Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2012., 18:23   #1341
nema ni smisla da se od točkaša pravi ubicu tenka sa topom... zato su tu rakete; manje su, imaju veči domet, mogu one top atack,...

Ovo kod bmp-3 je sijajno za raspucat recimo kuču u koju su se zatekli neprijatelji, da se ne troši 30mm AP i HE bezveze Jedan projektil 100mm je dosta u tom slučaju
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 18:49   #1342
inače da pitam šta će biti s LOV-2? mislim da ne bi bilo loše imati određeni broj takvih samohodnih minobacača, PZO itd... uloge gdje je patria možda preskupa a i LOV bi bio dovoljan
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 19:01   #1343
lov t2 je upokojen još i prije Degmana, s razlikom da je Torpedo(tvornica, ne par prototipova lov t2 u hv) odavno mrtav, pokopan, kojoti mu raznjeli kosti i tako...
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 20:34   #1344
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
koji je ovo vrag- 47 sekunda.
Piše system platform i neki kao nosač raketa ali bez raketa okomito postavljeno barem 2x njegove dužine?!
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 20:37   #1345
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
koji je ovo vrag- 47 sekunda.
Piše system platform i neki kao nosač raketa ali bez raketa okomito postavljeno barem 2x njegove dužine?!
Pretpostavljam antena.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 20:54   #1346
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Patria, a ni jedan točkaš ne može izdržati top 120-125mm kojeg imaju današnji tenkovi. Za njih se rade "lightweight" verzije i to uglavnom od 105mm.

Kupola jest sa BMP-3, ali je Patrijama produženo tijelo za skoro jedan metar kako bi se zadržala plovnost vozila... Zanimljivo koliki naglasak na amfibijska svojstva stavljaju pustinjske zemlje da su čak spremne produljivat trup oklopnjaka kako bi ostala plovna.
Jel to zbog iransko iračkog rata gdje se dosta rata vodilo po močvarama delte eufrata i tigrisa?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 20:55   #1347
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam antena.
Onda su neke opako velike antene?! Hrvatska - Mars.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 22:39   #1348
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
koji je ovo vrag- 47 sekunda.
Piše system platform i neki kao nosač raketa ali bez raketa okomito postavljeno barem 2x njegove dužine?!
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam antena.
nosac antene c4i sustava ili EW sustava. zapovjedno ili izvidnicko vozilo...
znaci mozes montirat gore kaj god hoces/kupis
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 22:48   #1349
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam antena.
Antenski stup/nosač/jarbol.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 18:26   #1350
Quote:
fidelisergapatr kaže: Pogledaj post
Ljudi, da li ovo moguce?

nevjerujem ... mozda stanu kao one cure u MINI
Moguće, moguće.

Jedna slična slika.
http://i.imgur.com/0Vddz.jpg
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
mislim da je neka od zaljevskih država, Katar ili UAE naručila Patrie s BMP-3 kupolom
UAE

Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
nosac antene c4i sustava ili EW sustava. zapovjedno ili izvidnicko vozilo...
znaci mozes montirat gore kaj god hoces/kupis
Vozilo zapovjednika satnije, bojne ili veće postrojbe?

Zadnje uređivanje Hollow Point : 25.11.2012. at 18:47.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 20:21   #1351
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Moguće, moguće.

Jedna slična slika.
http://i.imgur.com/0Vddz.jpg

UAE



Vozilo zapovjednika satnije, bojne ili veće postrojbe?
najmanje samostalne postrojbe koja mora imati "situation awareness" kroz "common operational picture" koju dobija od vodova/satnija preko VHF-a i mora prosljedjivati rezultate i primati zapovjedi preko HF/UHF prema/od stozera (hkov). to je vjerojatno min bojna ili max brigada.
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 20:54   #1352
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
najmanje samostalne postrojbe koja mora imati "situation awareness" kroz "common operational picture" koju dobija od vodova/satnija preko VHF-a i mora prosljedjivati rezultate i primati zapovjedi preko HF/UHF prema/od stozera (hkov). to je vjerojatno min bojna ili max brigada.
Znam da je bilo pisano prije ... ali postoji negdje nesto slicno kao ovo za hkov?

Ovo je za Stryker MGS

http://xbradtc.files.wordpress.com/2...stryker-co.jpg

Zadnje uređivanje Hollow Point : 26.11.2012. at 18:08.
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 21:34   #1353
Quote:
fidelisergapatr kaže: Pogledaj post
Znam da je bilo pisano prije ... ali postoji negdje nesto slicno kao ovo za hkov?

Ovo je za Stryker MGS
ima ali je vojna tajna pa ti ne smijem rec kakav je ustroj kod nas

grgaos ima vece ovlasti od mene pa mozda smije tu kaj rec...
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 21:52   #1354
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
ima ali je vojna tajna pa ti ne smijem rec kakav je ustroj kod nas

grgaos ima vece ovlasti od mene pa mozda smije tu kaj rec...
Dobro, moze onda za EUBG?

Njemački kontraadmiral Markus Krause-Traudes, zapovjednik Borbene skupine Europske Unije (EUBG) II/2012 sigurno necita forum?
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 22:44   #1355
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post

ali mislim da ne bi bilo loše da ĐĐ napravi kupolu s 125mm topom s M-84 za dio naših Patria
Zatvarac tenkovskog topa sa M-84/95 ima oko 120 kila, sama tenkovska cev ima viso os 3,5 tona, kompletna kupola ima tezinu od negde 12 tona, i ti bi to stavio na vozilo koje je tesko upola od sasije tenka, koje je krace skoro 2 metra od tenka, koje je uze skoro metar od tekna i koje je 15 cm vise od tenka sa sve kupolom.

Ako uspes da napravis barem osnovne preracune za ugradnju ovakve kupole na telo Patrie, i to bez preracuna trzaja cevi pri opaljenju i opremu za zirostabilizaciju, ja cu ti dati preporuke za najbolje firme koje se bave mehanikom i strojarstvom.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 00:07   #1356
Samo da se nadovežem na ovu ideju o montiranju kupole/topa sa M-84 na Patriju... Kada su Sovjeti na T-55 htjeli staviti top većeg kalibra, tj. onaj od 115 umjesto 100mm, na probnim gađanjima su odmah skužili da kupola ne može izdržati trzaj većeg kalibra do te mjere da se i samo tijelo tenka previše ljuljalo. Zato su morali napraviti praktički potpuno novi tenk koji je imao osjetno veću i težu kupolu i dulje tijelo na koje bi ta kupola uopće stala...

Tako da maštanja o stavljanju čistokrvnog tenkovskog topa 105-120-125 na Patriju ili bilo koji BOV/BVP je čista glupost.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 00:38   #1357
a jeste i vi zapeli, radi se i s takvim kalibrom, talijani imaju Centauro prototip s 120mm topom, BVP CV 90 ima u verziji s 120mm topom
naveo sam taj 125mm top radi municije, još lakše bi bilo uzeti licencu za jedan 105mm top kakav imaju Centauro, Vextra, Rooikat itd... koji je već prilagođen takvom tipu vozila
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 00:51   #1358
A gle nešto sa 105 mm bi se još dalo nakačiti na patriju po uzoru na Centauro, ali sve preko toga po meni nema veze sa zdravom pameću osim ako od oklopnjaka točkaša od 20 tona, ne zelis napraviti budzevinu 8x8 na kotačima težine 40 tona - vidiš mogli bi mi Hrvati pokušat sklepat neko takvo čudo i uvest neku revoluciju u svijet vojnih tehnologija i koncepta borbenih vozila! baltazar se sjetio! ono ko Njemački tenk MAUS, samo na Kotačima 8x8.

uglavnom, sav taj koncept 105 mm na točkašima 8x8 nije previše zaživio. Malo primjeraka takvog vozila je u aktivnoj upotrebi u svjetskim vojskama koliko ja znam. To koriste mislim samo Italija i Španjolska, a čak je Italija oko 100 komada povukla iz upotrebe. Isto važi i za CV90 105 mm, ko u velikoj brojci koristi taj koncept ? ko je to do sad kupio uopće ? svi koji imaju CV-90 imaju ga sa 30 ili 40 mm topom.

Sve ostalo je koncept , maketa ili po koji prezentacijski primjerak. Ne bi ja osobno previše kemijao sa tim.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 01:11   #1359
Bilo je vec davno (ww2) s Boarhound-om:
http://en.wikipedia.org/wiki/T18_Boarhound


Lovac tenkova na kotacima, s 8 kotaca. 26T.
Govorimo o ranom ww2 kad su se furali tenkovi od 15T.
Nije uspjelo jer je bio skup i manje pokretan po losem terenu nego tenk.

Sto se tice fire support Patrie pitam se zasto ne koristi kratki top velikog kalibra, ne protiv oklopa (za to ima rakete) nego protiv utvrda.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 01:22   #1360
I Švabe su tu isto eksperimentirale u ww2 sa svojom SdKfz 234 pumom. Samo, zanimljivo švapsko vozilo ima cca 11 tona za razliku od Američke gorile T18 koja cak ima i manji top tocnije najveca verzija 57 mm, a švabe na pumu bacali i 75 mm topove.




Sve je to preteća današnjih modernih tkz "točkaša oklopnjaka" u vidu Patrija, Stykera, Pirahna itd itd itd.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.