Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2013., 17:50   #81
Moja proizvodnja je proizvodnja za vlastite potrebe.

Što se tiče ratarstva sije se kukuruz, repica, heljda, ječam, pšenica, od ove zime nadam se i zob.
Sve to raštrkano na nekoliko parcela, što svojih što od dobrih ljudi koji su nam ustupili zemlju da im korovi ne rastu po njivi.
Prinosi su i više nego dobri, informiram se svakodnevno, čitam od knjiga do znanstvenih časopisa pa publikacije itd. uglavnom sve vezano za ratarstvo.
Svake godine idem sa nekim novim "eksperimentom" tako da susjedi samo međusobno komentiraju usjeve, a rijetko koji dođe i raspita se.
Tu je problem jer zaista im želim pomoći oko ratarstva, ali kako to već ide kod nas: " Ma što on balavac zna kak se radi, di je on bil dok sam ja oral zemlju"

I onda kada poberete 50% više nego oni onda svi odjedanput vjeruju u vaše "spodobnosti". Šteta da je tako, jer zaista se može pristojna svota zaraditi sa strane uz neki redovni posao.
Poštujem sve normative, ali sa gnojidbom imam neku svoju vlastitu filozofiju i ona se do sada svih ovih godina pokazala kao dobra pa ću tako i nastaviti.

Većina se žitarica prodaje, tek manji dio se ostavlja za vlastite potrebe i hranidbu svojih životinja.
Slama se balira naravno, iako nemam trenutno neke velike potrebe za slamom ali ako zatreba susjedima jednostavno im se onako dobrosusjedski pokloni. Kako to već ide po selima.

Šume nemam, osim dvije breze i dvije lipe

Imam voćnjak od 100njak stabala, od jeseni će se broj malo povećati jer će stare voćke van a sadnice unutra.
Ima najviše šljiva (koje su uz put rečeno ove godine odlično rodile, bit će rakije i pekmeza), nešto jabuka (također odlično rodila, bit će rakije), nekoliko stabala višanja, trešnje, orahe, kestene i jednu krušku.
Ima i nešto jagoda, maline, kupina, aronije i loze nekoliko trsova mladih.

Od stoke nešto svinja, dvadesetak kokoši i trenutno toliko pilića, nešto gusaka, i pokoji zec kad doluta.
Kokošja jaja sam prodavao za 1,20kn ali kada su ljudi počeli pričati kako su po marketima 0,98kn onda sam se samo okrenuo i odustao od toga.
Sad bi oni opet "moja jajca", ali ništa od toga. Prodam tek nekom kolegi iz grada koji stvarno poštuje to što radiš.

Imao sam i golubove prije, lepezane

U planu sam imao nabavit koze i kobilu, sagraditi nova dva objekta ali sve mi se to počinje polako "gaditi".
Izgleda da ću umjesto povećanja, samo smanjiti i ovo malo životinja što imam.
Jedino možda zasijati koji dio zemlje sa ljekovitim biljem.

Eto, to bi bilo to
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 00:03   #82
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Moja proizvodnja je proizvodnja za vlastite potrebe.

.

Eto, to bi bilo to

Svaka čast.
Kome i kako prodaješ žitarice ako smijem pitati?
Ne treba mi adresa i broj telefona
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 00:18   #83
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Svaka čast.
Kome i kako prodaješ žitarice ako smijem pitati?
Ne treba mi adresa i broj telefona
Pa pošto je situacija ovakva kakva znaš da je (stvarno se rijetko kome isplati sijati ako ćemo biti iskreni), nitko ti u selu kod mene ne sije više žitarice osim nas troje. TROJE!!!!

E, a ovo dvoje što sije oni sebi hrane životinje sa time i nemaju za prodaju, čak im ponekad i nedostaje. Evo susjed do mene ostao bez kukuruza, nema više ni zrna doslovce, a svinje i kokoši ne pitaju dali ti imaš ili nemaš.
Ali nekako je skucao pare pa kupio od nekog švercera.

Ja sam svoj kukuruz od prošle godine 80% uroda prodao u klipu po 2,10kn. Sve je otišlo u selo ljudima koji drže životinje, a svoja polja ne siju ili svoje polje nemaju.
Isplatili smo sa time cijelu sjetvu, gorivo, strojeve.
Ovih 20% kukuruza mi je dovoljno za ovo malo životinja što imam uz ostale žitarice. Ali uvijek gledam da imam viška, jer nikada ne znaš kakva godina može biti.
Eto ova godina je za moje parcele super.

Pšenicu ne prodajem iz principa već je đoram za tritikal. Ječam sam dao po 1,80kn dok sam imao.

Uvijek se netko nađe kome ćeš prodati, i to većinom običnim ljudima.
Jer kad im ispričaš kako radiš ovo ono uvučeš u tu priču onda oni još više zagrizu
Ali eto, kao neki dodatni izvor prihoda za sada je to ok. Jer kada pogledam oko sebe, ja još mogu reći da profitiram od ovo malo poljoprivrede.
Nema kredita, samo se ulaže dobiveno.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:57   #84
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Prinosi su i više nego dobri, informiram se svakodnevno, čitam od knjiga do znanstvenih časopisa pa publikacije itd. uglavnom sve vezano za ratarstvo.
Koju literaturu točno čitaš ili preporučaš za početnike?
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 14:43   #85
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
Koju literaturu točno čitaš ili preporučaš za početnike?
Prvenstveno za početak u knjižnici pročitaj svu staru literaturu tako da možeš vidjeti i shvatiti koliki je napredak u zadnjih 30ak godina u ratarstvu. Bez obzira bila naša, srpska ili slovenska.
Ja sam išao tako, prvo stare knjige pa sve novije.
Preširoka je literatura, pa ne znam što te točno zanima. Ali sa bilo kojom knjigom ne možeš promašiti.
Forumi, blogovi i ostale internetske stvari gdje svatko može napisati što želi preskoči! Kakvih se tu gluposti i zavjera može pročitati to nije normalno
Publikacije sam skidao/skidam sa faksa pošto tamo imam pristup znanstvenim uradcima svuda u svijetu(većinom).
I ono što je jako bitno, a to je razgovor sa ljudima! Sa onim ljudima koji imaju znanja i iskustva!

Ako te nešto konkretno zanima javi se na pp, pa ti pošaljem nekoliko stvari ako imam
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 19:14   #86
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Prvenstveno za početak u knjižnici pročitaj svu
OK, hvala. Recimo jel postoji što o vertikalnim farmama? Čisto me teoretski zanimaju.
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 19:43   #87
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
OK, hvala. Recimo jel postoji što o vertikalnim farmama? Čisto me teoretski zanimaju.
Čitao sam nedavno dvije knjige izdane u 2012-oj i 2013-oj i nijedna nije niti rečenicom spomenula taj način uzgoja bilja/povrća.
Ali zato sam vidio na nekim stranicama koje posjećujem nedavno članke u vezi tog uzgoja. Sjećam se fotografija, ali članke nisam čitao.
Sad nemam vremena, ali navečer ću ti to naći u favorites-ima pa ti zaljepim linkove.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 20:06   #88
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Čitao sam nedavno dvije knjige izdane u 2012-oj i 2013-oj i nijedna nije niti rečenicom spomenula taj način uzgoja bilja/povrća.
Ali zato sam vidio na nekim stranicama koje posjećujem nedavno članke u vezi tog uzgoja. Sjećam se fotografija, ali članke nisam čitao.
Sad nemam vremena, ali navečer ću ti to naći u favorites-ima pa ti zaljepim linkove.
E super. Ajd ako imaš neke realnije linkove pošalji ih. Vidio sam neke članke gdje se koriste posebne lampe na farmama ali malo su mi previše science fiction ti laboratorijsku uvijeti.
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 22:00   #89
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
E super. Ajd ako imaš neke realnije linkove pošalji ih. Vidio sam neke članke gdje se koriste posebne lampe na farmama ali malo su mi previše science fiction ti laboratorijsku uvijeti.
Ja nemam pojma o tome, ali evo našao sam članke u history:

Tekst prvi dio, tekst 2 dio.
Odlična stranica sa još podstranica.
Ovo sam zadnje "čitao".

Sve je na Engleskom, jer naše stranice jako slabo posjećujem a i nema baš nešto pametno za pročitati. Oni samo prepišu od ovih
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 12:52   #90
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma o tome, ali evo našao sam članke u history:

Tekst prvi dio, tekst 2 dio.
Odlična stranica sa još podstranica.
Ovo sam zadnje "čitao".

Sve je na Engleskom, jer naše stranice jako slabo posjećujem a i nema baš nešto pametno za pročitati. Oni samo prepišu od ovih
OK, hvala. Ovo s kosinom na asiahomegarden je fora.
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 21:24   #91
Fakat, gdje su oni ponosni pužari od lani - Brunek, Tonkica-Polonkica, Helix .... ? Kaj je sve pocrkalo na farmama?
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 21:41   #92
Quote:
123Marijan kaže: Pogledaj post
Fakat, gdje su oni ponosni pužari od lani - Brunek, Tonkica-Polonkica, Helix .... ? Kaj je sve pocrkalo na farmama?
Kolega, uz toliku kišu vjerojatno su se prebacili na šarane.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 22:42   #93
Savjetiii

Prvi put ove godine muz i ja krecemo sa povrtlarstvom za vlastite potrebe. Volili bi koliko god moze bez kemije. Prije mjesec dana smo zasadili krumpir, luk, mrkvu, grasak i stavilu organsko gnojivo kao pelet. Nemamo pojma ni o cemu-jucer smo rasadili rajčicu i kupus, ali smo totalno zaboravili na gnojivo, a ja sam imala zelju da za sadnice zemlju obogatimo stajskim đubretom. Sto sada, je li prekasno, da li ga mozemo otopiti u vodi pa zaliti s tim ili ipak kupiti pelet organskog ili nesto trece? Hvala unaprijed.
mimmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 00:35   #94
Ostavi ovako kako je i sljedeće godine biti će još bolje, jer ćete s vremenom više naučiti. Najvažnije stvar je da biljke 112 imaju dovoljno vode, za gnojidbu u toj prvoj godini ja ne bih brinuo previše jer je zemlja svježa, neopterećena usjevima prijašnjih godina.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 01:04   #95
Quote:
mimmy kaže: Pogledaj post
Prvi put ove godine muz i ja krecemo sa povrtlarstvom za vlastite potrebe. Volili bi koliko god moze bez kemije. Prije mjesec dana smo zasadili krumpir, luk, mrkvu, grasak i stavilu organsko gnojivo kao pelet. Nemamo pojma ni o cemu-jucer smo rasadili rajčicu i kupus, ali smo totalno zaboravili na gnojivo, a ja sam imala zelju da za sadnice zemlju obogatimo stajskim đubretom. Sto sada, je li prekasno, da li ga mozemo otopiti u vodi pa zaliti s tim ili ipak kupiti pelet organskog ili nesto trece? Hvala unaprijed.
Gnojidba kupusa i rajčice se poprilično razlikuje,postoje takva gnojiva koja se dodaju nakon sadnje povrća sa postepenim otpuštanjem hranjiva,samo to je jako skup sport jer takva gnojiva nisu jeftina...
Za plodovito povrće...
http://poljoposavec.com/index.php/we...16-5mgo-detail
Za lisnato povrće...
http://poljoposavec.com/index.php/we...mjeseca-detail
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 09:51   #96
Hvala puno. Za sada cu kupiti opet ovo organsko u granulama i kada malo krenu rasti posuti po zemlji. Da li je onaj KAN stetan da njega planiram nakon cvatnje jednom ili da to ne ukljucujem. On je jeftin, a za skupe otopine nemam sredstava. Sve sto smi imali smo investirali, tako da jos dolaze u obzir minimalna ulaganja. ;-)
mimmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:40   #97
Quote:
mimmy kaže: Pogledaj post
Hvala puno. Za sada cu kupiti opet ovo organsko u granulama i kada malo krenu rasti posuti po zemlji. Da li je onaj KAN stetan da njega planiram nakon cvatnje jednom ili da to ne ukljucujem. On je jeftin, a za skupe otopine nemam sredstava. Sve sto smi imali smo investirali, tako da jos dolaze u obzir minimalna ulaganja. ;-)
KAN je štetan kao i ostala mineralna gnojiva ako se njime pregnoje biljke.
Osim toga, sve vrste mineralnog gnojiva kvare strukturu tla, ono postaje zbijeno pa je potrebno češće okopavanje.
Najbolje gnojivo je ono prirodno. Juha od koprive dobro je dušično gnojivo dok je juha od gaveza dobro kalijevo gnojivo.
Počnite kompostirati biološki otpad pa ćete uvijek imati organskog gnojiva.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 22:50   #98
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
KAN je štetan kao i ostala mineralna gnojiva ako se njime pregnoje biljke.
I tako ja prošle godine bacim pod hortenzije malo železa u tekućem stanju, jer sam mrzio puničine roza boje, i fakat hortenzije izrasle, skoro pa plave. Punica kaže "uhhh, jebote kak sad hortenzije promijenile boju, niš, hitro ja u dućan i kupila bum opet roza hortenzije". Ode mam vu dućan , kupi roza hortenzije, posadi, ih sad čekamo rezultat.
U međuvremenu, da ne zajebem rezultat od prošle godine, otvorim ja litrenku od železa, (to je ona od petrokemije, zelana za mahovinu, da nestane na travnjaku,) isteko rok prije dve godine, pošto sam je već otvorio, nadolijem odoka oko korijena, i nadodam , reda radi, da ne bu premalo....još mrvicu.....nerazrijeđenog ........ i odo ja.....
Treći dan, tj. danas, 6 o klok, prži sunce 30 na verandi, pogledam ja hortenzije, a ono kaos, uvenule, lišće do poda,( iskustvo gledanja u roza hortenzije mi veli da to nemre biti tak u ovo doba) a znam da ima vode u zemlji, fak , hortenzije u banani, nema niš od puničinog graha u zimi ak riknu,,,,ništa , pustim ja jedno 220 l vode na hortenzije, možda se železo ispere pod silnom vodom, i sad oko 9 o klok, pogledam, hortenzije se digle, lišće, malo je nekaj listova dobilo preveč železa, pa posmeđili.......ti bu riknuli, a kaj sad ,bu novi izrasli....

Pouka:
Dodaj gnojiva i minerala kako struka kaže
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 10:48   #99
Uvijek je koncentracija 1-2g/ml po litri vode...
Još treba uzeti u obzir da su sva gnojiva koja se kupuju po poljoapotekama predviđena za korištenje meke vode (kišnice),a ne ove tvrde iz vodovoda,jer je biljkama većina hranjiva otopljena u tvrdoj vodi blokirana i ne mogu ih usvojiti...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 16:20   #100
U vodu iz vodovoda dodate malo zeolita i stvar rješena. Ili još jeftinije alijete količinu koja vam je potrebna i ostavite je 24-48 sati da ishlapi klor. Zeolit se može dodavati i u zemlju direktno i ima isti učinak, na sebe vuče negativne tvari a oslobađa minerale koji su biljci potrebni. A mislim da je mimmi rekla da počinju tek ove godine raditi na zemlji. Daklem to je dugo nekorištena zemlja pa joj i netreba puno gnojiva. Možda malo HUMUSA i to je sve. Zeolit se netreba trošiti na necrpljeno zemljište.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.