima smisla. Ideologija je dobra za ovce koje treba postrigati.
N'dugu is offline  
Old 22.04.2011., 18:28   #177
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post

Imam neku upalu, pa me puklo pjesničko nadahnuće.
O majko mila da mi je znat samo koji ti se organ to upalio
O'Zookie Mizzy is offline  
Old 22.04.2011., 18:32   #178
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
O majko mila da mi je znat samo koji ti se organ to upalio
Blizu je mozgu... piše na internetu da komplikacije mogu prouzročiti zanimljive promjene ličnosti, komu, itd.
N'dugu is offline  
Old 22.04.2011., 18:35   #179
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
zalud ponor prijeti pakla
Ja bih kaznila učitelje koji ovako loše nauče dijete - i to himnu zemlje u kojoj je to od životnog značenja (mislim na ispravno izražavanje).
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 22.04.2011., 18:38   #180
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Blizu je mozgu... piše na internetu da komplikacije mogu prouzročiti zanimljive promjene ličnosti, komu, itd.
U svakom slučaju nešto te pretvorilo u stihoklep(t)omanijaka
O'Zookie Mizzy is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.