Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2016., 20:34   #2681
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Točno zapažanje, mnogi se boje potaknuti pitanje rasnih karakteristika zbog moderne političke korektnosti.
Evo ja se ne bojim potaknuti pitanje rasnih karakteristika...

Hrvat iz 9. st. oženi romansku Dalmatinku. Djeca im govore hrvatski. Jedno liči 55% na tatu i 45% na mamu, drugo liči 55% na mamu i 45% na tatu.

Zadatak: pronađi Vlahe.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:00   #2682
Ćisto sumljam da je već tad ženio. No nebitno, oni postoje eto barem nekoliko stoljeća prije potpune asimilacije (okej, osim par iznimki koji su danas valjda zaštićeni govori, bašćina i sl.). Hoće li govorit i finski nije bitno, nego činjenica da nisu samo na hijerarhiji ista ekipa.

A možda je fora u tom da čim su Hrvati promijenili stalež automatski im se promijenilo i štošta drugog pa eto taj dajvrziti.
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:01   #2683
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Evo ja se ne bojim potaknuti pitanje rasnih karakteristika...

Hrvat iz 9. st. oženi romansku Dalmatinku. Djeca im govore hrvatski. Jedno liči 55% na tatu i 45% na mamu, drugo liči 55% na mamu i 45% na tatu.

Zadatak: pronađi Vlahe.
Ja sam mislio da su Romanski dalmatinci istrebljeni i protjerani od hordi Hrvata
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:13   #2684
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Da se nadovežem na ljutu raspravu iz 'spominjanje srpskog jezika prije 19.st' i vezano uz to jesu li tu bili marsovci, hrvati, srbi, klingonci, edaini, andali ili ko već...

ako Vlasi nisu bili zasebna ekipa (koliko relativno zasebni etnik/kultura more biti) ... to bi značilo da imamo iste ljude podjeljene po zanimanju odnosno staležu ... iz toga bi se zaključilo zdravoseljački da će i fizičke karakteristike ostati prilično slične unutar iste grupe (jer eto jezik ili kultura se promijeni, no "kroatiziranog" Mongola će svi skužit da ima malo drugačije porijeklo od hrabrih nam Hrvata iz 7. stoljeća). Zaš onda ne izgledaju ljudi na ovim prostorima slični tj. homogeni kao sjeverni Slaveni? (ili SZ, Poljaci npr.) Nije li i genetička slika ovih regija pokazatelj da se radi o više zajednica, starosjedioci i pridošlice? Ovo je dakako stvar koji svi vide, dovoljno je proputovati krajevima ili bit u tramvaju u ZG da se kuži razlika...a ako su svi (vremenski relativno) iz istog plemena došli onda moraju djelit slične karakteristike.
haplotip nema veze sa izgledom...prema tome kada dođem u međimurje puno ljudi ima crnu kosu a u tom području prevladava R1a koji je kod rusa itd u većini i tamo prevladava svijetla kosa, plave oči, svijetli ten...a da ne govorimo o istom tipu I2a u ukrajincima, rusima i hrvatima... pa baš u epicentru I2a dalmacija, hercegovina ne liče na ruse iako su se spustili iz poljske prije 1500 godina...


neko je tu spomenuo da je u prošlosti I2a nastao od IJ haplotipa...pogledajte gdje je maksimum J haplotipa...bliski istok..a crni su kao noć...vjerojatno je i I2 izvorno crn tip čovjeka koji je došao do švedske I1 i tamo su blondine i blondi....prema tome Y haplotip ima svoj put a izgled svoj put...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:25   #2685
Quote:
Romuald kaže: Pogledaj post
Pitanje je što se podrazumijeva pod "vlaškim". Urođenici, dinarci,....- neki ih smatraju vlasima. Ja ne. Ta "domorodačka" haplogrupa je oko 65-75% u Hrvata, napose na jugu, u Hercegovini, a još više na otocima. Ako tko misli da su "vlasi" Hrvati na Korčuli, Hvaru,....- nazdravlje.

Ovo je, ja ju tako zovem, "domorodačka" grupa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_I-M170
----------------------------------------------
The greatest density of Haplogoup I is to be found in Bosnia and Herzegovina 65%,[12] i.e. Bosnian Serbs 31%, Bosniaks 44-50.1%[13][14] and Bosnian Croats 71-73%.[14] Other higher than average densities occur in Croatia 38%[12][15][16] - 44%,[14] Hvar 66%,[15] Korčula 54%,[15] Serbia 36.28%[12] - 48%,[17] Romania 33%,[18] however increasing in historical (on both shores of river Prut) Moldavia 48%, Norway 40%,[16][19] 23.6% of German males carry the haplogroup I mutation[20] (highest frequency in Northern Germany 37.5%[9]), Sardinia 37%[21] (42%[16]), Sweden (North 26%,[16] Gotland & Värmland 50%[22]), Denmark 39%,[16][23] Montenegro 37%,[17] Iceland 33%, and West Finland 41%, though the figure drops in East Finland to 20%.

Primjerenije je vlaškom smatrati grupu koja dolazi s roga Afrike, a dosta je zastupljena u pravih Balkanaca- Rumunja, Bugara, Grka, Srba,..a kod Hrvata, bilo južnih, bilo sjevernih- marginalno.

Ovo su pak Balkanci, vlasi, svejedno..
https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_E-M215_(Y-DNA))

Interesantna opaska- nitko nije naveo Srbe, za Europu, a jest Grke, Albance,..
gdje si ti čovječe..u kamenom dobu... I-M170 ? ta oznaka više ne postoji par godina...

novo genološko stablo..


http://isogg.org/tree/ISOGG_HapgrpI.html
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:31   #2686
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Znate što, svaki put kada vam netko ukaže da ste bili u krivu pravite se glup. Ne podnoste kritiku.

Napisali ste "Mutacija I-M170 nastala je prije cca 24.000 godina", zatim tvrdite "Ma vrlo važno je li nastala prije 24000 ili 42594 godina", da bi se sada pravili glupi - vi prije ili niste pročitali istraživanje pa tvrdite neistine, ili ste pročitali istraživanje, ali ne znate engleski jezik, i sada se izvlačite tvrdeći kako se u istraživanju tvrdi "ne mlađem od" ∼28,000–23,000 godina u sklopu limita, ali jasno ste napisali kako je "nastala prije cca 24.000 godina", ne u kontekstu limita ili ičega, i onda se pitate čemu "osporavanje"? -
zašto ti razbijaš svoje moždane ćelije sa nekim haplotipom starim 20 tisuća godina koji nema veza sa hrvatima....hrvati ne nastaju u kamenom dobu već prije 1500 godina na području poljske u simbiozi I2a1b2a1a S17250 tipova i R1a tipova koje još ne mogu precizirati....znači jedino haplotipovi maksimalno stari 2 tisuće godina unazad mogu biti nekog hrvatskog porijekla, sve dalje unazad su baltazarove kućne čarolije..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:32   #2687
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ma vrlo važno je li nastala prije 24000 ili 42594 godina. To nema veze sa srednjim vijekom niti sa Vlasima niti Hrvatima. Onaj tko je shvatio poantu, shvatio je.



https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1181996
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:35   #2688
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Opet negirate značenje činjenica, dokaza, empirije. Da, vrlo važno je, jer to su činjenice, to je realnost, istina. Nije nastala prije 24000 nego 42594 godina. To je kao da kažete da nije bitno u kojem je razdoblju postojala vučedolska kultura, kada su Hrvati došli na ove prostore, kada se dogodio I, a kada II svjetski rat. To ima veze sa Vlasima i Hrvatima jer upravo oni nose tu haplogrupu, ali datacija iste je mnogo starija od formiranja njihovih etniciteta ili etnonima no, ako želite iskazati poantu onda nemojte pogrešnim (zastarjelim) informacijama.
I-S17250 (age: 1818 ybp)

https://yfull.com/tree/I-S17250/

gdje su hrvati prije 25 tisuća godina...gdje je taj zapis....dali je uklesan u nekoj pećini sa bivolima ili je prenošen uz gusle do današnjih dana...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:41   #2689
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da su Romanski dalmatinci istrebljeni i protjerani od hordi Hrvata
Krivo si mislio. Život u unutrašnjosti rimske provincije Dalmacije prestaje početkom 7. st. Izuzetak su obalni pojas i otoci, Istra i Albanija.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:42   #2690
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Da se nadovežem na ljutu raspravu iz 'spominjanje srpskog jezika prije 19.st' i vezano uz to jesu li tu bili marsovci, hrvati, srbi, klingonci, edaini, andali ili ko već...
ako Vlasi nisu bili zasebna ekipa (koliko relativno zasebni etnik/kultura more biti) ... to bi značilo da imamo iste ljude podjeljene po zanimanju odnosno staležu ... iz toga bi se zaključilo zdravoseljački da će i fizičke karakteristike ostati prilično slične unutar iste grupe (jer eto jezik ili kultura se promijeni, no "kroatiziranog" Mongola će svi skužit da ima malo drugačije porijeklo od hrabrih nam Hrvata iz 7. stoljeća). Zaš onda ne izgledaju ljudi na ovim prostorima slični tj. homogeni kao sjeverni Slaveni? (ili SZ, Poljaci npr.) Nije li i genetička slika ovih regija pokazatelj da se radi o više zajednica, starosjedioci i pridošlice? Ovo je dakako stvar koji svi vide, dovoljno je proputovati krajevima ili bit u tramvaju u ZG da se kuži razlika...a ako su svi (vremenski relativno) iz istog plemena došli onda moraju djelit slične karakteristike.
Po čemu su Poljaci i Česi slični ?
A što se ostalog tiče, pa Grci su ti mješavina starih mediteranaca (Pelazga) i raznih pridošlica, većinom indoeuropskog (iako je bilo i drugog) podrijetla.
Zar se za njih kuži mješavina ili svi izgledaju "ugrubo" malo i smeđkasto (bez uvrede ikome) ?
Fenotip (izgled) nema veze s genotipom.

Iako ja nisam vidio nikad neku pretjeranu razliku između pojedinih Hrvata.
Moje loze su sve sa SZ Hrvatske, spomeni nekih prezimena su stari preko tristotinjak godina, autohtona su.
A svi su moji visoki i crni
Nije bilo poštara u međuvremenu

Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Točno zapažanje, mnogi se boje potaknuti pitanje rasnih karakteristika zbog moderne političke korektnosti.
Kakve rasne karakteristike ?
Kaj imamo crnce u Zagorju, a Kineze u Dalmaciji?
@Liudewitus
@Kraken, je.
Ak je bio kršćanin. Pa pogledaj seriju hr. kraljevi. Dobri radnici su bili traženi. A i gradovi i otoci su patili od manjka stanovništva.
Pogledaj samo koliko ljudi je pobila Justinijanova kuga, pa će ti neke stvari biti jasnije.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:48   #2691
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Krivo si mislio. Život u unutrašnjosti rimske provincije Dalmacije prestaje početkom 7. st. Izuzetak su obalni pojas i otoci, Istra i Albanija.
I to ne cijela, već većinom samo okolica Drača.
Pa Slaveni provaljuju i na Kretu, a ne samo u okolicu Splita.

Inače, Romani se održavaju na 4 kvarnerskih otoka (Krk, Cres s Lošinjem, Pag i Rab s gradovima Krk, Osor, Pag i Rab), jednoj hridi kraj kopna koja se uskoro spaja s kopnom (Dubrovnik), jednom gradu na otočiću kraj kopna (Trogir), jednom gradu na poluotoku (Zadar), jednoj palači-utvrdi na kopnu (Split) i jednoj utvrdi na kraju zaljeva (Kotor).
I to je to.
Nema više.
Ima nešto malo stočara u planinama i to je to.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 21:57   #2692
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Ćisto sumljam da je već tad ženio.
Čim su primili kršćanstvo nije bilo niti formalnih zapreka da se međusobno žene i udaju. Ma 'ko bi čeka sto godina gledajući kako mu se lipe Dalmatinke šeću pod nosom...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 22:59   #2693
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Po čemu su Poljaci i Česi slični ?
A što se ostalog tiče, pa Grci su ti mješavina starih mediteranaca (Pelazga) i raznih pridošlica, većinom indoeuropskog (iako je bilo i drugog) podrijetla.
Zar se za njih kuži mješavina ili svi izgledaju "ugrubo" malo i smeđkasto (bez uvrede ikome) ?
Fenotip (izgled) nema veze s genotipom.

Iako ja nisam vidio nikad neku pretjeranu razliku između pojedinih Hrvata.
Moje loze su sve sa SZ Hrvatske, spomeni nekih prezimena su stari preko tristotinjak godina, autohtona su.
A svi su moji visoki i crni
Nije bilo poštara u međuvremenu


Kakve rasne karakteristike ?
Kaj imamo crnce u Zagorju, a Kineze u Dalmaciji?
@Liudewitus
@Kraken, je.
Ak je bio kršćanin. Pa pogledaj seriju hr. kraljevi. Dobri radnici su bili traženi. A i gradovi i otoci su patili od manjka stanovništva.
Pogledaj samo koliko ljudi je pobila Justinijanova kuga, pa će ti neke stvari biti jasnije.
Njih se da relativno lako prepoznat i manje su raznoliki međusobno, ili se možda meni potrefilo da nisam nikad vidio neku koja ispada da je porijeklom mediteranka, a govori poljski (tu se skače na Liudewitusovo skakutanje s starosjediocima).

Jasno je da su svi mješavina svega i svačega, samo neki u manjoj neki u većoj mjeri. Znam Grke koji su mi s par karikaturalnih karakteristika "baš grčki" i par za koje ne znaš jel Talijan, Albanac, Turčin, Grk ili kaj god (kako kažeš, bez uvrede, smeđkiji).

Mislim da se može vidjeti, pogotovo zajednice di nisu toliko bili multikulturalni možda, neću stavljat slike jer je to bezobrazno no da se ne vide razlike nema šanse. Svaka regija ili par njih (ovisi kaj ti je regija i kulturološka sredina itd) ima par karakterističnih crta lica, neke osobe jako naglašene, neki nemaju (ako igraš igru pogađanja, a tu i tamo može i govor potvrdit, može biti jako zabavno, pa za Hercegovce, moj best frend, je više nego očito nekad, bez uvrede naravno-rispekt!).
Jel Rozga primjer Dalmatinke koja više vuče na starosjedioce ili pridošlice? Možda glup primjer, eto. kad već spominješ familiju, moji iz zagorja su pol tamni pol plavi, a Dalmatinci su svi visoki, prevladavaju plave oči i plava kosa (posebno rodice..i mali bratić muški uglavnom crno-tamnokosi ), dvije ženske daljni rod su ono kaj bi raja rekla "Dalmatinke" (mediteranski prije). Uz to se i moji spominju u 17. stoljeću za taj dio, no kog briga.

Na kraju onda - jesu li Vlasi bili onda posebni (i oni koji se nisu ful asimilirali danas i dalje) ili su bili samo stalež Hrvata - onih koji su došli migracijom od kud i ostali Slaveni?
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 00:27   #2694
Da ne mlatimo praznu slamu, tu je dijagram na kojem se vide autosomalne udaljenosti između testiranih pojedinaca iz raznih europskih zemalja:

http://journals.plos.org/plosone/art...e.0105090.s002

Hrvatski, mađarski i bosanski uzorci tvore jedan uočljiv klaster koji se nalazi između Balkana i najbližih sjevernih Slavena. Treba uzeti u obzir da su se i sjeverni Slaveni mješali sa svojim supstratom baš kao i mi sa svojim.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 01:14   #2695
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
haplotip nema veze sa izgledom... pa baš u epicentru I2a dalmacija, hercegovina ne liče na ruse iako su se spustili iz poljske prije 1500 godina...
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Inače, Romani se održavaju...
Nema više.
Ima nešto malo stočara u planinama i to je to.
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Na kraju onda - jesu li Vlasi bili onda posebni (i oni koji se nisu ful asimilirali danas i dalje) ili su bili samo stalež Hrvata - onih koji su došli migracijom od kud i ostali Slaveni?
Ma ne mogu vjerovati koje se sve gluposti pišu na ovom forumu iznova i iznova, nakon silnih citata i objašnjavanja, kojima se ako išta drugo barem nastojalo potaknuti ostale forumaše da se prošetaju do naučne knjižnice, ili potraže znanstvene radove na internetu, da čitaju, i nastave istraživati, već oni odlučuju ostati na istoj razini znanja.

Žao mi je, ali kada netko namjerno ne želi čitati relevantne radove, već neuko i glupo diskutirati u prazno, ne želi shvatiti kada mu netko objašnjava i citira, ne želi shvatiti čak i onda kada, navodno, je pročitao relevantno djelo jer se ne uklapa u njegovu indoktriniranu predrasudu, nema se tu mnogo za reći.

Ljudi, sve se zna, sve imate pri ruci, da ste toliko nesposobni i nerazumni to ne mogu shvatiti.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 14:14   #2696
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Čim su primili kršćanstvo nije bilo niti formalnih zapreka da se međusobno žene i udaju. Ma 'ko bi čeka sto godina gledajući kako mu se lipe Dalmatinke šeću pod nosom...
Upravo tako
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Njih se da relativno lako prepoznat i manje su raznoliki međusobno, ili se možda meni potrefilo da nisam nikad vidio neku koja ispada da je porijeklom mediteranka, a govori poljski (tu se skače na Liudewitusovo skakutanje s starosjediocima).
Jasno je da su svi mješavina svega i svačega, samo neki u manjoj neki u većoj mjeri. Znam Grke koji su mi s par karikaturalnih karakteristika "baš grčki" i par za koje ne znaš jel Talijan, Albanac, Turčin, Grk ili kaj god (kako kažeš, bez uvrede, smeđkiji).
Većina južnih mediteranaca su dosta slični, tu je bilo mixa i mixeva
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Mislim da se može vidjeti, pogotovo zajednice di nisu toliko bili multikulturalni možda, neću stavljat slike jer je to bezobrazno no da se ne vide razlike nema šanse. Svaka regija ili par njih (ovisi kaj ti je regija i kulturološka sredina itd) ima par karakterističnih crta lica, neke osobe jako naglašene, neki nemaju (ako igraš igru pogađanja, a tu i tamo može i govor potvrdit, može biti jako zabavno, pa za Hercegovce, moj best frend, je više nego očito nekad, bez uvrede naravno-rispekt!).
Jel Rozga primjer Dalmatinke koja više vuče na starosjedioce ili pridošlice?
Rozga mi je jako mala, stereotip dalmatinke je visoka i mršava crnka...
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Možda glup primjer, eto. kad već spominješ familiju, moji iz zagorja su pol tamni pol plavi, a Dalmatinci su svi visoki, prevladavaju plave oči i plava kosa (posebno rodice..i mali bratić muški uglavnom crno-tamnokosi ), dvije ženske daljni rod su ono kaj bi raja rekla "Dalmatinke" (mediteranski prije). Uz to se i moji spominju u 17. stoljeću za taj dio, no kog briga.
To ti i velim.
Ženina mama je isto iz dalmacije. Plava i plavooka.
Rodbina dole, ima plavih, ima i crnih.
Ove crne su visoke i mršave, baš sterotipni primjer
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Na kraju onda - jesu li Vlasi bili onda posebni (i oni koji se nisu ful asimilirali danas i dalje) ili su bili samo stalež Hrvata - onih koji su došli migracijom od kud i ostali Slaveni?
Vlasi su po meni samo stalež Hrvata, stočari koji se sele.
Nastaju dugo nakon seobe Hrvata u ove krajeve...

Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
vjeruju samo u ono što im odgovara, tipično...
Ne shvaćam u čemu je potreba za vrijeđanjem.
Manjak argumenata ili ?

Uostalom početak ove priče je u novoštokavici, koja nastaje tek u 15. st-u. Iako postoje i čakavski (valjda i kajkavski) vlasi, uvijek je bila riječ o staležu.
Btw. jezgra novoštokavice je Poneretlje, koje je katoličko....
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 18:34   #2697
Sam si odgovorio na neka pitanja prije i protusloviš si ranije rečenom 'ne vidim posebne razlike', al zato već imamo 'stereotipe'.

Ne vidim ni jedan razlog da Vlasi nisu posebni, pa i moro hr i drugi su dali izvore i radove, plus zdravi razum i logika poslije svega nalaže tako. Možemo pustit i fizički izgled (koji hajde more zavarat, iako mislim da je kod nas više nego očit da je tu miks svega i svačega, koliko god se netko pravio slijep) ... svejedno postojali su, postoje, med nami su (asimilirani ili još koji zasebno, bez obzira kako se deklarirali na papiru kaj su).
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 20:02   #2698
Što je to Vlah? Definicija? Je li pojam Vlah svugdje i u svako vrijeme značio isto?

Zašto srpski vladar Dubrovčane naziva Vlasima, a oni to izričito negiraju? Imaju li oni istu predodžbu o tome što je Vlah?

Po čemu to romanofoni Dubrovčani, mediteranskog izgleda, nisu Vlasi, a slavenofoni stanovnici zaleđa, nordijskog izgleda, jesu?
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 23:52   #2699
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Sam si odgovorio na neka pitanja prije i protusloviš si ranije rečenom 'ne vidim posebne razlike', al zato već imamo 'stereotipe'.
Stereotipi su obično krivi, zato ih i spominjem.
Dat ti primjer jedne familije u kojoj je 10% posto "stereotipno", a svi ostali nisu, a genetika je svima ista, a ti iz toga zaključiš da su ti stereotipi ispravni ?
S time da je ovo fenotip, a ne genotip
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Ne vidim ni jedan razlog da Vlasi nisu posebni, pa i moro hr i drugi su dali izvore i radove, plus zdravi razum i logika poslije svega nalaže tako. Možemo pustit i fizički izgled (koji hajde more zavarat, iako mislim da je kod nas više nego očit da je tu miks svega i svačega, koliko god se netko pravio slijep) ... svejedno postojali su, postoje, med nami su (asimilirani ili još koji zasebno, bez obzira kako se deklarirali na papiru kaj su).
Glupost.
Moj gore primjer te poprilično demantira.
Vlaji bi trebali biti što, visoki i crnokosi?
Koliki postotak europe bi onda trebao biti "vlaški" ?
Ili još bolje jedna frendica od žena je iz Ploča, stari joj je iz Kijeva (selo kraj Knina, ne Ukrajine), ima rodbine u Bačkoj, onak bunjevačka koljena. Nitko od njih ne izgleda ni približno "vlaški"
Ili je Rumunji trebali biti prototip Vlaha?
Onda su mali i crnokosi
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Što je to Vlah? Definicija? Je li pojam Vlah svugdje i u svako vrijeme značio isto?
Zašto srpski vladar Dubrovčane naziva Vlasima, a oni to izričito negiraju? Imaju li oni istu predodžbu o tome što je Vlah?
Po čemu to romanofoni Dubrovčani, mediteranskog izgleda, nisu Vlasi, a slavenofoni stanovnici zaleđa, nordijskog izgleda, jesu?
Ma teške gluposti.
Stereotipni opis Vlaja (kao stočara) je opis Dunlađanina iz Gospodara prstenova. Mrki domorodac, koji se bavi nekim svojim stvarima.
No to nema nikakve veze sa stvarnosti.
Jbt. pa po tim pričama bi svi Hercegovci, zapravo svi novoštokavci trebali biti Vlaji, oni romanofoni?
Kao i cijela JZ istra.
S obzirom da su govornici slavonskog dobrim djelom doseljenici (dakle bilo je mješanja) iz Hercegovine, a isto onda ide i za starošćakavsku jekavštinu (istočnobosanski) ,da je bilo mixanja po svim južnočakavskim dijalektima, a da "romofonost" sigurno prolazi i po sjevernočakavskima (istra i zapad kvarnera) i srednjočakavskima (Lika i ostatk kvarnera), dakle svim čakavskima, rubnim kajkavskima (goranskom, prigorskom i donjosutlnskom), a i istočnima (mješanje s novoštokavskim vlajima) i jugozapadnima (mješanje s čakavskima), onda bi eventualno izvan "vlajštine" ostali samo sjeverozapadni (dakle Zagorje i Međimurje), ali jbg. i tu je bilo mixa.
Evo, možemo po ovome temeljiti pravo kao izravni nasljednici rimskog carstva ?
Samo me čudi kako od sve te "vlaškosti" mi nismo ispali Rumunjska II.
A da, to su bili "slavenofoni" Vlasi
Jbt. koliko daleko netko ide samo da zatre hrvatsko ime
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 12:42   #2700
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Jbt. koliko daleko netko ide samo da zatre hrvatsko ime

Glavno da mi imamo kontinuitet doseljene mase od 7st do danas.

Nije bilo Turaka i uništenja i plemstva i egzodusa originalnog etnika Hrvatske Kraljevine niti novih naseljavanja.

U Dalmaciji , Lici i Hercegovini sve vrvi od Slavena nordijskog i istočno baltskog tipa.

R1a je dominantna grupa u tim krajevima.

Hvala na iscprnoj znanstvenoj analizi na razini osnovnoškolskih udžbenika iz 80tih.

Poz

p.s. Ne trudi se odgovarat, tvoje spamanje o štokavici čakavici i ostalo filovanje posta spamom činjenica ne čitam, kao ni zaključak/kmečanje da netko pokušava zatrat Hrvatsko ime.Lijepo ste se gangbangali pridjevima za neistomišljenike, a sad slijedi optužbe za anti-hrvatstvo, onako... politički, bar znaš da onda tu ima nešto
__________________
King of fools

Zadnje uređivanje Horovathos : 22.09.2016. at 12:53.
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.