Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2007., 22:13   #1
Mislim da je ovo najvažnije za jednog hrišćanina

Do ovog zaključka sam došao čitajući sledeće stihove iz Sv. Pisma:


Od ploda usta svojih siti se čovek dobra.

Odgovor blag utišava gnev, a reč preka podiže srdnju.

Blagi jezik drvo je života, a pogani jezik dušu vadi.

Smrt je i život u vlasti jeziku, i ko ga miluje, ješće plod njegov.

U mnogim rečima ne biva bez greha; ali ko zadržava usne svoje, razuman je.

Nemoj nagliti ustima svojim, i srce tvoje da ne bude brzo izgovoriti što pred Bogom, jer je Bog na nebu a ti si na zemlji, zato neka bude malo reči tvojih.

Ne daj ustima svojim da na greh navode telo tvoje, i ne govori pred anđelom da je bilo nehotice. Zašto bi se gnevio Bog na reči tvoje i potro delo ruku tvojih?

Jesi li video čoveka nagla u besedi svojoj? Više ima nadanja od bezumna nego od njega.

Ko nema vlasti nad duhom svojim, on je grad razvaljen bez zidova.

Ljubazne su reči sat meda, slast duši i zdravlje kostima.

Ko čuva usta svoja, čuva svoju dušu; ko razvaljuje usne, propada.

Svi pogrešujemo mnogo puta. Ali ko u reči ne pogreši, onaj je savršen čovek, može zauzadati sve i telo.

Nikakva rđava reč da ne izlazi iz usta vaših, nego samo što je dobro za napredovanje vere, da da blagodat onima koji slušaju.


A, ja vam kažem da će za svaku praznu koju reku ljudi dati odgovor u dan strašnoga suda. (Gospod Isus Hristos)
onisifor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 22:21   #2
za mene je najvaznija ona: "bez Mene ne mozete chiniti nista."
iz takvog saznanja se radja smirenje (krotost, smernost, skromnost... osecaj dugovanja i zahvalnosti Njemu). najveca hriscanska vrlina. sto stoji naspram gordosti.
a, smirenje se vezba smirenoumljem- priznati drugoga (svakoga) za boljeg i veceg od sebe.
retki su dostigli taj stepen duhovnosti.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 17:32   #3
Ne vidim zašto bi navedeni citati bili važni samo za jednog krščanina (kojeg ?, hehehehe!). Ovo bi po meni trebalo biti važno za sve ljude pa makar kojoj vjeri pripadali.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 21:44   #4
[QUOTE=inverter;7864523]Ne vidim zašto bi navedeni citati bili važni samo za jednog krščanina (kojeg ?, hehehehe!). Ovo bi po meni trebalo biti važno za sve ljude pa makar kojoj vjeri pripadali.[/QUOT
Slažem se da je važno za sve ljude, ali ovde sam se obratio hrišćanima (a i sebi) zato što se pozivamo na autoritet Sv. Pisma, a vrlo često ne zauzdavamo svoj jezik.
onisifor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 21:26   #5
Quote:
Ne daj ustima svojim da na greh navode telo tvoje, i ne govori pred anđelom da je bilo nehotice. Zašto bi se gnevio Bog na reči tvoje i potro delo ruku tvojih?
Ne izvire grijeh iz usta nego iz uma, kontrolirati jezik znaci ovladati umom.
Sto li znace rijeci medene ako tjelesno lose cinis (tuces zenu, brata, robove, te silujes i ubijas)?


Quote:
Svi pogrešujemo mnogo puta. Ali ko u reči ne pogreši, onaj je savršen čovek, može zauzadati sve i telo.
Bolje je da sagrijesis rijecima nego djelom. Zar nije losa rijec manja greska od loseg djelovanja? Ne bi se slozio sa piscem biblijskog teksta.
__________________
Neka sva bića budu sretna,
bez neprijateljstva, bez straha i u miru.
vitaka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.