Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2003., 15:24   #41
Skuzio sam da se slikovito izrazavas...
Zivio!
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 18:08   #42
Talking Kako sam te u živec dirnul nisi spaval dvije noći...

Quote:
Meta12 kaže:
Kao sto sam i mislio, budaletina, kao i I.L. i njegova teorija o KAZARIMA. Gedzo se kamuflira kajkavstinom i primitivizmima, koje prodaje pod znanost.
Koji hidrocefalni genije!
Kakaros kajkavstine na sumadijski nacin.
M.
«Non riderre, non lugere, neque detestari, sed intelligere « rekao je jedan omiljeni obelix-ov filozof. Nije Nietzsche, ali i za njega kažu da je umro kao djevac!
Tebi bi bilo bolje da si više pri CRVENOM LAMPAŠU, mali, jer bi tada valjda imel manje prištića.

__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 18:12   #43
Cool Je, staronorveški na runskim stećcima se rekonstruira...mi ŠUMADINCI ga znamo!

Quote:
el_mariachi kaže:
Flemming: Donekle se slazem s tobom da bi se svi narodi mogli svrstati medju kazarske karakteristike. Ipak cini mi se da sam o njima pronalazio neke stvari koje su se pojavile prije pisanja Paviceve knjige. Ako se ne varam dobio je NIN-ovu nagradu 1984 dakle knjiga je napisana malo prije. Pokusacu naci neke starije enciklopedije tj. pisane prije ovog perioda.
Nego taj old norse ...jel to norveski ? Nekako mi zvuci ´bas tako iako je koristeno tipicno dansko slovo.
Diplomacija ? Nije to za mene. Kad odrastem bicu svjetionicar
Evo kaj kažu srbijanski nenacionalistički izvori: Južni Slaveni su stigli kada je Istočno Rimsko Carstvo pod Justinijanom nekako uspjelo da se stabilizira. Porfirogenit – kojeg ti pominješ – pisao je o Iraklisu, bizantinskom caru, koji daje dozvolu Slavenima da nastavaju Solun i okolicu, i po njima [Srbima] se ta oblast nazivlje Servija.
Već tu se može diskutirat; odakle pa ime Servi?
Srbi se povlače na sjever jer je «bizantijska namjera bila da Srbi brane carstvo od Avara»
Ovdje se već vidi šablona po kojoj su Servi od davnina samo ratnici i to najbolji. Priča o Vojnoj krajini se prenaša u daleku prošlost.
Avari nestaju 626 posle poraza kod Soluna, pišu srpski izvori, dok kako rekoh Francuzi navađaju Pipina Maloga i sina mu Karla Velikog da su porazili Avare.
Srbi su imali i proto-Bugare za susjede, kažu ovi izvori...
A bili su takvi ratnici, hvale se oni, da je i čuveni arapski putopisac i beduinski pjesnik (valjda arapski Bećković kaj ja znam) napisao ovo o Slavenima-ratnicima (a tu su se eto Srbi baš prepoznali) «--. I pustinjske ptice bježe kad vide slavenske ratnike...»!!!
No ti sad vidi, usporedi ono francusko i ovo .
Izvor je nenacionalistički makar zato kaj veli da su Srbi zatekli na Balkanu ILIRE I TRAČANE.
Kaj god to značilo; jedno je vrijeme bilo u modi govoriti da su Hrvati Iliri, nitko se nije tukao da bude Tračanin; sada pak izjednačavaju Tračane i Srbe. Prije desetak godina bila je moderna teorija na srpskoj kvazinaučnoj sceni da se Srbi povezuju sa Keltima – na osnovu arheoloških Scordiških nalaza u Vojvodini – pa se na osnovu gena (!!) i nekih jezičnih podudarnosti izvlači srodnost Srba i Kelta – a Kelti bijehu nekad vladari cijele Evrope, od Britanije do Rima, koji se također tresao od njih. Kelti jedno vrijeme bijehu međunarodna varijanta Dušanova carstva.



__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"

Zadnje uređivanje Flemming : 06.08.2003. at 18:59.
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 18:52   #44
Quote:
A bili su takvi ratnici, hvale se oni, da je i čuveni arapski putopisac i beduinski pjesnik (valjda arapski Bećković kaj ja znam) napisao ovo o Slavenima-ratnicima (a tu su se eto Srbi baš prepoznali) «--. I pustinjke ptice bježe kad vide slavenske ratnike...»!!!

Hehehehe...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 21:50   #45
Re: Je, staronorveški na runskim stećcima se rekonstruira...mi ŠUMADINCI ga znamo!

Quote:
Flemming kaže:
Evo kaj kažu srbijanski nenacionalistički izvori: Južni Slaveni su stigli kada je Istočno Rimsko Carstvo pod Justinijanom nekako uspjelo da se stabilizira. Porfirogenit – kojeg ti pominješ – pisao je o Iraklisu, bizantinskom caru, koji daje dozvolu Slavenima da nastavaju Solun i okolicu, i po njima [Srbima] se ta oblast nazivlje Servija.
Već tu se može diskutirat; odakle pa ime Servi?
Slaveni...Slave na engleskom znaci rob
Servi = sluziti.
Koincidencija ili su Srbi vec tada govorili engleski?
Zamoljavam sve ozbiljne diskutante da preskoce moje gore napisane rijeci.

Zivimo u 21 stoljecu i sigurno znamo vise o drugim narodima nego sto su to ljudi znali prije. I sada kada bi mene neko poslao u Afriku mozda bih vidio razliku izmedju nekih plemena/naroda i mozda bih skuzio da su Berberi malo svjetliji od Arapa u Maroku ali bih totalno zatajio u Nigeriji. Koliko zbilja treba vjerovati putopiscima i sve temeljiti na izjavama/putopisima nekolicine ljudi. Razlika u izgledu Slavena je zasigurno bila manja prije nego sada. Srbija je bila pod turskom oko 500g, Bosna 415, neki djelovi Hrvatske krace. Ako su begovi samo u 10% slucajeva koristili pravo prve bracne noci to se moralo odraziti ( i odrazilo ) se u genima bez obzira na dobre zelje da tako nije. Ili Hrvati Medjimurci ili Dalmosi i Ere. Razlike su danas ocigledne.

Naravno na ovom topicu je sve nagadjanje pa nije zgoreg nesto i nauciti sto sam upravo procitao o Justinijanu(482-565).
Tip je rodjen na podrucju ex-Yu ( tada se nije tako zvalo ) i naslijedio je Justina I . Ozenio se sa glumicom lijepom Teodorom koja je imala jak uticaj na sve njegove odluke izmedju ostaloga da ne napusti Konstantinopolj kad je 1x izbila buna. Progonio je Zidove i heretike. Poslije bune ponovo izgradjuje Konstantinopolj i gradi Hagia Sofiju. Uspjesno ratuje protiv Vandala, Istocnih Gota i Vizigota. Osvaja jedan dio sjeverne Afrikee, Italiju i dio Spanjolske. ( Podatci koristeni iz World book encyclopedia - CD izdanje).

Srbi, kao uostalom i Hrvati i Crnogorci morali bi imati veze sa Keltima. Kelti su se nazivani od Germana sa Wallach i presli su preko the kanala i od njih nastaju Irci, skoti, i Velsani. To su bili sjeverni a ovi juzni su bili na Balkanu. Jel zvuci slicno vels, vlah. Za tolike godine i toliko podrucje zvuci gotovo identicno. Upotreba rijeci Vlah za Srbina je pogresna i svodi se na uvredu isto kao Balija za Muslimane ili Sokac za Hrvate. Vlaj je opet nesto trece. To su "oni sto zive na brdima" u Dalmaciji i gledaju "one koji zive dole" (bodule). Da preskocim nekoliko 100-na godina. Bilo je svega i svacega. Vlasi su ipak uspjeli da se odrze kroz sve to vrijeme i dan danas se 60 000 u Srbiji ( po zadnjem popisu) izjasnjava Vlasima. Zive uglavnom u Timockoj Krajini. Cuo sam njihov jezik i mislio sam da je bugarski. Koriste dosta slavenskih rijeci ali imaju i nekih nerazumljivih. U Makedoniji je skoro donesen zakon za zastitu vlaske manjine. No da se prebacimo do Vlaske Nizine. Kako su Rumunji uspjeli opstati toliko godina okruzeni Slavenima govoreci jedan romanski jezik.
Tu dolazi sada isto jedan narod o kome se malo zna, Dacani a koji su se mjesali sa Rimljanima pa Bugarima, Hunima, Madjarima, Tatarima , Slavenima itd... Cak se i Njemci jos uvijek mogu naci na tim podrucjima a Romi vec nekoliko 100-na godina. No odosmo daleko.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2003., 17:14   #46
Cool Mala korekcija.

Jezik Vlaha u istočnoj Srbiji je rumunjski, razlikuje se od njega jednako kao kanađanski francuski od francuskog francuskog.
U ostalom je el Mariachi u pravu kaj se tiče uvredljive konotacije za Srbe; sad sam se sjetil iste takve situacije za Engleze je bila uvreda reć Norman! A to je oznaka za sjevernjaka, kasnije samo za Norvežanina. A jedno vrijeme Danci su vladali cjelim britanskim otokom.
Ali ovo za Kelte, he he, el Mariachi, tko sve nije htio biti Kelt jer su oni nekada drmali Europom...
No ja iz svoje struke mogu reć da su genske analize pokazale da su islandski kolonizatori sa škotskim i keltskim robinjama "radili one stvari kao na crvenom lampašu", pa se primjećuje sličan DNK pattern kod Islanđana, Danaca, Norvežana Škota, Engleza itd. a analiza sličnih toponima u (gotskoj??) domovini sjever Njemačke, , tj. Skandinaviji i Britaniji i na Islandu kao i riječi iz islandskih saga, Eddske poezije i saga o Nibelunzima, te srednjevijekovnih balada, bila je od velikog značenja za skandinaviste i komprativne lingviste.
Jezična podudarnost je potprla mnoge hipoteze o podrijetlu Edda. No to ovdje nije topic, samo kao primjer kak se slično razmišlja...
Ali
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2003., 18:11   #47
Re: Mala korekcija.

Quote:
Flemming kaže:
Jezik Vlaha u istočnoj Srbiji je rumunjski, razlikuje se od njega jednako kao kanađanski francuski od francuskog francuskog.
Buljim u ekran istovremeno slusajuci Pink Floyd ( ovo je nebitno za ovu pricu ) , dao bih carstvo da mi je jedna topla kava pri ruci i pitam se zasto sam napisao ono sinoc da lici na bugarski.
Mrzim kad moram priznati ali naravno nisam u pravu. Bez obzira koji su Vlasi jezik pricali njihov jezik je vremenom poprimio romanske odlike jer su toliko vremena bili pod njima. A grofa od Vlade Drakulu sada preskacem

Da, za Norvezane se koristi izraz Norman(i) mada sam negdje procitao da je to i vrlo cesto prezime u Svedskoj. Normandijci su potomci vikinga. Od svih skandinavskih jezika mozda su najmanje razlike izmedju svedskog i norveskog, dok su se Danci malo udaljili s toga sto su imali vise dodira sa kontinentom i prvenstveno njemackim i Nijemcima koji su ih okupirali nekoliko puta. Prije nekoliko 100g (recimo za vrijeme 30-to godisnjeg rata )Svedi i Nijemci su se mogli sporazumjevati bez vecih poteskoca. Danas su razlike puno vece. Najblizi jezik kojim su se sluzili Vikinzi danas je islandski ili mozda farski. Posto su oba otoka izolirana ( + sto su Islandjani veci puristi od Francuza) ovo se moze razumjeti. Nego kako to da se Grenland ( zelena zemlja) zove tako a tamo stalno led?

edit: Dobio sam na PM ispravku o spomenutoj Teodori koja je bila supruga od Justinijana I. Ja sam napisao da je bila glumica a ovo sada je kopija ispravke "prvo je bila pratilja kurtizana...znaci kupala,mazala uljima... kurtizane i pripremala ih za musterije,to se smatralo ponizavajucim poslom u odnosu na biti kurtizana(tada se pod kurtizana misli na skupe prostitutke,ne one ulicne),pa je poslije smrti te kurtizane koju je njegovala preuzela njeno mjesto i polako preko musterija usla na dvor.Cak je bila prognana van zidina Konstantpolisa,al je na prevaru usla u grad tvrdjavu i dospjela do cara."
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2003., 23:18   #48
Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
el_mariachi kaže:

edit: Dobio sam na PM ispravku o spomenutoj Teodori koja je bila supruga od Justinijana I. Ja sam napisao da je bila glumica a ovo sada je kopija ispravke "prvo je bila pratilja kurtizana...znaci kupala,mazala uljima... kurtizane i pripremala ih za musterije,to se smatralo ponizavajucim poslom u odnosu na biti kurtizana(tada se pod kurtizana misli na skupe prostitutke,ne one ulicne),pa je poslije smrti te kurtizane koju je njegovala preuzela njeno mjesto i polako preko musterija usla na dvor.Cak je bila prognana van zidina Konstantpolisa,al je na prevaru usla u grad tvrdjavu i dospjela do cara."
zapravo mislim da i nisi toliko pogriješio, jer "glumica" tada nije bilo isto što i danas, a u "teatrima" u kojima je ona navodno nastupala glumice, tj. plesačice, zapravo i jesu bile kurtizane..

naravno, sve ove detalje tipa koga je masirala itd., treba uzimati sa zdravom dozom opreza, jer iako pisani izvori o kurvi-carici datiraju još iz onog vremena, ipak su svi ovi detalji o kojima govoriš vjerojatno rezultat spisateljske mašte. U romanima o Teodori ukomponirani su ti podaci o njezinoj prošlosti s imenima poznatih vojskovođa i državnika, ali njezina veza s njima onako kako je opisana mislim da je ipak rezultat fikcije. U stvari, tko zna, možda i nije.

Sigurno je da je osvojila Justinijana i da ju je u tolikoj mjeri cijenio da nije bila samo njegova žena nego i faktički suvladarica čitavog carstva. Utjecala je i na zakonodavstvo, a upravo u odredbama o zabrani prisilne prostitucije, silovanja žena u zatvorima i drakonskim kaznama zbog prevare, može se iščitati da je njezin život bio sve samo ne uobičajen život jedne prosječne carice

Ehhh.. nije li to žalosno, znamo imena gotovo svih mušterija koje je masirala Teodora, a ne znamo skoro ništa o cijelom jednom narodu
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 07:39   #49
Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
placebo kaže:
zapravo mislim da i nisi toliko pogriješio, jer "glumica" tada nije bilo isto što i danas, a u "teatrima" u kojima je ona navodno nastupala glumice, tj. plesačice, zapravo i jesu bile kurtizane..
I ja sam skoro identicno odgovorio.

Nego nije on nju cijenio zato sto je ona bila dobra vec zato sto je on bio zaljubljen do usiju ( ovo je moja teorija).
U svakom slucaju otvoreno je nekoliko bolnica i prihvatilista za beskucnike. Ja sam opet malo skeptican prema svim tim podatcima jer su neke knjige pisane od Justinijanovih historicara koji zasigurno nisu smjeli nista lose napisati.
No neke stvari su sigurne. On je bio dobar vojskovodja, zadnji prije Velike Seobe i uspjesno je ratovao sto je sa druge strane oslabilo drzavnu kasu. Langobardi su vec napali Italiju ( koja je bila izvor hrane) Bugari i Avari su dolazili , Bajaga je bjezao sa Rimljanima "teska koraka " na koncert u Split, Vizigoti su isto bili tu, jacale su drzave na podrucju danasne Njemacke i Francuske. To je u stvari bio pocetak agonije koja se zavrsila 1453g. Oko Kartage su bili Vandali i jedan dio Gota ( ne sjecam se kojih) i sa njima se trebalo boriti. Odoh daleko.
Nego ako je izraz "vandalizam" dobio naziv po Vandalima ( koji zasigurno nisu bili gori od drugih ali nekome se mora dati i takav naziv) je li izraz "skitati" (tumarati, lutati) dobio ime po Skitima. Ovo mi sada pade na pamet a oni su bili nomadi pa mozda...
Eh da Grenland je dobio ime po tome sto je jedan vikingski vodja nagovarao neke da ga slijede tamo pa je malo lagao ( ne vjeruj politicaru prije izbora a poslije kako hoces ) i rekao je da je tamo sve zeleno i sl. pa mu neki povjerovali.

Edit:
Procackao sam malo po nekim knjigama koje kazu ovako .
Britannica: Avar – osoba nepoznatog porijekla i jezika. Avari igraju vaznu ulogu od 6 do 9 stoljeca. Imali carstvo izmedju Jadranskog i Blatickog mora, Dnjepra i Elbe. Smjesteni u oblasti Kavkaza ucestvuju u ratovima protiv germanskih plemena ( 558g) u alijansi sa Langobardima da bi zbacili Gepide (???) i sredisnje carsvo im je bilo izmedju Dunava i Tise. Vrhunac postizu pod kaganom(titula) Bayanom krajem 6. Stoljeca. Ucestvuju u ratu protiv Bizanta i protiv Merovingiana (???). Uticu na to da se Hrvati i Srbi pomjeraju juznije. Stvaranje jake bugarske drzave Avari slabe i nestaju oko 805g pri sukobu protiv Karlomana.
Americana: Avari su mongolskog ili turskog porijekla migrirali kasnije i zivjeli oko Dona, Kaspijskog jezera i Volge. Sluzili su u Justinijanovoj armiji. Malo kasnije postaju vladari Dalmacije. Bore se i protiv Franaka i Langobarda i ovladavaju Slavenima koji su zivjeli uz Dunav kao i Bugarima. Oko 640 su istjerani iz Dalmacije i povlace se prema Panoniji. 827g se zadnju put spominju u povijesti izgubivsi bitku protiv Karlomana ali jedna dolina u Austriji se nazivala ”zemljom Avara” do kraja 10 stoljeca. Racuna se da ih je bilo oko 100 000 kad su zivjeli na Kavkazu…

Malo kontraverzno , ha ?

Flemming: Ono za Kazare...Znalo se da su oni postojali ali Pavic je kako rekoh to opisao sa dozom misterije da bude sto interesantnije ( kao da vec dosta misterije oko njih nema )Ovako stoji o Kazarima u Britannici…Skratio sam malo:
Kazari – turskog porijekla zivjeli na jugozapadu danasnje Rusije. Ratovali su protiv Perzijanaca i pomagali Heraclius-a bizantskog vodju kad je on ratovao protiv Perzijanaca. U 7. Stoljecu se otcjepljuju od Turaka. Tada dolaze Arapi i pocinju ratovati protiv njih. Pobjedjuju nekoliko puta, izmedju ostalog u Armeniji. Glavni grad im se zove Itil. Prosiruju se zapadno. Plemenski vodja se zove ”beg”. Voljeli su gradnju (arhitektura) , zemljoradnju i uzgoj vina . Prihvacaju judaizam oko 740g. Smatra se da jedan dobar dio europskih Zidova vuce korijene od Kazara. Zene Justinijana II i Konstantina V su bile Kazarke. Onda pocinju nazadovati. Osnivanjem ruske drzave u Kijevu pocinju ratovati protiv Svjetlosava ( ili sl) i gube bitku 965 i polako nestaju. Spominju se jos u nekim zapisima do kraja 12. stoljeca. Bez obzira na visoki stupanj civilizacije kao i kontakte sa Bizantom i Arapima nijedan red kazarskog jezika nije sacuvan.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 21:52   #50
Re: Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
el_mariachi kaže:

Nego ako je izraz "vandalizam" dobio naziv po Vandalima ( koji zasigurno nisu bili gori od drugih ali nekome se mora dati i takav naziv) je li izraz "skitati" (tumarati, lutati) dobio ime po Skitima. Ovo mi sada pade na pamet a oni su bili nomadi pa mozda...
Eh da Grenland je dobio ime po tome sto je jedan vikingski vodja nagovarao neke da ga slijede tamo pa je malo lagao ( ne vjeruj politicaru prije izbora a poslije kako hoces ) i rekao je da je tamo sve zeleno i sl. pa mu neki povjerovali.

a možda su Skiti dobili ime po riječi skitati? "opet nam se one skitnice naselile tamo na granici" ... i tako ih svi počeli zvati Skitnice ili od milja Skiti

a po čemu je zapravo Grenland dobio ime? jel to zbog odsjaja polarne svjetlosti na onom ledu ili je tamo stvarno bilo zelene vegetacije prije?

Teodorine vrline mi nemoj dovoditi u pitanje ona mi je uzor, tako se i ja planiram dobro udati
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 22:25   #51
Re: Re: Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
placebo kaže:
a možda su Skiti dobili ime po riječi skitati? "opet nam se one skitnice naselile tamo na granici" ... i tako ih svi počeli zvati Skitnice ili od milja Skiti
Hm...jel imas negdje rijecnik pri ruci pa da pogledas...moj je udaljen oko 180 km pa mi se ne ide gledati.
Dao bih brdo karamela da budem u pravu.

Quote:
a po čemu je zapravo Grenland dobio ime? jel to zbog odsjaja polarne svjetlosti na onom ledu ili je tamo stvarno bilo zelene vegetacije prije?
Mislio sam da sam vec napisao. No dobro... Neki vikin(g)ski vodja je htio da ide naseljavati nove oblasti ali ga niko nije slusao. On je vec bio na Grenlandu i znao je kakva je situacija ali ostali nisu. I onda im je slagao da je tamo puno zelenila kroz cijelu godinu i tako je nastalo Grenland. Inace vikinzi su poticali dobrim djelom iz Norveske gdje nema bas puno zelenila pa ih mozda nije bilo tako tesko ni nagovoriti. Mislim i da je Leif Ericsson , osoba koja je otkrila S. Ameriku (oko 1000g) bio s podrucja Norveske...

Quote:
Teodorine vrline mi nemoj dovoditi u pitanje ona mi je uzor, tako se i ja planiram dobro udati
Jadan tvoj Justinijan. Teodorine vrline su ispraznile Justinijanovu kasu a ciju ces ti
Nego jedini nacin da zena napravi covjeka milionerom je u tome da je on bio milijarder prije toga. Milijarderi su nekad rasli u Srbiji (inflacija & co).
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 23:05   #52
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
el_mariachi kaže:
Hm...jel imas negdje rijecnik pri ruci pa da pogledas...moj je udaljen oko 180 km pa mi se ne ide gledati.
Dao bih brdo karamela da budem u pravu.
ma imam rječnik, ali tamo o tome ništa ne piše.. hm.. a nema druge nego provjeriti koliko su ljubazni na Odsjeku za lingvistiku nastavimo li ovako, profesori će ujutro dolaziti na kavu i pitati "kome ja danas pisala ona placebo?"

Quote:
Mislio sam da sam vec napisao. No dobro... Neki vikin(g)ski vodja je htio da ide naseljavati nove oblasti ali ga niko nije slusao. On je vec bio na Grenlandu i znao je kakva je situacija ali ostali nisu. I onda im je slagao da je tamo puno zelenila kroz cijelu godinu i tako je nastalo Grenland. Inace vikinzi su poticali dobrim djelom iz Norveske gdje nema bas puno zelenila pa ih mozda nije bilo tako tesko ni nagovoriti. Mislim i da je Leif Ericsson , osoba koja je otkrila S. Ameriku (oko 1000g) bio s podrucja Norveske...
da, i onda kad su došli i našli samo led? vratili bi se natrag, a otok bi se od tada zvao Deadlyingbastardsland

a što je s onim teorijama da je tamo prije stvarno bilo puno zelenije nego danas?

Quote:
Jadan tvoj Justinijan. Teodorine vrline su ispraznile Justinijanovu kasu a ciju ces ti
Nego jedini nacin da zena napravi covjeka milionerom je u tome da je on bio milijarder prije toga. Milijarderi su nekad rasli u Srbiji (inflacija & co).
ti samo na lovu misliš ma nije mi do love, nego do muškarca s potencijalom, od kojega žena može napraviti cara kad joj dosade njezine uobičajene aktivnosti
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 10:10   #53
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
placebo kaže:
ma imam rječnik, ali tamo o tome ništa ne piše.. hm.. a nema druge nego provjeriti koliko su ljubazni na Odsjeku za lingvistiku nastavimo li ovako, profesori će ujutro dolaziti na kavu i pitati "kome ja danas pisala ona placebo?"

Samo ti salji.. I ovako misle da si na tabletama.. Ja sam napisao rIjecnik... i sada mi se cini neispravnim i izgovaram 10x tu rIjec i cini mi se da je dugi "jat" a opet....
Quote:
da, i onda kad su došli i našli samo led? vratili bi se natrag, a otok bi se od tada zvao Deadlyingbastardsland
Ovako... Napravio sam neke male greske... Te osobe koje su nagovorene da se sele na Grenland su bili Islandjani koji su doselili na Island iz Norveske a osoba koja ih je nagovorila da to urade je bio Crveni Erik (Nema veze sa Crvenim Edijem prijateljem od Hogara Strasnog ). Radilo se samo o nekoliko stotina.
Grenland ima i ljeto samo sto je kratko ali mislim da je stanovnistvo imalo i druga zanimanja. Prvenstveno ribolov. A mozda su uslovi na Islandu bili losi ( Danas Island ima manje od 300 000 st.). Razlog zasto su se selili iz Norveske ( i mozda Danske ) je explozija stanovnostva. Vikinzi su mogli imati po nekoliko zena , ako su ih mogli izdrzavati. Pogresno je misljenje da su svi Vikinzi isli okolo i pljackali. To je bio samo jedan mali %.
Dakle trazili su nove teritorije.
Zelenilo na grenlandu... Ne znam bas...Ljeto je mozda nekih 20 dana i proljece mozda 2 mjeseca ( kazem mozda)... Koliko tu zbilja nesto moze ozeleniti. Cisto sumnjam u to.
Naravno treba obratiti paznju i na vremensku dimenziju kao i na nagib Zemlje. Pri rotaciji i revoluciji Zemlja mijenja nagib. To je neprimjetno za ljudski vijek ali na duze staze bitno. Astronomi na jednom istom mjestu prije 4000g nisu vidjeli iste stvari koje bi vidjeli danas ( sve je nekako pomjereno). Mislim da je cifra od 20 000g spomenuta negdje da se kaze da ce Skandinavija biti pod vodom. No tadasnja tehnika ce to mozda sprijeciti ako nas vec bude. Odoh daleko.
Onaj spomenuti Leif EricSon ( 1 s ...u prvom postu sam napisao 2 s) je bio sin od Erika Crvenog i koji je otisao zapadnije po nacrtima jednog drugog vikinga (Bjarni Herjulfssona) smjestivsi se sa ostalim Vikinzima i pocinje uzgajati vino i daje drzavi naziv Vinland ( zbog vina). Onda dolaze carke sa indijancima i ovi se povlace. Uopce nije sporno da su Vikinzi otkrili Ameriku iako se i dalje misli da je bio neko drugi ( zaboravio sam mu ime ).
Vikinske zene su bile vrlo cisto sto se ne bi moglo reci za njihove muzeve. Inace zene su im imale visi stupanjemancipacije nego u drugim krajevima tada poznatog svijeta. To se i danas moze vidjeti iz dogadjaja od prije 2-3 dana kada su feministkinje trazile da sve zene idu u vojsku. Odoh daleko.
Po jednoj mojoj teoriji musliman se kaze evergreen ( molim da se ne uzme 100% ozbiljno ).

Quote:
ma nije mi do love, nego do muškarca s potencijalom, od kojega žena može napraviti cara kad joj dosade njezine uobičajene aktivnosti
Koje su ono "njezine uobicajene (ne)aktivnosti"?
Nesh se ti nikad udati ako ne naucis pitu praviti. Ti bi musko pravila carem da bi ti bila carica. Citko i providno
A jel znas heklat ? Dupli bod ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 13:32   #54
Par maaaalih korekcija..
Leif Eriksson je Svedjanin (samo prezime govori, -son, kod norvezana i danaca je-sen, a samo u jako iznimnim slucajevima -son), Island su nastanili i svedjani i norvezani, i to manjim djelom norv. jer je su njihova vikinska "plemena" bila ratnicka, dok su svedska bila vise orijentirana na trgovinu i istrazivanje...

Zivili!
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 15:41   #55
Quote:
wyrm kaže:
Par maaaalih korekcija..
Leif Eriksson je Svedjanin (samo prezime govori, -son, kod norvezana i danaca je-sen, a samo u jako iznimnim slucajevima -son), Island su nastanili i svedjani i norvezani, i to manjim djelom norv. jer je su njihova vikinska "plemena" bila ratnicka, dok su svedska bila vise orijentirana na trgovinu i istrazivanje...
Hm... Ne bih se bas slozio. Drzave kakve su danas Danaka, Svedska i Norveska nisu postojale kao takve za vrijeme vikinga. Ja govorim o narodima koji su zivjeli otprilike na tim oblastima. Norvesko-svedska unija se raspala 1905 (mirnim putem) a i Danci su nekad vladali Norveskom ( neka vrst unije). U pravu si generalno govoreci kad kazes da se po -son, -sen moze prepoznati iz koje drzave je neko dosao ali ne uvijek. Svedski vikinzi su isli istocnije, neki kazu da je Rus u stvari dato ime od nekih slavenskih plemena vikinzima i da su oni osnovali grad Kijev u kom je nastala ruska drzava. Gurali su i dalje svoje brodice i dosli su do Crnog Mora i cak branili Konstantinopolj. Znaci ima malo istine u onome filmu 13-ti ratnik ali jezik koristen tamo je bezveze zbleban. Da skratim... Uopce nije diskutabilno da Leif nije Sved. Diskutabilno je samo treba li se smatrati Islandjaninom ili Norvezanom.
.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 00:30   #56
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
el_mariachi kaže:
Samo ti salji.. I ovako misle da si na tabletama.. Ja sam napisao rIjecnik... i sada mi se cini neispravnim i izgovaram 10x tu rIjec i cini mi se da je dugi "jat" a opet....
rječnik je bez i.. .obožavam pitanja na koja znam odgovore.. šteta što su tako rijetka

Quote:
Po jednoj mojoj teoriji musliman se kaze evergreen ( molim da se ne uzme 100% ozbiljno ).
što se tiče onih vikinga, sve sam pročitala, ali oni me nikad nisu nešto naročito oduševljavali pa sam tako i čitala s pola interesa, sve dok nisam pročitala ono o emancipiranim ženama... sad namjeravam nabaviti pet-šest knjiga o toj tematici i provesti ostatak godišnjeg odmora proučavajući vikingške običaje (ovo je bila šala, op. a.)

meni je to s otkrićem Amerike nešto ko s otkrićem tople vode.. svako malo je netko pronađe, a svi su tamo već našli Indijance.. pa valjda su Indijanci prvi otkrili Ameriku, kako bi se tamo nastanili da je nisu prije toga otkrili

ma kakav evergreen.. riječ musliman je nastala od riječi "musli" i "man", to ti je zato jer kad su turci išli u osvajanja onda im nije bilo zgodno istovremeno i ratovati i paziti jel meso halal, pa su na putu jeli većinom žitarice i tako su po njima dobili ime - ljudi koji jedu musli

Quote:
Koje su ono "njezine uobicajene (ne)aktivnosti"?
Nesh se ti nikad udati ako ne naucis pitu praviti. Ti bi musko pravila carem da bi ti bila carica. Citko i providno
A jel znas heklat ? Dupli bod ?
meni je ovoga pun kufer! al stvarno! svaki put kad pričam s nekim muškarcem, uvijek mi nešto novo savjetuju što bih trebala naučiti da se udam.. tako sam samo u zadnje dvije godine: doktorirala nuklearnu fiziku, naučila izrađivati falkušu, u Japanu završila školu shiatsu masaže... i još uvijek sam neudata! sad bih što? trebala naučit i kuhat? e pa dosta je meni tih zavlačenja
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 15:22   #57
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
placebo kaže:
... pa sam tako i čitala s pola interesa, sve dok nisam pročitala ono o emancipiranim ženama...
Vikinske zene su takodjer mogle naslijediti zemlju i mogle su dijeliti to sto su stekle sa muzem. Cak su imale pravo i da se razvedu na njihov zahtjev. Cak i u danasnje vrijeme su zene iz ovih oblasti medju prvima dobile pravo glasa u Europi ( mislim da je Novi Zeland bio prvi). Sve idealno ? Nije bas. Zene su izgubile gracioznost. Idu okolo sa pivom a u ustima zvacu duhan koji se cijedi niz zube. Kad podrignu muskarci se zacrvene. Prije 5-6g je u Svedskoj bilo jako popularno "importirati" zene iz Rusije , Tajlanda, Estonije... Svedski muskarci su htjeli zene koje imaju i zenstvenosti a opet s druge strane svedske zene traze strance koji ce se derati na njih.. Odoh daleko.

Oni vikinski sljemovi nisu imali rogove ( Mel Brooks je pokazao kako su rogovi nastali...kad su Vikinzi bili na moru a ostavili zene kod kuce jednostavno su im izniknuli ) i vecina vikinga nije imala ni oklopa. Prica se da se nisu nicega plasili i sto je vrlo vjerojatno jer su koristili neke gljive polu-ludare prije borbe. I bilo ih je svagdje. Kad su se 1x zadesili na Siciliji vidjeli su da mjesno stanovnistvo stuje Santa Luciju i preuzeli su taj obicaj dodajuci nesto svoga paganskog. Dakle Lucija ide okolo sa svijecama na glavi a pratilje idu za njom sa svijecama u rukama pjevajuci "Santa Lucija".. Desilo se 1x da je neki crnac koji je istom doselio u Svedsku vidio ovo i mislio da KKK dolazi. Kalendarski to se poklapa sa nasim kalendarom i desava se kad je dan skoro najkraci kao vapaj za svjetlom i suncem. Slavi se u sjevernoj Danskoj i Svedskoj. Od vikinga je ostao i obicaj slavljenja sredine ljeta pomjesan sa krscanskim obicajima . Igra se oko kriza u krug. Kasnije se igraju neke igre jede puno i pije jos vise. Cijela drzava je pijana taj dan.
Dan cetvrtak je u engl. i nekim drugim jezicima dobio ime po T(h)oru, koji bi se kod nas poredio sa svetim Ilijom. Zivio je u u Asgardu za Odinom ( Perun kod nas) i naravno i tu je bila zmija a mrtvi su isli za Valhalu. Eh da kad sam spomenuo "lude Vikinge" koji su koristili gljive.. za njih je koristen izraz "berserk" i odatle je dospio i u engleski... Vikinzi su nestali ali ostali su njihovi potomci koji su postali krscani , kasnije protestanti. Za vrijeme tridesetogodisnjeg rata harali su Europom i branili protestantizam od katolickih drzava. Svedski kralj Gustav II Adolf se suprostavio i pobjedio protiv katolika a prije bitke je izjavio da se jedino plasi Hrvata koji su bili iznajmljeni i poznati po dobrom ratovanju ali i po bezskrupuloznosti prema neprijatelju. Ovo je lako provjeriti u svedskim povijesnim knjigama. Za vrijeme tog rata su Francuzi preuzeli nacin vezanja kravate od Hrvata i tada nastaje kravata.
Odoh daleko.
Quote:
tako sam samo u zadnje dvije godine: doktorirala nuklearnu fiziku, naučila izrađivati falkušu, u Japanu završila školu shiatsu masaže... i još uvijek sam neudata! sad bih što? trebala naučit i kuhat? e pa dosta je meni tih zavlačenja
Dvi godine za doktorat ? Neki idu na Ph.D 5 godina ako je sve u roku. Jesi ti to u USA studirala ?

placebo: meni tebe zao Monasi bi ti rekli ovako: ora et labora ali u tvom slucaju "tesko sine"... Ja bih ti savjetovao da nabavis neko zivotinjce da ne budes sama, recimo kokos... A onda nesto trazi...Ako si crnkinja imam decka za tebe... ILi da promjenis taktiku sa emancipacijom...Sve su cure za emancipaciju dok su same ili dok nisu pred udaju...onda prestanu pa opet budu kad se udaju... No ako ti je zbilja stalo da imas musko pri ruci imam i za to rjesenje...Promjeni spol... I onda ajmo zajedno Ti, more-zemlja-zrak-zemlja-vino i ja na Bajagin koncert loviti zenke koje poticu od Avara i Slavena... Ha ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 15:38   #58
OK. Ali sam ja opet citao (ucio?) da je Eriksson bio svedski Viking...
Nije sad tu bitna ni unija, ni to da su danci vladali (i Svedskom i Norveskom), ni nastavci prezimena... No hajde, vjerovat cu ti...
Ako se negdje obrukam, javit cu ti...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 16:35   #59
Quote:
wyrm kaže:
OK. Ali sam ja opet citao (ucio?) da je Eriksson bio svedski Viking...
Nije sad tu bitna ni unija, ni to da su danci vladali (i Svedskom i Norveskom), ni nastavci prezimena... No hajde, vjerovat cu ti...
Ako se negdje obrukam, javit cu ti...
Hm...cini mi se da ti u potpisu stoji nesto na nekom skandinavskom jeziku i mislim da neces imati problema da to provjeris ako si u .no ? Eriksson, Ericsson, i ericson su svedska prezimena ali postoje i odstupanja ( a prije 1000g ih je zasigurno jos vise bilo)... Nego Danci su vladali samo juznom Svedskom ( oblasti koja se naziva Skone (pise se Skåne)) i dan danas se u toj oblasti prica neki dijalekt koji je izmedju svedskog i danskog.
Nego i danski vikinzi su poznati u povijesti jer su osvojili Belgiju, Francusku ( vecim dijelom) + Englesku. Sa ostalim vikinzima su se naselili u sjevernoj Francuskoj i po njima ta oblast dobiva ime Normandija. E sada dolazimo do Robina Hooda (koji je uistinu postojao mada malo drugacije opisan )... Vilijam I osvajac je bio iz Normandije i pobjedio je Anglo-Saksonce. On je uveo neke nove poreze. Bilo je jos normanskih kraljeva. Magna Carta (dokument koji ogranicava kraljevu vlast) je nastao za vrijeme Johna ( Ivana bez zemlje). On je mjenjao Ricarda Lavljeg Srca koji je bio u krizarskom ratu zajedno sa Fredrikom Barbarosom koji se jadan nebio udavio u nekom potoku. Ipak tavarisc Hitlera to nije uplasio da plan napada na SSSR (22.6.1941) tako nazove. Engleska povijest je krcata (krvavim) dogadjajima o kojima se snimilo dosta filmova. Jedan od njih je i o 100-godisnjem ratu ( koji je trajao 116g ) i Ivani Orleanskoj spaljenoj na lomaci 1431g. Nego natrag na Balkan. Bila je jedna Hrvatica koja je usla u turski logor i zapalila skladiste municije odletjevsi u zrak sa istim sto je za posljedicu imalo da su Turci odustali od napada na grad i ta cura je nazivana hrvatskom Ivanom Orleanskom. Ne mogu da se sjetim imena niti od grada niti nje ali mislim da sam procitao na ovoj stranici koju sam nasao slucajno trazeci nesto o G Ledereru . U stranicu je ulozeno dosta truda . Prijevod pisma Krste Frankopnaskog se moze naci na netu u modernoj verziji.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 20:08   #60
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mala korekcija.

Quote:
el_mariachi kaže:

Desilo se 1x da je neki crnac koji je istom doselio u Svedsku vidio ovo i mislio da KKK dolazi.


molim te, marijači, kad citiraš moje postove molim te ostavi i smajliće, pomislit će netko da ozbiljno pišem

pa dobro, nisu ti vikinzi ni tako dosadni kao što se na prvi pogled čini.. zašto ja ne bih došla kod tebe u Švedsku malo detaljnije proučiti tu kulturu? na jedno mjesec-dva, ne moraš mi osigurati ništa osim hrane i spavanja.. i, OK, ako baš inzistiraš možeš i tog prijatelja crnca, ali put definitivno želim sama platiti, ne trudi se slati mi zrakoplovnu kartu, ne dolazi u obzir..

nego, zašto ne bi otvorili poseban podforum "povijest"?
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.