Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 20:00   #401
Pisala sam već da u RI na placi ima domaći maslac po 60 kn/kg, danas nova cijena - 85 kn/kg. Ugl, nitko ne kupuje, garant će im propasti jer je to maslac bez aditiva. Mislim, danas su ploče maslaca stajale u hladnjaku (rok trajanja je kratak), jedino ako ne budu smrznuli, pa vadili iz leda po potrebi.
čokomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 21:18   #402
Dukat i Vindija počeli masovno prodavati maslac od 125 g po 12.99 kn
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:32   #403
Kako je krenulo sve manje cemo koristiti putar
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 10:40   #404
Mljekara Vodopijevec - 57 kn/kg, 55 kn/kg (ako se uzme blok od 5 kg). Bar je tako bilo prije desetak dana.
__________________
You're a master of karate and friendship for everyone!
ramonche is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 00:14   #405
slovenija (ilirska bistrica)

SPAR:
ljutomersko maslo 250g na akciji po 1,76e (13.25kn) nazalost nisu vise imali jer je akcija trajala od proslog cetvrtka pa do isteka zaliha, steta jer inace kosta oko 2.60e
teebutter spar marke 250g 1.99e (14.98kn)
surovo maslo spar marke 250g 1.79e (13.47kn)
irski maslac (nije kerrygold, a nije ni onaj drugi irski koji sparovi imaju kod nas, neka skroz treca marka) 250g 2.29e (17.24kn)
ghee staklenka od cca 300-350g 9.99e (75.22kn)

HOFER:
obicni maslac aldi marke (milfina) 250g 1.76e (13.25kn)
austrijski maslac aldi marke (milfina) 250g 1.99e (14.98kn)
ghee staklenka od cca 300-350g 7.99e (60.16kn)
butkooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:38   #406
https://dnevnik.hr/vijesti/svijet/po...---493744.html

Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:49   #407
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
https://dnevnik.hr/vijesti/svijet/po...---493744.html

Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
ima fino margarin s okusom maslaca pa se bu koristilo to.

ja mafijaške cijene maslaca ne mislim kupovati
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:54   #408
Nekako mi se čini bolja opcija da kupite sami mlijeko na mljekomatu, odvojite vrhnje za maslac a ostatak mlijeka za domači sir koji pospremite u škrinju i ubacujete za domače zagorske štrukle od sira. Nije puno maslaca ali je bolja opcija jer.
Riječ je o čistom maslacu bez dodataka kao margarin, zgusnjivač i nečeg nepoznatog sto nije moguče analizom utvrditi.

Litra mlijeka je 6kn, dakle 5litara 30kuna, od toga dobite 200grama za maslac ( govorim otprilike jer neznam točno). I ostane vam još i sir.


Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 12:33   #409
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Nekako mi se čini bolja opcija da kupite sami mlijeko na mljekomatu, odvojite vrhnje za maslac a ostatak mlijeka za domači sir koji pospremite u škrinju i ubacujete za domače zagorske štrukle od sira. Nije puno maslaca ali je bolja opcija jer.
Riječ je o čistom maslacu bez dodataka kao margarin, zgusnjivač i nečeg nepoznatog sto nije moguče analizom utvrditi.

Litra mlijeka je 6kn, dakle 5litara 30kuna, od toga dobite 200grama za maslac ( govorim otprilike jer neznam točno). I ostane vam još i sir.


Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
bogme si u pravu
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 15:07   #410
Ja mlijeko uzimam od susjede na selu, ali radim jogurt, a ostatak se pije/troši pa mi se baš ne da još i za maslac odvajati... Ali kome nije važan jogurt da, može i tako...
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:04   #411
Proces odvajanja nije kompliciran, ulijate mlijeko u lonac i za par dana poberete vrhnje, i kasnije morate to vrhnje miksati, bolje je imati onaj mikser koji je na stalku pa samo posudu stavite ispod i ostavite da miksa tj dok se ne odvoji maslac.
Nije ništa komplicirano No žalosno je da mljekare za takvu radnju previše naplačuju, a oni ipak imaju veče miksere i raznu opremu sa kojom obrade puno veču količinu.
msvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:19   #412
O tome se i radi, kad donesem nedjeljom mlijeko doma skuham ga, odvojim dio i napravim jogurt, ostalo rasporedim u boce i zaledim za ostatak tjedna... Nemam vremena ni volje čekati vrhnje 😉 nije da ne znam kako... Baka ga je svojedobno radila, ali ona već par godina više ne drži krave, a i kože je prodala prošle... Stara je već, samo kokoši još drži za jaja i zabavu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:29   #413
kako se odvaja/pravi vrhnje, bas sam radoznala. hvala
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:43   #414
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post

Litra mlijeka je 6kn, dakle 5litara 30kuna, od toga dobite 200grama za maslac ( govorim otprilike jer neznam točno). I ostane vam još i sir.
Ja ti predlažem da otvoriš štand na placu i brzo se obogatiš.

200 g čega ? Vrhnja iz kojega radiš maslac ? Koliko maslaca dobiješ iz 200 g vrhnja ? Vrhnje koje obereš kako si opisala sadrži manje od 20% mliječne masti, a maslac mora sadržavati više od 80% mliječne masti. Pa gdje ti je tu računica čak ako ne računaš svoj trud ?

Zarada i isplativost počiva na otkupu mlijeka od seljaka s cca 4% m.m. po 2-3 kn, nakon čega mliječna industrija isto svede na mlijeko s 1-2,8 % m.m. i preostalu neukusnu plavičastu vodicu tebi proda po cca 7 kn, a od m.m. koju su oduzeli mlijeku naprave vrhnje i maslac iz njima skoro besplatne sirovine.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:49   #415
Prokuhaš mlijeko i ostaviš ga da se ohladi, kad se ohladi vrhnje će se skupiti na vrhu. Skupiš ga žlicom, kacijolom... Ali ako radiš jogurt onda je bolje ostavit, jer inače dobiješ tekući, ne čvrsti jogurt. Onda to skupljeno vrhnje tučeš dok se ne stisne i ocjediš višak tekućine, ohladiš do kraja i to je to. Imaš maslac.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:49   #416
Ne znam, ja vec neko vrijeme ne kupujem maslac, nije da je namirnica bez koje ne mogu. Ionako ga vecinom koristimo samo za kolace a sad cemo se prebaciti na kolace u koje ne ide puno masnoce i to je to.
Doci ce opet maslac na ispod 15 kn/250g pa cemo opet kupovati.
Bilo je vec ovakvih slucajeva kad neka namirnica ''nestane'' pa jako poskupi ali opet to dodje na svoje.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:18   #417
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ja ti predlažem da otvoriš štand na placu i brzo se obogatiš.

200 g čega ? Vrhnja iz kojega radiš maslac ? Koliko maslaca dobiješ iz 200 g vrhnja ? Vrhnje koje obereš kako si opisala sadrži manje od 20% mliječne masti, a maslac mora sadržavati više od 80% mliječne masti. Pa gdje ti je tu računica čak ako ne računaš svoj trud ?

Zarada i isplativost počiva na otkupu mlijeka od seljaka s cca 4% m.m. po 2-3 kn, nakon čega mliječna industrija isto svede na mlijeko s 1-2,8 % m.m. i preostalu neukusnu plavičastu vodicu tebi proda po cca 7 kn, a od m.m. koju su oduzeli mlijeku naprave vrhnje i maslac iz njima skoro besplatne sirovine.
Od 5 litara mlijeka s 4%mm ispadne 200 g čiste masnoće (znači da ti ostane nemasna tekućina). Ali kako bi se to moglo izvući - nije mi jasan proces.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:36   #418
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Prokuhaš mlijeko i ostaviš ga da se ohladi, kad se ohladi vrhnje će se skupiti na vrhu. Skupiš ga žlicom, kacijolom... Ali ako radiš jogurt onda je bolje ostavit, jer inače dobiješ tekući, ne čvrsti jogurt. Onda to skupljeno vrhnje tučeš dok se ne stisne i ocjediš višak tekućine, ohladiš do kraja i to je to. Imaš maslac.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

zar se nece na vrhu ohladjenog skuvanog mleka uhvatiti skorup?
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 21:03   #419
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Prokuhaš mlijeko i ostaviš ga da se ohladi, kad se ohladi vrhnje će se skupiti na vrhu. Skupiš ga žlicom, kacijolom... Ali ako radiš jogurt onda je bolje ostavit, jer inače dobiješ tekući, ne čvrsti jogurt. Onda to skupljeno vrhnje tučeš dok se ne stisne i ocjediš višak tekućine, ohladiš do kraja i to je to. Imaš maslac.
Upravo si počela proizvoditi kajmak. Ovo s maslacem nema veze.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 21:18   #420
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
kako se odvaja/pravi vrhnje, bas sam radoznala. hvala
U Hrvatskoj je običaj bio da se nekuhano mlijeko ostavi da se ukiseli, s njega se obire vrhnje koje se stavlja u drvenu posudu zvanu stap i tuče ga se dok se ne razdvoji na mlaćenicu i granule maslaca koji se potom ručno gnječio kako bi se iz njega istisnulo što više vode. Danas za to postoje suvremeni uređaji za manja domaćinstva, a vrhnje se može mehanički obirati i s kiselog i sa svježeg mlijeka nakon što samo ispliva na površinu. Industrijski, mast iz mlijeka odvaja se odmah po hlađenju centrifugiranjem.

Stap

Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.