Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2009., 18:53   #1
kako su skrivene "skrivene varijable"

Već je na ovom forumu otvorena tema "mala škola kvantnog" i "što je to vrijeme" (mislim da se tako zovu teme) pa je ovaj naslov, ustvari nastavak na navedene teme.

Teorija struna, kao nastojanje spajanja opče teorije relativnosti i kvantne teorije, bolje reči nastojanje za ujedinjenje sila ili makro i mikrokozmosa.

Ja bih rekao traženje konceptualnog izraza koji bi uz matematički formalizam mikrosvijet približio razumjevanju zbilje.

Nisam siguran da je kod tog sam pristup ispravan. Naime, Bohmove skrivene varijable promatrane kroz njegov holografski pristup, ničim ne ukazuju da su to dimenzije ili da su one vešdimenzionalne (više od tri prostorne). Vremenska varijabla ili "dimenzija" je i sama skrivena (ako ta varijabla uopće jest?). Naime, koliko mi je poznato, kod Bohra i Heiselberga matematički formalizam su matrice i vektori i tko kaže da je svaka od varijabli druga, nova dimenzija?

Koliko varijabli (linearnih) ima u dvije dimenzije - površini? a koliko tek ima varijabli (kvadratnih) u tri dimenzije - prostoru
goridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2020., 23:52   #2
Nitko nije ništa na ovo odgovorio punih 11 godina !????

Možda je odgovorio ovaj fizičar , ali na svoj način: http://www.antoniosiber.org/galetine...varijable.html
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2020., 09:29   #3
O Bohmovoj teoriji skrivenih varijabli imamo zasebnu temu:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=268217

Ovo ostalo što se gore spominje nema veze s onim što fizičari misle pod pojmom skrivenih varijabli.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:33.