Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2012., 21:00   #1
Post Policijsko postupanje

Obzirom da u velikom broju raznih tema na ovom podforumu dolazi do pitanja o samom načinu policijskog postupanja, što najčešće odvede temu u krivom smjeru (raspravlja se o policijskom dijelu postupka, a ne o pravnom koje najčešće više zanima postavljača teme), otvaramo ovu temu na kojoj će se raspravljati isključivo o takvim pitanjima.

Tu su neke bivše teme:
- Policijsko postupanje i broj značke;
- Koja su prava policijske pratnje;
- Nove ovlasti MUP-a po Zakonu o kaznenom postupku;
- Neugodna iskustva s policijom;
- Neprofesionalnost policajaca kod prometne;
- Policijski radar;
- Ispitivanje na policiji;
- Dovedbeni nalog;
koje su sada zatvorene, pa ukoliko ima još nekih nejasnoća, molim da nastavimo u ovoj.

Također, tu su neke srodne teme koje obrađuju specifične ovlasti i postupke, ili se na drugi način usko dotiču policijskog postupanja:
- Pao sam s travom - posljedice i pitanja;
- Pregled & pretraga;
- Tko me sve ima pravo legitimirati/zadržati?;
- Remećenje javnog reda i mira;
- Konzumiranje alkohola na javnoj površini;
- Fotografiranje/snimanje na javnoj površini;
- Može li se odrasla osoba legalno prisiliti na liječenje?;
- Nužna obrana/samoobrana;
a koje ostaju otvorene za daljnju raspravu.

Postoji još tema koje spadaju u ove kategorije, ali ove sam izdvojio kao važnije (nove slične teme će biti automatski dodavane). Ukoliko uočite neku za koju mislite da bi trebalo dodati na popis, pošaljite mi link privatnom porukom, pa ćemo ju dodati. Ako imate kakvih prijedloga, također ih pošaljite privatnom porukom, pa ćemo ih pokušati na odgovarajući način zadovoljiti.

Ako ne znate na koju temu bi pitanje bolje odgovaralo, postavite na ovu, pa ćemo ju premjestiti prema potrebi.

Isto tako, ako rasprave na drugim temama odu u smjeru obrade samog policijskog postupanja, ti komentari će biti premješteni na ovu temu Premještene će biti i eventualne novootvorene teme koje obrađuju ovo pitanje.


P.S.: Tema je smještena na podforum Prekršajno i kazneno pravo, jer se policijsko postupanje najčešće spominje u tim okvirima, ali će u nju biti dodavane slične rasprave i s drugih podforuma.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 01:22   #2
Takodjer, molimo vas da prije nego postavite neko pitanje, objasnjenja i odgovore pokusate naci na nekoj od postojecih tema kako bi se izbjeglo neprekidno ponavljanje, a daljnje upite i komentre postajte ovdje
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 09:59   #3
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Obzirom da u velikom broju raznih tema na ovom podforumu dolazi do pitanja o samom načinu policijskog postupanja, što najčešće odvede temu u krivom smjeru ..[
Tema je ok ali mislim da si je prerano stavio s obzirom da će se mjenjat zakon o policiji a vjerovatno i još neki propisi vezani za zakon.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 10:34   #4
A ja mislim da ste sad najebali (mislim općenito na MUP!
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 10:35   #5
Pa onda ju je stavio u idealno vrijeme jer će upravo krenuti pitanja

A koliko vidim iz nacrta, policijsko postupanje prema građanima će se tek minimalno mijenjati novim zakonom. Uglavnom su izmjene organizacijske.

Svojevremeno smo raspravljali i o identificiranju službenom (značkom i) iskaznicom. U Zakonu o policiji iz 2011. je ta odredba maknuta i predstavljanje je regulirano samo Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima. No, u nacrtu novog Zakona o policiji piše:

Quote:
Članak 52.
Policijski službenik u građanskom odijelu dužan je, prije početka primjene policijske
ovlasti, predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.

Policijski službenik u odori dužan je predstaviti se pokazivanjem službene iskaznice
na zahtjev osobe prema kojoj će primijeniti policijsku ovlast.
Ovo mi je rješenje najsmislenije. Policajac u civilu uvijek mora pokazati sve (osim u opravdanim slučajevima, ali onda mora pokazati čim prestanu te posebne okolnosti) dok policajac u odori ima značku na prsima i nije dužan pokazati iskaznicu, osim na upit.
Zapravo tako stvar funkcionira i u praksi.

No, ako se izglasa taj novi zakon u ovoj formi onda će Zakon o policijskim poslovima i ovlastima biti u suprotnosti s njim u ovom dijelu.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 10:52   #6
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
A ja mislim da ste sad najebali (mislim općenito na MUP!
Zašto?

Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Pa onda ju je stavio u idealno vrijeme jer će upravo krenuti pitanja

Ovo mi je rješenje najsmislenije.
Možeš postavit pitanje samo što bi bilo kad bi bilo ništa drugo.Nacrt se već mjenjao a postoji mogućnost da se opet nešto promjeni i tek kad je prihvaćen možemo ga koristit i tražit odgovore na postupanja.

Ne znam što si mislio pod čl.52 Nacrta kad je isti čl.17 Zakona o policijskim poslovima i ovlastima.Umjesto da su ostavili oba Zakona i promjenili što treba u svakom sve su zbombali u jedan.Ima onih koji ne znaju ni Zakon o policiji a kamoli o poslovima ali uredno primaju plaću.Sad će znat još manje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 10:59   #7
Zato što sad ima tema koja služi samo tome da vas se može prati, da ne prljamo ostale teme time. Materijala svakako neće nedostajati, kao što nije ni dosad.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 11:24   #8
Oduvijek se mogao pratit rad policije i tako bi i trebalo bit.Samo neki su u pravu jer nisu krivi (ulaze samo u statistike) dok drugi ne bi željeli bit krivi a jesu.Da unutranja kontrola MUP-a radi svoj posao kako treba ali i pojedini šefovi i za građane bi bilo bolje.Ako je kriv zbog nezakonitog postupanja onaj koji direktno postupa postoji i odgovornost onoga iznad njega koji bi ga trebao nadgledat,pratit i usmjeravat ne samo kad krivo postupi nego non-stop jer mu je to u opisu i popisu posla ali se to slabo radi.Nekad iz lijenosti a nekad zbog toga jer "izvršioc" zna više od njega.Ne vjerujem da će se išta drastično ili normalno dogodit ni kad stupi na snagu novi zakon jer vrijedi "šuti,ne talasaj".
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:24   #9
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Zato što sad ima tema koja služi samo tome da vas se može prati, da ne prljamo ostale teme time.
tema sluzi tome da sve bude na jednom mjestu, umjesto na 5 slicnih tema, ne da veliki brat prati rad policije
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:58   #10
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Tema je ok ali mislim da si je prerano stavio s obzirom da će se mjenjat zakon o policiji a vjerovatno i još neki propisi vezani za zakon.
Kao što je napisano, mijenjat će se uglavnom organizacijske odredbe, a ono što se tu najviše obrađuje (tj. dovodi u pitanje) ostaje isto.


Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
… ako se izglasa taj novi zakon u ovoj formi onda će Zakon o policijskim poslovima i ovlastima biti u suprotnosti s njim u ovom dijelu.
Stupanjem novog Zakona o policiji, stari Zakon o policiji i Zakon o policijskim poslovima i ovlastima (kao i svi njihovu podzakonski akti) prestaju vrijediti.


Tema je zamišljena kao razgovor o konkretnim postupcima, pa bih molio da se suzdržimo od chata. Hvala na razumijevanju.

Zadnje uređivanje drot13 : 20.02.2012. at 13:54. Reason: upozorenje
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 16:45   #11
Pitanje za drota što se tiče ovog slučaja sa narkomanima i susjedima...

Zašto likovi nisu privedeni? Jednom je dolazila policija nisu se smirili, očito ne trzaju na to. Dokle oni mogu zajebavati tako policiju i sve oko sebe. Sam si objašnjavao da policajac smije svakog pretresti ko mu se učini sumnjiv. Dali ovi likovi ne izgledaju sumnjivo. Na kraju krajeva siguran sam da bi im se svašta našlo po džepovima.


Premješteno s ove teme. Hvala na razumijevanju.

Zadnje uređivanje drot13 : 20.02.2012. at 17:50. Reason: premještanje komentara
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 17:52   #12
Ako su policajci utvrdili prekršaj na prvoj intervenciji, a prekršitelji su se smirili, nije ih potrebno privesti (naravno, ako se očekuje da će ostati mirni). Ako se ide drugi put radi istog prekršaja i istih ljudi, najčešće se počinitelji privode. A ako događaj eskalira kao što je opisano, ne bi se smjelo dogoditi i da nakon treće intervencije ostanu na adresi.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 19:13   #13
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako su policajci utvrdili prekršaj na prvoj intervenciji, a prekršitelji su se smirili, nije ih potrebno privesti (naravno, ako se očekuje da će ostati mirni). Ako se ide drugi put radi istog prekršaja i istih ljudi, najčešće se počinitelji privode. A ako događaj eskalira kao što je opisano, ne bi se smjelo dogoditi i da nakon treće intervencije ostanu na adresi.
Hvala ti na odgovoru Znači ekipa je ipak trebala biti privedena?

E sad imam još jedno pitanjce, pošto je tema sa radarom zaključana budem ovdje pitao

Znači, dali je gdje propisano gdje policija smije snimati s radarom? Jer kutinska policija ima naviku snimati vozila koja voze niz nizbrdicu ( ona nizbrdica prije ulaska u kutinu iz smjera Garešnice ) Stanu u podnožju tog brda iza kuće i između kuća ravno pucaju na nizbrdicu. ( mislim rijetko tko vozi na tom potezu 50 ali nebitno ) Jer ako dobro kužim rad radara ( i geometriju ) on neće pokazivati istu brzinu auta na ravnome i nizbrdici ( iako zapravo ide istom brzinom )
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 23:41   #14
Čl. 20. osgovarajućeg Pravilnika općenito propisuje:
"Za vrijeme nadzora prometa, brzinu kretanja vozila policijski službenici utvrđuju pomoću uređaja za mjerenje brzine s mogućnostima video-fotozapisa, fotozapisa i uređajima bez mogućnosti video-fotozapisa ili neposrednim praćenjem s vozilom.
Poslovi iz stavka 1. ovoga članka obavljaju se mjeriteljskim uređajima po postupku i načinu rada sukladno odredbama posebnih propisa i uputama proizvođača mjerila brzine pregledanih i odobrenih od državnog tijela nadležnog za normizaciju i mjeriteljstvo.
"

Konkretno za tvoje pitanje, trebalo bi vidjeti u uputama uređaja kojim je brzina izmjerena.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 13:11   #15
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Jer ako dobro kužim rad radara ( i geometriju ) on neće pokazivati istu brzinu auta na ravnome i nizbrdici ( iako zapravo ide istom brzinom )
Morat ćeš to malo pojasniti.
Policijski radar funkcionira na principu doppler efekta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Radar_gun
http://en.wikipedia.org/wiki/Doppler_radar

Poznat je efekt blueshifta koji se u principu odnosi na astronomiju i na znatno veće udaljenosti. Pojednostavljeno, pomoću toga na temelju boja neke zvijezde možemo odrediti njihove veličine, udaljenosti i brzine.

Quote:
An observer at a lower gravitational potential than a source ("downhill") will observe radiation to be blueshifted to shorter wavelengths.[3]
To bi značilo upravo suprotno od ovoga što si ti napisao, a to je da bi frekvencija koja bi došla do radara pokazala deceleraciju, odnosno manju brzinu od stvarne.

I za kraj treba reći da se u cijeloj ovoj priči oko mjerenja brzine vozila radi o brojevima koji se mijenjaju na jako dalekoj decimali.

Odnosno, policijski radari (i alkotesteri) su izuzetno precizni. Ja bih pothitno mijenjao odredbu o skidanju čak 10 (!) km/h (ili još gore 10%) zbog nepreciznosti uređaja. To su zastarjele mjere. Proizvođači tih uređaja garantiraju odstupanja ispod 2 km/h.
Za Drager garantiraju točnost, ovisno o uređaju, na prvu ili drugu decimalu, a kod nas se oduzima 0.1 promil
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 17:25   #16
Ne znam da li ovo pitanje odgovara ovoj temi. Ako ne, premjestite ga.
Zašto je policija uhitila ovog mladića i po kojim ovlastima?
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...me/600304.aspx
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 18:24   #17
Jer je počinio prekršaj iz čl. 11. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a postoji bojazan da će ponoviti istovrsni prekršaj (čl. 135. Prekršajnog zakona).

Ovo je ukratko, a reci ako koji dio treba detaljnije objasniti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 18:48   #18
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Jer je počinio prekršaj iz čl. 11. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a postoji bojazan da će ponoviti istovrsni prekršaj (čl. 135. Prekršajnog zakona).

Ovo je ukratko, a reci ako koji dio treba detaljnije objasniti.
Ok, hvala Da li to znači da se protiv svih prosjaka u državi podnosi prekršajna prijava?
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 18:53   #19
Znači da se može podnijeti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 19:36   #20
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Znači da se može podnijeti.
Sad je jasnije
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.