Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2007., 15:57   #41
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
...

pravoslavci nikada ne ulaze u kataolicke, luteranske, sai babine, muslimanske... bogomolje. pogotovo sinagoge.
eventualno turisticki.
u nas je istina, stoga je "sebicno" chuvamo. ostale ne priznajemo. nemamo tu dozu/vrstu "tolerancije". jer nemamo 2 gospodara. itd, itd...
svakako, uz takav dar ide i odgovornost.kome je puno dato, puno ce se i traziti.
Ako je to istina što pišeš, sad mi je doista jasnije odakle sve zlo na Balkanu... Kao katolik, i u pravoslavnoj crkvi, i u džamiji, osjećam Njegovu blizinu... Već i po tomu što Mu se ljudi ondje klanjaju, što Mu je to posvećeno mjesto... Nepoštivanje toga liči mi na izravno odricanje od Njega.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 18:32   #42
SunceZarko
.................

Pravoslavna Crkva ne zabranjuje niti jednom vjerniku da ulazi u bogomolje drugih vjera, ako ne ucestvuje u njihovim obredima.

Eto ja sam bio u dzamiji(izuzetno sam se prijatno osjecao), ali naravno nisam klanjao namaz sa muslimanima!:-)No dobro, ja se prirzavam onog sto je Pavao rekao:Ako netko osobno ne zeli da posjeti nku drugu bogomolju, to je njegova volja, ali Bog nema nista protiv tavog neceg...
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 18:34   #43
.. .sto je Pavao rekao:´Sve mi je dozvoljeno, ali mi nije sve na korist.´

(izostavljeno u prethodnom postu)
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:12   #44
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
SunceZarko
.................

Pravoslavna Crkva ne zabranjuje niti jednom vjerniku da ulazi u bogomolje drugih vjera, ako ne ucestvuje u njihovim obredima.

Eto ja sam bio u dzamiji(izuzetno sam se prijatno osjecao), ali naravno nisam klanjao namaz sa muslimanima!:-)No dobro, ja se prirzavam onog sto je Pavao rekao:Ako netko osobno ne zeli da posjeti nku drugu bogomolju, to je njegova volja, ali Bog nema nista protiv tavog neceg...
Katolik sam, ali - pravoslavna bogomolja i moja je bogomolja. I džamija također. Klanjao nisam, jer ne znam, nisam podučen takvom obliku štovanja Boga. Ali, Bog je jedan, zar ne?
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 20:14   #45
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
SunceZarko
.................

Pravoslavna Crkva ne zabranjuje niti jednom vjerniku da ulazi u bogomolje drugih vjera, ako ne ucestvuje u njihovim obredima.

Eto ja sam bio u dzamiji(izuzetno sam se prijatno osjecao), ali naravno nisam klanjao namaz sa muslimanima!:-)No dobro, ja se prirzavam onog sto je Pavao rekao:Ako netko osobno ne zeli da posjeti nku drugu bogomolju, to je njegova volja, ali Bog nema nista protiv tavog neceg...
Je li moguće da se ne bi poklonio pred Presvetim u Katoličkoj crkvi? I da se smatraš kršćaninom? Kršćanstvo, očigledno, doživljuješ kao sektašenje. I, kao što rekoh, nešto sam naučio iz ovog dopisivanja...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 21:42   #46
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Prvo iznenađenje na koje me nitko nije upozorio bilo je što su žene sjedile u drugoj prostoriji.
Nikad nisam bila na takvoj slavi, niti sam čula za takav običaj.

Quote:
Uglavnom, D...je - svećenik ne znam da li on dođe na svaku slavu na koju ga pozovu, il je ovdje došao zato što je blizak s obitelji, uglavnom izmolio, odručao s nama, popio malo vina, bio vrlo duhovit, drag i zabavan
Na slavama na kojima sam bila sveštenik je bio gost za ručkom ili večerom samo ako je bio prijatelj porodice.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 21:47   #47
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Malo me začudilo što je sve osim juhe bilo hladno. Da li se to sve iz nekog razloga priprema ranije, ili samo oni nisu imali uvjeta držati na toplome, recite mi vi
Verovatno nisu imali uslova. Obično su praseće i jagnjeće pečenje na slavama i slavski kolač hladni, jer se pripreme ranije, a ostalo je toplo.

Quote:
Inače, svećenik (prota?) nas je poučio kako se nekad slava tri dana slavila al eto, sad je malko drugačije.
Slave je neki i danas ne samo tri, nego i duže od tri dana.

Zadnje uređivanje Enchantress : 04.04.2007. at 01:20.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:22   #48
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
Ciao Osana!

Sto se tice mise, ja cesto posetim misu u jednom franjevackom samostanu u mom gradu- da vidim kako malo stoje stvari u Katolickoj Crkvi.Dakle, ne ucestvujem u obredima, ali ´provjeravam duhove da li su od Boga´!
U principu, bio sam par puta i u dzamiji, a planiram posjet i nekom budistickom hramu- onako cisto turisticki!:-)

Sto se tice Crnogorske Pravoslavne Crkve, bio sam i u takvom hramu.Nisam njihov pripadnik , jer ta vjerska zajednica jos uvijek nije priznata kao autokefalna u Pravoslavnom svijetu!Ali jesam Crnogorac!:-))

Jesam pripadnik Pravoslavne Crkve, kako ja volim reci - u ´administrativnom smislu´, ali svjestan sam mnogih podjela misljenja koja postoje unutar PC,- tako da stalno istrazujem, preispitujem, citam Pismo, razmisljam,,,I sam nisam siguran u vezi nekih misljenjima/vjerovanjima u Pravoslavnoj Crkvi, tako da se nadam da ce me Bozji Duh uvesti u puninu Istine.

Hristos vaskrse!

P.S. I malo vise tolerancije, radosti i opustenosti- savjetujem ti !:-))

God bless
Vaistinu vaskrse, brate!

isuvishe sam opusten i lezeran, da roditelji i okolina lagano gube zivce sa mnom. :-)

nego, ja sam shumadinac. drago mi je. da smo nashi. a, ne od duklje, sandzaka, budima... :-)

clan si Crkve i duhom (najpre), ne samo birokratijom. tako to treba da shvatis.
drago mi je da nisi ud raskolnicke.

nemoj da zastranis. mnogi su uzdajuci se u sebe, otudjili od Crkve. misleci da znaju vishe od svojih pastira.
tako sam ja, poceo od svetogorskih zilota, a sada s smirenjem i strahopostovanjem uvazavam SPC od djakona do patrijarha.

o kakvim nedoumicama pricas? i podelama? uvek ih je bilo. od prvih vekova.
nemoj da brines, imamo vladike za ponos.
sto kaze josija prorok, mislim: dacu vam pastire po srcima vasim.
Bog je bio darezljiv shaljuci nam vekovima takve ljude. kakve ne zasluzujemo, priznajem.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:28   #49
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Ako je to istina što pišeš, sad mi je doista jasnije odakle sve zlo na Balkanu... Kao katolik, i u pravoslavnoj crkvi, i u džamiji, osjećam Njegovu blizinu... Već i po tomu što Mu se ljudi ondje klanjaju, što Mu je to posvećeno mjesto... Nepoštivanje toga liči mi na izravno odricanje od Njega.
ispitujte duhove. ne ishode svi od Boga, kaze u poslanici.
ne postujem i Boga i mamona.
sluga sma jednom Gospodaru.
a, uvazavajuci mnoge, prikrivas svoje maloverje, nesigurnost i neznanje. jer, ne zelis prihvatiti odgovornost i obaveze prema Jednom, Jedinom. pronaci istinu, znaci i posluziti joj.

nemoj se ljutiti na moju opasku. tako mi izgleda. tvoj slucaj
a, On jeste sveprisutan, osim na onim mestima gde nastupi jeres, kada andjeli odstupaju. tada bogomalja postaje obican dom... (ne mogu se setiti koji svetitelj je to rekao)

mir vam!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:30   #50
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
SunceZarko
.................

Pravoslavna Crkva ne zabranjuje niti jednom vjerniku da ulazi u bogomolje drugih vjera, ako ne ucestvuje u njihovim obredima.

Eto ja sam bio u dzamiji(izuzetno sam se prijatno osjecao), ali naravno nisam klanjao namaz sa muslimanima!:-)No dobro, ja se prirzavam onog sto je Pavao rekao:Ako netko osobno ne zeli da posjeti nku drugu bogomolju, to je njegova volja, ali Bog nema nista protiv tavog neceg...
to kaze i za sinagoge?!
da, kao turista mozes uci, a ucestvovati u molitveno-liturgijskom chinu zabranjeno je. do iskljucenja iz Crkve.
mada, mnogi oci se protive i ulasku u takve hramove.

no, slobodna nam volja!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:33   #51
SunceZarko
li moguće da se ne bi poklonio pred Presvetim u Katoličkoj crkvi? I da se smatraš kršćaninom? Kršćanstvo, očigledno, doživljuješ kao sektašenje. I, kao što rekoh, nešto sam naučio iz ovog dopisivanja
-------------------------

E moj prijatelju, znas li koliko sam ja puta prisustvovao misi u katolickoj crkvi? Nema broja. I na svakoj misi ja sam sudjelovao-odgovarao- koliko mi je savjest pred Bogom i vjera ´´dozvoljavala.´Eto npr, ja se ne molim blazenoj djevici Mariji(ali je izuzeno postujem)- pa kad se u crkvi molila ´Zdravo Marija´, ja sam u sebi ponavljao ISUSE,SPASI NAS!ISUSE,TI SI BOG I GOSPODIN!Koliko je moj stav da se bl. Mariji ne treba moliti ispravan, to je vec druga prica.Neka nas Gospodin svojim Duhom kojeg nam je obecao posavjetuje.

Jesi li mislio na ´Presveti oltarski sakrament´ ili na Presvetog, tj. Boga?Ako je u pitanju ovo prvo, sudjelovao sam ja na Veliki Petak(prosle godine) na misi gdje je bilo klanjanje. I ja sam molio- zahvaljivajuci Kristu sto se zrtvovao za nas na Krizu.

A posebnu prisutnost Duha Bozjeg osjecam u katolickoj Crkvi.Pogotovo onda, kad svecenik kaze:´...Rosom Duha tvoga posveti ove darove da nam postanu Tijelo i Krv Gospodina nasega Isusa Krista.´To je nesto predivno.Pa kad zavrsava sa eukaristijskom molitvom kaze:´Po Kristu i s Kristom i u Kristu...´- to su velike Rijeci, koje proslavljaju naseg Boga.

Mislim da sam ti objasnio da ne dozivljavam Krscanstvo onako kako si rekao- za mene je Krscanstvo jedna univerzalna nauka ljubavi, Bog sami. I Tog Krista,Boga, nalazim i u drugim religijama(manje ili vise), jer sam ubjedjen da svaka religija nosi bar mrvicu Istine.

Pa ja sam se i u dzamiji(kada sam bio) molio svom Bogu,Isusu Kristu.Ali, naglasio sam, nisam klanjao muslimanski namaz, jer smatram da nisu u potpunosti prihvatili Boga, na taj nacin sto su odbacili Njegovog Presvetog Sina.

Ostaj dobro u Gospodinu!
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:33   #52
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Katolik sam, ali - pravoslavna bogomolja i moja je bogomolja. I džamija također. Klanjao nisam, jer ne znam, nisam podučen takvom obliku štovanja Boga. Ali, Bog je jedan, zar ne?
nije osuda, tek konstatacija:
u tom je i "kvalitet" pravoslavlja. istina je u nas, ne trazimo je u luterana, budista, latina...
ne lutamo i ne tragamo.
ne znamo za verski pluralizam.
"pravoslavlje je kraj svake religije."
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 01:56   #53
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
nije osuda, tek konstatacija:
u tom je i "kvalitet" pravoslavlja. istina je u nas, ne trazimo je u luterana, budista, latina...
ne lutamo i ne tragamo.
ne znamo za verski pluralizam.
"pravoslavlje je kraj svake religije."
Nema vjerskog pluralizma onima koji vjeruju u jednog Boga. O kakvom pluralizmu govoriš?
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 11:56   #54
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Nema vjerskog pluralizma onima koji vjeruju u jednog Boga. O kakvom pluralizmu govoriš?
jedan Bog.
jedna vera.
jedno krstenje.

ucinilo mi se da si spominjao neke bogomolje, a koje nisu pravoslavne.
kada je Gospod govorio o Crkvi, govorio je o JEDNOJ, svetoj, sabornoj i apostolskoj. nedeljivoj do kraja veka i sveta.
...i o laznim prorocima, vucima u jagnjecoj kozi koji ce zavesti mnoge...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:01   #55
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
jedan Bog.
jedna vera.
jedno krstenje.

ucinilo mi se da si spominjao neke bogomolje, a koje nisu pravoslavne.
kada je Gospod govorio o Crkvi, govorio je o JEDNOJ, svetoj, sabornoj i apostolskoj. nedeljivoj do kraja veka i sveta.
...i o laznim prorocima, vucima u jagnjecoj kozi koji ce zavesti mnoge...
Jasno, jedna vjera - u Jednog Boga, jedno krštenje (tko se krsti u jednoj kršćanskoj crkvi ne mora se krstiti u drugoj).
Kako god bilo, Crkva je djelo ljudskih ruku (koliko je god Duh SVeti nadahnjivao), koje su grešne kako god okreneš. Iako sam katolik, uopće ne mislim da KC posjeduje Istinu. A tvrditi da Je posjeduje PC, kad je dobro poznato sve što nam je dobro poznato (da ne načinjemo drugu temu), meni se čini, ne znam, ne želim se koristiti teškim riječima.
Ipak, rastužuje me što sam netom shvatio da kao katolik nisam dobrodošao u pravoslavne bogomolje pokloniti se i sudjelovati u obredu. Sebi prisvojiti Boga, svesti ga na svoj obor, meni je nevjerojatno za svaku produhovljenu osobu. Ili možda PC ima problema s produhovljenosti (ne mislim na misticizam, to joj pak ne nedostaje)? Ne tvrdim, samo propitujem...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 22:00   #56
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Jasno, jedna vjera - u Jednog Boga, jedno krštenje (tko se krsti u jednoj kršćanskoj crkvi ne mora se krstiti u drugoj).
Kako god bilo, Crkva je djelo ljudskih ruku (koliko je god Duh SVeti nadahnjivao), koje su grešne kako god okreneš. Iako sam katolik, uopće ne mislim da KC posjeduje Istinu. A tvrditi da Je posjeduje PC, kad je dobro poznato sve što nam je dobro poznato (da ne načinjemo drugu temu), meni se čini, ne znam, ne želim se koristiti teškim riječima.
Ipak, rastužuje me što sam netom shvatio da kao katolik nisam dobrodošao u pravoslavne bogomolje pokloniti se i sudjelovati u obredu. Sebi prisvojiti Boga, svesti ga na svoj obor, meni je nevjerojatno za svaku produhovljenu osobu. Ili možda PC ima problema s produhovljenosti (ne mislim na misticizam, to joj pak ne nedostaje)? Ne tvrdim, samo propitujem...
postoji poseban deo crkve za nekrstene. ili kao vas katolike, kojima krstenje nije uradjeno kanonski... ni po formi (trokratno pogruzavanje, ne kropljenje!), ni sushtini (u Sv. Trojstvu).
nisam se bavio tim pitanjem, tako da ne umem opsirnije.
uostalom, ako se zelis krstiti, pitaces pravoslavnog svestenika, on ce ti uraditi dopunu istog. naravno, pre toga se treba pokajati, nauciti osnove vere...


inace, u pravoslavne hramove diljem sveta dolaze i muslimani, budisti... svi, svi. na zalost, tek kada im treba chudo, isceljenje, molba. uteha... sta god.
pa, zar hrvati idu sinjskoj i ostalim gospama kada zasvrbi il u lepavinski manastir? zar ce neplodnost izleciti u sinju il svetogorskim grozdjem (i molitvom ovdasnjih monaha) Sv. Simeona, Stefana Nemanje?
zar ce musliman u dzamiju? nego, eto ga u visokim dechanima, tamo celiva Sv. Kralja.
itd, itd...

da, istina je u PC. ili mislis da je delimo!? ili mislis da su svi svetitelji od prvih vekova do danas u krivu!? kao i Pismo.
kao sto rekoh ranije (mala ograda dakle), na pravoslavnima je i najveca odgovornost. jer nam je puno i dato. odgovornost za nashu bracu ma koje vere. da ih privolimo bogopoznanju. koliko mozemo. jer cemo i za to dati odgovor pred Bogom.

Bog zeli da se svi spasu. raduju se Nebesa jednom pokajniku vishe nego 99 pravednika.

Hristos vaskrse!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 23:16   #57
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
postoji poseban deo crkve za nekrstene. ili kao vas katolike, kojima krstenje nije uradjeno kanonski... ni po formi (trokratno pogruzavanje, ne kropljenje!), ni sushtini (u Sv. Trojstvu).
nisam se bavio tim pitanjem, tako da ne umem opsirnije.
uostalom, ako se zelis krstiti, pitaces pravoslavnog svestenika, on ce ti uraditi dopunu istog. naravno, pre toga se treba pokajati, nauciti osnove vere...


inace, u pravoslavne hramove diljem sveta dolaze i muslimani, budisti... svi, svi. na zalost, tek kada im treba chudo, isceljenje, molba. uteha... sta god.
pa, zar hrvati idu sinjskoj i ostalim gospama kada zasvrbi il u lepavinski manastir? zar ce neplodnost izleciti u sinju il svetogorskim grozdjem (i molitvom ovdasnjih monaha) Sv. Simeona, Stefana Nemanje?
zar ce musliman u dzamiju? nego, eto ga u visokim dechanima, tamo celiva Sv. Kralja.
itd, itd...

da, istina je u PC. ili mislis da je delimo!? ili mislis da su svi svetitelji od prvih vekova do danas u krivu!? kao i Pismo.
kao sto rekoh ranije (mala ograda dakle), na pravoslavnima je i najveca odgovornost. jer nam je puno i dato. odgovornost za nashu bracu ma koje vere. da ih privolimo bogopoznanju. koliko mozemo. jer cemo i za to dati odgovor pred Bogom.

Bog zeli da se svi spasu. raduju se Nebesa jednom pokajniku vishe nego 99 pravednika.

Hristos vaskrse!
Vaistinu vaskrese!

Ali, stari moj, posve si me isprepadao svojim viđenjima. Nekako se nadam da među pravoslavnima ima i onih koji se u svojoj crkvi ne klanjaju Zlatnom teletu mistike, kvazisimbolike i neduhovnosti. Svetitelji su dakako bili u pravu, no u svoje vrijeme i za svoju raju. Od njih je zasigurno naslijeđe ono Dobro, a ne cirkus maksimus... (mislim na tvrdnju o općem kanonskom krštenju...).
Ne želim kvariti ovo ozračje Velikoga tjedna, ali toliko je loših primjera koje proizlaze iz PC, da bi mi ih bilo sada neugodno nabrajati. Naravno, ne amnestiram ni KC, dakle Crkvu kao ljudsko djelo uopće. Kako ono bijaše: Tko je bez grijeha, neka prvi baci kamen...
Molim Te, idu li u lepavinski samostan Hrvati? Naravno da idu, ne po izlječenja, nego se susresti s Bogom na drugačiji način. Ne znaš slučajno da idu znatno češće, npr, u Međugorje... Lourdes, Fatimu... Koliko ja znam, primjera da su pravoslavni uziimali muslimanske zapise ima nemalen broj.
Uostalom, kada dokaze Božje objave tražiš u čudima, znamo na kojem smo terenu... Puka mistika, neduhovnost, opsjednutost nebožanskim... Šteta što si mi potvrdio stereotipe o kojima sam slušao.
Navratit ću ipak iza Uskrsa u Manastir Krupa. Pomoliti se. Neće se valjda srušiti hram. No, stav nepoželjnosti, koji si mi sam sugerirao zapamtit ću.

Mir s Tobom.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 01:10   #58
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Vaistinu vaskrese!

Ali, stari moj, posve si me isprepadao svojim viđenjima. Nekako se nadam da među pravoslavnima ima i onih koji se u svojoj crkvi ne klanjaju Zlatnom teletu mistike, kvazisimbolike i neduhovnosti. Svetitelji su dakako bili u pravu, no u svoje vrijeme i za svoju raju. Od njih je zasigurno naslijeđe ono Dobro, a ne cirkus maksimus... (mislim na tvrdnju o općem kanonskom krštenju...).
Ne želim kvariti ovo ozračje Velikoga tjedna, ali toliko je loših primjera koje proizlaze iz PC, da bi mi ih bilo sada neugodno nabrajati. Naravno, ne amnestiram ni KC, dakle Crkvu kao ljudsko djelo uopće. Kako ono bijaše: Tko je bez grijeha, neka prvi baci kamen...
Molim Te, idu li u lepavinski samostan Hrvati? Naravno da idu, ne po izlječenja, nego se susresti s Bogom na drugačiji način. Ne znaš slučajno da idu znatno češće, npr, u Međugorje... Lourdes, Fatimu... Koliko ja znam, primjera da su pravoslavni uziimali muslimanske zapise ima nemalen broj.
Uostalom, kada dokaze Božje objave tražiš u čudima, znamo na kojem smo terenu... Puka mistika, neduhovnost, opsjednutost nebožanskim... Šteta što si mi potvrdio stereotipe o kojima sam slušao.
Navratit ću ipak iza Uskrsa u Manastir Krupa. Pomoliti se. Neće se valjda srušiti hram. No, stav nepoželjnosti, koji si mi sam sugerirao zapamtit ću.

Mir s Tobom.
ne razumem onaj deo o teletu?
svetitelji su posrednici, kojima se kao i Majci Bozijoj, molimo da posreduju za nas kod Boga.

o vremenu: Crkva je ista danas, juce i u vekove. moral tadasnji je moral sadasnji. nepromenljiva kategorija. menjaju se ljudi. no, sud je isti.
nece valjda Bog nama da se prilagodjava!? i Crkva?
dakle, ne "u svoje vreme", nego u svako vreme!

koji su loshi primeri PC? koje ti vidish, a apostoli nisu? ni Presveta Bogorodica stvarajuci monasku zajednicu na Sv. Gori? niti oci crkve koji su nastavili i predali nama?

chuda: duboko verujem u onu "blazeni koji ne videshe, a poverovashe".
moja vera je iz moje racionalnosti, objektivnosti, ispitivanja, a potom sve drugo.
nemam ljubav prema Bogu, vec strah. ne verujem u chuda, vec u Njegovo postojanje. mada strah ne iskljucuje ljubav (o tome je a. pavle govorio). strah je najniza stepenica u veri. ispred je zelja za vecnim, a najpre je ljubav prema Tvorcu.
...chuda su da bi se postojanje potvrdilo, vera ucvrstila, a moleverni priveli veri.
zaista, chuda i razmetanje njima nisu mera duhovnosti, bar ne moje.
od gomile svetootacke literature, samo se jedna knjiga, koja je poklon, dotice mistike. sve ostalo je "tvrdo" bogoslovlje, pouke...

kad smo kod Majke, Atosa, monashtva i chuda: znas kada su katolici ishli paliti zograf (bugarski manastir na Sv. Gori), monasima se javila Presveta Bogorodica i rekla da idu neprijatelji Njeni i Sina Njezina, pa ko nije spreman na mucenistvo, neka bezi u goru. 26 monaha je zivo spaljeno jer nije zelelo da primi papine dogmate.

i, ne znam zasto nipodastavas Crkvu, kao delo coveka.
Gospod je sazidao Crkvu. osim ako ne mislis na tog bogocoveka.

izvinjavam se ako sam iskazao "stav nepozeljnosti". da ne ispadne da se zbog takvih kao ja huli ime Bozije medju narodima, ali nemam taj autoritet zatvarati/otvarati dveri Nebeske.

svakako si dobrodoshao.
kucaj i otvorice ti se. trazi i nacices.
u pravoslavlju.
jer, nije sve sto je odozgo od Boga!



mir vam!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 16:45   #59
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
ne razumem onaj deo o teletu?
svetitelji su posrednici, kojima se kao i Majci Bozijoj, molimo da posreduju za nas kod Boga.

o vremenu: Crkva je ista danas, juce i u vekove. moral tadasnji je moral sadasnji. nepromenljiva kategorija. menjaju se ljudi. no, sud je isti.
nece valjda Bog nama da se prilagodjava!? i Crkva?
dakle, ne "u svoje vreme", nego u svako vreme!

koji su loshi primeri PC? koje ti vidish, a apostoli nisu? ni Presveta Bogorodica stvarajuci monasku zajednicu na Sv. Gori? niti oci crkve koji su nastavili i predali nama?

chuda: duboko verujem u onu "blazeni koji ne videshe, a poverovashe".
moja vera je iz moje racionalnosti, objektivnosti, ispitivanja, a potom sve drugo.
nemam ljubav prema Bogu, vec strah. ne verujem u chuda, vec u Njegovo postojanje. mada strah ne iskljucuje ljubav (o tome je a. pavle govorio). strah je najniza stepenica u veri. ispred je zelja za vecnim, a najpre je ljubav prema Tvorcu.
...chuda su da bi se postojanje potvrdilo, vera ucvrstila, a moleverni priveli veri.
zaista, chuda i razmetanje njima nisu mera duhovnosti, bar ne moje.
od gomile svetootacke literature, samo se jedna knjiga, koja je poklon, dotice mistike. sve ostalo je "tvrdo" bogoslovlje, pouke...

kad smo kod Majke, Atosa, monashtva i chuda: znas kada su katolici ishli paliti zograf (bugarski manastir na Sv. Gori), monasima se javila Presveta Bogorodica i rekla da idu neprijatelji Njeni i Sina Njezina, pa ko nije spreman na mucenistvo, neka bezi u goru. 26 monaha je zivo spaljeno jer nije zelelo da primi papine dogmate.

i, ne znam zasto nipodastavas Crkvu, kao delo coveka.
Gospod je sazidao Crkvu. osim ako ne mislis na tog bogocoveka.

izvinjavam se ako sam iskazao "stav nepozeljnosti". da ne ispadne da se zbog takvih kao ja huli ime Bozije medju narodima, ali nemam taj autoritet zatvarati/otvarati dveri Nebeske.

svakako si dobrodoshao.
kucaj i otvorice ti se. trazi i nacices.
u pravoslavlju.
jer, nije sve sto je odozgo od Boga!



mir vam!
I kao moj prilog za kraj ove jalove komunikacije:
Nema vjere gdje je strah veći od ljubavi. Vjera ne proizlazi iz razuma, nego iz srca. Svetitelji su posredovatelji u svom vremenu, kao i svi posredovatelji. Isus nije posredovatelj, nego Treća božanska osoba.
Pravoslavnu crkvu danas imenovati uzornom za mene je upravo nonsens. Izgubljena u neobrazovanju, mistici , mračnjaštvu , netoleranciji, uskogrudnosti, gdje ljubav - kako kažeš - stoji tek nakon straha, u vlastitoj neorganizaciji, ignoranciji... Bog iza nje ne bi nikako stajao više nego iza bilo koje druge (ako ne i manje). Potrebno je samo malo otvoriti oči, a ne slijepo ponavljati nabubane citate.
Toliko od mene za kraj.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 22:05   #60
SunceZarko, sve najbolje u zivotu sa Gospodinom!
Blagosloven Uskrs.
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.