Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2003., 12:02   #21
Quote:
Sta mene zanima da li je to nasilno naseljavanje isprovociralo nastanak ustaskog rezima u toku WW2?
proglasenje NDH je bilo niti dva tjedna (?) nakon sta je u beogradu napravljen puc !

dr. ante pavelic je i kao parlamentarni zastupnik u prvoj jugoslaviji bio poznat kao zastupnik neovisne hrvatske!

ukoliko mislis na proganjanje srba i deportacije iz NDH... da mozda su se vodili i tim razlogom, mada dobar dio srba i nije bio sklon ideji samostalne hrvatske te su se pobunili sta je prouzrocilo vec poznata desavanja!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 17:25   #22
Alberto, to sto je u centru Banjaluke nekada bilo onako, a sad je ovako, nije i ne moze biti nikakvo opravdanje ni objasnjenje za zlocine NDH-a, mada ti, koliko vidim, jedva cekam da neko kaze "da, oni su se naseljavali i neka smo ih ona i ubijali." Srba je u BiH godine 1910. bilo oko 43%, 20-tih godina 44%, a pred poslednji rat, nisam siguran, ali mislim oko 31%. O kakvoj ti to onda kolonizaciji pricas? Bilo je doseljavanja birokrata iz centralne Srbije, ali u vrlo maloj meri.

Sto se Crnogoraca tice, nagli porast broja Srba u toj republici je samo logicna posledica antisrpskog poimanja crnogorstva koje se od strane vlasti propagiralo poslednjih pet godina. Niko nije naseljavao Srbe iz Srbije, ni u Boku, a pogotovo ne pod Durmitor. To su isti ljudi, a njihovo izjasnjavanje je samo vid protesta. To sto su crnogorski separatisti protiv Srba i Srbije ih ne cini automatski pozitivnim likovima, a njihove ideje progresvnim (mozda u vasim ocima da, ali nije tako). Cinjenica je da je u ime nezavisne Crne Gore propagirano svasta i da su proturane razne istorijske i neistorijske neistine.
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 21:49   #23
Quote:
le coq sportif kaže:
Alberto, to sto je u centru Banjaluke nekada bilo onako, a sad je ovako, nije i ne moze biti nikakvo opravdanje ni objasnjenje za zlocine NDH-a, mada ti, koliko vidim, jedva cekam da neko kaze "da, oni su se naseljavali i neka smo ih ona i ubijali." Srba je u BiH godine 1910. bilo oko 43%, 20-tih godina 44%, a pred poslednji rat, nisam siguran, ali mislim oko 31%. O kakvoj ti to onda kolonizaciji pricas? Bilo je doseljavanja birokrata iz centralne Srbije, ali u vrlo maloj meri.

Sto se Crnogoraca tice, nagli porast broja Srba u toj republici je samo logicna posledica antisrpskog poimanja crnogorstva koje se od strane vlasti propagiralo poslednjih pet godina. Niko nije naseljavao Srbe iz Srbije, ni u Boku, a pogotovo ne pod Durmitor. To su isti ljudi, a njihovo izjasnjavanje je samo vid protesta. To sto su crnogorski separatisti protiv Srba i Srbije ih ne cini automatski pozitivnim likovima, a njihove ideje progresvnim (mozda u vasim ocima da, ali nije tako). Cinjenica je da je u ime nezavisne Crne Gore propagirano svasta i da su proturane razne istorijske i neistorijske neistine.
Mislim stvarno treba biti drzak i bezobrazan pa napisati takvu laz o Srbima iz Bosne u 43%???????????? Nikad u Bosni Srba bilo nije 43% pogotovo ne 1910 godine. Taj koji to tvrdi ocigledno laze.

Nista ja ne opravdavam nego komentiram i trazim razlog.

Sto se tice Crne Gore daj nemoj se praviti naivan. Crna Gora bez Srbije oporavak u roku od pet godina, Crna Gora sa Srbijom nema oporavka.

Da sam ja na mjestu Mila ja bi vec davno isao na samostalnost bez ozbira koje nacionalnosti bio. Njima ce ekonomski biti puno bolje bez vas. Budu li u sljedecih pet godina ostali sa vama Crna Gora postaje Srbija i nema napolje.
Alberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 22:35   #24
Quote:
Alberto kaže:
Mislim stvarno treba biti drzak i bezobrazan pa napisati takvu laz o Srbima iz Bosne u 43%???????????? Nikad u Bosni Srba bilo nije 43% pogotovo ne 1910 godine. Taj koji to tvrdi ocigledno laze.
Sta ce biti u Crnoj Gori, tesko je reci, ali je sigurno da planskog naseljavanja Srba nije bilo i da ga nece ni biti.

Kazes, taj "ocigledno" laze o tih 43%. Vidis, da ti ne bih postirao izvore sa srpskih sajtova, upucujem te na jedan hrvatski sajt, nimalo naklonjen tvom narodu, ali ni mom. A od tamo ova recenica:

"1910.

Izbori s ogranicenim pravom glasa. U Bosanskom saboru Srbi dobivaju 31 mandat, Muslimani 24, a Hrvati 16 mandata. Vjerska struktura stanovnistva- od 1,897,962 stanovnika, 43,5% je pravoslavnih, 32,4% muslimana, 22,8% katolika i 0,6% zidova."

http://www.hercegbosna.org/ostalo/p_austrou.html
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 23:10   #25
Quote:
le coq sportif kaže:
Sta ce biti u Crnoj Gori, tesko je reci, ali je sigurno da planskog naseljavanja Srba nije bilo i da ga nece ni biti.

Kazes, taj "ocigledno" laze o tih 43%. Vidis, da ti ne bih postirao izvore sa srpskih sajtova, upucujem te na jedan hrvatski sajt, nimalo naklonjen tvom narodu, ali ni mom. A od tamo ova recenica:

"1910.

Izbori s ogranicenim pravom glasa. U Bosanskom saboru Srbi dobivaju 31 mandat, Muslimani 24, a Hrvati 16 mandata. Vjerska struktura stanovnistva- od 1,897,962 stanovnika, 43,5% je pravoslavnih, 32,4% muslimana, 22,8% katolika i 0,6% zidova."

http://www.hercegbosna.org/ostalo/p_austrou.html

Sto se tice CG i planskog naseljavanja Srba, popis stanovnistva Zabljaka i Durmitora te demantiraju. Inace mogu tek zamisliti kina na obalnim dijelovima CG?

Taj ocigledno laze. To nije tacno. Srba nikad nije bilo toliko pogotovo 1910 godine. Da si rekao 1920 mozda bi kupio ali 1910 nikako. Procvat srpstva u Bosni i mracno doba za Bosnjake i Hrvate nastupa od 1914 godine. Od tada dolazi do masovnog naseljavanja Srba po BiH i dijelovima Hrvatske, Kordun, Lika Banija, Dalmacija. Sve ostalo je laz.
Alberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 23:19   #26
Quote:
Alberto kaže:
Sto se tice CG i planskog naseljavanja Srba, popis stanovnistva Zabljaka i Durmitora te demantiraju. Inace mogu tek zamisliti kina na obalnim dijelovima CG?
Ma kako se samo jedan bezveznjak, a ti to jesi, samo usuđuje ovako docirati von oben i to o stvarima o kojima gotovo ad pojma nema.
Prouči malo tko su i što su "bjelaši" i "zelenaši" u Crnoj Gori i kako su teritorijalno raspodijeljeni. Pa onda popuj! Na crnogorskoj obali se baš ništa dogoditi neće.

Quote:
Taj ocigledno laze. To nije tacno. Srba nikad nije bilo toliko pogotovo 1910 godine. Da si rekao 1920 mozda bi kupio ali 1910 nikako. Procvat srpstva u Bosni i mracno doba za Bosnjake i Hrvate nastupa od 1914 godine. Od tada dolazi do masovnog naseljavanja Srba po BiH i dijelovima Hrvatske, Kordun, Lika Banija, Dalmacija. Sve ostalo je laz.
Najveći dio onoga što si ti biserio na ovom forumu nije ništa drugo nego gola nepatvorena laž. dakle, ti imaš namanje prava reći da je nešto laž.
Čovjek ti daje link, a gdje su tvoji izvori? Daj ti link!
Ne tebi to ne treba, ti ćeš nam reći što je laž a što istina, kako su ti to već rekli oni šverceri škije. A oni su poznati po istinoljublju.
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 23:30   #27
Quote:
Alberto kaže:
Sto se tice CG i planskog naseljavanja Srba, popis stanovnistva Zabljaka i Durmitora te demantiraju. Inace mogu tek zamisliti kina na obalnim dijelovima CG?

Taj ocigledno laze. To nije tacno. Srba nikad nije bilo toliko pogotovo 1910 godine. Da si rekao 1920 mozda bi kupio ali 1910 nikako. Procvat srpstva u Bosni i mracno doba za Bosnjake i Hrvate nastupa od 1914 godine. Od tada dolazi do masovnog naseljavanja Srba po BiH i dijelovima Hrvatske, Kordun, Lika Banija, Dalmacija. Sve ostalo je laz.
Alberto, ja ne znam, otkud meni ovoliko strpljenje da se raspravljam o necemu sto me i ne zanima toliko. Meni nije jako bitno koliko je Srba bilo 1910, nemam nista protiv tvog naroda ni protiv Bosne kao drzave, navijam u fudbalu redovno za vas, itd. i ne volim da ulazim u ova nadjebavanja, da izvinis. Ali, kad si vec zapeo, evo ti jos linkova, a ti nadji neki koji tvrdi drugacije (btw, nije tesko, samo ukucam u googleu, ja ne znam te linkove napamet):

"Although one in race, the people form in religious beliefs three sharply separated divisions: the Mohammedans, about 550,000 persons (35 per cent), Greek Schismatics, about 674,000 persons (43 per cent), and Catholics, about 334,000 persons (21.3 per cent)."

Izvor: Katolicka enciklopedija sa pocetka veka http://www.newadvent.org/cathen/02694a.htm

A, evo i na nemackom:

"1910 wurde eine gesetzgebende Versammlung mit beschränkter Macht eingerichtet. Die Zusammensetzung des Parlaments war proportional zum Verhältnis der Religionen in Bosnien. Gemäss einer Zählung im gleichen Jahr, setzte sich die Bevölkerung von Bosnien und Herzegowina wie folgt zusammen: 825.418 orthodoxe Serben (43,5%), 612.137 Moslems (32,4%), 434.061 kaholische Kroaten (22,8%) und 11.868 Juden (0.6%)."

http://www.ifkm.de/PHOTO/gesch_de.htm



O naseljavanju u Savnik pod Durmitorom ne vredi trositi reci. Dakle, Srbe naselili, a ukupan broj stanovnika se smanjio? Nece biti.
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 00:30   #28
statistika je cudna stvar!

1921.--------820 290 pravoslavnih

1931.------1 028 139 pravoslavnih

prodje rat i NDH

1948. ------1 067 728 srba

1991. ------1 369 258 srba

koliko sad ima srba u BiH ?


http://www.urc.bl.ac.yu/stradanje/sastav.html
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 01:16   #29
Quote:
WeM kaže:
statistika je cudna stvar!

1921.--------820 290 pravoslavnih

1931.------1 028 139 pravoslavnih

prodje rat i NDH

1948. ------1 067 728 srba

1991. ------1 369 258 srba

koliko sad ima srba u BiH ?


http://www.urc.bl.ac.yu/stradanje/sastav.html
Statistika je cudna stvar pogotovo ako je falsifikovana. Inace sutra cemo malo obraditi vase postove sad idem spavati.
__________________
"Ask not what your country can do for you, Ask what you can do for your country."
...JFK
Alberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 10:23   #30
dok alberto dodje...

upade mi u oko , kako su do titine jugoslavije bili pravoslavni a onda odjednom srbi!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 14:25   #31
Ja stvarno ne mogu prihvatiti te podatke ni balkanske ni strane zato sto su prepisane sa balkanskih i molio bih lijepo ako vec raspravaljamo o tome da se gleda na to. Znaci izvor informacija baziran na dokumentu ne na rekla kazala. Ni na jednom linku nepise na osnovu kojih se oni to dokumenata pozivaju i gdje su ti dokumenti. Ne, informacija je samo napisana i nema cak ni izvora informacije.

Mogu ja za pet minuta napraviti stranicu sa stranom domenom na njemackom i engleskom kako su Bosnjaci jedini zivjeli na prostoru bivse Jugoslavije.

I onda doci i ovdje postati te podatke i traziti od vas da ih smatrate vjerodostojnim i ako nisu.

Zato bih molio da imamo podlogu u dokumentima i ja znam da je jebeno tesko balkansku istoriju bazirati na dokumentima zato sto su upravo dokumenta iz balkanske povijesti uz naravno povijesne objekte bile prve mete za unistavanja ne iz razloga da im smeta taj objekt nego iz potrebe da se istorija falisificira.
__________________
"Ask not what your country can do for you, Ask what you can do for your country."
...JFK
Alberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 15:09   #32
u cemu je problem alberto ?

to sta srpski sajt pokazuje da izmedju dva rata su bili "samo" pravoslavni, a za tite srbi ?


Quote:
Mogu ja za pet minuta napraviti stranicu sa stranom domenom na njemackom i engleskom kako su Bosnjaci jedini zivjeli na prostoru bivse Jugoslavije.
pa napravi! tko ti brani
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 19:35   #33
Quote:
WeM kaže:
u cemu je problem alberto ?

to sta srpski sajt pokazuje da izmedju dva rata su bili "samo" pravoslavni, a za tite srbi ?




pa napravi! tko ti brani
Ne govorim samo za taj link nego inace. brojke nisu tacne.
__________________
"Ask not what your country can do for you, Ask what you can do for your country."
...JFK
Alberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 20:43   #34
alberto, ovo je iz uvodnog posta

izdvajam glede...hmm...

Quote:
Ostrica agrarne reforme 1918. i 1919. godine najvise je bila usmjerena protiv pripadnika islamske vjeroispovijedi, radi ponovnog ozivljavanja svetosavske ideologije cija je sintagma - jedan narod jedne religije u jednoj drzavi.

dalje, u tvojim uvodnim postovima stoji negdje da u banjaluci danas ( valjda 1995. ) ima skoro 20% muslimana !

stima li to ?
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 00:31   #35
Re: alberto, ovo je iz uvodnog posta

Quote:
WeM kaže:
izdvajam glede...hmm...




dalje, u tvojim uvodnim postovima stoji negdje da u banjaluci danas ( valjda 1995. ) ima skoro 20% muslimana !

stima li to ?
Ne. U Banjoj Luci je zadnji put Bosnjaka bilo vise od 20% negdje 1993/94 godine. Danas moramo staviti kao prvo cifru nulu.
__________________
"Ask not what your country can do for you, Ask what you can do for your country."
...JFK
Alberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 00:31   #36
Ja se u potpunosti slazem sa Albertom
Sarmageddon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.