Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2017., 09:01   #101
Lightbulb Cijena zemlje

Pozdrav svima, kolika je realna cijena zemlje u Slavoniji? Mislim na 1 jutro.

Zemlja vrhunska, obrađivana, itd.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 23:40   #102
Quote:
jolekralj kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, kolika je realna cijena zemlje u Slavoniji? Mislim na 1 jutro.

Zemlja vrhunska, obrađivana, itd.
Gdje točno?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 16:23   #103
3-4 iljade ojra
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 23:01   #104
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
3-4 iljade ojra
Gdje?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:45   #105
Tko koristi državno poljoprivredno zemljište?

E, što sada? Dakle, prošli tjedan je usvojen zakon o državnom zemljištu i mnogi su čekali i vjerovali da će neke stvari, na selu krenuti bolje. Ali,…
Osobno sam napustio grad, stres, gužve,… i krenuo sa obitelji na selo. Mada imam dva fakulteta (supruga je fakultetski obrazovana i našla novi posao) ali i bolest uzrokovanu stresnim životom. U životu sam na selu vidio budućnost. Obitelj je to podržala, jer je i njima puna kapa svih gužvi. Imali smo nešto ušteđevine i kupili imanje na selu sa cca 2 ha zemlje. Budući da 30-ak godina nitko nije u njoj stanovao pa smo uložili toliko da možemo u njoj živjeti. Mjesto je ispod 100 osoba, većinom stariji živalj. Prije kupnje imanja, u razgovoru su istakli da će zemlja (polje je zapušteno) biti skoro pa bagatela. Zanima me poljoprivredna zemlja.
Sada je najam zemlje oko 1500 kn a kupnja je boli glava (od 2.5 do 5 eura m2). Jedan prijatelj mi reče ima državne zemlje i najam je do 500 kn (1 ha)pa pričekaj natječaj. I Ministarstvo i Gradska uprava potiču da sačekam donošenje zakona o državnoj zemlji. I tako sam čekao.
Izvukao sam čestice u državnom zemljištu. I vidim jedan dio je u obradi. Ima do 2000 ha državne zemlje. I tako obilazim i pravim planove što ako dobijem ove čestice (oko 15 ha) koliko će mi trebati betonskih stupića, koliko žice, koliko dasaka za montažne objekte (stočarstvo), gdje je prilazni put,…
U subotu sam u obilasku dva kompleksa gdje je u kompletu moguća potrebna količina ha (pašnjaci i livade) a ono ograđeno električnim pastirom. Naiđem na pastira u obilasku i pitam čije je, kad se ogradilo i kako je ušao u najam. Da ne spominjem imena svu državnu zemlju drže dvije osobe i lovačka udruga. Dakle, svakome po nekoliko stotina ha a nama ostalima … ništa. Ne žive na području te katastarske općine, ali već znaju (mada je tek u petak izglasan zakon u Hrvatskom saboru) kome što pripada.
E sada me zanima kako se može ući u najam državne zemlje ako Zakon još nije stupio na snagu? Koliko ha državne zemlje može držati jedna obitelj, ima li kakvu prednost OPG sa te katastarske čestice (je li to definirano u novom zakonu, ???)
Prije tri godine imao sam mogućnost s obitelji odseliti u Australiju, ali, vjerujte obišao sam sve kontinente nema ljepše zemlje od naše Domovine, nemam namjeru nigdje seliti. Zanima me samo ostvarenje projekt a(u stočarstvu), i unajmiti zemlju i od nje živjeti.
Možda imate i vi ista ili slična iskustva? Možda će mi biti lakše ako nisam unikat u navedenoj problematici?
__________________
A što reći? Dobro je.
aquilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:53   #106
http://www.mps.hr/hr/novosti/tko-kor...-javni-podatak

Sada me zanima koliko će se napraviti provjera da sve one koji su uzimali poticaje a nisu obrađivali ni koristili zemlju. Što sa onima koji su uzimali poticaj na državnu zemlju a ušli su preko odvjetničke potvrde da "ilegalno koriste zemlju" da bi bili upisani u Arkod i dizali poticaje.
ovih dana jedan mi je ponudio da mogu koristiti zemlju u koju je "on ušao" a a njemu ostane poticaj,...
Neki rekoše "može se preko stranke pa se odredi". Možda ma još koji način?
__________________
A što reći? Dobro je.
aquilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 22:09   #107
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Odi u općinu i pitaj ili u županiju.
Samo im nemoj reći ovako kako si tu pitao (ovo boldano).

Moj savjet ti je da uzmeš u zakup privatno zemljište.
Ja sam išao i voditelj pri lokalnoj upravi za državnu zemlju me uputio da kupim ili unajmim privatnu zemlju. Natječaj za državnu će biti u rujnu ali već znaju tko ide na koju parcelu. Kako reče: "Ne gubi vrijeme!"

I to je to! Natječaj je pro forma.
__________________
A što reći? Dobro je.
aquilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 23:40   #108
Moj savjet - okani se državne zemlje i kupi ili uzmi u zakup privatno.

Gdje si lociran, ako nije tajna?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 14:54   #109
[QUOTE=Anton;68279583]Moj savjet - okani se državne zemlje i kupi ili uzmi u zakup privatno.
QUOTE]

Taj sam savjet već dobio, ali ... Kada stanem na rubni dio polja onda mi dođe da zaplačem, jer 80 % polja se vodi pod poticajem a 10 % je samo obrađeno. A sve oranice. Država potiče nerad i nered (odnosno činovnici).
Npr. poticaj na 80 ovaca i cca 25 ha pašnjaka plus toliko oranica - a nema nijedne ovce.
Ili 70 ha uljane repice (ili nečeg drugog) a samo cca 2 500 kg prodano uljari (kroz papire) - poticaj oranice plus poticaj za uljanu repicu. Ne isplati se plod vaditi
ili ...
I da se okanim državne zemlje?!
Svi ističu kako zadržati stanovništvo od iseljavanja. Državna zemlja može biti početak spasa sela. Pričao sam s ljudima koji su zatvorali OPG (nažalost većina ih je otišla van iz RH) i mnogi su imali problem zbog nedostatka obradivih površina. Dok s druge strane dvije/tri obitelji iz grada su imali monopol nad državnom zemljom na selu. Gospoda su za neku zemlju imali dozvolu od ministarstva a veći dio samo potvrdu od javnog bilježnika. I dizali poticaj. A nisu mogli ući u zakup privatne zemlje jer i vlasnici te zemlje su vidjeli isplativost poticaja (bez obrađivanja).
Nije problem uočiti da ne postoji stado (mlijeko, janjci, vuna), šikaru na oranici, gdje je proizvod nestao sa oranica,... - i zatražiti povrat novca i zateznu kamatu. Taj novac uložiti u ta sela, uređenje cesta kroz polja, očistiti potoke, i omogućiti prilaz česticama. Biti će sve ljepše, a kada se pravedno dopusti ulazak u zakup zemlje tada će traktor biti u svakom dvorištu. Do tada ljudi će odlaziti u grad ili u druge države.

Željno iščekujem da iziđe popis osoba koji koriste državnu zemlju. Nadam se da će tada ta problematika dobiti mjesto i prostor za komentiranje. A sa rujnom mjesecom vidjeti ćemo da bar 80% zemlje koja bude na natječaju će dobiti isti oni koji su i do sada dobivali. Sela će i dalje pustiti i svi ćemo se čuditi što se događa i zašto ljudi odlaze. A sve je to zbog "okani se državne zemlje".

I da se okanim državne zemlje?!
__________________
A što reći? Dobro je.
aquilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 09:20   #110
Quote:
aquilla kaže: Pogledaj post
I da se okanim državne zemlje?!
Dobro, i što ćeš učiniti po tom pitanju?

Prije nego što me napadneš, upozoravam te da sam žestoki borac protiv nepravde sustava posljednjih 10 godina i jako dobro znam kako stvari funkcioniraju.

Ako ti to onda kaže osoba poput mene, onda mi vjeruj da riječi imaju neku težinu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:58   #111
Pozdrav ljudi!

U zadnje vrijeme mi se neke misli roje po glavi i sad na ovoj temi vidim da nisam jedina.
Muž i ja smo više-manje gradska djeca, oboje fakultetski obrazovani, ali u informatičkom i nastavničkom sektoru.
Muž ima dobar posao i plaću, ali dosta nam je grada zbog gužve i djecu bi htjeli odgajati u pitomijem okružju.

E sad, ja imam zemlju u Lici, mama kaže da je oko 14 jutara.
Može li me itko uputiti u to za što bi takvo zemljište bilo dobro? Ne znam iskreno otkud krenuti, ali imam volju učiti.
Hvala!
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 13:45   #112
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

U zadnje vrijeme mi se neke misli roje po glavi i sad na ovoj temi vidim da nisam jedina.
Muž i ja smo više-manje gradska djeca, oboje fakultetski obrazovani, ali u informatičkom i nastavničkom sektoru.
Muž ima dobar posao i plaću, ali dosta nam je grada zbog gužve i djecu bi htjeli odgajati u pitomijem okružju.

E sad, ja imam zemlju u Lici, mama kaže da je oko 14 jutara.
Može li me itko uputiti u to za što bi takvo zemljište bilo dobro? Ne znam iskreno otkud krenuti, ali imam volju učiti.
Hvala!
Je li imaš samo zemlju ili ima i neka kuća? To je ogromna razlika. Isto tako i ovisi što je na toj zemlji i koja je vrsta poljoprivrednog zemljišta?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 15:43   #113
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Je li imaš samo zemlju ili ima i neka kuća? To je ogromna razlika. Isto tako i ovisi što je na toj zemlji i koja je vrsta poljoprivrednog zemljišta?
postoji stara kuća koja bi se definitivno trebala rušiti jer je u groznom stanju, ali ima priključke
e sad, koja je vrsta bi ti rado rekla, ali ne znam ni koje vrste postoje
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 16:24   #114
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

U zadnje vrijeme mi se neke misli roje po glavi i sad na ovoj temi vidim da nisam jedina.
Muž i ja smo više-manje gradska djeca, oboje fakultetski obrazovani, ali u informatičkom i nastavničkom sektoru.
Muž ima dobar posao i plaću, ali dosta nam je grada zbog gužve i djecu bi htjeli odgajati u pitomijem okružju.

E sad, ja imam zemlju u Lici, mama kaže da je oko 14 jutara.
Može li me itko uputiti u to za što bi takvo zemljište bilo dobro? Ne znam iskreno otkud krenuti, ali imam volju učiti.
Hvala!
Oprez da ti se ne dogodi kao Dragi: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...7&postcount=62

Znam jednog meditanta koji je pokušao drastično promijeniti svoj način života. Postoji određen broj suvremenih duhovljaka koji propagiraju vraćanje prirodi uz istovremeno odbacivanje svih blagodati civilizacije. Oni su mišljenja da je suvremeni čovjek poput Charlija Chaplina u filmu Moderna vremena. Industrijalizacija pretvara čovjeka u jednog otuđenog robota. Ti nadobudni duhovnjaci smatraju da se čovjek mora vratiti prirodi, pa da tek onda može imati koristi od duhovnih treninga. Meditant je prodao svoj stan, kupio imanje u Lici na padinama Velebita, te se počeo baviti ekološkom poljoprivredom. Žena mu je dala otkaz u bolnici, tako da je cijelu obitelj preselio na selo. Mnogi se nisu mogli načuditi. Bilo je brojnih komentara poput: „Mnogi su naši stari zbog motike bježali čak do Novog Zelanda, a naš Drago se k njoj u Lici vraća“. Nakon dvije godine se našem Dragu rodilo treće dijete. Onda su tek počeli problemi. Dijete je bilo boležljivo, a liječnik daleko, a pogotovo u zimskim mjesecima kada napada metar snijega. Dragina žena je medicinska sestra, ali nije uspijevala dati djetetu odgovarajuću zdravstvenu skrb. Uz to je trebalo opsluživati stado krava i svakodnevno praviti sir. Naposljetku je meditant Drago uvidio da povratak prirodi ima svoju visoku cijenu. Poslije 4 godine ovakvog zdravog i za ljudski duh ugodnog života, vratio se s obitelji u „nezdravu i otuđenu“ civilizaciju. Tek kada je na vlastitoj koži uvidio svu težinu „zdravog“ seoskog života, vratio se natrag u tvornicu i više mu nije bilo teško 12 sati dnevno glumiti Charlija Chaplina. Ja osobno sam za povratak prirodi, ali ne na takav bezvezni način. Drago je na kraju izabrao jednu vrst kompromisa. Kupio je staru kuću nedaleko od velikog grada, tako da se može baviti i poljoprivredom. Opet mu nije daleko radno mjesto u tvornici. On i njegova žena svakodnevno idu u grad na posao, jer su udaljeni od njega samo 20 km. Možemo uočiti da svaki ekstrem nije dobar, pa makar to preporučivali neki nadobudni duhovni stručnjaci. Dragu je taj četverogodišnji izlet u Liku koštao puno truda i živaca.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 21:01   #115
ok, ovo je svakako realno iskustvo
ja bi možda našla posao u obližnjem gradu bar u početku, a imamo i dosta ušteđevine. Imali bi i auto, pri grad (Gospić) je udaljen svega 15km, a tamo ipak postoji bolnica. Mislim da ni selo nije što je nekad bilo uz svoju mehanizaciju i automatizaciju, mislim pogledajte malo kako seljaci na Zapadu žive, to su maltene gospoda.
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 21:54   #116
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
ok, ovo je svakako realno iskustvo
ja bi možda našla posao u obližnjem gradu bar u početku, a imamo i dosta ušteđevine. Imali bi i auto, pri grad (Gospić) je udaljen svega 15km, a tamo ipak postoji bolnica. Mislim da ni selo nije što je nekad bilo uz svoju mehanizaciju i automatizaciju, mislim pogledajte malo kako seljaci na Zapadu žive, to su maltene gospoda.
Inače su moja kći i zet informatičari kao i vi. Oni bi se najradije nekamo preselili iz Zagreba. Ali ne pomišljaju na selo , nego negdje oko Crikvenice uz more.
Inače je život na selu puno ugodniji , barem za mene. Malo je komplicirano onda ako su tu mala djeca. Odraslima puno manje treba.
Da bi se živjelo od poljoprivrede trebalo bi imati puno više zemlje, puno više mehanizacije i puno više vremena. A najbolje je spojiti nešto skupa sa poljoprivredom.
Evo moje teme: https://www.forum.hr/showthread.php?t=1001729
Kako staviti poljoprivrednu zemlju u funkciju :

Na svome otoku sam naslijedio oko 10 hektara zemlje. Najviše krških pašnjaka. A ima i koji hektra obradive zemlje gdje bi se moglo posaditi 100 - 200 maslina.
Od de zemlje ima i svije velike parcele od preko 3 hektara uz more. Po postojećim zakonima tu se mogu napraviti OPG ville.
Te ću staviti na prodaju pa da vidimo ima li zainteresiranih. Neću pretjerati s cijenom: oko 3-4 eura po m2.
Na hektaru zemlje bih posadio masline.


Ili ova koja bi vas zanimala: https://www.forum.hr/showthread.php?t=1038273


Vidimo na internetu da su u unutrašnjosti kuće, stanovi kao i cijela imanje prodaju u bescjenje. Postavlja se pitanje da li je isplativo kupiti takvu nekretninu te je pretvoriti u neki objekt koji može imati zaradu ??!!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 07:13   #117
Hvala, zanima me koliko je onda jutro hektara? 14 jutara onda nije puno?
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 07:22   #118
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
Hvala, zanima me koliko je onda jutro hektara? 14 jutara onda nije puno?
Jedno jutro ti je 5754.64 m2.

Jedan hektar ti je 10 000 m2.

14 jutara nije ni malo zemlje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 11:02   #119
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

U zadnje vrijeme mi se neke misli roje po glavi i sad na ovoj temi vidim da nisam jedina.
Muž i ja smo više-manje gradska djeca, oboje fakultetski obrazovani, ali u informatičkom i nastavničkom sektoru.
Muž ima dobar posao i plaću, ali dosta nam je grada zbog gužve i djecu bi htjeli odgajati u pitomijem okružju.

E sad, ja imam zemlju u Lici, mama kaže da je oko 14 jutara.
Može li me itko uputiti u to za što bi takvo zemljište bilo dobro? Ne znam iskreno otkud krenuti, ali imam volju učiti.
Hvala!
Nisi jedina svakako! Vise je tu razloga , od stresa na poslu , uzurbanog zivota, previse trke i buke u gradu , pa do mozda godina gdje covjek poucen iskustvom vidi da od ove trke i rada po 10 sati te stalnog takmicenja i borbe izgubi sebe i ima sve manje vremena za djecu i svoje bliznje.
Druga stvar su stvarne nesretne okolnosti i politika nasega drustva u kojem se domaca proizvodnja bila i je supstituirana uvozom. Sada polako dolazimo pameti da to bas i nije pametno! U posljednje vrijeme se nesto izgleda iskrenije pokrece i na podrucju poticaja i bespovratnih motivacijskih sredstava za podrsku domace proizvodnje.
Sve to skupa je i nas potaklo na razmisljanje da krenemo u slicnu avanturu , poljoprivredne dohodovne proizvodnje samo bez bez preseljenja.

Oboje intelektualci u srednjim godinama iz Zagreba. Svoja iskustva uspone i padove pokusati cemo pratiti i prikazati u blogu :
xxxxxxxxx

Zadnje uređivanje fermina-daza : 10.03.2018. at 00:21. Reason: obrisan link
geoterm is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.03.2018., 11:31   #120
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Nisi jedina svakako! Vise je tu razloga , od stresa na poslu , uzurbanog zivota, previse trke i buke u gradu , pa do mozda godina gdje covjek poucen iskustvom vidi da od ove trke i rada po 10 sati te stalnog takmicenja i borbe izgubi sebe i ima sve manje vremena za djecu i svoje bliznje.
Druga stvar su stvarne nesretne okolnosti i politika nasega drustva u kojem se domaca proizvodnja bila i je supstituirana uvozom. Sada polako dolazimo pameti da to bas i nije pametno! U posljednje vrijeme se nesto izgleda iskrenije pokrece i na podrucju poticaja i bespovratnih motivacijskih sredstava za podrsku domace proizvodnje.
Sve to skupa je i nas potaklo na razmisljanje da krenemo u slicnu avanturu , poljoprivredne dohodovne proizvodnje samo bez bez preseljenja.

Oboje intelektualci u srednjim godinama iz Zagreba. Svoja iskustva uspone i padove pokusati cemo pratiti i prikazati u blogu :

xxxxxxxxx
Bravo. I sam sam svojevremeno razmišljao o pokretanju bloga, ali nisam to nikad ostvario. Možda napravim jednog dana retroaktivno.

Koliko daleko ste od Zagreba, vidim kraj Petrinje? Koja je cijena i kako često idete tamo? Sami radite ili? Borovnice ste sami kupili ili ste što preko poticaja radili?

Može još fotki?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr

Zadnje uređivanje fermina-daza : 10.03.2018. at 00:26. Reason: u kvotu obrisan link
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:25.