Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2015., 18:59   #1
ZB Future fondovi

ZB Invest priprema 4 nova investicijska fonda (ZB Future 2025, ZB Future 2030, ZB Future 2040 i ZB Future 2055) o kojima piše više na http://www.zbi.hr/home/zbi/news/hr/N...055---432.html

Početna ponuda udjela kreće 26. siječnja 2015. i završava 24. veljače 2015.
Specifičnost ovih fodova je u tome što se radi o fondovima s dospijećem.

Obzirom da u medijima nema ništa o ovome, možda je ovdje pravo mjesto da se prokomentira.

Što mislite, vrijedi li uložiti odmah na početku? Možda je početak pravo vrijeme jer fond menadžeri mogu ostvariti željeni portfelj neopterećeni postojećim?
BrijuFiju is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 19:58   #2
Quote:
BrijuFiju kaže: Pogledaj post
ZB Invest priprema 4 nova investicijska fonda (ZB Future 2025, ZB Future 2030, ZB Future 2040 i ZB Future 2055) o kojima piše više na http://www.zbi.hr/home/zbi/news/hr/N...055---432.html

Početna ponuda udjela kreće 26. siječnja 2015. i završava 24. veljače 2015.
Specifičnost ovih fodova je u tome što se radi o fondovima s dospijećem.

Obzirom da u medijima nema ništa o ovome, možda je ovdje pravo mjesto da se prokomentira.

Što mislite, vrijedi li uložiti odmah na početku? Možda je početak pravo vrijeme jer fond menadžeri mogu ostvariti željeni portfelj neopterećeni postojećim?

Nitko? Nikoga ne zanimaju novi investicijski fondovi zb investa?
BrijuFiju is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 23:02   #3
Quote:
BrijuFiju kaže: Pogledaj post
Nitko? Nikoga ne zanimaju novi investicijski fondovi zb investa?
naravno da ne. veći prinos se dobije stavljanjem novca u čarapu. neću ni gledati prospekt, ali mogu pretpostaviti da se radi o fondu koji će 40% uložiti u dionice (pitam se koje, prije nešto manje od deset godina genijalci su kupovali ingru po 30000kn/kom DD ), 50% će uložiti u državne obveznice, a preostale pare će prokockati na forexu kupujući euro, pretpostavljam.. za 10 godina će, kako je to već praksa, sva ta četiri fonda zbog gubitaka spojiti u jedan, isplatiti neku crkavicu 2025 i ugasiti se. za god-dvije, izmislit će opet neki novi fond(ove). i to je to.
tannoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 09:44   #4
Ta fond shema je uobičajena u USA, kreće s povećim udjelom uloženog u dionicama i to s vremenom polako reducira u korist obveznica i raznih likvidnijih formi novca, kako se približava krajnji rok. Nešto kao ulaganje za penziju, što si stariji pristaješ na manje rizike jer imaš sve manje vremena na raspolaganju da se oporaviš od pada vrijednosti ulaganja. Kao i uvijek, vrag se krije u detaljima, znači naknadama i načinu upravljanja. Pretpostavljam da će se raditi o "aktivnom" menadžiranju, a naši fondovi nisu baš predobri u tome, pogotovo ne za naknade koje uzimaju (oko 2% godišnje).

Kao alternativu preporučam da sami proučite materiju, nađete omjer dionica, obveznica i ostalih ulaganja koji vam odgovara i onda to realizirate putem domaćih i stranih brokera. To je sigurno jeftinija, a vjerojatno i bolja opcija od ovih fondova. Tržište će ionako ići tamo gdje će ići, i vama i njima, a glavninu uspjeha ćete ostvariti pazeći na kvalitetan sastav ulaganja i visinu naknada koje plaćate.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 11:04   #5
da bi mogao "aktivno" menadžirati svoj portfelj, ipak treba vremena i znanja.
Profesionalno se bavim sasvim drugim stvarima i nemam vremena za detaljno proučavanje i na dnevnoj bazi praćenje tržišta.
A naknada od 2% (1,75 za upravljanje i 0,25 depozitaru) mi se čini kao fer vrijednost za uslugu aktivnog upravljanja. Ulazne naknade nema, a niti izlazne nakon 6 mjeseci.

Jedino pitanje koje ostaje je koliko će fond biti uspješan. Ako će imati prosječan rast vrijednosti udjela ne manji od 10ak% godišnje, meni je to prihvatljivo. Obzirom da i mirovinci uspijevaju toliko napraviti, valjda će i ovi.
BrijuFiju is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 13:43   #6
Aktivno menadžiranje ne polazi za rukom niti većini profesionalaca, a amaterima poput nas se definitivno ne preporuča. zato imaš indeksne fondove, kupuješ cijelo tržište u određenim intervalima i to je to, pasivni pristup.

10% godišnje dugoročno možeš samo sanjat od bilo kojeg fonda..
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 13:52   #7
našim nazovi fond menadžerima ne bi dao ni ovce da ćuvaju, kad su dionice rasle 300% oni su donosili 50%, kad su dionice pale otišli su u -130% vrijednosti udjela.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 14:03   #8
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
Aktivno menadžiranje ne polazi za rukom niti većini profesionalaca, a amaterima poput nas se definitivno ne preporuča. zato imaš indeksne fondove, kupuješ cijelo tržište u određenim intervalima i to je to, pasivni pristup.

10% godišnje dugoročno možeš samo sanjat od bilo kojeg fonda..
Jutros si mi dao preporuku da ne ulažem u fondove već da sam kupujem dionice i obveznice, a sada kažeš da je najbolje ulagati u indexne fondove ??
BrijuFiju is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 14:29   #9
Fiju, vidim da si kratko na forumu (nadam se da nisi zaposlen u ZB, tema mi jako smrdi na reklamu i na rubu sam prijave modu), da si tu malo duže primijetio bi da sam ja zagovornik ETF-ova. To je i fond i dionica, a predmet ulaganja su dionice, obveznice i svi drugi instrumenti. Glavna osobina im je da su JEFTINI, naknade se kreću od 0,05% godišnje naviše, za dioničke ETF-ove se 0,5% godišnje već smatra SKUPIM. Što onda reći za naknadu od 2% godišnje, a za to dobiješ profi uslugu naših fond majstora. Stvarno jedinstvena prilika
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 14:44   #10
Na forumu sam malo duže nego ti (6 godina duže), ali nema veze. Nisam zaposlem u ZB a tu sam jer me zanima mišljenje da li se isplati ući u nove fondove (u ovom slučaju ZB jer oni imaju nove). Da li je to što su novi prednost ili ne?
BrijuFiju is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 15:48   #11
Aj dobro.. Nije prednost, fondovi jesu novi, ali su fond menadžeri stari. Ovo je samo rehash njihove dosadašnje ponude, umjesto da uložiš 80% u njihov dionički fond, a 20% u obveznički pa onda polako dionički prodaješ i obveznički kupuješ, ovdje to imaš "automatski". Može biti prednost za nekog ko želi baš to, a zadovoljan je njihovim naknadama i učinkom. Ja nisam.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 15:58   #12
Talking Komentar o investiranju

Evo npr. moje mišljenje, štedjeti novac u bankama je prednost za one koji ne žele razmišljati ni o tržištu niti se zanima i o čemu do kraja oročenja, a žele da zarade nešto, a ako ulože do 100.000,00 Eura onda su osigurani jer im RH jamči u slučaju propasti banke.
Kad bih investirao za 3-4 godine jer mi je sada 15 god. prvenstveno bih razmišljao o fondovima, većinom obvezničkim, ali bih taj novac u fond uložio barem na 4-5 godina, ako bih uložio u dioničke tu bi se trebalo ulagati do 10 godina, ili ako prinos fonda naraste za 50 % ili više pod HITNO prodati udjele i novac prebaciti na račun, to bi bila super prilika jer bi cijena udjela vjerojatno brzo pala
Kad bih ulagao preko burze najvjerojatnije bih kupio obveznice Republike Hrvatske sa kamatnom stopom od 5-6 & s rokom dospijeća 5-10 godina, pomalo bi mi se isplaćivala kamata i još mi se vraća glavnica na datum dospijeća
Dionice izgledaju za mene previša matematika, trebao bih sam računati po kojoj cijeni kupiti pa prodavati dionice...možda kasnije kad se dovoljno educiram
markokutlesa199 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 15:59   #13
Komentar o investiranju

5 - 6 % (posto)
markokutlesa199 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 16:02   #14
Fondovi su prevara, bogati se koriste vašim novcem.
Iopet moje preprepreskromno mišlenje.
metaata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 16:43   #15
Quote:
markokutlesa199 kaže: Pogledaj post
Evo npr. moje mišljenje, štedjeti novac u bankama je prednost za one koji ne žele razmišljati ni o tržištu niti se zanima i o čemu do kraja oročenja, a žele da zarade nešto, a ako ulože do 100.000,00 Eura onda su osigurani jer im RH jamči u slučaju propasti banke.
Kad bih investirao za 3-4 godine jer mi je sada 15 god. prvenstveno bih razmišljao o fondovima, većinom obvezničkim, ali bih taj novac u fond uložio barem na 4-5 godina, ako bih uložio u dioničke tu bi se trebalo ulagati do 10 godina, ili ako prinos fonda naraste za 50 % ili više pod HITNO prodati udjele i novac prebaciti na račun, to bi bila super prilika jer bi cijena udjela vjerojatno brzo pala
Kad bih ulagao preko burze najvjerojatnije bih kupio obveznice Republike Hrvatske sa kamatnom stopom od 5-6 & s rokom dospijeća 5-10 godina, pomalo bi mi se isplaćivala kamata i još mi se vraća glavnica na datum dospijeća
Dionice izgledaju za mene previša matematika, trebao bih sam računati po kojoj cijeni kupiti pa prodavati dionice...možda kasnije kad se dovoljno educiram
krivo, "jamče" u protuvrijednosti, dakle dobiš kuna u protuvrijednosti eura na dan nastupljenog događaja. Rok za ispltu kuna traži, mislim da je 20 dana...
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 12:29   #16
Zamolila bih Vas ako imate nekoliko minuta da ispunite anketni upitnik koji moram provesti u svrhu izrade diplomskog rada. Tema rada je Investicijski fondovi u RH. Također bi mi to pomoglo u odluci da uložim u neki investicijski fond. Hvala Vam puno!


https://docs.google.com/forms/d/1VTO...it?usp=sharing
kpulic4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:09.