Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2020., 18:00   #1
“ O lijepa, o draga, o slatka...

slobodo.”
Gundulić.

Pronasla sam sreću u biti sama. Slobodnom raspolaganju vremena i slobodnom spontanom odabiru sadržaja kao kvalitetne svakodnevne duševne hrane , radujem se svakom novom danu svoje slobode i neke čudne čarobne samoće svjetla i mira.
Zapravo sam otvorila temu kao pitanje za one koji odprilike mogu da skuze
o cem pišem - kud to ide?

Jer postajem nemirna i prazna kad su ljudi oko mene. Mainstream me guši. Televizija mi ne treba uopće. Osjećam se sretnom u šumi, u prirodi
i kad putujem sama. Moj odnos prema ljudima se promjenio, doživljavam druženja kao pokusaj glume koju prepoznajem kao gubljenje vremena to jest u svemu kao da vidim samo površnost koja me odbija.

Prijatelja imam mnogo, onih iz djetinstva, masu novih, različitih osobnosti i zivotnih stilova. Sve do nekad smo često išli na ručak, shoping, šetnju,
sad sve to radim i dalje -ali se ne javim nikom i odem sama.
Okej, s jedne strane lijep je osjećaj slobode i sretna jesam.
U dusi, dubinski.
Kao nikad prije.
Ali ne znam kud to ide. U planinu? Himelaja?

Sve razgovore sa prijateljima, roditeljima, privatno i poslovno -samo (nestrpljivo) “odrađujem” i čekam da ostanem u miru svoje neke tišine i svjetla.
Nije mi jednostavno napisati, al ajd radi objektivnosti..današnji ručak sa roditeljima je prošao u tom da nisam mogla slušati sve te “bitne” teme,
politika kupovina Korona maske ishrana svakodnevica..trudila sam se da izgleda da me interesuje i natjerala se na dijalog da ih ne povrijedim,
ali ... najljepši zvuk kojeg srcem slušam je zvuk tišine.

Sto se dešava i kud ode ovo putovanje?

Hvala za čitanje i lijep dan svima
RatnikSvjetlost is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2020., 19:13   #2
1.
Kad je Zaratustri bilo trideset godina, napustio je svoj zavičaj i jezero svoga zavičaja, i otišao je u goru. Tu se napajao svojim duhom i svojom samoćom,
i nije ga to umorilo za deset godina. Ali se naposletku izmeni njegovo srce – i jedno jutro ustade u ranu zoru, stade pred sunce i ovako mu je govorio:
»Veliko svetilo nebesko! u čemu bi bila tvoja sreća, da nemaš onih kojima sijaš!
Deset godina penjalo si se amo k mojoj pećini: ti bi se zasitilo bilo svoje svetlosti i ovoga puta, da nije mene, moga orla, i moje zmije.
Nego mi smo te iščekivali svakoga jutra, uzimali smo od tvoga obilja i blagosiljali te za nj.
I gle! Ja ne znam kud bih sa svojom mudrošću, kao pčela koja je nakupila previše meda; osećam potrebu da se prema meni ruke šire.
Hteo bih da poklanjam i udeljujem, sve dok mudri među ljudima ne nađu naslade opet jednom u svojoj ludosti, a siromašni opet jednom u svome bogatstvu.
Toga radi moram se spustiti u dubinu: kao što ti to činiš večerom, kad padaš za more pa još i donjem svetu poneseš svetlosti, ti prebogato svetilo nebesko!
Ja moram, kao ti, pasti i zaći, kako to zovu. ljudi, ka knjima bih da se spustim.
Blagoslovi me dakle, ti mirno oko, što bez zavisti možeš da gledaš i preveliku sreću!
Blagoslovi pehar koji se preliva, da bi voda iz njega zlatna potekla, i na sve strane raznela otsjaj tvoga milja!
Evo! Ovaj pehar hoće da opet ostane prazan a Zaratustra hoće da opet postane čovek.« –
Tako otpoče silazak i pad Zaratustrin.

2.
Zaratustra siđe sam dole niz brdo, i niko ga ne srete. Ali kada je ušao u šumu, obrete se pred njime jedan starac, koji je izišao bio iz svoje svete kolibe da nakupi korenja po šumi. I starac ovako progovori Zaratustri:
»Nije mi nepoznat ovaj putnik: pre više godina prolazio je on ovud. Zvao se Zaratustra, ali se sada izmenio.
Tada si nosio svoj pepeo na breg: a sada zar nosiš vatru svoju u doline? Zar se ne bojiš kazne kojom se kazni palikuća?
Da, sad vidim da je Zaratustra. Bistro je njega oko a na usnama mu ne skriva se gađenje. Ta korača eto kao igrač!
Izmenio se Zaratustra, detetom je postao Zaratustra, probudio se Zaratustra: šta bi ti sada kod onih koji spavaju?
Živeo si u samoći kao u moru, i more te je nosilo. Vaj, ti hoćeš zar da izađeš na kopno? Vaj, ti hoćeš opet sam da pratiš svoje telo?«
Zaratustra odgovori: »Ja volim ljude.«
»A čega radi, reče svetac, dođoh ja u šumu i u pustinju? Zar ne stoga što sam odviše voleo ljude?
Sada volim Boga: ljude ne volim. Čovek mi je rabota suviše nesavršena. Ljubav prema čoveku ubila bi me.«
Zaratustra odgovori: »Šta ja to govorah o ljubavi! Ja poklon nosim ljudima.«
»Ne daj im ništa, reče svetac. Bolje im još nešto oduzmi pa ponesi s njima skupa – to će im najviše goditi: samo ako i tebi bude godilo!
A ako im baš hoćeš da daš, ne daj više nego milostinju, i pusti da i to još prose!«
»Ne, odgovori Zaratustra, ja ne delim milostinje. Za to nisam dosta siromah.«
Svetac se nasmeja Zaratustri i nastavi ovako: »A ti gledaj da ti bar prime tvoja blaga! Nemaju oni poverenja u pustinjake, i ne veruju da dolazimo da delimo darove.
Naši im koraci odviše usamljeno odjekuju kroz ulice. I kao kad noću u svojim posteljama čuju nekoga gde hoda, mnogo pre nego što se sunce rodilo, tako se oni tad pitaju u sebi: kuda će to lopov?
Ne idi k ljudima već ostaj u šumi! Bolje još idi k životinjama? Zašto nećeš da si ovakav kao ja, – medved među medvedima, ptica među pticama?«
»A šta to radi svetac u šumi?« pitaše Zaratustra.
Svetac odgovori: »Pravim pesme i pevam ih, i praveći pesme smejem se, plačem, i gunđam tako hvalim Boga.
Pevanjem, smehom, plačem i gunđanjem hvalim Boga, koji je moj Bog. Ali šta je to što ti nosiš nama na dar?«
Kada je Zaratustra čuo ove reči, odmahnu rukom i reče: »Šta bih mogao ja vama dati! Nego pustite me da što pre odem, da vam ne bih što uzeo!« – I tako se rastadoše jedan od drugog, starac i čoveku punoj snazi, smejući se baš kao što se smeju dva dečaka.
A kad ostade Zaratustra sam, ovako je govorio u svome srcu: »Da li je to mogućno! Ovaj stari svetac u svojoj šumi još ništa ne zna o tom, da je Bog mrtav!«

PS
Prijevod od Danka Grlica (Mladost; Zagreb 1980.) mi se puno vise svidja, ali ga nema na internetu.

Zadnje uređivanje Dragan : 17.10.2020. at 19:27.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2020., 20:43   #3
Što se tiče pokretača ove teme vjerojatno je došlo do prezasićenosti sa svime pa je povlačenje u tišinu krajnji rezultat. Ne bih se složio sa Zaratustrom oko toga da je Bog mrtav. Za mene je itekako Bog Živ, ne slažem se niti sa gnostic učenjima koji su jedan od ključnih sastojaka moderne duhovnosti u kombinaciji sa raznoraznim Hindu učenjima. Čak moderne nauke postavljanja teorija o postanku i funkcionisanju univerzuma se temelje na takvim učenjima. Ne slažem se niti sa svime što crkva radi i uči. Zadržao sam ličnu vjeru te ako je Isus povijesna ličnost u svezi koje se pripisuju nadnaravna djela različitih vrsta smatram ih istinitim jer ako su lažna ne bi bila prihvaćena od tolikih ljudi. Bog je živ jer niti ja niti bilo ko drugi od nas ne bi bio živ niti bi živio život uključujući i Zaratustru da je Bog mrtav.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2020., 00:10   #4
Quote:
RatnikSvjetlost kaže: Pogledaj post
slobodo.”
Gundulić.

Pronasla sam sreću u biti sama. Slobodnom raspolaganju vremena i slobodnom spontanom odabiru sadržaja kao kvalitetne svakodnevne duševne hrane , radujem se svakom novom danu svoje slobode i neke čudne čarobne samoće svjetla i mira.
Zapravo sam otvorila temu kao pitanje za one koji odprilike mogu da skuze
o cem pišem - kud to ide?

Jer postajem nemirna i prazna kad su ljudi oko mene. Mainstream me guši. Televizija mi ne treba uopće. Osjećam se sretnom u šumi, u prirodi
i kad putujem sama. Moj odnos prema ljudima se promjenio, doživljavam druženja kao pokusaj glume koju prepoznajem kao gubljenje vremena to jest u svemu kao da vidim samo površnost koja me odbija.

Prijatelja imam mnogo, onih iz djetinstva, masu novih, različitih osobnosti i zivotnih stilova. Sve do nekad smo često išli na ručak, shoping, šetnju,
sad sve to radim i dalje -ali se ne javim nikom i odem sama.
Okej, s jedne strane lijep je osjećaj slobode i sretna jesam.
U dusi, dubinski.
Kao nikad prije.
Ali ne znam kud to ide. U planinu? Himelaja?

Sve razgovore sa prijateljima, roditeljima, privatno i poslovno -samo (nestrpljivo) “odrađujem” i čekam da ostanem u miru svoje neke tišine i svjetla.
Nije mi jednostavno napisati, al ajd radi objektivnosti..današnji ručak sa roditeljima je prošao u tom da nisam mogla slušati sve te “bitne” teme,
politika kupovina Korona maske ishrana svakodnevica..trudila sam se da izgleda da me interesuje i natjerala se na dijalog da ih ne povrijedim,
ali ... najljepši zvuk kojeg srcem slušam je zvuk tišine.

Sto se dešava i kud ode ovo putovanje?

Hvala za čitanje i lijep dan svima
Ja tebe u potpunosti razumijem autorice. A kamo to ide? To će se vidjeti... kada se zasitiš (ako se zasitiš) ovoga sada, potražiti ćeš neki novi gušt, nešto što te iznutra tjera na traženje, istraživanje, neki unutarnji nemir...bitno je samo da to slijediš, taj osjećaj u tebi, da se ne ograničavaš i ne uvjetuješ... ne treba zazirati od promjene. Nemoj apriori ništa odbacivati, možeš pronaći smisao i u nečemu što ti sada na prvu, nije privlačno, nemoj biti fatalna. Oni koji znaju osluškivati pronađu duhovni put.
Pronaći ćeš istinu ako budeš otvorena za nju, iz faze u fazu, dok ne osjetiš potpuni mir i onda ćeš znati da je to to.
I, da, Bog postoji. Ima jedna fina izreka : tko god traži istinu, zapravo traži Boga. Sretno
__________________
O mila, o draga, o slatka slobodo...
Suri orao is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2020., 01:41   #5
Quote:
Suri orao kaže: Pogledaj post
I, da, Bog postoji. Ima jedna fina izreka : tko god traži istinu, zapravo traži Boga. Sretno
Ne postoji
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 16:33   #6
https://www.youtube.com/watch?v=bdN0l1RhDgY

Pogledaj ovaj video.

Mozda imas ovakvu kombinaciju u horoskopu koja cini da mozes uzivati u samoci, nije ti potrebno nikakvo drustvo.

To se dogadja kad nema planeta sa obje strane Mjeseca.

Ako imas jyotish chart pogledaj, bas me zanima, vjerojatno imas tu kombinaciju.

Zadnje uređivanje Bagi9 : 19.10.2020. at 16:34. Reason: nedostaje slovo
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 17:46   #7
Malo je glupo da je ova tema postavljena na duhovnosti. Kako god, ako znate engleski ovo su vam neki videi koji jako dobro objašnjavaju koje su prednosti i nedostaci samačkog načina života:
The Dilemma Of Loneliness
U ovom videu se objašnjava kako samački način života može imati svoju tamnu stranu, dok pak društveni način života zahtijeva žrtvu i odricanje našega dragocjenoga vremena.

The Priceless Benefits of Not Belonging
Dobre strane ne pripadanja nikakvoj grupi.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 19:25   #8
Quote:
komna kaže: Pogledaj post
Malo je glupo da je ova tema postavljena na duhovnosti. Kako god, ako znate engleski ovo su vam neki videi koji jako dobro objašnjavaju koje su prednosti i nedostaci samačkog načina života:
The Dilemma Of Loneliness
U ovom videu se objašnjava kako samački način života može imati svoju tamnu stranu, dok pak društveni način života zahtijeva žrtvu i odricanje našega dragocjenoga vremena.

The Priceless Benefits of Not Belonging
Dobre strane ne pripadanja nikakvoj grupi.
Meni je glupo da ti ovde, gde zena opisuje svoje duhovno iskustvo, postavljas psiholoske uratke sa youtuba (priznajem da sam pogledao samo prvih par minuta, ali znam tu pricu vec).

@Ratnik Svjetlosti (zasto ne Ratnica Svjetlosti ?)
Vec nakon prvih meditacija sam skuzio, kako se odvojiti od spoljasnjih utisaka, da me ne ometaju, kasnije i kako biti svestan okoline, isto bez ometanja.

Setih se jedne svoje meditacije, negde na obali Jadrana (cini mi se da je bilo na Bracu, ili Mljetu).
U blizini je bio neki restoran iz koga je trestala neka novokomponovana glazba. Nije me smetala, ali nije bilo ni ugodno.
Iako to apsolutno nije moja vrsta glazbe, odjednom sah osetio/shvatio njen "smisao".
Reci su bile bezveze, glazba ispod svake razine, glas prosecan, ali...
iza svega toga isijavao je zivot !
Prekrasni, beskrajni, bezvremeni, nezaustavljivi, radosni zivot.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 19:35   #9
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Meni je glupo da ti ovde, gde zena opisuje svoje duhovno iskustvo, postavljas psiholoske uratke sa youtuba (priznajem da sam pogledao samo prvih par minuta, ali znam tu pricu vec).
Pa zato što u prvom postu gotovo da se nigdje ne spominje ništa duhovno već svaka njezina rečenica vuče prema psihologiji. Ne vidim uopće da je igdje spomenula nekakvo svoje duhovno iskustvo.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 20:59   #10
Može postati dosadno nakon nekog vremena (mene pucaju demoni kojih nema) ali da je to najbolje nešto,, daaa
Fantasist is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2020., 05:27   #11
Quote:
RatnikSvjetlost kaže: Pogledaj post
slobodo.”
Gundulić.

Pronasla sam sreću u biti sama. Slobodnom raspolaganju vremena i slobodnom spontanom odabiru sadržaja kao kvalitetne svakodnevne duševne hrane , radujem se svakom novom danu svoje slobode i neke čudne čarobne samoće svjetla i mira.
Zapravo sam otvorila temu kao pitanje za one koji odprilike mogu da skuze
o cem pišem - kud to ide?

Jer postajem nemirna i prazna kad su ljudi oko mene. Mainstream me guši. Televizija mi ne treba uopće. Osjećam se sretnom u šumi, u prirodi
i kad putujem sama. Moj odnos prema ljudima se promjenio, doživljavam druženja kao pokusaj glume koju prepoznajem kao gubljenje vremena to jest u svemu kao da vidim samo površnost koja me odbija.

Prijatelja imam mnogo, onih iz djetinstva, masu novih, različitih osobnosti i zivotnih stilova. Sve do nekad smo često išli na ručak, shoping, šetnju,
sad sve to radim i dalje -ali se ne javim nikom i odem sama.
Okej, s jedne strane lijep je osjećaj slobode i sretna jesam.
U dusi, dubinski.
Kao nikad prije.
Ali ne znam kud to ide. U planinu? Himelaja?

Sve razgovore sa prijateljima, roditeljima, privatno i poslovno -samo (nestrpljivo) “odrađujem” i čekam da ostanem u miru svoje neke tišine i svjetla.
Nije mi jednostavno napisati, al ajd radi objektivnosti..današnji ručak sa roditeljima je prošao u tom da nisam mogla slušati sve te “bitne” teme,
politika kupovina Korona maske ishrana svakodnevica..trudila sam se da izgleda da me interesuje i natjerala se na dijalog da ih ne povrijedim,
ali ... najljepši zvuk kojeg srcem slušam je zvuk tišine.

Sto se dešava i kud ode ovo putovanje?

Hvala za čitanje i lijep dan svima
blago tebi!
Ambrozio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2020., 20:09   #12
Životna faza, divno razdoblje kad sebi posvećujemo najviše što možemo.
No, to je samo faza...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2020., 23:37   #13
Dobra večer i hvala Vam svima na čitanju uvodnog posta.. tišina o kojoj sam pisala nije dugo potrajala.. Već nakon dva dana je došlo do interesantnog i slučajnog(?) susreta kojeg sam možda dugo dušom prizivala ili u najmanju ruku čekala bez da znam da nešto “čekam”.
Tog dana je na stolici preko puta mene sjedila žena sa blagom ali prodornim pogledom koji se pamti. Razmijenili smo par rijeci i razgovor je krenuo kao nezaustavljiv.
Ja vise nisam imala nikakvih “maski” kao sto često imam u razgovoru sa ljudima, neku blagu distancu prilagođenu stupnju svijesti konkretne osobe s kojom sam. Ovoga puta nije bilo ništa od tog. Niti “maske” niti prilagodbe već samo ciste misli iz srca i duše bez svakodnevnog filtera.
Osoba koja je sjedila preko puta mene , je taj dan bila sasvim slučajno TU a ja sam čekala nekog drugog. Ne mogu da vjerujem u slučajnost tog susreta, već da sam ju već dugo dozivala ali da nikad nisam bila istinski spremna. Do sad.
Kroz svoju tišinu o kojoj sam pisala.
Da predjem na konkretno.
Nakon deset minuta mi je Tanja već mogla reci da je Šamanka i da me je prepoznala te zato otkrila tko je.
Jedni osjećaj kojeg sam ja imala je bio “konačno”
Evo da kažem da sam se još kao dijete osjećala staro.
Znala sam stvari za koje nije bilo razloga da ih znam, osjećala da volim svoje roditelje ali da nisam ista kao svoji roditelji.
Imala iskustva koja nisam doživjela.
Vjerovala u neku veliku ljubav
i sve materijalne i interesne ljubavi nisu bile ni sjena toj velikoj za koju znal da postoji ali ne i kako ni gdje je.
Kroz samasko putovanje sam doživjela sporitualno budjenje i prepoznavanje svijeta koji mi je nedostajao.
Od tad čitam često o šamanizmu, dušama,
kao da je sav život do sad bio samo uvod u ovo sto sada dolazi...
Hvala Vam svima na vremenu za čitanje i upisima:
-Zaratustru sam davno citala ali skoro i zaboravila , ponovit ću ,tnx..
-orao@ Da..tko trazi taj i nadje , ili- učitelj se pojavi kad je učenik spreman.

Ugodno večer svima..❤
RatnikSvjetlost is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2020., 23:53   #14
Smile

Apropo Zaratustra ..Par rijeci :

“Bog je mrtav”
U potpisu - Zaratustra

“Zaratustra je mrtav”
U potpisu - Bog


😉
RatnikSvjetlost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.