Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2006., 11:19   #1
Kratkovidnost kod djeteta

Postam na "Zdravlje" i na "Roditelji i Djeca" jer mi to spada u obe teme valjda moderatori to nece zamjeriti (postoji je crosspost na forumu?)

Imam sina od 4 godine. Sistematski.... uputnica oftalmologu.

Uglavnom otisli smo na pregled kod oftalmologa, dva pregleda, jedan klasicni, jedan sa kapanjem kapi za sirenje zjenica, jos jednom klasicni i doktor je utvrdio da je sin kratkovidan na oba oka pola dioptrije (-0.5 na oba oka).

1. Međutim nisam baš oduševljen načinom utvrđivanja dioptrije. Dok dijete sjedi medicinska sestra uzme nekakav komad kartona (odokativnom metodom utvrđivanja starosti istog rekao bi da je iz ranih 70-tih godina) na kojem je nacrtana (sve crne boje) šalica, patka, ključ, zvijezda... i stane onako valjda isto odokativno na neku neodređenu udaljenost (pored vrata je orijentir) i dijete počne čitati simbole. Zar ne postoji neki moderniji način? I sam sam kratkovidan (valjda sam sinu predao loše gene) pa znam da sam ja nedavno na kotroli sjeo za aparat koji je izmjerio kratkovidnost i izbacio rezultat na listiću papira

2. Napravili smo naočale prema receptu sve po pravilima, djete nisi naočale nema problema oko toga, ali mene nešto muči. Negdje sam čuo/čitao da se takve male kratkovidnosti kod djece mogu biti posljedica rasta lubanje? je li to istina. Isto tako bojim se da će se oko "zaljeniti" i da naočale mogu isto tako i napraviti lošu stvar.

Zanimaju me vaša iskustva ako imate/ili su vam djeca prošla sličnu dob, djecu i da ste prošli ovakva iskustva.

Da li tražiti drugo mišljenje?
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 21:40   #2
Mi smo isto prošli s malom pa smo prilikom kupnje naočala zamolili optičara u toj trgovini da nam kompjuterski još on sam ,bez obaveze,pregleda dioptriju.
pošto je mala bila jaaaaaako mirna pregledao joj je oba oka dva puta i potvrdio liječnički nalaz,uz naravno neke njegove savjete!
Ja sam zbog liječničke pogreške nosila krivu dioptriju cijelu osn.školu i sad se zajebavam s lećama a da ni kriva ni dužna.
Kad sam starcima urlala da mi se vrti nisu me shvaćali ozbiljno tako da...
ANABELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 11:51   #3
Iz svog bogatog iskustva mogu reći da je kompjuterska metoda određivanja dioptrije... koji je točan medicinski izraz... ah, da: goli kurac.

Nosim leće od -5.5, a kompjuter mi je na pregledu za vojsku onomad izbacio: desno -14.5, lijevo -17.5.

Najgore je što ti dijete još, pretpostavljam, ne zna čitati; metoda čitanja sve manjih i manjih slova mi se čini najpouzdanijom... tim više što su ta slova posebno dizajnirana kako bi se povećala mogućnost pogreške u čitanju.

I ako ikako možeš, priušti djetetu leće na vrijeme. A ne kad mu dioptrija bude kao meni.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 15:56   #4
Samo kratko...

Korekciju ODS -0.5 ne bi propisao djetetu, premala je, osobno mislim da nema ni potrebe da nosi istu.

Miopija moze biti uzrokovana rastom, no ne mora, dvije su vrste.Jedna je uzrokovana u "sistemu" sto podrazumjeva prednji dio vidne osi, znaci cornea-u (roznica na hrvatskom pretpostavljam) i lecu (u tom je slucaju "sistem" prejak) i korekcija mu je logicno negativna.
Druga je uzrokovana u samoj vidnoj osi, ili jednostavnije receno "sistem" je pravilne jacine (priblizno 60 doptrija, ovisno o par faktora) ali je oko predugacko naraslo, sto opet logicki daje negativnu korekciju.

Mjerenje kompjuterom (auto-refractor) je jedna od metoda objektivne refrakcije i nije pouzdana, skijaskopija je pouzdanija ali zahtjeva strucnost koju opticari u Hr. gotovo nikada nemaju.

I zadnje, nemam djecu ni iskustva sa slicnim problemima.

Osobni savjet, nemoj tjerati djete da nosi naocale, ako samo nema potrebe za korekcijom neka ih slobodno skine.Oci mu zbog toga nece "ulijeniti" ili kako ti vec rece, supresija (potiskivanje) se razvija pod drugacijim okolnostima, a amblyopija (lijeno oko) isto ima drugacije uzroke...
__________________
Neem je dromen e's mee de dag in...
-=zErO-oNe=- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 01:59   #5
Quote:
cp.tar kaže:
Iz svog bogatog iskustva mogu reći da je kompjuterska metoda određivanja dioptrije... koji je točan medicinski izraz... ah, da: goli kurac.


aj ne kakaj. meni je uvijek sve tocno namjestio. a imam bome vrlo zeznute oci.
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 09:54   #6
Quote:
tjeskobna pastrva kaže:
aj ne kakaj. meni je uvijek sve tocno namjestio. a imam bome vrlo zeznute oci.
Vidi gornji primjer.

Kad fula za desetak dioptrija, to ne smatram baš preciznim.
Ti imaš sreće, možda.
Ja znam previše primjera nepouzdanosti te metode.

Dakle, ti ne kakaj.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 15:57   #7
Ovak, meni su od malena govorili da sam kratkovidna i imam astigmatizam. Dobila bih naočale, a samo su mi smetale. (Također, -0,5.)
Nedavno sam bila kod oftamologinje (dr. Henč, žena je zakon) koja mi je rekla da imam tako malu dioptriju i cilindri koji bi bili u naočalama (zbog astigmatizma) samo bi mi smetali, što i jest bio slučaj.
Na posljednjem sistematskom pregledu oftamolog je rekao da super vidim i tvrdio da se kratkovidnost može povući sama od sebe. Tako da nisam nosila naočale, a na koncu vidim dobro.

U biti, preporučila bih posjet dr. Henč. Ona je doista stručnjak.
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 09:07   #8
Hvala na zanimljivim odgovorima, vjerojatno ću potražiti dodatno mišljenje. Moram prvo pronaći preporuku za oftalmologa u Rijeci.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 17:39   #9
Moj klinac je isto s 4. dobio dioptr. -0,5 (kratk.).Bili smo kod jedne fensi oftalmolog. koja je suuuper za djecu.Klinjo nosio 1 god naočale,super se naviknuo.Otišli na pregled tj. muž odveo sebe (nosi naočale) kod poznanika tip tražio dapregleda klinca i popizdio na doktoricu šta mu je uopće dala naočale koje ga btw. u životu čekaju ali još reče tip nikako NE.
Iza toga išli na Rebro na kompletan veliki pregled,opet naočale nikako.
Ponovili na Sv.Duhu-opet ne naočalama.Sad idemo jednom do 2 puta na godinu na pregled i za sad naočale ne daju.Vele nema potrebe,razvija se živac.
Posjeti još kojeg liječnika!
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 00:26   #10
Ne znam previše o temi pošto ne nosim naočale. (Čekam staračku dalekovidnost!! )

No sjećam se što je jednom rekao Gabrić (a on je kao glavni oftalmolog u RH). Tvrdio je da se vid gledanjem ne može pokvariti, osim ako baš ne varimo bez naočala i slično. Kod "normalne" kratkovidnosti i dalekovidnosti, dioptrija je uzrokovana predugom ili prekratkom očnom jabučicom, pa se slika ne fokusira na pravom mjestu. Iz toga slijedi da djetetu neće biti ništa ako dobije naočale godinu-dvije kasnije. Izjave tipa, "sada imam veliku dioptriju, jer mi u školi nisu dali dobre naočale" baš i nisu istinite, pošto to najviše ovisi o genetici. Uglavnom, bez panike...

PS. Ovo ništa ne vrijedi za ostale poremećaje, recimo "bježanje oka" kada ne dolazi do dobre fuzije slike. U tome slučaju pravovremeno reagiranje je važno.
Keiser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:26.