Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2009., 12:12   #1
Niska temperatura u djeteta

primjetila sam da mi dijete (4 god.) nakon visoke temperature , slijedeći dan (noć)(kad ta viroza,upala završi) zna nekad imati jako nisku temperaturu ispod 36C.
to se desilo već nekoliko puta i prije sam mislila da je to zbog čepića-nekakvo produženo djelovanje (pogotovo ako bi bila vrlo visoko temperatura (preko 39.5) pa bi morala stavit trećinu voltarena od 12,50). 

ali nekidan je imala samo jedan dan temperaturu (u uhu preko 39C) i taj cijeli dan smo bili na tri čepića (eferalgan od 300)-  sa razmakom od 6 sati (što je mislim ok-nije nikava velika doza)(lupocet ne koristimo-jer nam ne skida ništa). slijedeći dan je imala normalnu temperaturu oko 37 u uhu  ali slijedeću noć je pala ispod 36 C. ujutro je opet bila normalna temperatura.   nije mi jasno zašto se to događa. pitala sam pedijatra ali nisam dobila nikakav konkretan odgovor, kaže da se to malo poremeti termoregulacija. ima li tko sličnih iskustava
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 13:07   #2
Imam ja sa starijom kćeri...uvijek bi joj kod temp. iznad 38,5 C davala lupocet sirup, količinu prema dobi, ali joj je temp. nakon toga pala ispod 36, 35,4, a najviše sam se uplašila kad sam izmjerila 34,8. U panici zvala klaićevu, upute su jedino utopljavanje, topli čaj...razbuđivala sam ju jer je bila kao omamljena.
Dok smo došli do hitne temp. narasla. Od tada joj dam uvijek dozu za manju djecu i bude sve o.k.
Kao i tebi, ni meni nitko nije dao suvislo objašnjenje. Uvijek smanji dozu, nemoj ništa davati ispod 38,5 C, za to vrijeme probaj s hladnim oblozima i stalno kontroliraj temp.(ja znam svakih 10,15 min jer se brzo mijenja)
Ne znam da li ima ikakve veze ali visoka je , mršava, često hladnih ruku i nogu.
S mlađom nemam takvih problema, dobro podnosi lupocet u propisanim dozama i građom suprotna starijoj.
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 13:28   #3
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
Imam ja sa starijom kćeri...uvijek bi joj kod temp. iznad 38,5 C davala lupocet sirup, količinu prema dobi, ali joj je temp. nakon toga pala ispod 36, 35,4, a najviše sam se uplašila kad sam izmjerila 34,8. U panici zvala klaićevu, upute su jedino utopljavanje, topli čaj...razbuđivala sam ju jer je bila kao omamljena.
Dok smo došli do hitne temp. narasla. Od tada joj dam uvijek dozu za manju djecu i bude sve o.k.
Kao i tebi, ni meni nitko nije dao suvislo objašnjenje. Uvijek smanji dozu, nemoj ništa davati ispod 38,5 C, za to vrijeme probaj s hladnim oblozima i stalno kontroliraj temp.(ja znam svakih 10,15 min jer se brzo mijenja)
Ne znam da li ima ikakve veze ali visoka je , mršava, često hladnih ruku i nogu.
S mlađom nemam takvih problema, dobro podnosi lupocet u propisanim dozama i građom suprotna starijoj.

kad dam čepić (to je obično kad je u uhu 38.8 ne ispod)temperatura se spusti do nekih 37.5 nikad ispod . tek nakon više od 24 sata od zadnjeg čepića (po noći) se spusti nekad i ispod 36C(i onda to dobro podnosi-nije nikad bila omamljena ili slično, ali isto me to brine) ps. i nevjerujem da to ima veze sa tjelesnom konstitucijom jer je moja buckica
znači ne vjerujem da je od čepića pa ne bi valjda čepić djelovao više od 24
sata!?
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 14:04   #4
Ma ne djeluje čepić tako dugo nego organizam tvoje djevojčice na taj način reagira.Mislim to su sve moje pretpostavke, s obzirom da ni propitivanjem ni guglanjem nisam našla odgovor shvatila sam da situaciju moram kontrolirati prema tome kako ona reagira na lijek. što drugo?

Sad je veća i još uvijek imam taj strah i dajem joj manje doze.
Još nešto sam primijetila, njena uobičajena temp. je nešto niža tako da ona reagira lošim stanjem već pri povišenju na npr. 36,7 C.
Tad već znam da slijedi...

Moja sestrična, odrasla žena isto ima problem termoregulacije (ne znam kako bih ga nazvala), tako da joj je normalno koristiti manje doze inače dolazi do pothlađivanja.

Znam da ti nisam baš pomogla, al bar da znaš da nisi jedina
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 14:51   #5
Čitala sam na cybermed portalu o sličnim slučajevima nakon uporabe voltarena za snižavanje temperature. Dr. Richter koji odgovara na pitanja je optužio voltaren.
Evo link, namučila sam se niska temperatura
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 15:48   #6
Baš ti hvala, evo prčitala sam i opet ništa ne znam, kao što reče doktor.
Djetetu nikada nisam dala ništa osim lupoceta,a ipak...i ja sam postavljala pitanja zašto ako je dano prema uputi i kad je kritično, ali meni se čini da oni - ne znaju. A čini mi se da je doktor i ljut zbog toga.
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 16:40   #7
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
Baš ti hvala, evo prčitala sam i opet ništa ne znam, kao što reče doktor.
Djetetu nikada nisam dala ništa osim lupoceta,a ipak...i ja sam postavljala pitanja zašto ako je dano prema uputi i kad je kritično, ali meni se čini da oni - ne znaju. A čini mi se da je doktor i ljut zbog toga.
Jako je važno čime se mjeri temperatura, kada i na kojem mjestu. Čime ti mjeriš temperaturu djetetu i na kojem mjestu ( uho, guza, pazuh, usta)?
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 16:41   #8
Meni se to doagodilo djetetu nakon voltarena sa izrazito visoke temperature bi pala na 35 i nešto sitno (jedan jedini put)!!! A sa drugim djeteom mi se to nekoliko puta dogodilo ali nisam koristila voltaren i to baš tako kako ste opisali ne odmah nego tek kad bi temperatura kao skroz prošla onda bi kao normalna temp bila niza od 36! Sigurno se poremeti taj centar za termoregulaciju!
__________________
Tko me voli kaže mi što zna i da mi što ima!!!
crvena ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 18:00   #9
Mjerim digitalnim toplomjerom ispod pazuha. Jel to ne valja?
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 19:24   #10
Lijekovi za snižavanje temperature "depresivno" djeluju na cijeli organizam, pa osim što snize temperaturu, usporavaju krvotok, snižavaju tlak, usporavaju probavu itd. I rad jetre je usporen pa može izlučivati supstancu lijeka i nekoliko dana nakon upotrebe, kad je temperatura već stabilizirana. Ako svemu nabrojanom dodate i pojačano znojenje, koje ne mora biti vidljivo okom ili opipom, eto još jednog razloga za hladniju kožu.

Više pažnje obratite na to kako se dijete osjeća nego šta pokazuje toplomjer.

Ni kompas ne pokazuje zapad baš tamo gdje zalazi sunce, a sunce se usuđuje zalaziti na jugozapadu, zapadu i sjeverozapadu, i sutradan opet svane, bez isprike

Isto je i s "normalnom temperaturom" našeg tijela. Netko je rekao da je to striktno od -do, al ne treba se toga držat ko pijan plota
pušimalboro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 23:25   #11
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
Mjerim digitalnim toplomjerom ispod pazuha. Jel to ne valja?
Preporučam živin toplomjer ispod pazuha. Kad ga stavljaš pod pazuh mora biti suh i neka ga drži cca 5 minuta. Toplomjer namjestiti tako da je vrhom usmjeren malo prema gore, tako da dobro upadne u pazušnu jamu.
Evo primjera: frendica me uvjeravala da joj je normalna temperatura 35.5C i da je bolesna kad ima 36.9-37.2C, a više ni zamislit. E onda joj je nešt bilo pa sam je pitala sa čim mjeri: digitalnim pod pazuhom. Kad je izmjerila živinim, imala je normalnu temperaturu.
Eto zato digitalce ne volim; i mene je prevario, imala sam 37,5C, a on mi je pokazivao 36,9C.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 00:14   #12
jednostavno vas ne kužim,mislim na one koje djeci daju voltaren čepiće ili ibrufen čepiće.ja se to nikad ne bi usudila ako dijete ima više od 38,5 dajem lupocet ako se tad ne snižava ili čak raste onda dijete ide u kadu u mlaku vodu na 20 min i uvijek je upalilo.jednom smo tako probdijeli cijelu noć i svaka 2 sata dijete kupali.sin nam nikad nije bio sklon visokim temperaturama najviše oko 39 i to samo to jedan put.kćer je znala i oko 40 zakuriti kad je imala bronhitis i kupke bi pomogle.meni je recimo normalmo imati temperaturu 35,5(s živin) normalnu tak i sin ima tako da mislim da je to pretjerivanje s tom niskom tempraturom.
i da,djeci kad raste temperatura ruke i nogice im budu hladnije od ostatka to je normalno.

Zadnje uređivanje CosmaShiva : 21.02.2009. at 00:19.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 00:45   #13
Cattleya, vjerujem da je živin precizniji i kupit ću ga baš da probam. Međutim, i mi ostali koristimo digitalni i nikad nismo imali tako niske temp.
Ne jednom sam u nevjerici mjerila i sebi misleći da toplomjer ne valja.

Također ako lupocet ne pali koristimo kupku s mlakom vodom.

A to da li je pretjerivanje, ne znam, ne radim dramu od toga ali me brine kad vidim 35,2 C pa se pitam hoće li sad gore ili dolje.
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 01:41   #14
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
Mjerim digitalnim toplomjerom ispod pazuha. Jel to ne valja?
da upravo se to meni dogodilo - ljetos , ali sam mjerila tem kao i ti ispod pazuhe
sutra sam pitala pedicu zašto je beba imala , pa skoro 35 . ona mi je odgovorila da se površina tjela iliti koža ohladi po noći i da bi se ispravno tem izmjerila potrebno ju je mjeriti u guzi i po mogućnosti onim kao starinskim, ja ih tako zovem , sa živom - znači ne digitalnim. e sad da li je to i tako . beba više nije dobivala visoku tem pa da to provjerim
ali opet , ima svakakvih digitalnih, mislim da nisu dobri oni jeftini jer meni s njom skoro pa nikada nebude tem ista kada ju mjerim 2x zaredom
kate17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 10:03   #15
Nikad ne dajem djetetu čepiće jer smatram da su to prejaki lijekovi. Nije uvijek ni sve što pedijatar kaže dobro, iako su oni jako školovani da bi to rekli. Ali, to su doma vaša djeca. Ako se prvi put pojavio problem i niste znali što je uzrok, OK, ali kad se ponovilo i sami ste na to posumnjali, čemu nastaviti s tiome. Ja do 38,5 ispod pazuha ne spuštam uopće temperaturu, nakon toga kupanjem, i to stvarno, ako treba, svaka 2 sata, a i oblozi u međuvremenu su čudo. Ako baš teba, tu je Paracetamol sirup za djecu koji smo dosada koristili (U 16 MJESECI) TRI ŽLIČICE. UKUPNO. U sve to vrijeme. Nikad ne želim dijete kljukati lijekovima nikojeg oblika. Nekad su nužni, ali to je stvarno rijetko.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 14:21   #16
Drage moje,
o temperaturi bolje da ništa ne govorim...samo da vam se požalim da smo u četvrtak zakurili 40 (uspjeli skinuti na 15 minuta i ono opet),završili na Zaraznoj do 2 u noći (vadili mu krv 4 puta pas im mater)...u petak su nas opet naručili da dođemo u 11 - u ambulanti zakurio opet na 40 i hitno nas poslali u dnevnu bolnicu i šibnuli mu infuziju...sad smo doma,ali i ja sad kurim što nije niti čudo, jer 4 dana niti jela niti spavala...danas idem u Zaraznu po nalaze,jer smo radili i briseve i hvatali urin,pa da vidimo..
a skidanje temperature mi je koma...općenoto-MRZIM TEMPERATURU
sorry ako sam off,ali morala sam se pojadati
any5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 10:21   #17
Evo, da podignem temu. prekjučer mi je s. zakurio do 39,7, išli pedici, ima upalu grla i dobio je amoksicilin. cijeli dan prekjučer smo skidali temperaturu, skoro uopće nije padala ispod 39. prekjučer navečer u ponoć sam mu dala zadnji puta čepić lupocet i ujutro se probudio bez temp., jučer cijeli dan max. 38., ko da mu niš nije bilo. da bi jučer navečer zaspao i probudio se u 22 h kad smo mu davali sirup i nije htio uopće zaspat do 3 ujutro, koprcao se po krevetu, cendrao, uspavljujem ga, on ima širom otvorene oči (to nam se nije nikad desilo, inače za max 30 min zaspe). i probam ga ja, čelo ledeno, ostatak tijela topal, izmjerim mu temp, a ono 36,2 u guzi (inače mu je oko 37,5 normalna). umotala sam ga u deku, nekak mu je uspjela narast na 36,8 u guzi i zaspao je oko 3 (probudio se u 6 ). od jutra ima svoju temp. oko 37,5., sve normalno. ajd pomagajte ak ima netko iskustva, čitala sam da se to znalo ponavljat mamama po nekoliko tjedana
__________________
04.10.2008.
Grown-ups never understand anything by themselves, and it is tiresome for children to be always and forever explaining things to them. I have lived a great deal among grown-ups. I have seen them intimately, close at hand. And that hasn’t much improved my opinion of them.
ivana2904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 11:12   #18
Quote:
ivana2904 kaže: Pogledaj post
Evo, da podignem temu. prekjučer mi je s. zakurio do 39,7, išli pedici, ima upalu grla i dobio je amoksicilin. cijeli dan prekjučer smo skidali temperaturu, skoro uopće nije padala ispod 39. prekjučer navečer u ponoć sam mu dala zadnji puta čepić lupocet i ujutro se probudio bez temp., jučer cijeli dan max. 38., ko da mu niš nije bilo. da bi jučer navečer zaspao i probudio se u 22 h kad smo mu davali sirup i nije htio uopće zaspat do 3 ujutro, koprcao se po krevetu, cendrao, uspavljujem ga, on ima širom otvorene oči (to nam se nije nikad desilo, inače za max 30 min zaspe). i probam ga ja, čelo ledeno, ostatak tijela topal, izmjerim mu temp, a ono 36,2 u guzi (inače mu je oko 37,5 normalna). umotala sam ga u deku, nekak mu je uspjela narast na 36,8 u guzi i zaspao je oko 3 (probudio se u 6 ). od jutra ima svoju temp. oko 37,5., sve normalno. ajd pomagajte ak ima netko iskustva, čitala sam da se to znalo ponavljat mamama po nekoliko tjedana
Normalno je da po noći ima nižu temperaturu i inače. To što se vama dogodilo nije čudno jer je dijete imalo temepraturu, pa ste mu morali skidati temperaturu Lupocetom te to sve djeluje na termoregulacijski centar i treba mu malo da se 'oporavi'. I u zdravlju je normalno da temperatura varira u tijeku dana. To zbog čega on nije htio spavati i zbog čega je bio nervozan, ne znam, ali vjerujem da nije imalo veze s tom izmjerenom temperaturom. Možda mu je zbilja bilo hladno
Nemoj se zabrinjavati zbog toga. Gore smo raspravljali o toj niskoj temperaturi i vjerujem da se događa, pogotovo nakon spuštanja temeprature Voltarenom u djece. Uvijek moraš uzeti u obzir kako mjeriš, sa čime mjeriš i gdje mjeriš temperaturu pa onda uspoređivati sa drugima.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 11:18   #19
Thanks... malo mi je lakše, al baš sam imala neki koma predosjećaj po noći, ono, čelo ledeno, vlažno, ostatak tijela topal, koma... Al veli mi i mm ujutro, možda je on i inače znao biti tak o noći, sam što je spavao pa mu nismo mjerili . Ne znam, valjda se neće ponovit, možda su zubi, prije mjesec i pol mu izašle donje jedinice i od onda ništa, pa možda se neš sprema
__________________
04.10.2008.
Grown-ups never understand anything by themselves, and it is tiresome for children to be always and forever explaining things to them. I have lived a great deal among grown-ups. I have seen them intimately, close at hand. And that hasn’t much improved my opinion of them.
ivana2904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 11:25   #20
Quote:
ivana2904 kaže: Pogledaj post
Thanks... malo mi je lakše, al baš sam imala neki koma predosjećaj po noći, ono, čelo ledeno, vlažno, ostatak tijela topal, koma... Al veli mi i mm ujutro, možda je on i inače znao biti tak o noći, sam što je spavao pa mu nismo mjerili . Ne znam, valjda se neće ponovit, možda su zubi, prije mjesec i pol mu izašle donje jedinice i od onda ništa, pa možda se neš sprema
Gle, izmjerila si mu nižu temperaturu no uobičajeno, ali u načelu normalnu temperaturu. I normala ima svoj raspon. Promatraj ga kako se ponaša, a kod slijedećih temperatura ne skidaš ju dok nije 38.5 i viša. Želim vam da se mališa što prije oporavi.

A po noći kad je dijete bolesno nije čudno što imaš 'predosjećaje'. Koma mi je bilo izgurati noć kad je moja bila bolesna. Imala sam ih i ja. Zbilja me bilo strah.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.