Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2009., 21:31   #21
Ne možemo (možete) "presuditi" bez ovoga o čemu ja govorim. Banka smije ispraviti svoju grešku, grešku svoga službenika, no ne smije ispraviti grešku uplatitelja koja je nastala zbog krivo ispunjenog naloga od strane samog uplatitelja.

Dok pokretač topica ne sazna čija je greška, ne možemo ni mi ništa definitvno reći.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:36   #22
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Ne možemo (možete) "presuditi" bez ovoga o čemu ja govorim. Banka smije ispraviti svoju grešku, grešku svoga službenika, no ne smije ispraviti grešku uplatitelja koja je nastala zbog krivo ispunjenog naloga od strane samog uplatitelja.

Dok pokretač topica ne sazna čija je greška, ne možemo ni mi ništa definitvno reći.

Ma "pojeo vuk magare" ko je kriv

Mene je zanimalo da li banka smije nešto "prepravljati" po mom računu bez da me obavijesti ili pita.

Ako to nije smjela napraviti htio sam ih "opailiti" po džepu pa da to više ne rade.

Novci ko novci...kako dodju tako i odu...
brickbybrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:39   #23
Pa ja ti kažem kada smiju, a kada ne. Ne smiju uvijek. Što se u tvom slučaju dogodilo moraš provjeriti u banci.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:41   #24
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Pa ja ti kažem kada smiju, a kada ne. Ne smiju uvijek. Što se u tvom slučaju dogodilo moraš provjeriti u banci.

Sada znam ...ali kažem da sam zato otvorio temu ...da saznam da li smiju ili ne (tj.. kada smiju a kada ne)
brickbybrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:50   #25
Quote:
brickbybrick kaže: Pogledaj post
Ako to nije smjela napraviti htio sam ih "opailiti" po džepu pa da to više ne rade.
Stvarno ne razumijem takav mentalitet. Na topiku o štednji nitko nije napisao ništa već 11 dana ali banke su za sve krive, treba im se suprostaviti, "opailiti"...
Meni su nekada davno (prije doba kompjutera) napravili grešku prilikom prebacivanja sredstava s računa na račun ali sam slučajno odmah primjetio i ukazao na grešku. Frend što je bio pored mene rekao je pa što nisi šutio mogao si uzeti novac bla, bla...rekoh mogao sam samo to napraviti da moram još jednom dolaziti u banku jer nema besplatnog sira (osim u mišolovci).
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 22:05   #26
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Stvarno ne razumijem takav mentalitet. Na topiku o štednji nitko nije napisao ništa već 11 dana ali banke su za sve krive, treba im se suprostaviti, "opailiti"...
Meni su nekada davno (prije doba kompjutera) napravili grešku prilikom prebacivanja sredstava s računa na račun ali sam slučajno odmah primjetio i ukazao na grešku. Frend što je bio pored mene rekao je pa što nisi šutio mogao si uzeti novac bla, bla...rekoh mogao sam samo to napraviti da moram još jednom dolaziti u banku jer nema besplatnog sira (osim u mišolovci).



Mislim da je s pogleda odnosa banka-klijent slanje obavijesti u ovakvim situacijama poželjno. Bar je to s mog gledišta OK. Možda sam u krivu.

Osobno mislim da se sve u životu vraća (ono loše što napravima najviše) i da sam prisvojio taj novac ne bi se usrećio s njim. Zato sam i rekao u prvom postu da ga oni uplate u humanitarne svrhe kao "sankciju" zbog toga što su prepravljali stanje na mom računu (ukoliko to nisu smjeli). Nakon toga je netko napisao da banka ima pravo ispravljati krive upise svojih službenika (da je to negdje u ugovoru i napisano sitnim slovima).
Nisam znao da banka to može bez suglasnosti ili slanja obavijesti vlasniku računa - sada znam.

Hvala svima na komentarima.
brickbybrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 23:21   #27
Quote:
brickbybrick kaže: Pogledaj post
Kakve promjene, kada je saldo potpuno ispravan?




Kada sam "rekao" promjene mislio sam na povećanja i smanjenja koja su se na računu dogodila u zadnjih nekoliko dana.



Molim te objasni: saldo je potpuno ispravan.
Uplati SMS obavijesti pa će te banka obavijestiti kad ti nešto promijeni.
A ako si toliko zagrizao za dobrotvorne svrhe, uplati sam i bez toga da tužiš banku.
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 23:38   #28
Quote:
brickbybrick kaže: Pogledaj post
Zato sam i rekao u prvom postu da ga oni uplate u humanitarne svrhe kao "sankciju" zbog toga što su prepravljali stanje na mom računu .
u prvom postu si napisao da je tih 2000 kn nečija plaća koja je greškom uplaćena na tvoj račun, i zašto bi banka kod ispravljanje greške trebala to uplatiti u humitarne svrhe?
misliš da se onaj čija je to plaća slaže da se uplati u humitarne svrhe jer je netko napravio grešku kod transakcije.
baš i ne vjerujem, ja mislim da je taj samo htio natrag svoju plaću na svom računu


a čak i u situaciji da ti je ostao novac, bilo bi fer da odeš u banku da se ustanovi čiji je to novac i da se vrati uplatitelju a ne da ti nečiji tuđi novac djeliš okolo

ako hoćeš biti humanitarac onda slobodno dijeli svoje novce
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 02:04   #29
Quote:
brickbybrick kaže: Pogledaj post
mene nitko ništa nije pitao (usmeno ili pismeno) da li se ja slažem da se napravi povrat, niti obavijestio (usmeno ili pismeno) da je to napravljeno.

Da li banka to smije napraviti ako je novac "ležao" na mom računu 6 dana.

Ako ne smije, mogu li ja dobiti povrat na svoj račun novca koji su oni isplatili s mog računa bez da su mi išta rekli i pokloniti ga u humanitarne svrhe (mogu ga i oni uplatiti bez da ga meni stave na račun da ne bi ja ispao pizda).

Mislim da ako novac 6 dana leži na računu tada je on u vlasništvu onog čiji je račun i da je bahato da me se ne obavijesti.

Molim ako netko zna kakva su pravila banaka u ovom slučaju da napiše svoje mišljenje.
Situacija ti je manje vise ista kao da netko zbog vlastitog nehaja izgubi novcanik i padne tebi na nogu. Ti primjetis taj tudji novcanik i uzmes lovu bez da vratis lovu liku cija je osobna u novcaniku.

Ti si po zakonu duzan novac vratit (drugo je pitanje nalaznine ako si ti nasao i prijavio nadjen novac).

Dakle, to sto je nesto u tvojem posjedu ne znaci da to tebi i pripada.. Mozes biti miran, problema neces imat buduci banka nece moc dokazat da si ti svjesno htio zadrzat novac vec ces moc rec da nisi primjetio da je netko "izgubio novac". No naravno, buduci nisi ti taj koji je prijavio slucaj, nema sanse da dobijes ni nalazninu. Da zadrzis novac ili da banka taj novac mora uplatit u humanitarne svrhe (?) naravno ne dolazi u obzir, budi sretan da te ne kazne .


ZAKON O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/265285.html

Quote:
Izgubljena stvar i nalaznik

Članak 134.

(1) Stvar koju je vlasnik izgubio, koja je zametnuta, ili mu je ukradena, nije samim tim prestala biti njegovim vlasništvom, pa ju je nalaznik dužan bez odgode predati onomu tko ju je izgubio, odnosno vlasniku stvari, ako po znakovima na stvari ili iz drugih okolnosti može za njega saznati, a nije mu teško dostupan.

(2) Nalaznik koji nije nađenu stvar predao onom tko ju je izgubio, odnosno njezinu vlasniku, dužan ju je bez odgode predati najbližem nalaznom uredu osobno ili putem osobe u čijim ju je prostorijama, prijevoznom ili sličnom sredstvu našao, a koja će je predati nalaznom uredu u ime nalaznika; nalaznik jedino nije dužan predati nalaznom uredu stvar čija je vrijednost prema općem shvaćanju zanemariva.

Zadnje uređivanje PetBorut : 27.03.2009. at 02:10.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 13:00   #30
Samo da razjasnim malo situaciju. Banka može povući novac čak i kada nije njezina greška. Nalogodavatelj transakcije šalje dopis banci da je krivo uplatio sredstva i Banka smije ta sredstva vratiti. Ako naravno nema više sredstava na računu tada banka kontaktira stranku i traži (moli) da se sredstva vrate. Sve navedeno se može provjeriti u poslovnici dotične Banke jer vlasnik računa na koji je sjela uplata ima pravo doznati sve detalje te transakcije.

I još jedna stvar Banka ne smije samo tako povući sredstva s nečijeg računa. Dakle ako su sredstva povučena onda su povučena s dobrim (zakonitim) razlogom.
erri is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 15:34   #31
Zakonit razlog može biti samo pravomoćna sudska odluka do koje u roku tjedan dana teoretski doći ne može.

Banka ne može povući novac kada nije njena greška. Situacija. Evo ja jutros uplatim 1 000 000kn na račun neke građ. firme jer kupujem stan i odem u tu firmu po tabularnu izjavu. Firma mi je da, ja odem na uknjižbu, a banci javim da sam "pogrješio", neka vrate novac. Mo'š mislit što bi stronirali provedenu uplatu samo što ja tako kažem. To se ne događa, niti se smije događati jer su potencijalne zloupotrebe prevelike.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 18:08   #32
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
13.03.2009 saldo na računu npr.1000 kn.
Greškom ti je uplačeno 2000 kn. Uočena je i ispravljena greška tj. skinuto ti je 2000 kn.
19.03.2009 saldo na računu 1000 kn.
1000 kn=1000 kn

a što da je moj saldo 158756345kn

bavim se trgovinom, isplate i uplate svaki dan, odgode plaćanja, moje plaćanje ide na rate različitim dobavljačima robe.

meni te 2.000kn u zivotu crno pod noktom nisu. ni neznam za njih da su dosle ili otišle,., dok ne treba na kraju mjeseca knjige sredit.

čovjek je u pravu sta pita. o tome se MORA njega obavjestit.

s moralne strane, mi je normalno da se vrati lova na racun ciji i treba biti, moze se radit o necijoj cijeloj plaći, odnosno crkavici od plaće, a moze biti studentski ugovor neciji pa opet crkavica od plaće.

onom kome mjesecno dolazi 3-4-5oookn na racun i moze pratit svakih 100kn sta je doslo ili otislo. lako je reci pa nije tvoje sta te briga ionako


ali ja moram znati da je kriva uplata bila i da se radi isplata zbog tog i tog razloga a ne da se ja trebam iščuđavati i zvati a sta je ovo??
ali kazem sta da se desilo nekom ko pojma nema koliki protok novaca tjedno ima?? nego krajem mjeseca radi suma sumarum
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 18:17   #33
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
a što da je moj saldo 158756345kn

bavim se trgovinom, isplate i uplate svaki dan, odgode plaćanja, moje plaćanje ide na rate različitim dobavljačima robe.
Kao što je 1000 kn=1000 kn tako je i 158756345kn=158756345kn.
Autor topica je govorio o tekućem računu.
btw. ako mu je nešto i bilo nejasno mogao je pitati u banci.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 18:21   #34
mislim da banka po zakonu ne bi smila tebi ništa skidati s računa, iako je riječ o grešci. sve dok ne dobije tvoju pisanu suglasnost!
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:10   #35
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Zakonit razlog može biti samo pravomoćna sudska odluka do koje u roku tjedan dana teoretski doći ne može.

Banka ne može povući novac kada nije njena greška. Situacija. Evo ja jutros uplatim 1 000 000kn na račun neke građ. firme jer kupujem stan i odem u tu firmu po tabularnu izjavu. Firma mi je da, ja odem na uknjižbu, a banci javim da sam "pogrješio", neka vrate novac. Mo'š mislit što bi stronirali provedenu uplatu samo što ja tako kažem. To se ne događa, niti se smije događati jer su potencijalne zloupotrebe prevelike.
I ti i Erri ste donekle u pravu.
Naime morate razlikovat valuta datume, uknjizbene datume i slicno. Odnosno, ako ja napravim transakciju, ja imam odredjen period da ponistim tu transakciju, odnosno dok lova ne sjedne na taj drugi racun. Moje je iskustvo da ako u 19:00 napravim transakciju ja mogu do 09:00 sljedeceg dana nazvat banku i jednodstavno ponisitit tu transakciju. No ako je transakcija jednom provedena, onda je stvar kudikamo kompliciranija. Ja naime moram dokazat da ta lova ne pripada osobi kojoj sam lovu slucajno poslao, mogu tuzit tog lika za povrat love, ali ne postoji automatizam niti banka ima pravo intervenirat samo zato sto sam ih ja zamolio.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:31   #36
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
ovisi od banke do banke kako će se postaviti u toj situaciji, u pravilu se traži suglasnost vlasnika računa za isplatu
koja je banka u pitanju?
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
pa u pravilu, bez obzira što je greška u pitanju i oni mogu dokazati da se radi o greški (jer imaju virman na kojem je isparavan broj računa, a ne tvoj), trebali su te zatražiti suglasnost (bar je to neki običaj u takvim situacijama, mada uopće ne mora značiti da je to i službena politika te banke ). s druge strane, ti si svjestan da to nije tvoj novac pa mi nije jasno zašto bi išao raditi probleme?!


imao sam sličnu situaciju nedavno kada je atlanska plovidba po krivom popisu isplaćivala dividendu...ja sam na oba, pa nije da sam oštećen ali sam po prometu na tekućem vidio uplatu pa isplatu pa uplatu

poslao upit u zabu i dobio službeni odg. da sam ugovorom o paketu 1 za sve potpisao i članak koji kaže da banka može ispravljati greške u knjiženju, bez moga odobrenja tj. čak da ovlašćujem banku za takvo što

kak znamo da li je greška u knjiženju? pa ja bi reko po ovome:

na strani uplata pisalo mi je npr:

+ 100 Kn
- 100 Kn
+ 100 Kn

evidentno je riječ i greški jer nije riječ o isplati - ovih -100 Kn nije bilo na desnoj strani već na lijevoj

da je na desnoj (isplata, odlijev) ne bi imalo predznak minus već bi samo pisao iznos 100 Kn (govorim o prikazu na ezabi...)

Ubuduće čitajte kaj potpisujete - ja sam taj ugovor o paketu 1 za sve potpisao prije 5-6 godina - više neznam ni gdi mi je kopija tog ugovora a kamoli šta piše tamo

ali zato me podsjetila osobna bankarka, napisala mi ovo:

Dana X potpisali ste Ugovor o paket računu 1 ZA SVE prilikom ugovaranja Y paketa. U ugovoru članak 3.2. glasi:
3.2. Korisnik Paket – računa ovlašćuje Banku da može bez traženja posebnog odobrenja Korisnika Paket – računa otklanjati pogreške nastale u platnom prometu zbog kojih stanje na računima odstupa od stvarno danih naloga za plaćanje u korist i na teret računa.
Ukoliko imate dodatna pitanja slobodno se javite.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 27.03.2009. at 20:48.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:39   #37
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ali zato me podsjetila osobna bankarka, napisala mi ovo:

Dana X potpisali ste Ugovor o paket računu 1 ZA SVE prilikom ugovaranja Y paketa. U ugovoru članak 3.2. glasi:
3.2. Korisnik Paket – računa ovlašćuje Banku da može bez traženja posebnog odobrenja Korisnika Paket – računa otklanjati pogreške nastale u platnom prometu zbog kojih stanje na računima odstupa od stvarno danih naloga za plaćanje u korist i na teret računa.
To sto nesto stoji u tim uvjetima koristenja ne znaci da to automatski i ima pravnu tezinu ukoliko to zakon overrula.
No u ovom slucaju je stvar kao sto kazes jasna, banka ovime osgirava sebe od gresaka.
No bilo bi interesnanto vidjet ako bi stvar tekla da banka nije preuzlea krivicu na sebe vec da je krivicu svalila na Atlansku Plovidbu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:47   #38
pa poanta i jest cijele priče da je geška atlantske polovidbe a ne banke

banka je knjižila kako je atpl dala nalog - javno su prizanli da su plaćali dividende po krivom popisu dioničara i ispričavali se svima

uostlaom,odakle banci popis dioničara nekog d.d.-a?

no, osob. bankarka nije imala drugi odg (i za ovaj joj je trebalo tjedan dana da ga pošalje) i jednostavno je rekla da nezna, ja je nisam htio daviti jer je žena korektna, ja nisam oštećen, nisam imao u zadnje vrijeme nikakvih problema s tajnovitim uplatama i isplatama pa eto pustio to sve,nisam tjerao mak na konac
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:11   #39
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
pa poanta i jest cijele priče da je geška atlantske polovidbe a ne banke
Ma kuzimo se, samo sto ti kazes da je greska atlanske plovidbe, a banka se ponasala kao da je greska banke. Jasno mi je da se nisi zelio zajebavat s time (ne bih ni ja na tvojem mjestu), samo se i ja poput tebe pitam sto bi bilo da si se isao bunit.

Ono sto bi mene zanimalo su datumi koji su navedeni kraj transakcija. Jer po onome kako ja razumijem tu problematiku, ako ja danas uplatim 100 Kuna na tvoj racun, tebi ce se tih 100 Kuna pojavit odmah ali ces imat dva datuma (pretpostavljam, ne znam Zabu) - jedan danasnji a drugi sutrasnji ("valuta", "datum transakcije", ili kako se oni vec kod nas zovu). Tebi ce dakle danas pisat +100 Kuna, ali tek sutra ce oni bit na tvojem racunu, prema tome se racunaju i kamate. E sad, ja mislim da ako je atlanska plovidba ucinila gresku i prebacila ti 100 Kuna, ako je odmah skuzila gresku i anulirala transakciju, tebi ce pisat +100 -100 bez da ti je zapravo 100 Kuna iakda sjelo na racun (tek bi sutra sjelo). AKo imas pri ruci, mozes nam rec jel +100 i -100 bilo na isti datum, te jesi li kraj +100 i -100 imao vise datuma?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 00:13   #40
Radim u jednoj banci i kod nas se ne može dirati u klijentov račun bez njegove suglasnosti bez obzira čija je bila greška kod knjiženja.
Aurora.os is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.